
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 березня 2019 р. Справа № 480/88/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/88/19 за позовом ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання неправомірним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся з позовною заявою до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Конотопське ОУПФУ Сумської обл.), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про утримання з ОСОБА_1, починаючи з лютого 2019 щомісячно з пенсії коштів в розмірі 20% на загальну суму 9501,01 грн.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Позивач перебуває на обліку в Конотопському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
23.01.2019 на підставі акту перевірки достовірності (обґрунтованості) поданих відомостей для призначення (перерахунку пенсій від 01.10.2018 №1529/04.6-02 Управлінням прийнято рішення №41 про утримання надміру виплачених сум пенсій у розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з лютого 2019 року до повного погашення.
На переконання ОСОБА_1, вказане рішення відповідача є протиправним, оскільки позивачем не вчинялись протиправні дії та зловживання щодо призначення пенсії або її перерахунку, а стягнення надмірно сплачених сум пенсій передбачено лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини пенсіонера. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 31.01.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №480/88/19, призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні на 26.02.2019 о 10 год. 00 хв.
Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 07.10.2013 та отримує пенсію за віком відповідно до положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 01.10.2018 року головним спеціалістом сектору контрольно-перевірочної роботи № 4 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перевірку достовірності (обґрунтованості) довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 11.10.2013 № 26 стосовно ОСОБА_1 за період роботи з 01.03.1974 по 31.01.1980 на Конотопському міжрайонному управлінні водного господарства, що підтверджується актом від 01.10.2018 року № 1529/04.6-02.
Під час вказаної перевірки встановлено, що відомості про заробітну плату ОСОБА_1, які відображені в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 11.10.2013 № 26, частково не відповідають наданим для перевірки первинним бухгалтерським документам.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону № 1058 та п. 3 Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 № 6-4, у редакції постанови від 25.11.2014 №25-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.12.2014 за № 1605/26382 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійною фонду чи в судовому порядку.
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
Так, 23.01.2019 року на підставі акту перевірки достовірності (обґрунтованості) поданих відомостей для призначення (перерахунку) пенсій від 01.10.2018 року № 1529/04.6-02 управлінням прийнято рішення № 41 про утримання надміру виплачених сум пенсій в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з лютого 2019 року до повного погашення.
Враховуючи наведені обставини, Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 26.02.2019, підготовче провадження по справі №480/88/19 закрито, справу призначено до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 13.03.2019 о 12 год. 30 хв.
Позивач, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.47).
Представник відповідача, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання також не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі (а.с.49).
Згідно з ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Частиною 9 цієї статті встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (ч. 4 ст. 229 КАС України).
Таким чином, враховуючи наведені обставини, фіксування судового засідання по справі не здійснювалось, справа розглянута в письмовому провадженні.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 07.10.2013 року перебуває на обліку в Конотопському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
01.10.2018 року головним спеціалістом сектору контрольно-перевірочної роботи № 4 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перевірку достовірності (обґрунтованості) довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 11.10.2013 № 26 стосовно ОСОБА_1 за період роботи з 01.03.1974 по 31.01.1980 на Конотопському міжрайонному управлінні водного господарства, що підтверджується актом від 01.10.2018 року № 1529/04.6-02 (а.с.33).
Під час вказаної перевірки встановлено, що відомості про заробітну плату ОСОБА_1, які відображені в довідці про заробітну плату для обчислення пенсії від 11.10.2013 № 26, частково не відповідають наданим для перевірки первинним бухгалтерським документам виявлені розбіжності (а.с.34).
23.01.2019 року на підставі акту перевірки достовірності (обґрунтованості) поданих відомостей для призначення (перерахунку) пенсій від 01.10.2018 року № 1529/04.6-02 управлінням прийнято рішення № 41 про утримання надміру виплачених сум пенсій в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з лютого 2019 року до повного погашення (а.с.35).
У зв'язку з цим, листом №16646/03-11 від 26.12.2018 (а.с.10) Конотопське ОУПФУ Сумської області повідомило позивача, що з 07.10.2013 по 31.10.2018 встановлена переплата пенсії ту сумі 9501,01 грн. та запропоновано в добровільному порядку повернути надмірно сплачену суму пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та обставинам справи, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 37 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 25 листопада 2005 року №22-1 ( далі - Постанова № 22-1) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, відстрочку часу її призначення, перерахунок та відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також переведення з одного виду пенсії на інший при звернення особи з відповідною заявою.
Відповідно до статті 101 Закону України від 05.11.1991 року за №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Пунктом 43 Постанови № 22-1 встановлено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до пункту 1 частин1 статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, зокрема, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірну інформацію.
Діючим законодавством встановлений вичерпний перелік підстав для стягнення надмірно сплачених коштів з одержувача.
Так, відповідно до ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Відповідно до п. 2. Порядку відшкодування коштів, надмір виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум передплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженими Постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року № 6-4 визначено, що переплатою пенсії та грошової допомоги є сума пенсії та грошової допомоги, виплачена з різних причин понад розмір, визначений законодавством.
Згідно п. 3 даного Порядку передбачено, що повернення коштів надміру виплачених за призначеними пенсіями, проводиться відповідно до ст.103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо.
Аналіз статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає підстави для висновку про те, що обов'язковою умовою для стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера.
Разом з тим, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Виходячи із аналізу п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, безпідставно набуте майно не підлягає поверненню за умови добросовісності виплати таких грошових сум юридичною особою; відсутності рахункової помилки при виплаті коштів, а також добросовісності з боку набувача.
Обов'язок довести недобросовісність набувача грошових сум, зазначених у п. 1 ч. 1 вказано статті Цивільного кодексу України, покладається на сторону, яка вимагає повернення цих коштів.
Втім, відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його заперечення та не довів зловживання з боку позивача. Крім того, відповідачем, до матеріалів справи, не надано розрахунку надмірну виплачених сум пенсії за період з 07.10.2013 по 31.10.2018 року, що в свою чергу, не дає можливості встановити обґрунтованість суми надмірно сплачених коштів в розмірі 9 501, 01 грн.
Правильність зроблених розрахунків, за якими була здійснена виплата пенсії позивачу, а також сумлінність поведінки одержувача презумуються, у зв'язку з чим, суд робить висновок, що ОСОБА_1 є добросовісним набувачем переплачених коштів, а тому вони не підлягають поверненню.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 23.01.2019 №41 не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, позивачу необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області в сумі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання неправомірним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Депутатська, 2, код ЄДРПОУ 37784691) № 41 від 23.01.2019 про утримання з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1), надміру виплачених сум пенсій.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Депутатська, 2, код ЄДРПОУ 37784691) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення суду складено 18.03.2019.
Суддя С.В. Воловик