Рішення № 80476645, 15.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
420/5208/18
Номер документу
80476645
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2019 року м. Одеса Справа № 420/5208/18

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А..

за участі : секретаря Ягенської К.О., представників: позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління ДСНС України в Одеській області до Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДСНС України в Одеській області звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка” в якому просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка” шляхом зобов’язання відповідача повністю зупинити роботу закладу за адресою: 65074, м. Одеса, вул.. А.Філатова, 29-а, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров’ю людей, зазначених в акті перевірки №106 від 04.07.2018 року за номерами 1-5, 7-12, 14-25 та 28. Позовні вимоги мотивовані тим, що з 27 червня 2018 по 04 липня 2018 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 124 від 19 березня 2018 року «Про здійснення планової перевірки» на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 27.06.2018 року № 130 , провідним інспектором Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_3, у присутності уповноваженої особи відповідача т. в. о. директора СДЮШОР «Крижинка» ОСОБА_4, здійснено планову перевірку Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах «Крижинка» розташованої за адресою: 65074, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 29 а, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт № 106 від 04.07.2018 року (далі Акт № 106). Актом №106 встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Порушення визначені в пунктах 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 та 28 Акту №106 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.

Ухвалою суду від 10 жовтня 2018 року відкрито провадження по справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін

Ухвалою суду від 27.11.2018 року розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 14.02.2019 року клопотання представників сторін про надання часу на примирення задоволено та зупинено провадження у справі до 13.03.2019р.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Згідно підпункту 57 пункту 4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 «Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій» ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Відповідно до положення про Головне Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області) затвердженого наказом ДСНС України №507 від 21.09.2017 ГУ ДСНС України в Одеській області, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Частиною 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс), визначено, що забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

В частині 1 ст. 66 Кодексу зазначено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Пунктом 12 ч.1 ст. 67 Кодексу встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, наділений повноваженнями подавати звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємстві окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною 1 ст. 68 Кодексу встановлено, що посадові особи Центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом;

Частиною 2 ст. 68 Кодексу встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом;

Згідно п. 1 ч. 1 ст.70 Кодексу підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

Виключно за рішенням адміністративного суду здійснюється - повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг (частина 2 ст. 70 КАС України).

Згідно ч.5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідачем є Спеціалізована дитячо-юнацька школа Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка” яка за своєю діяльністю належить до об'єктів з високим ступенем ризику, згідно критеріїв наведених у постанові КМ України від 05.09.2018 №715.

У період з 27 червня 2018 по 04 липня 2018 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 124 від 19 березня 2018 року «Про здійснення планової перевірки» на підставі Посвідчення на проведення перевірки від 27.06.2018 року № 130 , провідним інспектором Малиновського РВ ГУ ДСНС України в Одеській області лейтенантом служби цивільного захисту ОСОБА_3, у присутності уповноваженої особи відповідача т. в. о. директора СДЮШОР «Крижинка» ОСОБА_4, здійснено планову перевірку Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах «Крижинка» розташованої за адресою: 65074, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 29 а, під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт № 106 від 04.07.2018 року (далі Акт № 106).

Актом №106 встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України №5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.

Порушення визначені в пунктах 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 та 28 Акту №106 є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей, а саме:

приміщення не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією (ст.20,55 Розділ V п.1.2. Таблиця А.І.п.8.1);

приміщення не обладнані системою оповіщення про пожежу та управління евакуації людей першого типу (Спосіб оповіщення: мовленнєвий (запис і передача спеціальних текстів) (ст. 20, 55 Розділ У,п. 1.2., Таблиця Б.1, п.4);

евакуаційні виходи з приміщень не позначено світловими покажчиками з написом «ВИХІД», підключеними до аварійного освітлення (ст. 20,55; Розділ ІІІ, гі.2.32);

з'єднання жил електропроводів виконано в скрутку (п.1.6 Розділ IV);

в приміщеннях електророзподільні коробки (ДОЗИ) не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів (ст. 20, 55; Розділ IV п. 1.7);

приміщення не повністю забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности" (ст. 20,55; Розділ II п. 8);

в приміщеннях школи двері евакуаційних виходів не заборонено зачиняти з середини на ключ (ст. 20, 55 Розділ III, п.2.27);

пожежний щит (ПЩ) не доукомплектований пожежним інвентарем (ст. 20,55; РозділІІІ,п ункти 1 п 1.2);

в приміщеннях де перебувають діти на вікнах встановлені глухі металеві грати (ст. 20, 55 Розділ III, п.2.16);

запасні евакуаційні виходи з будівлі захаращені різними речами (ст. 20,55; Розділ III п. 2.37);

в залі хореографії двері евакуаційного виходу відчиняються не в напрямку виходу з будівлі (ст. 20, 55 Розділ III, п.2.27);

в підсобних приміщеннях допускається експлуатація світильників без захисних ковпаків (розсіювачів) (ст. 20,55 Розділ IV, п.1.18);

електрощити не в повному обсязі оснащені схемами підключення споживачів з пояснювальними записками (20, 55 Розділ IV п. 16);

в підсобному приміщенні електророзетка встановлена на горючу основу (ст. 20, 55 Розділ IV п. 1.17);

лінії живлення кондиціонера в кабінеті бухгалтерії не забезпечено автономними пристроями електричного захисту (незалежно від наявності захисту на загальній лінії) (20,55 Розділ IV п. 2.26);

стелі в приміщенні облицьовані горючим матеріалом (вагонка) (ст.20, 55 Розділ III п.2.17);

в холі допускається облицювання стін горючим матеріалом (20, 55 Розділ III п. 2.23);

приміщення будівель не забезпечено вогнегасниками згідно норм належності (20,55 Розділ V п. 3.6 п.3.11);

приміщення не забезпечено інструкціями дій на випадок пожежі (20,55 Розділ II п. 4);

під сходовим маршем розміщений магазин (20, 55 Розділ III п. 2.37);

електрична проводка в підсобних приміщеннях прокладена з порушенням вимог ПУЕ (20. 55 Розділ IV п. 1.18);

не всі вогнегасники встановлені в легкодоступних місця (20,55 Розділ V п. 3.6 п.3.15);

електрична проводка в підсобних приміщеннях виконана методом скрутки (20, 55 Розділ IV п. 1.6);

не оновлені плани евакуації (20, 55 Розділ II п. 5);

посадові особи не пройшли навчання з питань пожежної безпеки (ст.ст.20, 55 Розділ II п. 16);

місця розміщення вогнегасників не в повній мірі позначені відповідними вказівними знаками згідно з ГОСТ 12.4.026-76, які повинні розташовуватися на видних місцях на висоті 2,0-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (ст.20,55 Розділ V п. 3.10);

на пожежному щиті не нанесено його порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (ст.20,55 Розділ V п. 3.12);

не проводиться періодичне обслуговування немеханізованого пожежного ручного інструменту у складі комплектації пожежного щита (ст. 20,55; Розділ V п. 3.14).

Будь-яких скарг під час проведення позапланового заходу, чи заперечень на Акт №106, який врученого директору позивача не надходило.

На підставі акту перевірки винесений припис №100 від 04.07.2018 року, в якому визначенні вказані порушення та строк їх виконання, проте вказані порушення у строк усунуті не були крім зауважень по п. 18 акту – відповідачем придбані вогнегасники, а також припис оскаржений не був, зокрема доказів зворотного суду не надано.

Подальша робота/проведення занять у Спеціалізованій дитячо-юнацькій школі Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка”, яка розташована за адресою: 65074, м. Одеса, вул.. Академіка Філатова, 29-а з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей.

Не усунення виявлених перевіркою порушень несе ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, оскільки впливає:

на забезпечення безпеки роботи школи, безпеки його учнів, викладачів, співробітників та обслуговуючого персоналу у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту;

- на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі;

- на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків;

- на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації;

- на забезпечення всіх осіб, що знаходяться в будівлі індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо.

При зберіганні таких умов для відвідувачів Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка” існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, або шкоди їх здоров'ю.

Та оскільки в даному випадку не усунення виявлених перевіркою порушень несе ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що позивачем вірно обраний захист реагування саме щодо повного зупинення роботи закладу Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка”.

Суд зазначає, що зі змісту вищевказаних норм законодавства вбачається, що застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. Застосування таких заходів обумовлюється виключно наявністю підстав, передбачених статтею 70 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, фактом недотримання вимог пожежної безпеки. Орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємства.

Суд звертає увагу сторін на те, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації приміщень, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

При цьому, поняття «загроза життю та/або здоров'ю людини» є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

Враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, які викладені в Акті перевірки, є підстави для повного зупинення роботи закладу Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка” у вигляді повного зупинення роботи до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в акті перевірки №106 від 04.07.2018 року.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст. 2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позивач довів суду необхідність застосування заходів реагування, а тому наявні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.9, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДСНС України в Одеській області до Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка” задовольнити.

Застосувати до Спеціалізованої дитячо-юнацької школи Олімпійського резерву з фігурного катання на ковзанах “Крижинка” (код ЄДРПОУ 03564298, розташований за адресою: 65074, м. Одеса, вул.. Академіка Філатова, 29-а) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи закладу розташованого в м. Одесі, вул. А.Філатова 29а, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, вказаних в Акті перевірки №106 від 04.07.2018 року за номерами:1,2,3,4,5,7,8,9,10,11,12,14,15,16,17,19,20,21,22,23,24,25,28.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції в порядку та строки встановлені ст.ст. 295-297 та з урахуванням п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення виготовлений 15.03.2019 року.

Суддя Е.А.Іванов

.