
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2019 року справа № 1140/3237/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Петренко О.С.
за участю секретаря судового засідання - Толстової О.І.
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача 1 - Чернової А.О.,
представника відповідача 2 - не з'явився,
представника третьої особи - Зінченко Л.О., Кочерженко О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_5, АДРЕСА_1
до відповідача-1: Кіровоградського обласного військового комісаріату, вул. Кавалерійська, 17/19, м. Кропивницький,25006
до відповідача - 2: Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області, вул. Незалежності,112, смт. Добровеличківка, Кіровоградська область, 27000
третя особа: Релігійна громада "ЦВЄХ "Слово Істини", пров. Молодіжний, 16, с. Горішні Плавні, Полтавська область,39800
про вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом, в якому просив :
- визнати протиправним рішення відповідача та таким, що обмежує законні права позивача, передбачені ст.35 Конституції України;
- зобов'язати відповідача - Добровеличківську районну державну адміністрацію Кіровоградської області повторно розглянути його заяву про звільнення від військової служби під час мобілізації за релігійними переконаннями, прийняти рішення, яким задовольнити звернення позивача про заміну військової строкової служби альтернативною (невійськовою) службою, в зв'язку з релігійними переконаннями.
Ухвалою суду від 30.11.2018 року позовну заяву залишено без руху, в зв'язку з її невідповідністю вимогам ст. 160 КАС України.
14.12.2018 року на адресу суду від позивача надійшла заява з виправленими недоліками, в якій позовні вимоги викладені в наступній редакції:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Добровеличківської РДА Кіровоградської області у справах альтернативної (невійськової) служби від 22.11.2018 року в частині відмови йому в направлені на проходження альтернативної (невійськової) служби, замість проходження строкової військової служби.
Ухвалою судді від 14.12.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом осіб.
Позов мотивовано тим, що позивач через свої релігійні переконання не може проходити військову службу в Збройних силах України. Позивач є членом церкви "Християн євангельської віри у місті Горішні Плавні Полтавської області "Слово Істини". З метою скористатися своїм правом заміни військової служби на альтернативну, ОСОБА_5 подав до Добровеличківської РДА Кіровоградської області відповідну заяву з усіма необхідними підтвердженнями наявності релігійних переконань. Проте, в задоволенні цієї заяви було відмовлено з підстав пропуску позивачем строку подання заяви про направлення на альтернативну службу.
Позивач вважає такі дії відповідачів, порушенням його конституційних прав, що і зумовило необхідність звернення до суду.
Відповідач - 1 позов не визнав, надав до суду відзив, згідно якого зазначив, що ОСОБА_5 заяву подано з пропуском 2-х місячного строку для подання заяви про направлення на альтернативну службу. При цьому, позивачем не наведено жодної поважної причини, що унеможливила подання вказаної заяви в строк, визначений чинним законодавством, а тому рішення є правомірним.
Відповідачем - 2 подано відзив на позов, вимоги якого не визнаються з тих підстав, що відмовляючи позивачеві, відповідач діяв на підставі норм Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с.73-74).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача - 1 в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на обставини, викладені у відзиві.
Представник відповідача -2 в судове засідання не прибув.
На підставі ч. 3 ст. 243 КАС України в судовому засіданні 11.03.2019 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що сторонам оголошено в судовому засіданні після проголошення вступної та резолютивної частини рішення з урахуванням вимог ст.243 КАС України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності на підставі наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Преамбулою Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992р. №2232-XII (надалі - Закон №2232- XII) встановлено, що цей Закон здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ст. 3 Закону №2232- XII правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку) (ч. 1 ст. 15 Закону №2232- XII).
Призов громадян України на строкову військову службу включає проходження ними призовної комісії та відправлення їх до військових частин (ч. 3 ст. 15 Закону №2232- XII).
Порядок організації підготовки та проведення призову громадян України на строкову військову службу визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України (ч. 5 ст. 15 Закону №2232- XII).
Для проведення призову громадян України на строкову військову службу в районах (містах) утворюються призовні комісії (ч.1 ст. 16 Закону №2232- XII).
На районні (міські) призовні комісії покладається, в т.ч., надання призовникам відстрочки від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтею 17 цього Закону (ч. 3 ст. 16 Закону №2232- XII).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2002р. №352 затверджено Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом (надалі - Положення №352).
Відповідно до п. 64 Положення №352 оповіщення громадян про призов на строкову військову службу та їх прибуття на призовні дільниці відбувається за наказами районних військових комісарів (додаток 14) і повістками (додаток 15), врученими призовникам через житлово-експлуатаційні організації, домовласників, відповідні виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, де немає військових комісаріатів, керівників підприємств, установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.
Згідно п. 77 Положення №352 відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також матеріального і соціального стану призовника та членів його сім'ї районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про, в т.ч., надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до п. 82 Положення №352 відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" відстрочка від призову на строкову військову службу надається громадянам за рішенням призовної комісії: за сімейними обставинами, за станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.
Право на одержання призовниками відстрочки від призову повинно бути підтверджено відповідними документами, які подаються призовниками до військового комісаріату.
Згідно абз. 4 ч. 13 ст. 17 Закону №2232-XII відстрочка від призову на строкову військову службу для продовження професійної діяльності надається громадянам призовного віку священнослужителям, які закінчили вищі або середні духовні навчальні заклади і займають посаду в релігійних організаціях, що діють за статутом (положенням), зареєстрованим у встановленому порядку, - на час виконання обов'язків священнослужителя.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
Відповідно до витягу з протоколу призовної комісії від 08.11.2018 року №12 ОСОБА_5 визнаний придатним до військової служби та призначений до команди 210 (а.с.75). Позивачем вказаний протокол не оскаржено.
12.11.2018р. позивач звернувся до відповідача - Добровеличківської РДА Кіровоградської області з заявою про заміну військової строкової служби на альтернативну, в зв'язку з його релігійними переконаннями, оскільки він є членом християн євангельської віри у місті Горішні Плавні Полтавської області "Слово Істини" (а.с.12-13).
На підтвердження вказаних обставин позивачем надано: копію документу про освіту, довідку про склад сім'ї, довідку з місця роботи та довідку з релігійної громади.
Листом від 16.11.2018 року №6123, Кіровоградським обласним військовим комісаріатом було проінформовано ОСОБА_5, що відповідно до рішення Добровеличківської районної призовної комісії (протокол №12 від 08.11.2018 року), він визнаний придатним до проходження строкової військової служби. Інших рішень від Добровеличківської районної призовної комісії до Кіровоградського обласного військового комісаріату не надходило. Так, у зазначеному листі вказано, що відповідно до п.14 Постанови КМУ від 10.11.1999 року №2066 підставою для відмову у направленні на альтернативну службу є несвоєчасне подання до комісії у справах альтернативної служби для прийняття рішення (а.с.9).
22.11.2018 року позивачем отримано витяг з протоколу засідання комісії у справах альтернативної (невійськової) служби Добровеличківської РДА Кіровоградської області у справах альтернативної (невійськової) служби, з якого встановив, що у задоволені його заяви відмовлено, в зв'язку з невчасним поданням заяви.
Вважаючи вказані дії та відмову протиправною, оскільки це суперечить положенням статей 24, 35 Конституції України та свідчить про дискримінаційний характер норми абз. 4 ч. 13 ст. 17 Закону №2232- XII по відношенню до священнослужителів інших релігійних організацій, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 в листопаді 2017 року звернувся з заявою про прийняття його в члени церкви (а.с.16).
Згідно з рекомендацією керівника домашньої групи (духівника) та сотника, ОСОБА_5 рекомендовано прийняти в члени церкви з 11.11.2018 року (а.с.15).
Відповідно до ч. 1 ст. 1, ч. 2 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" альтернативна служба є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов'язку перед суспільством.
Право на альтернативну службу мають громадяни України, якщо виконання військового обов'язку суперечить їхнім релігійним переконанням і ці громадяни належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю.
Згідно до ч.1 ст.4 вказаного Закону України на альтернативну службу направляються громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу і особисто заявили про неможливість її проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням, документально або іншим чином підтвердили істинність переконань та стосовно яких прийнято відповідні рішення.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" для вирішення питання про направлення на альтернативну службу громадяни, зазначені у статті 2 цього Закону, після взяття на військовий облік, але не пізніше ніж за два календарні місяці до початку встановленого законодавством періоду проведення призову на строкову військову службу, особисто подають до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації за місцем проживання мотивовану письмову заяву.
Згідно до ст.10 вказаного Закону України відповідний структурний підрозділ місцевої державної адміністрації зобов'язаний прийняти заяву про направлення на альтернативну службу або про звільнення від призову на військові збори та у письмовій формі повідомити громадянина про дату його явки на засідання відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" заява про направлення на альтернативну службу розглядається відповідним структурним підрозділом місцевої державної адміністрації протягом календарного місяця після її надходження в присутності громадянина, а заява про звільнення від призову на військові збори - протягом чотирнадцяти календарних днів.
Для явки за викликом до відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації громадянин звільняється від навчання, а також від роботи із збереженням середньомісячного заробітку.
Підставою для відмови громадянину в направленні на альтернативну службу або звільненні від призову на військові збори є: несвоєчасне подання заяви про направлення на альтернативну службу або звільнення від призову на військові збори; відсутність підтверджень щодо істинності релігійних переконань; неявка громадянина без поважних причин за викликом до місцевої державної адміністрації для розгляду його заяви про направлення на альтернативну службу або звільнення від призову на військові збори.
Відмова у направленні на альтернативну службу або звільненні від призову на військові збори з інших підстав, ніж передбачені у частині третій цієї статті, забороняється.
Про відмову у направленні на альтернативну службу або звільненні від призову на військові збори відповідний структурний підрозділ місцевої державної адміністрації сповіщає громадянина у письмовій формі.
Згідно до ст. 12 вказаного Закону України рішення про направлення громадянина на альтернативну службу або звільнення від призову на військові збори приймається місцевою державною адміністрацією у разі встановлення істинності релігійних переконань і видається заявникові.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" рішення місцевої держадміністрації про направлення громадянина на альтернативну службу або про відмову в направленні на альтернативну службу протягом п'яти календарних днів видається заявникові та надсилається у військовий комісаріат, в якому громадянин перебуває на військовому обліку.
Відповідно до п.п. 8-11 Положення про порядок проходження альтернативної (невійськової) служби, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 2066 від 10.11.1999 р. відповідний структурний підрозділ місцевої держадміністрації протягом календарного місяця вивчає заяву громадянина про направлення на альтернативну службу і у разі потреби в межах наданих повноважень перевіряє повідомлені заявником дані.
Про дату явки громадянина до відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації, на якому розглядатиметься питання про направлення його на альтернативну службу, відповідний структурний підрозділ місцевої держадміністрації повідомляє письмово та пропонує громадянинові подати до відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації у разі потреби додаткове підтвердження істинності релігійних переконань в документальній або іншій формі (зокрема запросити представників релігійної організації тощо).
Повідомлення про дату явки до відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації оформляється за зразком згідно з додатком 2 та скріплюється печаткою. Воно є підставою для звільнення громадянина відповідно до законодавства від навчання, а також від роботи на цей час із збереженням середньомісячного заробітку.
Громадянин зобов'язаний прибути до відповідного структурного підрозділу місцевої держадміністрації у строк, зазначений у повідомленні.
Згідно до Переліку релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 2066 від 10.11.1999 р. такими релігійними організаціями є: Адвентисти-реформисти; Адвентисти сьомого дня; Євангельські християни; Євангельські християни-баптисти ; Покутники; Свідки Єгови; Харизматичні християнські церкви (та церкви, прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами); Християни віри євангельської (та церкви, прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами); Християни євангельської віри та Товариство Свідомості Крішни.
Відповідно до положень ст. 4 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" право на проходження альтернативної (невійськової) служби надано громадянам, які підлягають призову на строкову військову службу і особисто заявили про неможливість її проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням, документально або іншим чином підтвердили істинність переконань та стосовно яких прийнято відповідні рішення.
Релігійні переконання позивача належним чином підтверджені.
Згідно до Переліку релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 2066 від 10.11.1999 р. такими релігійними організаціями є, зокрема Церква Християн Євангельської Віри.
В п.п. 2, 3, 7 Указу Президента "Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2018 році" №33/2018 від 15.02.2018 р. вказано: визначити на 2018 рік такі строки проведення чергових призовів громадян України на строкову військову службу:1) квітень - травень;2) жовтень - листопад.
Призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров'я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 20 років, та старших осіб, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу: 1) у квітні - травні 2018 року; 2) у жовтні - листопаді 2018 року.
Отже, позивач, для вирішення питання про направлення на альтернативну службу повинен був подати заяву до Добровеличківської РДА не пізніше 2 календарних місяців до початку періоду проведення осіннього призову на строкову військову службу 2018 року, який розпочався з 01 жовтня 2018 року, тобто не пізніш - 01 серпня 2018 року.
Однак, як встановлено судом, та не спростовано представником позивача під час судового розгляду, ОСОБА_5 подав заяву про заміну військової строкової служби альтернативною (невійськовою) службою, в зв'язку з релігійними переконаннями до Добровеличківської РДА, 12 листопада 2018р., що свідчить про порушення строку, встановленого ст. 9 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу".
При цьому, зміст протоколу № 1 від 22.11.2018 року свідчить, що ОСОБА_5 був присутнім на засіданні комісії у справах альтернативної (невійськової) служби, однак не навів підстав, які перешкоджали йому вчасно подати заяву про заміну військової служби.
Зміст протоколу також свідчить про те, що адміністрація підприємства повідомляла ОСОБА_5 про виклик останнього до Добровеличківського РВК - 04.04.2018 р., 24.09.2018р. та 22.10.2018 року, але від отримання повісток він відмовився (а.с.130-133).
Так, судом встановлено, що ОСОБА_5 подав заяву про прийняття його в члени релігійної громади "ЦВЄХ "Слово Істини" та був рекомендований своїм наставником до прийняття в члени церкви в листопаді 2017 року.
Отже, суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 мав можливість заявити про своє право на проходження альтернативної (невійськової) служби ще до початку проведення осіннього призову на строкову військову службу у 2018 році.
Відповідно до ч.3 ст.11 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" підставою для відмови громадянину в направленні на альтернативну службу є: несвоєчасне подання заяви про направлення на альтернативну службу; відсутність підтверджень істинності релігійних переконань; неявка громадянина без поважних причин за викликом до місцевої державної адміністрації для розгляду його заяви про направлення на альтернативну службу.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_5 на засіданні комісії у справах альтернативної (невійськової) служби Добровеличківської РДА, було прийнято рішення № 1 від 22.11.2018 року про відмову у направлені на проходження альтернативної (невійськової) служби замість проходження строкової військової служби, в зв'язку з несвоєчасним поданням заяви, відповідно до вимог ст.11 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу".
Таким чином, судом встановлено, що відповідач - Добровеличківська РДА діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, встановлений законодавством; обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; пропорційно, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
За таких обставин, суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволені позову ОСОБА_5 до Кіровоградського обласного військового комісаріату, Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області, третя особа Релігійна громада "ЦВЄХ "Слово Істини" про вчинення певних дій - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складено та підписано 15.03.2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко