Рішення № 80476691, 15.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
420/165/19
Номер документу
80476691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/165/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Завальнюка І.В.,

за участю секретаря – Салюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Фінростбанк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Фінростбанк» ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, третя особа – Головне управління Державної казначейської служби в Одеській області, про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаною позовної заявою, в якій просить суд зобов'язати відповідача скласти висновок про повернення АТ «Фінростбанк» суми грошового зобов'язання в розмірі 355964,60 грн. на його поточний рахунок № 32072115101015 в Управлінні Національного банку України, ФМО 300001, з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 15.07.2014 прийнято рішення № 55 про запровадження з 16.07.2014 по 16.10.2014 тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду на тимчасову адміністрацію в ПАТ «Фінростбанк». Рішенням від 16.10.2014 № 113 розпочато процедуру ліквідації банківської установи та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію ПАТ «Фінростбанк» ОСОБА_2 з 16.10.2014 по 16.10.2015. Відповідними рішеннями виконавчої дирекції Фонду зазначений строк продовжено спочатку на 2 роки до 16.10.2017 включно, а потім на рік - до 16.10.2018 включно та на рік - до 16.10.2019 включно. При цьому 23.10.2014 до ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ Міндоходів в Одеській області подано заяву про припинення платника податків з ф.8-ОПП. На даний час у ПАТ «Фінростбанк» існують надмірно сплачені грошові зобов'язання в сумі 347460,61 грн. – авансові внески з податку на прибуток банківський організацій (11023600), а також помилково сплачені грошові зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 8503,99 грн., а всього 355964,60 грн. Зазначена сума включена до ліквідаційної маси позивача і повинна бути спрямована на задоволення вимог кредиторів. Однак, листом від 17.01.2015 ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві відмовило АТ «Фінростбанк» у повернення помилково сплачених коштів в сумі 8503,99 грн., а в телефонному режимі працівник податкового органу повідомив про неможливість повернення переплати за наявності податкового боргу.

Ухвалою судді від 14.01.2019 відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 11.02.2019 року о 10:00 год.

Судове засідання, призначене на 11.02.2019 о 10:00 год., у зв’язку із неявкою представника позивача відкладено на 21.02.2019 о 12:00 год.

31.01.2019 до суду від Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на недотримання платником податків визначеної п.43.3 ст.43 ПК України умови щодо подання заяви про повернення сум грошових зобов’язань протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та / або надміру сплаченої суми.

Судове засідання, призначене на 21.02.2019 о 12:00 год., відкладено за клопотанням представника відповідача на 06.03.2019 о 10:00 год.

Ухвалою суду від 06.03.2019 до участі у справі залучено Головне управління Державної казначейської служби в Одеській області в якості третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Судове засідання, призначене на 06.03.2019, для виклику в судове засіданні залученої третьої особи відкладено на 12.03.2019 о 11:45 год.

Судове засідання, призначене на 12.03.2019, відкладено для отримання витребуваних судом доказів до 13.03.2019 о 12:00 год.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Представник ГУ ДКС в Одеській області до суду не з’явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Правління Національного банку України від 16.10.2014 № 660 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Фінростбанк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення від 16.10.2014 №113 «Про початок процедури ліквідації АТ «Фінростбанк» та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації Публічного акціонерного товариства «Фінростбанк».

Процедура ліквідації продовжена рішенням виконавчої дирекції Фонду від 12.10.2017 № 4710 до 16.10.2018 включно.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 08.10.2018 № 2719 продовжено строк здійснення процедури ліквідації АТ «Фінростбанк» строком на один рік з 17.10.2018 по 16.10.2019.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду № 4776 від 19.10.2017 призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ «Фінростбанк» з 23.10.2017 провідного професіонала з питань регулювання неплатоспроможності банків відділу організації процедур ліквідації неплатоспроможних банків департаменту управління активами ОСОБА_1, якому делеговано всі повноваження ліквідатора АТ «Фінростбанк», визначенні статтями 37, 38, 47-52, 52-1, 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Згідно заяви від 22.10.2014 № 1893 ф. 8-ОПП, поданої уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Фінростбанк» до ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ Міндходів в Одеській області, позивач просив провести заходи, визначені Порядком обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів) (а.с.11).

Листом від 12.11.2014 № 2090 уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Фінростбанк» звернулась до начальника ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві про перерахування помилково сплачених коштів в розмірі 7759,61 грн.

У відповідь листом від 17.01.2015 № 993/10/26-59-20-04-28 в.о. начальника ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві повідомив уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Фінростбанк» про неможливість повернення коштів через наявність станом на 12.01.2015 в інтегрованій картці платник по податку на додану вартість боргу та необхідність проведення звірки стану розрахунків з бюджетом.

Підпунктами 16.1.2 й 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України встановлено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно пп. 17.1.10 п.17.1 ст. 17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до статті 43 ПКУ та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов’язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

За обставин справи, позивачем заявлено вимоги про зобов'язання ГУ ДФС в Одеській області скласти висновок про повернення АТ «Фінростбанк» суми грошового зобов'язання в розмірі 355964,60 грн. (347460,61 грн. - авансові внески з податку на прибуток банківський організацій (11023600)) та 8503,99 грн. - помилково сплачені грошові зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб (14366762)) на його поточний рахунок з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

При цьому, позивачем не оскаржується відмова ДПІ у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві від 17.01.2015 № 993/10/26-59-20-04-28 у задоволенні його заяви від 12.11.2014 № 2090 про повернення помилково сплачених 07.11.2014 (10.11.2014) грошових коштів в розмірі 7759,61 грн. та 11.11.2014 – в розмірі 744,38 грн. сум податку з доходів фізичних осіб.

З позовних матеріалів вбачається, що податок з доходів фізичних осіб в сумі 8503,99 грн. сплачено 07.11.2014, 11.11.2014 згідно виписки по особовому рахунку з 01.11.2014 по 10.01.2019 (а.с.13), а авансові внески з податку на прибуток банківський організацій в розмірі 347460,61 грн. – в період з 14.01.2013 по 26.06.2014, згідно виписки по особовому рахунку з 01.01.2013 по 18.07.2018 (а.с.12), отже останній авансовий внесок сплачено 26.06.2014.

Згідно висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 02.10.2018 у справі № 826/18464/16, суми авансових внесків набувають статусу надміру сплачених не одразу після їх сплати, а після декларування податку на прибуток у меншому розмірі, ніж сума сплачених авансових внесків, що виключало можливість врахування сплачених авансових внесків як податкового зобов'язання з податку на прибуток.

Датою виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми є дата подання податкової декларації з податку на прибуток, в якій зазначена сума прибутку менша за суму сплачених авансових платежів.

Звітну податкову декларацію з податку на прибуток банку за звітній період – 2014 рік, в т.ч. додаток ЗП до р.14 «Зменшення нарахованої суми податку», в якому задекларовано зменшення нарахованої суми податку на 499258 грн., ПАТ «Фінростбанк» подано органу податкового контролю 09.02.2015, тоді як із заявою про повернення надміру сплачених платежів позивач звернувся до ГУ ДФС в Одеській області із заявою № 09 від 10.01.2019 (здано до поштового відділення 11.01.2019), яка надійшла до податкового органу після звернення до суду із зазначеним позовом 19.01.2019.

Таким чином, визначений ст.43 ПК України 1095-денний строк від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми на момент звернення позивача до суду та розгляду справи сплинув.

Пунктом 102.5 статті 102 Податкового Кодексу України обумовлено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

У постанові від 19.02.2019 у справі № 802/4702/13-а Верховний Суд зазначив, що згідно з пунктом 102.5 статті 102 ПК України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Тобто, застосування цієї норми можливо у тому випадку, коли платник звернувся до податкового органу із заявою в установленому Кодексом порядку.

Рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні суд приймає у справах, де відповідач допустив неправомірну бездіяльність за умови обов’язку вчинити певну дію. В цьому випадку суд повинен зазначити, яку саме дію повинен вчинити відповідач, але не може втручатися в його компетенцію.

З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову, належних учасників процесу), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

Обов'язковою умовою задоволення позову є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

З огляду на вищевикладене, оскільки судом не встановлено порушення прав та інтересі ПАТ «Фінростбанк» з боку ГУ ДФС в Одеській області, при цьому позивачем не дотримано 1095-денний строк від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми для звернення до податкового органу із заявою щодо повернення відповідних сум, суд приходить до висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги до задоволення не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Фінростбанк» в особі уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «Фінростбанк» ОСОБА_1 (65104, м. Одеса, пр. Ак. Глушка, 13) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; 39398646) третя особа – Головне управління Державної казначейської служби в Одеській області (65023, м. Одеса, вул. Садова, 1-А; код ЄДРПОУ 37607526), про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П’ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 15.03.2019.

Суддя І.В. Завальнюк

.