
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
15 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/640/19 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., вивчивши позовну заяву Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, скасування акта,
ВСТАНОВИВ:
Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» звернувся з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування акта документальної позапланової виїзної перевірки від 02 листопада 2018 року № 22942/14-04/30659431; визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 26 листопада 2018 року № НОМЕР_1, №0014211404, № НОМЕР_2, № НОМЕР_3.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та місить такі недоліки.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача, у тому числі, про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору (частина п’ята статті 161 КАС України).
Позивачем одночасно з поданням позову було заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору у зв’язку з існуванням заборгованості перед органами ДФС України та фактичного блокування майна та рахунків підприємства в банківських установах. В обґрунтування такого клопотання позивач посилається на лист Головного управління ДФС у Волинській області від 12 лютого 2019 року № 4545/10/03-20-55-17-10, у якому мова йде про наявність у позивача податкового боргу у сумі 132851,73 грн. та заборгованості з єдиного внеску у сумі 367095,95 грн.
Проте клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору задоволенню не підлягає з огляду на таке.
Згідно із частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Як передбачено статтею 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Позивач - Центр соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» – є юридичною особою, основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. З указаного вбачається, що позивач не є суб’єктом, на якого розповсюджується дія законодавства щодо зменшення розміру судового збору, звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення його сплати.
Відтак, відсутні підстави для задоволення клопотання про відстрочення від сплати судового збору.
Як установлено частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою – 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» з 01 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921,00 грн.
Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
З позовної заяви слідує, що позивач заявляє позовні вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 26 листопада 2018 року № НОМЕР_1, яким збільшено суму податкового зобов’язання за платежем «податок на прибуток приватних підприємств» на 213097,50 грн.; №0014211404, яким збільшено суму податкового зобов’язання за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» на 5258761,25 грн.; № НОМЕР_2, яким збільшено суму податкового зобов’язання за платежем «податок на доходи фізичних осіб» на 45185,14 грн.; №0464491303, яким збільшено суму податкового зобов’язання з військового збору на 3765,45 грн., на загальну суму – 5520809,32 грн. Ці вимоги є майновими, оскільки впливають на майновий стан позивача.
Отже, позовна заява майнового характеру повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 19210,00 грн. (тобто, не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб), оскільки 1,5 відсотка від загальної суми, визначених податковими повідомленнями-рішеннями (5520809,32 грн. х 1,5% = 82812,14 грн.), є більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позовна вимога про скасування акта документальної позапланової виїзної перевірки від 02 листопада 2018 року № 22942/14-04/30659431, є немайновою, тому вона повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 1921,00 грн.
Проте в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви не долучено документ про сплату судового збору.
Також варто зауважити, що згідно з пунктом 11 частини п’ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак позивачем не подано такого письмового підтвердження.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків – десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно сплатити судовий збір у розмірі 21131,00 грн. (19210,00 грн.+1921,00 грн.), надати суду оригінал платіжного документа; подати власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Перерахування судового збору необхідно здійснювати за платіжними реквізитами Волинського окружного адміністративного суду, зазначеними на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву Центру соціально-трудової реабілітації інвалідів «Енергія І» Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України» до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, скасування акта залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз’яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк