
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2019 р. Справа № 480/342/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
позивача - ОСОБА_2,
представника позивача - ОСОБА_3,
представника відповідача - Бондара А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/342/19
за позовом ОСОБА_2
до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - Сумське ОУПФУ Сумської області), у якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за вислугу років у відповідності до ч.3 ст.53, 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу, затвердженого Постановою КМУ №418 від 21.07.1992.
В судовому засіданні позивач та представник позивача просили суд врахувати, що просять суд зобов"язати відповідача здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2019р.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що є пенсіонером, перебуває на обліку в Сумському ОУПФУ Сумської області, отримує пенсію за вислугою років, що призначена йому у відповідності до ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення". У той же час , як зазначає позивач, при призначенні пенсії відповідачем не була врахована та обставина, що він працював льотчиком у підрозділах ДТСААФ та ТСО України, має льотний стаж 30 років 2 місяці і 6 днів, а тому відноситься до працівників льотно-випробувального складу цивільної авіації. Відповідно, на переконання позивача пенсія йому мала бути призначена у відповідності та з урахуванням приписів ч.3 смт.53 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Предметом регулювання даної норми є розміри пенсій за вислугу років відповідним категоріям пенсіонерів. Від пенсійного фонду позивач отримав лист-відповідь про те, що посада, на якій він працював не відноситься до категорій осіб, що мають право на пенсію за вказаною статтею.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству, тому і звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 04.02.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено дату розгляду справи по суті.
20.02.2019 відповідач надав до суду письмовий відзив (а.с.53-54), у якому зазначив, що позивач працював в системі ДТСААФ, а не в цивільній авіації, тому його посада не відноситься до категорій осіб, що мають право на пенсію за ч.3 ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення", при цьому посилався на роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 29.08.2000 №01-3/2062-02-06. Посилався на ст. 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою визначені права та обов'язки виконавчої дирекції Пенсійного фонду та її регіональних органів, зокрема право надавати застрахованим особам інформацію про розмір і порядок виплати пенсії.
Крім цього, відповідач просив суд врахувати, що позивач подав до пенсійного фонду заяву про перерахунок пенсії, однак форма даної заяви не відповідала вимогам додатку 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку пенсії) №22-1 від 25.11.2005р. (далі - Порядк), а тому заяву ОСОБА_2 було розглянуто Сумським ОУПФУ Сумської області у порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян". За результатами розгляду заяви позивачу на його звернення було надано письмову відповідь від 18.01.2019 №13/П, у якій було роз'яснено норми законодавства, щодо проведення перерахунку пенсії. В судовому засіданні представник відповідача не зміг пояснити суду, чому ж у письмовій відповіді немає жодного посилання на те, що заяви розглядається і відповідь надається згідно ЗУ "Про звернення громадян".
Водночас, відповідач звертає увагу суду на те, що саме рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивачу Сумським ОУПФУ Сумської області не приймалося. Отже. зважаючи на те, що лист-відповідь від 18.01.2019 № 13/П не є рішенням про відмову у здійсненні перерахунку пенсії позивачу у розумінні ч.1 ст. 6 та п.1 ч.2 ст.17 КАС України, а лише відповіддю в порядку Законом України "Про звернення громадян", то така відповідь не є рішенням суб'єкта владних повноважень, отже не може бути оскаржена до суду в розумінні положень п.4 ч.1 ст. 18 КАС України, оскільки відсутній предмет спору.
25.02.2019 представник позивача подав до суду клопотання про виклик свідків (а.с.55-57). У задоволенні даного клопотання в судовому засіданні 11.03.2019 судом було відмовлено.
У судовому засіданні позивач та представник позивача просили позов задовольнити з підстав викладених у позові та відповіді на відзив. Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві та просив у позовних вимогах відмовити.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши обставини та письмові докази у їх сукупності, задовольняє позовні вимоги ОСОБА_2, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 працював на посадах льотно-інструкторського складу в підрозділах ДТСААФ СРСР та України, у тому числі у Сумському учбовому авіаційному центрі, наказом начальника Сумського учбового авіаційного центру від 05.03.1992 №12 був звільнений з посади льотчика-інструктора 1-го класу у зв'язку з виходом на пенсію. Стаж роботи на посадах льотно-інструкторського складу в підрозділах ДТСААФ у календарному обчисленні становить 16 років 10 місяців 10 днів, у пільговому - 30 років 06 місяців 06 днів.
У період з 01.01.1979 по 05.03.1992 ОСОБА_2 щорічно виконувались плани льотної підготовки, складні види польотів, що підтверджується Довідкою Сумського учбового авіаційного центру №28 (а.с.43).
Наразі він є пенсіонером, перебуває на обліку в Сумському ОУПФУ Сумської області, отримує пенсію за вислугою років, що призначена йому у відповідності до ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
09.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до ч.3 ст. 53, ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівниками льотного складу, затвердженого Постановою КМУ від 21.07.1992 №418 (далі по тексту - Порядок №418) (а.с.44-45).
Листом від 18.01.2019 №13/П відповідач відмовив ОСОБА_2 у перерахунку раніше призначеної пенсії посилаючись на лист Міністерства транспорту України від 07.07.2000№3/18-15-6269, відповідно до якого працівники льотного та інженерно-технічного складу авіації учбового авіаційного центру ДТСААФ, правонаступником якого є ТСО України, не відносяться до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (а.с.46).
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст.3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Ч.3 ст.53 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції Закону №1222-ХІУ), працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21 цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.
Дія ст. 53 вказаного вище Закону поширюється на працівників із числа осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконували спеціальні роботи в польотах, котрі вийшли на пенсію до набрання чинності цим Законом (згідно з пунктом другим розділу другого "Прикінцеві положення" Закону №1222-ХІУ). Але предметом регулювання зазначеної статті, як вбачається з її назви, є розміри пенсій за вислугу років, а не перелік категорій працівників авіації та льотно-випробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років.
Перелік окремих категорій працівників авіації та льотно-випробного складу, які мають право на пенсію за вислугу років, установлений ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Даною нормою, зокрема, передбачено, що право на таку пенсію мають працівники льотного і льотно-випробного складу після досягнення 50 років і за наявності вислуги років на цих посадах станом на 1 квітня 2015 не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Як було зазначено вище, на момент звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, його вік становив 60 років, а стаж роботи на посадах льотно-інструкторського складу у пільговому обчисленні становив 30 років 06 місяців 06 днів, що не заперечувалося відповідачем.
Згідно Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 №418 один рік роботи на посадах льотного складу в навчальних і спортивних авіаційних організаціях ДТСААФ рахується за півтора року вислуги за умови виконання плану навчально-льотної підготовки, а при виконанні елементів складного або вищого пілотажу - за два роки вислуги. А згідно Переліку посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, названо членів екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, а також льотно-інструкторський склад, отже до осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, належать і члени екіпажів повітряних суден та інших літальних апаратів, льотно-інструкторський склад організацій ДТСААФ Товариства сприяння обороні України у якій до виходу на пенсію працював позивач.
Таким чином, посади, обіймав позивач до призначення пенсії за вислугу підпадають під підстави для призначення пенсії відповідно до ст. 54 Закону "Про пенсійне забезпечення" і перерахунку цієї пенсії у розмірі, встановленому ч. 3 ст. 53 названого Закону. Виконання позивачем плану навчально-льотної підготовки та за весь період роботи підтверджується виданою на ім'я ОСОБА_2 Сумським учбовим авіаційним центром довідкою, примірник якої надавався відповідачем при оформленні пенсійної справи та призначенні пенсії. Крім того, в свідоцтві льотчика позивача (льотчика авіації ДТСААФ СРСР) містяться відомості про допуск до виконання польотів на вертольотах МИ-1 та МИ-2, відомості про виконання позивачем складних польотів, як то польоти при низькій хмарності та видимості, на малих висотах, польоти поза повітряними трасами. Згідно наявних відміток позивач був допущений до перевезення пасажирів та висадки парашутистів на вертольоті МИ-2.
Наведене вище у своїй сукупності та взаємозв'язку свідчить про те, що позивач має право на перерахунок пенсії за вислугу років у відповідності з ч. 3 ст. 53, ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення"
Зазначена позиція суду відповідає правовій позиції, сформульованій Верховним Судом України у постановах від 09.06.2009 року по справі № 21-120во09, від 02.12.2008 року по справі №21-1473во07, від 24.06.2008 року по справі № 21-2124во07.
Посилання відповідача на те, що заява ОСОБА_2, яка датована 09.01.2019 року була розглянута відповідачем в порядку ЗУ "Про звернення громадян" судом не приймається, оскільки жодного посилання на даний закону у відповіді від 18.01.2019 року (а.с.46) немає. У будь-якому випадку позивач не звертався до позивача із заявою про роз'яснення норм законодавства щодо призначення перерахунку пенсії. Як слідує із назви та змісту заяви від 09.01.2019 року, у вказаній заяві ставилась вимога про здійснення перерахунку пенсії. Відповідач фактично в даному листі зазначає про відсутність підстав для перерахунку позивачу пенсії за ст. 53 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Крім цього, суд вважає безпідставним, посилання відповідача при обгрунтуванні своїх заперечень на роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України від 29.08.2000 року, оскільки таке роз'яснення не відноситься до жодної з категорій нормативно-правових актів, якими має керуватися Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області при вирішенні питання про перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 і не є джерелом права.
Щодо судового збору у даній справі, суд повідомляє наступне.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що витсупав відповідачем по справі, або якщо відповідачем по справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн за квитанцією №0.0.1253310954.1 від 29.01.2019 (а.с.4).
Таким чином, позивачу необхідно відшкодувати судові витрати в сумі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. С.Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40383837) здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за вислугу років у відповідності до ч.3 ст.53, 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Порядку обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу, затвердженого Постановою КМУ №418 від 21.07.1992. Пререрахунок здійснити з 01.01.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул.С.Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40383837) витрати зі сплати судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) 40 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 15.03.2019.
Суддя О.М. Кунець