Рішення № 80504975, 13.03.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
500/185/19
Номер документу
80504975
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/185/19

13 березня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.

представника позивача Світлика О.М.

представника відповідача Дубчак М.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Дубчак М.З. від 27.12.2018 ВП № 56184957 про накладення на позивача штрафу в розмірі 10200,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Тернопільській області Дубчак М.З. виніс постанову про накладення штрафу від 27.12.2018 ВП № 56184957, якою на позивача накладено штраф у розмірі 10200,00 грн. за невиконання рішення суду в повному обсязі. Позивач вважає оскаржену постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки державний виконавець вправі винести таку постанову виключно в разі невиконання боржником судового рішення без поважних причин, а не за несвоєчасне його виконання. В силу вимог Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) визначальною ознакою для накладення на боржника штрафу є невиконання рішення суду без поважних причин. При цьому позивач зазначає, що рішення суду в частині перерахунку пенсії ОСОБА_3 ним виконано добровільно, про що повідомлено відповідача листом від 21.11.2018 № 9427/03. Однак виплата перерахованої пенсії здійснюється згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103). Водночас зазначає, що пенсія ОСОБА_3 виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України та у зв'язку із відсутністю державного асигнування виплата перерахованої пенсії не відбулась. Вказані обставини свідчать про наявність поважних причин невиконання рішення суду в цілому, а тому позивач просить визнати протиправною та скасувати оскаржену постанову державного виконавця про накладення штрафу.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

21 лютого 2019 року від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву.

21.02.2019 ухвалою суду було призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 13 березня 2019 року о 09:30 год.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, просив в позові відмовити посилаючись на відзив на адміністративний позов.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Як слідує з матеріалів справи, що рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 24.01.2018 у справі № 607/15001/17 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18.11.2015 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268", згідно довідки до пенсійної справи № 3843 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.05.2017 за № 136, виданої ліквідаційною комісією УМВС України у Тернопільській області, починаючи з 01.01.2016.

На виконання зазначеного рішення суду Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області 10.04.2018 видано виконавчий лист № 607/15001/17.

Надалі, 16.11.2018 старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Тернопільській області Дубчак М.З. виніс постанову про відновлення виконавчого провадження № 56184957 щодо примусового виконання виконавчого листа № 607/15001/17 від 10.04.2018 .

Позивач листом від 21.11.2018 № 9427/03 повідомив відповідача, що ним проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 згідно рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 24.01.2018 у справі № 607/15001/17, на підтвердження чого надав копію перерахунку пенсії за пенсійною справою № 3843-МВС ОСОБА_3, а тому зазначене рішення суду виконане позивачем в цій частині.

Однак, старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Тернопільській області Дубчак М.З. виніс постанову про накладення штрафу від 12.12.2018 ВП № 56184957, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5100 грн. за невиконання рішення суду в повному обсязі без поважних причин відповідно до статті 63 Закону № 1404-VIII.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 09.01.2019 у справі №500/2875/18 постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. від 12.12.2018 ВП №56184957 скасовано.

27.12.2018 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Дубчак М.З. винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. за невиконання рішення суду без поважних причин. В обґрунтування накладення штрафу зазначено, що інформація про виконання рішення суду не надходила, - що не відповідає дійсності.

Відтак, на адресу відділу 20.04.2018 надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 19.04.2018 за вих. №3221/07, в якому зокрема зазначено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області рішення Тернопільського міськрайонного суду від 24.01.2018 у справі №607/15001/17 виконано. Керуючись вимогами п.9 ч. 1 ст. 39, 40 Закону державним виконавцем 25.04.2018 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

На підставі заяви стягувача, яка надійшла на адресу відділу 08.11.2018, встановлено, що рішення суду боржником не виконано, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3, проте виплата не здійснювалася.

На підставі ст.74 Закону проведено перевірку виконавчого провадження №56184957, за результатами якої скасовано постанову про закінчення виконавчого провадження від 25.04.2018 та відновлено виконавчі дії для виконання рішення Тернопільського міськрайонного суду від 24.01.2018 у справі №607/15001/17 в повному обсязі.

Керуючись вимогами ст.18 Закону, державним виконавцем на адресу Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області 16.11.2018 за вих.№6172/03.3.32 направлено вимогу, якою зобов'язано боржника виконати рішення суду №607/15001/17 від 10.04.2018 про що, повідомити державного виконавця в термін до 30.11.2018. У разі невиконання, надати письмові пояснення про причини та умови невиконання рішення суду в повному обсязі в термін до 30.11.2018.

На адресу відділу 29.11.2018 надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 21.11.2018 за вих. №9427/03, в якому зокрема зазначено, що рішення Тернопільського міськрайонного суду від 24.01.2018 у справі №607/15001/17 виконано в межах своїх повноважень.

Боржником також зазначено, що розмір пенсії, після проведеного перерахунку на виконання рішення суду зменшився. Оскільки ст. 6, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії передбаченого цією частиною, розмір пенсії звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчим, зберігаються розміри раніше призначених пенсій, тому виплата пенсії проводиться у раніше встановленому розмірі, визначеному постановою КМУ «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частинами другою та четвертою статті 372 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону № 1404-VIII).

Відповідно до частини шостої статті 26 Закону № 1404-VIII (частина шоста у редакція, яка діяла на момент винесення постанови про відкриття провадження ВП № 56672816) за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Згідно з частиною першою статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).

Статтею 75 Закону №1404-VIII встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

З аналізу зазначених норм права слідує, що на момент прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановлений факт невиконання боржником рішення суду у встановлений законодавством строк, з приводу якого здійснюються заходи на його виконання. При цьому обов'язковою умовою накладення державним виконавцем штрафу є невиконання судового рішення боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість, у тому числі і фінансову, виконати судове рішення, проте не зробив цього.

Поважними причинами невиконання рішення суду в розумінні норм Закону №1404-VIII можуть вважатися обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення особи, і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій.

Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Тобто, виплати грошової допомоги здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Суд встановив та підтверджується матеріалами справи, що рішення суду від 24.01.2018 у справі № 607/15001/17 виконано позивачем частково, а саме: з 01.04.2018 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_3 згідно довідки до пенсійної справи № 3843 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 22.05.2017 за № 136, починаючи з 01.01.2016 відповідно до Постанови №103 .

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач добровільно виконав рішення суду в частині здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_3 ще до винесення державним виконавцем постанови про відновлення виконавчого провадження № 56184957.

Проте, судом також встановлено, що позивач не здійснив виплату перерахованої пенсії ОСОБА_3 за період 2016-2017 років, тобто боржником рішення суду не виконане повністю, внаслідок чого на останнього постановою державного виконавця від 27.12.2018 було накладено штраф в сумі 10200 грн. та зобов'язано протягом 10 робочих днів виконати рішення.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що виплата перерахованої суми пенсії ОСОБА_3 повинна здійснюватись за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Як слідує з матеріалів справи, в даному випадку позивач не має реальної фінансової можливості виконати судове рішення в повному обсязі, оскільки кошти з Державного бюджету згідно з Постановою № 103 на виплату перерахованих сум пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 у 2018 році не виділялись, а лише передбачено у період з 01.01.2019.

Таким чином, позивач добровільно виконав вимогу державного виконавця в межах своїх повноважень, а саме: боржник здійснив перерахунок суми, яка підлягає сплаті за рішенням суду, однак у зв'язку із відсутністю коштів такі суми виплачені стягувачу у виконавчому проваджені не були.

Водночас, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем десятиденного строку та в подальшому - до отримання фінансування, виконати судове рішення.

Крім того, вирішуючи даний спір, суд враховує правовий висновок, викладений у постановах Верховного Суду у справах К/9901/1598/18 (№405/3663/13-а) від 24.01.2018, К/9901/12146/18 (№757/29541/14-а) від 13.06.2018 про те, що відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Враховуючи зазначене, суд вказує, що ГУ ПФУ у Тернопільській області виконало судове рішення в тій частині, в якій було профінансовано перерахунок пенсій зазначеній категорії пенсіонерів державою, а тому з його сторони відсутнє невиконання судового рішення з неповажних причин.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність оскарженої постанови про накладення штрафу від 27.12.2018 ВП № 56184957, з огляду на що остання підлягає скасуванню.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином за відсутності понесених судових витрат у даній справі, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з відповідача на користь суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження: 46001, м. Тернопіль, майдан Волі, код ЄДРПОУ 14035769) до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Тернопільській області (місцезнаходження: 46021, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, код ЄДРПОУ 34905804) про визнання протиправною та скасування постанови, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Дубчак М.З. від 27.12.2018 ВП № 56184957 (місцезнаходження: 46021, м. Тернопіль, вул. Грушевського, 8, код ЄДРПОУ 34905804) про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області штрафу у розмірі 10200 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 березня 2019 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.