Рішення № 80482265, 05.03.2019, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.03.2019
Номер справи
906/867/18
Номер документу
80482265
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

___________

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/867/18

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Кудряшової Ю.В.

секретар судового засідання: Голюк Л.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Яковенко Л.П. - підприємець,

Лисенко Я.О. - адвокат, ордер серії КВ №253545 від 12.01.2018 та договір про надання правової допомоги №1/11/12/17 від 11.12.2017,

від відповідача: Потійчук М.А - завідувач юридичного сектору апарату Коростишівської РДА, довіреність №01-38/184 від 15.01.2019.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Фізичної особи-підприємця Яковенко Любові Петрівни

до Коростишівської районної державної адміністрації

про зобов'язання укласти договір оренди земельної ділянки

Позивач звернувся до суд з позовом про зобов'язання Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області укласти з Фізичною особою-підприємцем Яковенко Любов'ю Петрівною договір оренди земельної ділянки в місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили, в наведеній в позові редакції.

Позивач та представник позивача позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, зазначених в позові, просили задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, в судових засіданнях усно пояснив, що письмового відзиву відповідач подавати не буде, надаватиме усні пояснення.

Також в ході розгляду справи представник відповідача зазначив, що позов відповідач не визнає, оскільки на момент прийняття розпорядження та на даний час саме до повноважень обласної державної адміністрації належить розпоряджатися спірною земельною ділянкою.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Аналогічне передбачено абз. 2 ст. 16 ЗУ «Про оренду землі»: укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому ЗК України, або за результатами аукціону. Відповідно до п. «б» ч. 3 ст. 122 ЗК України районні державні адміністрації передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування за межами населених пунктів, зокрема, для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).

Виходячи зі змісту ч. 10 ст. 123 ЗК України та вищезазначених норм, рішення про надання земельної ділянки у користування є підставою для визначення умов її використання із подальшим їх затвердженням, зокрема, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Так, розпорядженням Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області від 01.12.2004 № 500 (Розпорядження), яким приватному підприємцю Яковенко Любов Петрівні передано в оренду земельну ділянку площею 0,20 га (кадастровий номер НОМЕР_2), розташовану за межами населеного пункту с. Квітневе, авто дорога Київ-Чоп 87 км = 100м для розміщення та обслуговування кафе терміном на 25 років.

На підставі зазначеного Розпорядження між Позивачем та Відповідачем укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого Коростишівська районна державна адміністрація Житомирської області передала приватному підприємцю Яковенко Л.П. вказану вище земельну ділянку для розміщення та обслуговування на ній кафе строком на 5 років.

Строк дії договору оренди від 30.05.05 р. закінчився 30.05.2010.

Пункт 8 Договору передбачав переважне право Орендаря на поновлення Договору на новий строк, за умови письмового повідомлення Орендодавця про такий намір не пізніше, ніж за дев'яносто днів до його закінчення.

20.02.2010 Позивач надіслала на адресу Відповідача письмове повідомлення про намір продовжити договір оренди на новий строк.

Відповідач в свою чергу, як передбачали приписи ч. 3 ст. 33 Закону України «Про оренду земельної ділянки» (в редакції станом на 31.05.2010 року), в місячний строк письмових заперечень на продовження договору не надав.

В подальшому листом від 13.12.2012 № Я-21/39 Позивачу було офіційно відмовлено у продовженні договору оренди, обґрунтовуючи це відсутністю у Коростишівської РДА Житомирської області повноважень щодо надання в оренду земельної ділянки.

Проте до Державного земельного кадастру змін щодо зазначення користувача не було внесено.

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 08.05.2014 року в задоволенні позову відмовлено.

Судом зазначене рішення мотивовано тим, що поновлення договору на тих самих (первісних) умовах не відповідало обставинам справи та чинному станом на 2014 рік законодавству. Зазначене рішення набрало законної сили.

В листі від 22.01.2014 року №02-39/256 Відповідач зазначив, що для укладення додаткової угоди до договору оренди землі Позивач має надати, зокрема: проект додаткової угоди про поновлення договору оренди земельної ділянки, витяг з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Листом від 19.09.2014 року № Я-85/39 Коростишівської РДА Житомирської області зазначено про відсутність законних підстав для надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі з метою переукладення договору оренди земельної ділянки відповідно до розпорядження голови райдержадміністрації від 01.12.2004 року № 500.

Листом від 09.12.2014 року № 02-39/4249 Відповідач довів до відома Позивача, що не заперечує та має намір укласти із Позивачем договір оренди спірної земельної ділянки із врахуванням висновків, зроблених в рішенні Господарського суду Житомирської області та видав 13.01.2015 року розпорядження «Про надання дозволу ФО-П Яковенко Л.П. на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі».

15.05.2018 Позивач в чергове звернулася до Відповідача із клопотанням про укладення договору орендної ділянки вже в новій редакції, проект якого було надіслано відповідачу разом з копією витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Листом від 18.06.2018 за вих. № Я-202/39 Відповідач відмовив, посилаючись на ст. 122 ЗК України, а саме що передача земельних ділянок із земель державної власності у користування за межами населених пунктів здійснюється обласними державними адміністраціями.

З метою захисту своїх прав, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Частиною 1 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі-підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно з ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів.

Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, обмежують права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адіміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Враховуючи зміст вказаних норм законодавства України, суд зазначає, що вимога про зобов'язання укладення договору оренди земельної ділянки в редакції позивача є належним способом захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання, передбаченим нормами Господарського кодексу України або Цивільного кодексу України.

Частиною 8 ст. 93 ЗК України передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

За статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно ч.ч. 1, 5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.

Статтею 13 вказаного Закону передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 14 даного Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, укладення спірного договору є обов'язковим.

У відповідності до ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з приписами ч.1-3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Як зазначалося раніше, в межах строку дії розпорядження Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області від 01.12.2004 № 500 між сторонами був укладений і діяв до 30.05.2010 договір оренди спірної земельної ділянки.

Статтею 764 Цивільного кодексу України унормовано, що якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Законом України "Про оренду землі" визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" під договором оренди землі розуміється договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Порядок, умови і правові конструкції поновлення договору оренди землі унормовані у статті 33 Закону України "Про оренду землі".

Згідно з приписами частин 1-5 статті 33 вказаного Закону (у відповідній редакції) по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється. Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Проте, договір оренди від 31.05.2005 після закінчення строку його дії 31.05.2010 в установленому законом порядку не був поновлений на тих самих умовах та на той самий строк.

Водночас, слід зазначити, що розпорядження Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області від 01.12.2004 № 500 в частині надання позивачу земельної ділянки державної власності в оренду для забудови строком на 25 років не вичерпало свою дію виконанням, оскільки Договір оренди був укладений лише строком на 5 років, Позивачем викладено текст договору оренди з урахуванням всіх змін у обставинах справи та істотних умов договору та направлено на адресу Відповідача.

Так, в умовах договору змінено цільове призначення земельної ділянки. Згідно тексту розпорядження від 01.12.2004 № 500 основне цільове призначення земельної ділянки фактично змінено, з одночасним відшкодуванням втрат лісогосподарського виробництва, в порядку Постанови КМУ від 17.11.1997 року № 1279 "Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню". Відповідно до витягу із Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 20.02.2017 (а.с. 22), спірна земельна ділянка віднесена до земель комерційного призначення із земель житлової та громадської забудови.

Заперечення Відповідача щодо відсутності повноважень у районної державної адміністрації що передача земельних ділянок із земель державної власності у користування за межами населених пунктів з посиланням на ст. 122 ЗК України , суд оцінює критично.

Так згідно положень ст. 122 ЗК України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та з а м е ж а м и н а с е л е н и х п у н к т і в для:

а) ведення водного господарства;

б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;

в) індивідуального дачного будівництва.

Тобто заперечення Відповідача щодо укладення договору оренди земельної ділянки в запропонованій Позивачем редакції від 15.05.2018 з посиланням на відсутність повноважень суперечить нормам діючого законодавства.

Зважаючи на вищевикладене, суд звертає увагу на те, що Позивач вважається орендарем земельної ділянки та, відповідно, платником орендної плати за неї, проте фактично позбавлений права належного користування земельною ділянкою, що передбачає право оренди.

Встановлені судом обставини у діяльності Відповідача щодо розпорядження земельною ділянкою державної власності зумовлюють необхідність врахування прецедентної практики Європейського Суду з прав людини , викладеної у п. п. 70, 76 та 77 Рішення від 20.01.12року у справі "Рисовський проти України" про те, що Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.

Натомість непослідовний і некоординований підхід державних органів до ситуації заявника призвів до невизначеності щодо його права на земельну ділянку та незалежно від будь-яких фінансових наслідків, розчарування, яке, природно, може виникнути у результаті такої триваючої ситуації невизначеності, саме по собі становить непропорційний тягар, який було ще більше посилено відсутністю будь-якого відшкодування за нескінченну неможливість формальної реалізації заявником його права на земельну ділянку.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом прийнято до уваги те, що при обрахуванні строку дії договору, останній слід розраховувати від дати прийняття розпорядження Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області № 500, тобто з 01.12.2004 + 25 років. Тобто строк дії такого договору спливає 01.12.2029.

Також при визначенні розміру орендної плати, суд вважає обґрунтованим до зазначення в договорі суму 20446,81 грн., що становить 12% від нормативної грошової оцінки, затвердженої рішенням Коростишівської районної ради №562 від 08.08.2014, а саме від 170390,12 грн. Відсотки річної орендної плати від нормативної грошової оцінки земельних ділянок установлені рішенням Коростенської міської ради №450 від 21.06.2018 та набрали чинності з 01.01.2019, як для будівництва та обслуговування будівель торгівлі на території старостинських округів.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач не подав до суду достатніх доказів на спростування позовних вимог.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення зобов'язання Коростишівської районної державної адміністрації Житомирської області укласти з Фізичною особою-підприємцем Яковенко Любов'ю Петрівною договору оренди земельної ділянки в місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили, в редакції, запропонованій позивачем, але з коригуванням строку дії договору - до 01.12.2029 та розміру орендної плати, обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню. Щодо позовних вимог про зобов'язання укладення умов договору, визначених в п.п. 8, 9, викладених в редакції позивача, суд відмовляє.

Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Зобов'язати Коростишівську районну державну адміністрацію Житомирської області (12505, Житомирська область, м. Коростишів, вул. Дарбіняна, 11, ід. код 04053524) укласти з Фізичною особою-підприємцем Яковенко Любов'ю Петрівною (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) договір оренди земельної ділянки в місячний строк з дня набрання рішенням суду законної сили, в наступній редакції:

"Договір оренди землі

м. Коростишів « » 2019 року

Коростишівська районна державна адміністрація Житомирської області, що знаходиться за адресою: Житомирська область, м. Коростишів, вул. Дарбіняна, 11, ідентифікаційний код: 04053524 (надалі - «Орендодавець»), в особі Голови районної держаної адміністрації ОСОБА_4, який діє на підставі Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 р. № 586-ХГУ, з однієї Сторони, та

Фізична особа-підприємець Яковенко Любов Петрівна, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки фізичної особи-платника податків: НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію № 739, видане Коростишівською районною державною адміністрацією від 26.09.2000 р. (надалі -«Орендар»), які надалі разом іменуються «Сторони», а кожна окремо - «Сторона», уклали цей Договір оренди землі (надалі - «Договір») про наступне:

Предмет договору

1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,20 га для комерційного використання (будівництва та обслуговування кафе) (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2), яка знаходиться за межами населеного пункту поблизу авто дороги Київ-Чоп 88 км+040 м (87 км = 100м згідно даних Державного земельного кадастру) на території Квітневої сільської ради Коростишівського району Житомирської області.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається (передаються) земельна ділянка (земельні ділянки) загальною площею 0,20 га.

3. На земельній ділянці (земельних ділянках) розміщені об'єкти нерухомого майна - немає.

4. Земельна ділянка передається в оренду без інших об'єктів.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору становить 170390,12 (сто сімдесят тисяч триста дев'яносто) грн.,

кадастровий номер НОМЕР_2.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її (їх) ефективному використанню.

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини:

Строк дії договору

8. Договір укладено до « 01» грудня 2029 року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в такому розмірі 20446,81 грн. в рік, що становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на відповідний рахунок Квітневої сільської ради.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку (земельні ділянки)

приватної власності здійснюється з урахуванням індексації.

11. Орендна плата вноситься у такі строки: до 10 числа щомісяця за попередній місяць поточного року.

12. Передача продукції в рахунок орендної плати не проводиться.

13. Розмір орендної плати може переглядатися по мірі необхідності у разі:

13.1. зміни умов господарювання, передбачених договором;

13.2. зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

13.3. погіршення стану орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) не з вини орендаря, що підтверджено документами;

13.4. зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) державної та комунальної власності;

13.5. в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором стягується пеня у розмірі 1 % від несплаченої суми за кожний день прострочення.

Умови використання земельної ділянки (земельних ділянок)

15. Земельна ділянка передається в оренду для розміщення та обслуговування кафе.

16. Цільове призначення земельної ділянки - землі комерційного призначення.

17. Умови збереження стану об'єкта оренди - благоустрій території, використання за цільовим призначенням, забезпечення виконання умов природоохоронного законодавства, без права суборенди.

Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

18. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення.

19. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду відсутні.

20. Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється у 5-денний строк після

державної реєстрації цього Договору за актом її приймання-передачі.

Умови повернення земельної ділянки (земельних ділянок)

21. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

У разі погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок) або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан збитки, що підлягають відшкодуванню, визначаються відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. N 284 (ЗП України, 1993 р., N 10, ст. 193).

22. Здійснені орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

23. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.

24. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.

25. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально

підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

26. На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.

Інші права та обов'язки сторін

27. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:

27.1. використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з Договором оренди;

27.2. дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил;

27.3. дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;

27.4 своєчасного внесення орендної плати.

28. Орендодавець зобов'язаний:

28.1. передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам Договору;

28.2. при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;

28.3. не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою;

28.4. відшкодувати Орендарю капітальні витрати, пов'язані з поліпшенням стану об'єкта оренди, яке проводилося Орендарем за згодою Орендодавця;

28.5. попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.

29. Орендар має право:

29.1. самостійно господарювати на землі з дотриманням умов Договору;

за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі; культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження;

29.3. отримувати продукцію і доходи;

29.4. здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою Орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем.

30. Орендар зобов'язаний:

30.1. приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені Договором, зареєстрованим в установленому законом порядку;

30.2. виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або Договором;

30.3. дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;

30.4. у п'ятиденний строк після державної реєстрації Договору надати копію Договору відповідному органу доходів і зборів.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

32. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

несе орендар.

Страхування об'єкта оренди

33. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

34. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

35. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

- ліквідації юридичної особи-орендаря, або припинення діяльності фізичної особи -підприємця.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

36. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

37. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.

38. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

41. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

42. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

43. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Реквізити сторін

Орендодавець:

Коростишівська районна державна адміністрація

Адреса: Житомирська обл., м. Коростишів,

вул. Дарбіняна, 11

Ідентифікаційний код: 04053524

Р/Р

Підписи сторін

Голова Коростишівської РДА

ОСОБА_4

М. П. (за наявності печатки)

Орендар:

Фізична особа-підприємець Яковенко Любов Петрівна

Адреса: АДРЕСА_1,

Паспорт серії № , виданий

реєстраційний номер облікової картки

фізичної особи-платника податків:

НОМЕР_1,

свідоцтво про реєстрацію № 739, видане

Коростишівською районною державною

адміністрацією від 26.09.2000 р.

Р/Р

ФОП Яковенко Л.П.

М. П. (за наявності печатки)"

3. В решті позову відмовити.

4. Стягнути з Коростишівської районної державної адміністрації (12505, Житомирська область, м. Коростишів, вул. Дарбіняна, 11, ід. код 04053524)

- на користь Фізичної особи-підприємця Яковенко Любові Петрівни (АДРЕСА_1, ід. номер НОМЕР_1) 1762,00 грн. сплаченого судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 15.03.19

Суддя Кудряшова Ю.В.

Віддрукувати:

1 - в справу;

2, 3 - сторонам (рек. з повід.)