
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/244/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 813/244/18 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії ОСОБА_2 комісії Головного управління МВС України у Львівській області під час видання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки від 05.05.2017 року за № 91-00491 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії в частині безпідставного не включення до неї надбавки за специфічні (особливі) умови проходження служби в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також в частині безпідставного зменшення розміру премії з 73 відсотків до 0,58 відсотка.
- зобов’язати ОСОБА_2 комісію Головного управління МВС України у Львівській області видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988 та наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260, до котрої включити такі види грошового забезпечення як: посадовий оклад в розмір 2850,00 гривень, оклад за спеціальним званням в розмірі 2000.00 гривень, стаж служби в розмірі 35 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням (1697,50 гривень), а також такі додаткові види грошового забезпечення як: надбавку за специфічні (особливі) умови служби в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби та премію, збільшивши її розмір з 0,58 відсотка до 73 відсотків від суми всіх видів грошового забезпечення.
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії у відповідності до вимог частини 3 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988, згідно грошового забезпечення, встановленого для поліцейського та довідки від 05.05.2017 року за № 91-00491, виданої ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України у Львівській області.
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988, згідно грошового забезпечення, встановленого для поліцейського та довідки від 05.05.2017 року за № 91-00491, виданої ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України у Львівській області, а також іншої (інших) довідки (довідок), котрі будуть надані на виконання рішення суду, з урахуванням таких його видів: посадового окладу в розмірі 2850,00 гривень, окладу за спеціальним званням в розмірі 2000,00 гривень, стажу служби в розмірі 35 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням (1697,50 гривень) та додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за специфічні (особливі) умови служби в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби і премії в розмірі 73 відсотків від суми всіх видів грошового забезпечення - з 01 січня 2016 року, здійснивши виплату донарахованих сум пенсії з вказаної дати до дати виконання рішення суду, з урахуванням індексів інфляції за кожен місяць. Надалі виплату пенсії здійснювати в розмірі згідно проведеного перерахунку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме в статтю 63, яку після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Таке грошове забезпечення було встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».
На заяву позивача від 02 листопада 2017 року про негайне проведення перерахунку пенсії, відповідачем надано відповідь від 01.12.2017 року у якій зазначено, що оскільки бюджетом Пенсійного фонду України не передбачено коштів на перерахунок пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Позивач вважає, що посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставними, оскільки реалізація особою права, що пов’язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Також зазначає, що ОСОБА_2 комісія ГУМВС України у Львівській області склала та подала до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включила всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та зазначила премії, у розмірі меншому ніж отримував позивач. На думку позивача, ОСОБА_2 комісія створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Відповідачі відзиву на позовну заяву до суду не подали.
22.02.2019 року позивачем подано клопотання про поновлення провадження у даній справі та не визнання її типовою до зразкової адміністративної справи № 802/2196/17-а. Вказане клопотання обґрунтоване тим, що дана адміністративна справа не може вважатися судом типовою відповідно зразкової адміністративної справи № 802/2196/17-а, оскільки вона не відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду вказаної зразкової справи, оскільки:
- відповідачами по них є різні самостійні суб’єкти владних повноважень: по зразковій справі – ОСОБА_2 комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, а по даній справі - ОСОБА_2 комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області;
- у них не тотожні предмети спору: по зразковій справі предметом спору є – зобов’язання відповідача ОСОБА_2 комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, а по даній – зобов’язання ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення та зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії позивача згідно грошового забезпечення, встановленого для поліцейського;
- є відмінність у залученні третіх осіб: по зразковій справі залучено третю особу без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, а по даній справі – залучення третіх осіб не передбачено.
Судом не враховується подане позивачем клопотання з наступних підстав.
Відповідно до п. 21, ст. 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб’єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до п. 22, ст. 4 цього ж Кодексу зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
У рішенні Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а від 12.03.2018 року зазначено:
«Ознаками цієї типової справи є:
1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якому призначено пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;
2) відповідач - ОСОБА_2 комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області;
3) третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області;
4) предмет спору: зобов'язання відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення».
Таким чином, оскільки з адміністративним позовом в даній справі звернувся пенсіонер органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» про виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, то правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи мають враховуватися судом при вирішенні даної справи.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 22 січня 2018 року позовну заяву залишено без руху. Ухвалою судді від 07 лютого 2018 року у даній справі було відкрито спрощене провадження в адміністративній справі з повідомленням сторін. Ухвалою суду від 26 квітня 2018 року провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а. Ухвалою суду від 27 лютого 2019 року провадження у даній справі поновлено.
Судом встановлені наступні обставини:
Позивач з 2008 року є пенсіонером органів внутрішніх справ, пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років.
02.11.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про негайне проведення перерахунку пенсії згідно грошового забезпечення встановленого для поліцейських та довідки, відправленої ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України у Львівській області з 01 січня 2016 року.
Також просив надіслати йому належно завірену копію довідки для перерахунку пенсії.
01.12.2017 року відповідачем надано відповідь на заяву позивача у якій зазначено, що повідомлення з Міністерства внутрішніх справ України про підстави для здійснення перерахунку пенсій з 01.01.2016 року надіслане Пенсійному фонду України в березні 2017 року. Законом України від 21.12.2016 року № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік» та бюджетом Пенсійного фонду України, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №17 не передбачено коштів на перерахунок пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Також надано копію запитуваної довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року від 05.05.2017 року № 91-00491, виданої ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України у Львівській області, згідно якої:
Посадовий оклад: 2850,00 грн.
Підвищений посадовий оклад: 2850,00 грн.
Оклад за військовим (спеціальним) званням майор: 2000,00грн.
Стаж служби в поліції: (35%) – 1697,50грн.
Премія (0,58 %): 37,98 грн.
Всього: 6585,48 грн.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає бездіяльність відповідачів щодо не проведення перерахунку пенсії та не виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення протиправною та такою, що порушує його права щодо пенсійного забезпечення.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Суд зазначає, що дана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/1/18 802/2196/17-а від 12.03.2018 року, залишеному без змін постановою ОСОБА_3 Верховного Суду від 12.12.2018 року (в частині позовних вимог до ОСОБА_2 комісії ГУ МВС України у Львівській області) та ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/8/18 820/6514/17 від 15.02.2018 року (в частині позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області).
На підставі ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення в даній справі суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Судом не враховуються обґрунтування позовних вимог позивача в частині визнання протиправними дій ОСОБА_2 комісії Головного управління МВС України у Львівській області під час видання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки від 05.05.2017 року за № 91-00491 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії в частині безпідставного не включення до неї надбавки за специфічні (особливі) умови проходження служби в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також в частині безпідставного зменшення розміру премії з 73 відсотків до 0,58 відсотка та зобов’язання ОСОБА_2 комісії Головного управління МВС України у Львівській області видати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії до котрої включити такі види грошового забезпечення як: посадовий оклад в розмір 2850,00 гривень, оклад за спеціальним званням в розмірі 2000.00 гривень, стаж служби в розмірі 35 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням (1697,50 гривень), а також такі додаткові види грошового забезпечення як: надбавку за специфічні (особливі) умови служби в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби та премію, збільшивши її розмір з 0,58 відсотка до 73 відсотків від суми всіх видів грошового забезпечення з наступних підстав.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відтак, відповідно до ч. 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” (далі - Порядок № 45, чинний на момент виникнення права на перерахунок пенсії).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 -XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачу для перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_2 комісією ГУМВС України у Львівській області було виготовлено довідку № 91-00491 від 05.05.2017 року та направлено до Пенсійного фонду для здійснення перерахунку.
Вказана довідка містила інформацію про грошове забезпечення за посадою заступник начальника сектору дільничних інспекторів міліції, зокрема, посадовий оклад, підвищений посадовий оклад, оклад за спеціальним званням (майор), надбавку за стаж служби в поліції, а також премію у розмірі 0,58 %.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Оскільки, надбавка за специфічні (особливі) умови проходження служби та премія у розмірі 73 %, які отримував позивач, проте на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, відповідно ці складові правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення.
У зв'язку із чим, доводи позивача про безпідставне не включення у довідку про розмір грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, зазначеної надбавки і премії у розмірі 73% судом до уваги не приймаються.
Окрім того, суд не погоджується із твердженнями позивача про неправомірність зазначення премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 0,58 % замість 73 %, оскільки листом Міністерства внутрішніх справ України від 02 квітня 2018 року № 5551/05/22-2017 доведено до відома головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені поліцейським в грудні 2015 року.
Вказана інформація була взята до уваги ОСОБА_2 комісією під час формування довідок про розмір грошове забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Відповідно, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України враховуються у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.
Відтак, позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.
Судом частково враховуються обґрунтування позовних вимог позивача в частині визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії у відповідності до вимог частини 3 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988, згідно грошового забезпечення, встановленого для поліцейського, та довідки від 05.05.2017 року за № 91-00491, виданої ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України у Львівській області та зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії відповідно до вимог частини 3 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988, згідно грошового забезпечення, встановленого для поліцейського та довідки від 05.05.2017 року за № 91-00491, виданої ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України у Львівській області з наступних підстав.
Відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Згідно зі статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року).
При цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізованими у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист»).
За результатами судового розгляду встановлено, що ОСОБА_2 комісія ГУ МВС України у Львівській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, листом від 05.05.2017 року № 123/31/05-2017 надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області довідку від 05.05.2017 року № 91-00491 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
На порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію позивачу після надходження довідки не перерахував.
Також суд зазначає, що відповідачем у листі від 01 грудня 2017 року № 2748/5-20/12.03-06 не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки від 05.05.2017 року № 91-00491 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
З цих же підстав судом враховуються обґрунтування позивачем позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача.
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, позовні вимоги позивача про зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії щодо предмету спору підлягають задоволенню у спосіб зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 02 листопада 2017 року про здійснення перерахунку пенсії, оскільки вчинення такої дії передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно ч. 3, 4 ст. 63 цього ж Закону перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 82180, Львівська область, Дрогобицький район, смт. Підбуж, вул. Гірська, 14/2) до ОСОБА_2 комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (79007, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 82180, Львівська область, Дрогобицький район, смт. Підбуж, вул. Гірська, 14/2) у відповідності до вимог частини 3 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року № 988, згідно грошового забезпечення, встановленого для поліцейського та довідки від 05.05.2017 року за № 91-00491, виданої ОСОБА_2 комісією Головного управління МВС України у Львівській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 82180, Львівська область, Дрогобицький район, смт. Підбуж, вул. Гірська, 14/2) від 02.11.2017 року про здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 82180, Львівська область, Дрогобицький район, смт. Підбуж, вул. Гірська, 14/2) 1409,60 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 15.03.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.