
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
15 березня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/1012/19 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 (92703, Луганська область, м. Старобільськ, вул. Центральна, буд. 57) до Міністерства оборони України (03168, м. Київ, Повітрофлотський проспект, буд. 6) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
12 березня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Міністерства оборони України (далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо відмови у наданні позивачу статусу «Учасник бойових дій»;
- зобов’язати Комісію Командування Сухопутних військ Збройних Сил України не пізніше 30 днів з дня набрання рішенням суду законної сили, повторно розглянути питання щодо надання позивачу статусу «учасника бойових дій» з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 25 вересня 2017 року, згідно наказу по Білокуракинсько-Троїцькому об’єднаному районному військовому комісаріату від 22.09.2017 №131 позивач займає посаду провідного спеціаліста командування, службовця Збройних Сил України.
Наказом від 21.12.2017 Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) позивача було залучено до складу сил які безпосередньо беруть участь в Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.
Відповідно п.1.1.1.8 наказу від 12.03.2018 року №71/ДСК Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) зазначено про прибуття позивача з 25.09.2017 року, до складу сил та засобів які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпечення її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань. Зазначені вище накази підтверджені отриманою мною архівною довідкою із Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 28.12.2018 №179/1/18324 та завіреними копіями цих наказів.
16.03.2018 Луганським обласним військовим комісаріатом документи позивача, для одержання статусу «Учасника бойових дій», були направлені у пакеті документів особового складу Луганського ОВК на ім’я командувача Сухопутних військ Збройних Сил України для розгляду комісією Командування Сухопутних військ Збройних Сил України /вих. № ВП/649 від 03.03.2108р./ Після попереднього розгляду Комісією документи були повернуті на доопрацювання до Луганського ОВК.
19.06.2018 після доопрацювання Луганським ОВК, документи позивача були повторно надіслані на розгляд Комісії для вирішення питання надання статусу «Учасника бойових дій» /вих. ВОЗІК/1293 від 19.06.2018/. Вказана інформація підтверджується надісланою відповіддю Луганського ОВК від 14.02.2019 № ВОЗІК/530, згідно заяви (клопотання) від 06.02.2019 та рапорту ТВО військового комісара Білокуракинсько-Троїцького ОРВК.
Позивач звернувся до Міністерства оборони України та Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з відповідною заявою про роз’яснення. У отриманій відповіді від 06.11.2018р. №116/9/2/7410 за підписом начальника управління персоналу - заступника начальника штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, зазначено, що питання розглядалося Комісією (протокол №20 від 04.09.2018.) та в наданні позивачу статусу «Учасника бойових дій» відмовлено. Причина відмови; з зв’язку з відсутністю підстав відповідно до законодавства України на день розгляду.
Водночас, у листі було зазначено, що Комісією сплановано перегляд свого рішення стосовно осіб категорії позивача, на підставі правової експертизи даного питання від Головного управління правового забезпечення Генерального штабу Збройних Сил України щодо застосування Закону при розгляді питання надання статусу учасника бойових дій (вих.1168/14162 від 10.10.2018), вказано сплановано дату перегляду 08.11.2018, а також, що позивача додатково буде поінформовано по результатам розгляду.
26.12.2018 позивачем був направлений ще один лист із заявою на Командування Сухопутних військ Збройних Сил України щодо отримання відповіді по вирішенню питання (копія додається).
29.01.2019 позивач отримав відповідь листом №116/9/2/482 від 23.01.2019 за підписом начальника управління персоналу - заступника начальника штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, в якому зазначено, що питання розглядалося Комісією (протокол №27 від 21.12.2018) та в наданні позивачу статусу «Учасника бойових дій» відмовлено остаточно, у зв’язку з відсутністю підстав відповідно до законодавства України на день розгляду, тобто з причин вказаних раніше.
В прийнятті такого рішення Комісія посилається на зміни в законодавстві, а саме Закон України від 22.05.2018 №2443-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників ОСОБА_2 та деяких інших осіб» яким були внесені зміни до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закону) в частині виключення із зазначеного пункту працівників Збройних Сил України, який набрав чинності з 25.07.2018.
Спірним питанням у даному випадку є правомірність винесення зазначеного рішення, та ненадання позивачу статусу учасника бойових дій у зв’язку з чим звернувся з позов до суду.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв’язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України «Про запобігання корупції» займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п’ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи категорію справи та характер спірних правовідносин, вважаю за доцільне здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом сторін.
Щодо клопотання про витребування доказів суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
Відповідно до частини другої статті 79 КАС України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об’єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк. Учасник справи також повинен надати докази, які підтверджують, що він здійснив усі залежні від нього дії, спрямовані на отримання відповідного доказу (частина четверта статті 79 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої, п’ятої статті 94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
З огляду на покладений на відповідача обов’язок доказування правомірності свого рішення, суд дійшов висновку про задоволення клопотання позивача про витребування доказів.
За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З метою виконання обов’язку, покладеного на суд частиною четвертою статті 9 КАС України, щодо вжиття визначених законом заходів, суд прийшов до висновку про необхідність витребування від відповідача письмових доказів, яких, на думку суду, не вистачає у матеріалах справи.
Позивачем у позовній заяві зазначено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача, - Луганський обласний військовий комісаріат. Проте, належного обґрунтування залучення третьої особи не надано.
Відповідно до частини другої ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов’язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов’язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
З огляду на те, що судове рішення у справі № 360/1012/19 не може вплинути на права та обов’язки Луганського обласного військового комісаріату, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для залучення до справи третьої особи.
Керуючись статтями 5, 12, 19, 20, 32, 77, 80, 123, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії.
Справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Призначити справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 01 квітня 2019 року на 09 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
Зобов’язати відповідача протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Роз’яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов’язати Міністерства оборони України у строк до 01 квітня 2019 року надати суду належним чином завірені документи:
- рішення комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 21.12.2018 № 27 про надання статусу учасника війни ОСОБА_1;
- витягу з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 21.12.2018 №27 відносно ОСОБА_1;
- усі матеріали (документи), які розглядилися на засідання комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни від 21.12.2018 № 27 відносно ОСОБА_1 тощо.
Справа розглядатиметься суддею Тихонова І.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
СуддяОСОБА_3