Рішення № 80476729, 15.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
420/348/19
Номер документу
80476729
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/348/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Радчука А.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовом ОСОБА_1 (67700, Одеська область, м. Б.-Дністровський, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому позивач просив:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: матеріальна допомога на оздоровлення (передбачена п.п.3 п.5 постанови КМУ № 1294), матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова винагорода, грошова компенсація за невикористану відпустку, винагорода за участь в АТО;

зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 27.12.2017 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_2 та виплачувати пенсію з 27.12.2017 року відповідно до вимог ч.ч.2, 3 ст.51, ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262 з розрахунку усіх видів грошового забезпечення а саме: посадовий оклад 1145,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) 130,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) 382,50 грн., середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.12.2015 року по 30.11.2017 року), - 11393,50 грн. у тому числі надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 828,73 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10 %) - 61,54 грн., премія - 4599,08 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода (60 %) 4288,08 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 591,12 грн., грошова допомога на вирішення соціально-побутових питань - 595,34 грн., винагорода за участь в АТО - 309,80 грн., грошова компенсація за невикористану відпустку -120,63 грн., всього - 13051,82 грн.;

пенсію призначити у розмірі 6656,42 грн. (13051,82 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) * 51 % (за 26 років вислуги).

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що з 27.12.2017 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Головним управлінням пенсійного фонду України в Миколаївській області Позивачу було призначено пенсію за вислугу років з врахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 1145,00 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 130,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 382,50 грн.; середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.12.2015 по 30.11.2017), - 5496,54 грн. у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці(15%); премія. Всього - 7154,04 грн.

Основний розмір пенсії склав 3648,06 грн., розрахунок якого проведено в такому порядку: 7154,04 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) х 51% (за 26 років вислуги згідно з пунктом «б» статті 13 Закону №2262-ХІІ).

Не погоджуючись із призначеним пенсійним забезпеченням, в грудні 2018 року, Позивач звернувся із відповідною заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про включення до грошового забезпечення з якого розраховується пенсія: грошової допомоги на оздоровлення; грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань; щомісячної додаткової винагороди, грошової компенсації за невикористану відпустку та грошової допомога при звільненні. До вищезазначеної заяви позивач додав довідку військової частини А2393 про виплату грошового забезпечення за період грудень 2015-листопад 2017 від 29.12.2017 року №2393/19/74.

В січні 2019 року від Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області за вих. №2857/Ф-11 від 28.12.2018 року, Позивач отримав відповідь в якій зазначено, що не пає підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки військової частини А2393 від 29.12.2017 року №2393/19/74.

Позивач вважає безпідставним не проведення перерахунку відповідно до вищезазначеної довідки, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою судді від 13.02.2019 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду у відповідності до положень ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 263 КАС України, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

04.03.2019 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач у задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі з тих підстав, що на підставі подання Одеського обласного військового комісаріату від 02.01.2018 №99918, та доданих до нього заяви про призначення пенсії, грошового атестату серії ЗУ №279714 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 28.12.2017 №2393/19/68 пенсія за вислугу років обчислена позивачу з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення забезпечення, які зазначені в цих документах.

Індивідуальні перерахунки пенсій військових пенсіонерів, пов'язані з уточненням їх вислуги років (трудового стажу), розміру грошового забезпечення або його окремих видів здійснюється виключно на підставі документів, поданих уповноваженим структурним підрозділом міністерства, в якому вони проходили службу. При цьому, уповноважений структурний підрозділ надсилає органам Пенсійного фонду України офіційне подання з необхідними поясненнями.

На адресу головного управління від Одеського обласного військового комісаріату не надходила довідка від 29.12.2017 №2393/19/74 про додаткові види грошового забезпечення, на які посилається Позивач, з відповідним поданням із поясненнями про необхідність здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.

Крім того відповідач зазначив, що Враховуючи все вищевикладене, щомісячна додаткова грошова винагорода, винагорода за участь в АТО, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова допомога для вирішення соціально-побутових питань до складу грошового забезпечення не входять, тому пенсія Позивача з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.

Також відповідач зазначив, що обов'язковою умовою віднесення додаткових виплат до складу грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється), перераховується пенсія військовослужбовців є регулярність сплати страхових внесків.

З наведених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позову

Ухвалою суду від 15.03.2019 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження до набрання законної сили рішенням Великої палати Верховного суду України №522/2738/17 оскільки 06.02.2019 року зазначене рішення набрало законної сили.

Відповідно до ч. 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, згідно приписів ч. 4 ст. 229 КАС України, не здійснювалося.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Підполковник запасу ОСОБА_2, наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України (по особовому складу) від 18 грудня 2017 року №493 відповідно до підпункту «ї» пункту 1 частини восьмої статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», звільнений з військової служби у запас (як такий, що проходив військову службу за контрактом, дію якого було продовжено понад встановлені строки на період до оголошення про демобілізацію та який вислужив не менше 24 місяців з дати продовження дії контракту).

Відповідно до наказу командира військової частини А2393 (по стройовій частині) від 26.12.2017 року №276, 26.12.2017 року Позивач виключений зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення і направлений на військовий облік до Білгород-Дністровського об'єднаного міського військового комісаріату Одеської області.

Під час проходження військової служби безпосередньо приймав участь у бойових діях по захисту територіальної цілісності України за що отримав статус учасника бойових дій та відповідне посвідчення серії ЮА №011979.

З 27.12.2017 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Головним управлінням пенсійного фонду України в Миколаївській області Позивачу було призначено пенсію за вислугу років з врахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 1145,00 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 130,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) - 382,50 грн.; середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.12.2015 по 30.11.2017), - 5496,54 грн. у тому числі: надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці(15%); премія. Всього - 7154,04 грн. Основний розмір пенсії склав 3648,06 грн.

Не погоджуючись із призначеним пенсійним забезпеченням, в грудні 2018 року, Позивач звернувся із відповідною заявою до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області про включення до грошового забезпечення з якого розраховується пенсія: грошової допомоги на оздоровлення; грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань; щомісячної додаткової винагороди, грошової компенсації за невикористану відпустку та грошової допомога при звільненні. До вищезазначеної заяви позивач додав довідку військової частини А2393 про виплату грошового забезпечення за період грудень 2015-листопад 2017 від 29.12.2017 року №2393/19/74.

В січні 2019 року від Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області за вих. №2857/Ф-11 від 28.12.2018 року, Позивач отримав відповідь в якій зазначено, що не пає підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки військової частини А2393 від 29.12.2017 року №2393/19/74.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України “Про недержавне пенсійне забезпечення”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно з п.11 ч.1 ст.11 цього Закону загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та “Про військовий обов’язок і військову службу”.

Частиною 5 статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

В свою чергу, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Стаття 1-1 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” визначає, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до статті 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_3 України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 13 лютого 2008 року №45.

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету ОСОБА_3 України від 02.11.2006 N 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до зазначеного вище Закону, затверджений постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Згідно пункту 4 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом ОСОБА_3 України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи ПФУ.

Такий висновок відповідає також правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) та у постанові Верховного суду від 06.03.2018 року (справа №753/12809/14, адміністративне провадження №К/9901/1578/18).

Враховуючи вище зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з підстав подання відповідної заяви разом з довідкою військової частини А2393 від 29.12.2017 року №2393/19/74 саме позивачем, а не отримання вказаної довідки від уповноваженого органу, в даному випадку Одеського обласного військового комісаріату, оскільки підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначеної пенсії позивача, може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

За правилами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Згідно з підпунктом 5 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зазначена норма не передбачає дискреційних повноважень у відповідача щодо нарахування, перерахунку та виплати пенсії у розумінні Рекомендації Комітету ОСОБА_3 Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом ОСОБА_3 11.03.1980.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 (ЄДРСРУ 72290243).

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб'єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов’язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов’язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не повинен втручатися в його компетенцію.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом ОСОБА_3 України (далі – КМУ).

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічного висновку дійшла Велика палата Верховного суду України в постанові від 06.02.2019 року по справі №522/2738/17.

Враховуючи наведене, отримувана ОСОБА_1 згідно з довідкою військової частини А2393 від 29.12.2017 року №2393/19/74 щомісячна додаткова грошова, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку.

Враховуючи наведене, отримувані позивачем згідно з довідкою військової частини А2393 від 29.12.2017 року №2393/19/74 щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення та премія, з яких щомісяця їх виплати утримувався єдиний внесок, мають бути включені до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, водночас, суд критично оцінює доводи позивача про наявність підстав для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку.

Щодо неврахування відповідачем до складу пенсії Позивача винагороди за участь в АТО, суд зазначає, що зазначена надбавка до пенсії була врахована Відповідачем, що підтверджується відповідним протоколом від 27.12.2017 року

Таким чином позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням таких видів грошового забезпечення: матеріальна допомога на оздоровлення (передбачена п.п.3 п.5 постанови КМУ № 1294), матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова винагорода, грошова компенсація за невикористану відпустку, винагорода за участь в АТО належать до часткового задоволення шляхом визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки військової частини А2393 від 29.12.2017 року №2393/19/74.

На підставі викладеного позовні вимоги про зобов’язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 27.12.2017 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_2 та виплачувати пенсію з 27.12.2017 року відповідно до вимог ч.ч.2, 3 ст.51, ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 року №2262 з розрахунку усіх видів грошового забезпечення а саме: посадовий оклад 1145,00 грн., оклад за військовим званням (підполковник) 130,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) 382,50 грн., середньомісячний розмір додаткових видів грошового забезпечення, визначений за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням зі служби (з 01.12.2015 року по 30.11.2017 року), - 11393,50 грн. у тому числі надбавка за виконання особливо важливих завдань (50 %) - 828,73 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці (10 %) - 61,54 грн., премія - 4599,08 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода (60 %) 4288,08 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 591,12 грн., грошова допомога на вирішення соціально-побутових питань - 595,34 грн., винагорода за участь в АТО - 309,80 грн., грошова компенсація за невикористану відпустку -120,63 грн., всього - 13051,82 грн. та призначення пенсії у розмірі 6656,42 грн. (13051,82 грн. (загальний розмір грошового забезпечення) * 51 % (за 26 років вислуги) також належать до часткового задоволення шляхом зобов’язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 27.12.2017 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_2 та виплачувати пенсію з 27.12.2017 року з розрахунку основних видів грошового забезпечення та усіх видів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці військової частини А2393 від 29.12.2017 року №2393/19/74, а саме: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці; премія; щомісячна додаткова грошова винагорода, а також надбавки до пенсії за участь в АТО.

В даному випадку, зобов'язання відповідача провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_2 та виплату пенсії є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захистить порушене право Позивача.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

В пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Бендерський проти України” від 15 листопада 2007 року, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов’язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (67700, Одеська область, м. Б.-Дністровський, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки військової частини А2393 від 29.12.2017 року №2393/19/74.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 27.12.2017 року провести перерахунок грошового забезпечення для призначення пенсії ОСОБА_2 та виплачувати пенсію з 27.12.2017 року з розрахунку основних видів грошового забезпечення та усіх видів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці військової частини А2393 від 29.12.2017 року №2393/19/74, а саме: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці; премія; щомісячна додаткова грошова винагорода, а також надбавки до пенсії за участь в АТО.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук.

.