
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2019 року № 320/379/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області при вирішенні звернення ОСОБА_1 як дискримінаційні щодо перерахунку пенсії, яке було подано до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області ;
- визнати протиправними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснити з 01.10.2017 перерахунок ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2017 до моменту здійснення перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є особою з інвалідністю ІІІ групи та отримує пенсію по інвалідності, розмір якої визначений відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач вважає, що відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона має право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, тому звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії. Однак, відповідач відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії, оскільки право на такий перерахунок мають виключно особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього отримали інвалідність. На думку позивача, такі дії відповідача є дискримінаційними та порушують її право на соціальний захист в порядку та розмірах визначених законом.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача в письмовому відзиві поданому до суду позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити з задоволенні позову з тих підстав, що перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачений тільки особам, які отримали інвалідність під час проходження дійсної строкової служби. Разом з тим, при здійсненні ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач не проходила строкову військову службу, а тому підстави для перерахунку її пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні.
Позивачем було подано відповідь на відзив, в якому остання зазначила, що вона має право на обчислення пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, оскільки залучалась до ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в складі формувань Цивільної оборони та має статус інваліда війни. Позивач, також, наголошує на тому, що відмова пенсійного органу у здійсненні перерахунку її пенсії обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року є неприкритою проявою гендерного расизму з боку відповідача, оскільки вона отримує пенсію у декілька разів меншу ніж чоловік, який виконував ту саму примусову працю що і вона.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є громадянкою України та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням від 10.02.1995 Серії НОМЕР_1.
Згідно з вкладкою НОМЕР_2 до вказаного посвідчення, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач має статус інваліда війни третьої групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3, виданим 21.07.2016 Управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, що дає їй право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
У зв'язку із захворюваннями, пов'язаними з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 2-18АВ від 03.02.1995.
З довідки № 277 від 08.12.2015, виданої КП КОР «Київська регіональна комунальна компанія» вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працювала в ОВО ТМ «Київтеплокомуненерго» начальником хімслужби приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986-1987 роках була залучена до складу формувань Цивільної оборони ОВО «Київтеплокомуненерго»у період з 22 по 30 жовтня 1986 року наказ № 94-К від 21.10.1986; з 08 по 17 листопада 1986 року наказ № 105-К від 05.11.1986; з 18 по 25 листопада 1986 року наказ № 117 -к від 25.11.1987; з 05 по 08 червня 1987 року наказ № 98-К від 05.06.1987.
У матеріалах справи містяться копії первинних документів, а саме копії наказів про відрядження позивачки, копії посвідчень про відрядження з відмітками про прибуття та вибуття та табелі обліку робочого часу.
Згідно із листом КОВО «Київтеплокомуненерго» від 27.10.2005, адресованим Управлінню з питань надзвичайних ситуацій м. Бровари ОСОБА_1 значиться у списку осіб, залучених до складу формувань цивільної оборони станом на 26 квітня 1986 року ОВО «Київтеплокомуненерго».
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію по інвалідності, розмір якої визначений відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
06 грудня 2018 року позивач звернулась до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про здійснення, зокрема, перерахунку, з 01.10.2017, та виплати пенсії, виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року.
За результатами розгляду заяви, відповідач листом від 04.01.2019 №940/В-01 відмовив у перерахунку пенсії позивачу з посиланням на те, що позивач брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи працюючи в ОВО "Київтеплокомуненерго" на посаді начальника хімслужби, тобто не під час проходження дійсної строкової служби, тому права на проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", вона не має.
На думку позивача, Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області, відмовляючи їй у перерахунку пенсії, діяло всупереч нормам чинного законодавства, чим порушило її права та інтереси, що стало підставою для звернення з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII (у редакції, чинній до 30.09.2017) особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), який набрав чинності з 01.10.2017, частину третю статті 59 Закону № 796-ХІІ викладено в новій редакції, відповідно до якої особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
На виконання наведених вище положень, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 15.11.2017 № 851, якою доповнено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пунктом 91, відповідно до якого за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою.
Отже Законом № 2148-VIII з 01.10.2017 розширено перелік осіб, які мають право на отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, а саме: 1) особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи; 2) особи, які брали участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань; 3) особи, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а також змінено коефіцієнт, з якого необхідно здійснювати розрахунок пенсії, а саме: з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження, на п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому обов'язковими умовами, за наявності яких у особи виникає право на перерахунок та виплату пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-ХІІ є: 1) набуття особою в установленому законом порядку статусу особи з інвалідністю; 2) отримання статусу особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та військових навчаннях лише під час проходження особою дійсної строкової служби.
Аналогічна правова позиція щодо вичерпного переліку вимог, необхідних для перерахунку пенсії на підставі наведеної вище норми, висловлена судом касаційної інстанції, зокрема, в ухвалах Верховного Суду від 08.05.2018 в адміністративній справі № 820/1148/18 та 11.06.2018 в адміністративний справі № 825/1922/18.
Згідно зі статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони та настання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується документально.
Водночас, як вже зазначалось судом вище, для набуття права на перерахунок пенсії з підстав, визначених частиною третьою статті 59 цього Закону, крім факту участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та настання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, необхідною умовою є участь такої особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження дійсної строкової служби.
У свою чергу надані позивачем документи не підтверджують її участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме під час проходження нею дійсної строкової служби, що є обов'язковою умовою для перерахунку та виплати пенсії на підставі положень частини третьої статті 59 Закону № 796-XII для даної категорії осіб.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Разом з тим суд вважає за необхідне наголосити, що підставою для відмови у задоволенні даного адміністративного позову є відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження факту проходження позивачем дійсної строкової служби під час участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у періоди з 22.10.1986 року по 30.10.1986 року; з 08.11.1986 року по 17.11.1986 року; з 05.06.1987 року по 08.06.1987.
Отже, у разі зібрання додаткових доказів, ОСОБА_1 не позбавлена права повторно звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII.
Відповідно до частини п'ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним судових витрат суду не надано, судові витрати компенсації не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Василенко Г.Ю.