
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2019 р. Справа№200/375/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В. розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області
про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з травня 1995 року до теперішнього часу вона працює в органах проку ратури України. На теперішній час на посаді заступника прокурора Донецької області.
У жовтні 2009 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ у розмірі 88 відсотків від суми заробітної плати.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перерахо вуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Заробітна плата прокурорсько-слідчих працівників визначається поста новою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» заробітну плату працівників прокуратури підвищено. Зокрема, посадовий оклад заступника прокурора області збільшено з 3675 грн. до 8500 грн.
У зв'язку з цим у грудні 2018 року позивач звернулася до УПФУ у м. Крама торську з заявою про перерахунок пенсії.
Рішенням УПФУ у м. Краматорську від 27.12.2018 №131 відмовлено у перерахунку пенсії. Відмову мотивовано тим, що право на перерахунок пенсії було за ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ. Цей Закон втратив чинність з прийняттям нового Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ. Новим законом передбачено, що перерахунок пенсії має здійсню ватися у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Оскільки такий порядок не прийнято, то позивач позбавлена права на перерахунок пенсії.
Вважає, що рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії є протиправним і підлягає скасуванню.
Просила суд, визнати протиправним та скасувати рішення від 27.12.2018 року №131 про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області перерахувати пенсію за вислугу років з 01.01.2019 з розрахунку 88 відсотків від місячного заробітку, зазначеного у довідках прокуратури Донецької області від 04.12.2018 №18-77-1105 та №18-77-1106, без обмеження максимального розміру пенсії.
Ухвалою від 09 січня 2019 року суд залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 18 січня 2019 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 11 лютого 2019 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
11 лютого 2019 року розгляд справи відкладено на 25 лютого 2019 року.
11 лютого 2019 року позивач надав через канцелярію суду відповідь на відзив.
12 лютого 2019 року представник відповідача надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив суд, відмовити у задоволені позовних вимог.
25 лютого 2019 року розгляд справи відкладено на 11 березня 2019 року.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 з 1995 року до теперішнього часу працює в органах прокуратури України, наразі на посаді заступника прокурора Донецької області.
Рішенням УПФУ у Ворошилівському районі м. Донецька від 01 жовтня 2009 року їй призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-XII (далі - Закон № 1789-XII) у розмірі 88 відсотків від суми заробітної плати.
З 15 жовтня 2014 року позивач перебуває на пенсійному обліку в УПФУ у м. Краматорську.
18 грудня 2018 року позивач звернулась до УПФУ у м. Краматорську з заявою про перерахунок їй пенсії відповідно до суми заробітної плати (52843,53 грн.), зазначеної у довідках прокуратури Донецької області від 04 грудня 2018 року № 18-77-1105 та № 18-77-1106.
Рішенням УПФУ у м. Краматорську від 27 грудня 2018 року № 131 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що її право на перерахунок пенсії було передбачено Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-XII, а він втратив чинність. Чинний Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII передбачає, що для перерахунку прокурорам пенсій Кабінетом Міністрів України мають бути визначені умови та порядок, однак, дотепер цього не прийнято.
Однак, з вказаними висновками не можливо погодитися з огляду на наступне.
З приводу права ОСОБА_1 на перерахунок пенсії суд зазначає наступне.
Так, право на перерахунок пенсії надається особі з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства.
Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року № 21-348а13 та № 21-420а13 зробив правовий висновок, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
На час призначення ОСОБА_1 пенсії право на її перерахунок було унормовано ч. ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону № 1789-XII (у редакції Закону України від 04 вересня 2008 року № 502-VI).
Так, ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-XII передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
За ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку станом на час звернення за перерахунком.
З вказаних норм вбачається, що право на перерахунок пенсії пов'язано з двома обставинами: 1) підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників; 2) наданням пенсіонером додаткових документів з розміром підвищеного місячного заробітку станом на час звернення за перерахунком.
У вересні 2017 року відбулося підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» збільшено посадові оклади працівників прокуратури. Зокрема, посадовий оклад заступника прокурора області збільшено з 3 675 грн. до 8 500 грн.
У зв'язку з вказаним підвищенням заробітної плати ОСОБА_1 18 грудня 2018 року звернулася до УПФУ у м. Краматорську з довідками про розмір підвищеного місячного заробітку.
Таким чином, у позивача виникло право на перерахунок пенсії й воно має бути реалізовано.
Суд не приймає доводи відповідача про те, що ОСОБА_1 тепер не має права на перерахунок пенсії у зв'язку тим, що Закон № 1789-XII втратив чинність, а новими законами таке право вже не передбачено.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
За ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ураховуючи, що право на перерахунок пенсії позивачу надано з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, у подальшому таке право не може бути звужено або скасовано, оскільки це суперечило б вказаним нормам Конституції України.
Суд також не погоджується з твердженням відповідача про те, що право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії не може бути реалізовано через відсутність встановлених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку пенсії.
У ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 13 Перехідних положень до цього Закону на Кабінет Міністрів України покладався обов'язок у тримісячний строк з дня, наступного за днем опублікування цього Закону (тобто, до 26 січня 2015 року) привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
До теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не прийнято спеціальних умов та порядку перерахунку пенсій прокурорів.
Однак, відсутність певного нормативно-правового регулювання не може бути підставою для відмови у реалізації права.
Згідно з ч. 4 ст. 6 КАС України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
За ч. 6 ст. 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Наразі подібними до відносин щодо перерахунку пенсії прокурорам є відносини щодо перерахунку пенсії звичайним пенсіонерам. Останні врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Вказані норми є не лише подібними, а й співвідносяться між собою як загальні та спеціальні. Зокрема, Закон № 1058-IV регламентує пенсійне забезпечення усіх осіб, у той час як Закон України «Про прокуратуру» - лише прокурорів. Оскільки спеціальним законом (Законом України «Про прокуратуру») не регламентовано умови та порядок перерахунку пенсій прокурорам, то до спірних відносин мають застосовуватися загальні норми (Закон № 1058-IV) щодо перерахунку пенсії всім особам.
Зазначеними нормами прямо передбачено умови та порядок перерахунку пенсій.
Так, ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з п. 1.5 Порядку № 22-1 заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до п. 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з абз. 2 п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
З огляду на це, необхідною умовою для перерахунку пенсії є: 1) заява про перерахунок пенсії; 2) документи, подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку станом на час звернення за перерахунком пенсії.
Як встановлено у судовому засіданні та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 18 грудня 2018 року подала до відповідача заяву про перерахунок пенсії та дві довідки про розмір місячного заробітку станом на час звернення за перерахунком пенсії.
Таким чином, позивачем дотримано умови та порядок перерахунку пенсії, встановлені законодавством.
Згідно з ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач заяву подала 18 грудня 2018 року (після 15 числа місяця), то перерахунок їй пенсії має провадитися з 01 січня 2019 року.
З огляду на це, доводи відповідача про відсутність встановленого порядку та умов перерахунку пенсій є безпідставними.
Суд також зауважує, що право на перерахунок пенсії не може бути постановлено у залежність від прийняття умов та порядку перерахунку пенсії саме Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються форми і види пенсійного забезпечення.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону № 1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Оскільки умови та порядок пенсійного забезпечення визначаються лише законами, а не постановами Кабінету Міністрів України, відповідач не може посилатися на відсутність постанови Кабінету Міністрів України з цього питання в якості підстави для відмови у перерахунку пенсії.
Підсумовуючи викладене, у позивача наявне право на перерахунок пенсії, а доводи відповідача про неможливість його реалізації є безпідставними.
При цьому, такий перерахунок має бути здійснено без обмеження максимального розміру.
Таке обмеження введено Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VI (набрав чинності з 01 жовтня 2011 року).
За ст. 2 цього Закону, максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Однак, п. 2 Прикінцевих положень цього Закону передбачено, що обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсію позивачу призначено 01 жовтня 2009 року, тобто, до набрання чинності зазначеним Законом.
З огляду на викладене, УПФУ у м. Краматорську має бути зобов'язано перерахувати ОСОБА_1 пенсію з розрахунку 88 відсотків від місячного заробітку, зазначеного у довідках прокуратури Донецької області від 04 грудня 2018 року № 18-77-1105 та № 18-77-1106, без обмеження максимального розміру пенсії.
Суд також приймає до уваги, що між позивачем та відповідачем вже мав місце аналогічний спір з приводу перерахунку пенсії (за інший період та на підставі інших довідок).
Так, відповідач вже відмовляв позивачу у перерахунку пенсії через втрату чинності Закону України №1789-XII, а також через відсутність встановлених Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсії.
Постановою Краматорського міського суду Донецької області від 26.10.2016 у справі № 234/14155/16-а, яка набрало законної сили з огляду на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2016, рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії визнано протиправним та скасовано. Відповідача зобов'язано здійснити перерахунок позивачці пенсії за вислугу років з розрахунку 88 відсотків від місячного заробітку, зазначеного у наданій ній довідці про заробітну плату, без обмеження максимального розміру пенсії.
Таким чином, аналогічне рішення відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії вже визнавалося протиправним, його зобов'язували зробити відповідний перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру пенсії. Обставини у даній справі аналогічні до встановлених
З огляду на викладене, суд вважає, що рішення УПФУ у м. Краматорську від 27 грудня 2018 року № 131 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії є протиправним, підлягає скасуванню, а відповідач має бути зобов'язаний перерахувати ОСОБА_1 пенсію з розрахунку 88 відсотків від місячного заробітку, зазначеного у довідках прокуратури Донецької області від 04 грудня 2018 року № 18-77-1105 та № 18-77-1106, без обмеження максимального розміру пенсії.
Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись Конституцією України, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецбкої області від 27.12.2018 року №131 про відмову у перерахунку ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5, ЄДРПОУ 23346787) перерахувати ОСОБА_1 пенсії (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) пенсію за вислугу років з 01.01.2019 з розрахунку 88 відсотків від місячного заробітку, зазначеного у довідках прокуратури Донецької області від 04.12.2018 №18-77-1105 та №18-77-1106, без обмеження максимального розміру пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Поштова, 5, ЄДРПОУ 23346787) на користь ОСОБА_1 пенсії (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 1536 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Повний текст рішення складено та підписано 18 березня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.