Рішення № 80475669, 14.03.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2019
Номер справи
280/5409/18
Номер документу
80475669
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14 березня 2019 року Справа № 280/5409/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 (71112, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)

до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Консульська, 23-Л, код ЄДРПОУ 37963785)

про визнання бездіяльність протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач або ОСОБА_1І.) до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не виплаті пенсії, починаючи з березня 2016 року по вересень 2018 року;

- зобов'язати відповідача виплатити недоотриману пенсію з березня 2016 року по вересень 2018 року і продовжувати виплачувати її в подальшому.

Ухвалою суду від 22 грудня 2018 року зазначену позовну заяву було залишено без руху, в зв'язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків.

Так, на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, 09 січня 2019 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.

Ухвалою суду від 21 січня 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику осіб), а справу призначено до розгляду на 19 лютого 2019 року.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач є пенсіонером та особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Позивач отримує пенсію за віком. Позивач вказує, що відповідачем протиправно зупинено виплату пенсії з березня 2016 року по вересень 2018 року.

ОСОБА_1 просила позов задовольнити у повному обсязі.

Представник Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№6103 від 14 лютого 2019 року), відповідно до якого зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Бердянському об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області як внутрішньо переміщена особа згідно зі статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» на підставі внесення її в реєстр внутрішньо переміщених осіб та довідки від 20 листопада 2014 року за №2306002112 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Вказує, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України №136 від 18 лютого 2016 року виплата пенсії позивачу з 01 березня 2016 року була призупинена. 22 березня 2018 року позивач звернувся із заявою про поновлення виплати пенсії з 01 березня 2016 року, надавши нову довідку від 22 березня 2018 року №0000498403/24058 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Зазначає, що згідно Витягу з протоколу рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам №104 від 13 липня 2018 року винесено рішення про призначення позивачу пенсії. Відповідач також зазначає, що пенсію позивачу за період з 01 березня 2016 року по 30 вересня 2018 року нараховано, та буде виплачено на умовах окремого порядку, визначеного КМУ.

Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області просило відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Позивач є пенсіонером та йому призначена пенсія за віком.

Відповідно до Довідки від 20 листопада 2014 року №2306002112 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції ОСОБА_1 перемістилась з тимчасово окупованої території в місто Бердянськ.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсіє за віком відповідно до наданої особистої заяви, як особа, яка має статус «Внутрішньо переміщеної особи».

Відповідно до довідки від 25 травня 2018 року №0000498403/24058 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 взято на облік за місцем проживання: 71100, АДРЕСА_1.

22 травня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою від про поновлення виплати пенсії з 01 березня 2016 року та надала Довідку від 22 березня 2018 року №0000498403/24058 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до Витягу з протоколу Рішення комісії №104 від 13 липня 2018 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо-переміщеним особам комісією вирішено призначити соціальні виплати ОСОБА_1.

13 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою, в якій просила виплатити пенсію з березня 2016 року по вересень 2018 року.

Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листом від 29 листопада 2018 року №657/Т-4 надало відповідь позивачу, у якій зазначено, що суми пенсії за період з 01 березня 2016 року по 30 вересня 2018 року нараховано, та будуть виплачені на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Протоколу за період з 01 лютого 2016 року по 31 січня 2019 року ОСОБА_1 за період з березня 2016 року по вересень 2019 року (включно) призначено та нараховано пенсію.

Докази фактичної виплати ОСОБА_1 пенсії за віком за період з 01 березня 2016 року по 30 вересня 2018 року (включно) відповідачем не надані.

ОСОБА_1 не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача щодо не виплати пенсії за період з 01 березня 2016 року по 30 вересня 2018 року (включно) звернулась до суду із цим позовом.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (статтями 3, 19, 46), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (статтями 5, 49), Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (статтями 1, 4, 7, 12), постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05 листопада 2014 року за №637 (пункт 1), «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого 01 жовтня 2014 року постановою Кабінету Міністрів України №509 (пункт 1, п.7-1), «Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування», затвердженого 08 червня 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №365 (пункт 16, пункт 18), та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є внутрішньо переміщеною особою.

Скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи не може бути підставою для позбавлення конституційного права позивача на отримання соціального захисту, а саме – отримання пенсії.

Відповідачем не надано до суду доказів наявності обставин передбачених статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для припинення виплати позивачу пенсії та відповідного рішення територіального органу Пенсійного фонду України або рішення суду.

Звідси, суд вважає, що відповідачем припинено виплату пенсії позивачу у порушення вимог статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, суд зазначає, що застосування норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до спірних правовідносин є пріоритетним, а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.

Щодо посилань відповідача на те, що пенсію позивачу з 01 березня 2016 року по 30 вересня 2018 року нараховано, проте буде виплачено на умовах окремого порядку, визначеного КМУ суд вважає їх безпідставними та зазначає наступне.

Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365 визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Разом з тим суд звертає увагу на те, що відповідно до преамбули Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

До того ж частиною 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

З аналізу норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд приходить до висновку, що зазначений Закон не містить такої умови або вказівки для виплати пенсії, нарахованої органами пенсійного фонду, проте не виплаченої з вини органу пенсійного фонду, як використання окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Отже, оскільки позивачем пенсія за період з 01 березня 2016 року по 30 вересня 2018 року (включно) не отримана з вини відповідача, Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області мало своєчасно здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії за період з 01 березня 2016 року по 30 вересня 2018 року (включно) на підставі приписів Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії, а, отже, порушені права та інтереси позивача мають бути невідкладно поновлені.

Дана справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (Пз/9901/20/18) (яке набрало законної сили 04 вересня 2018 року).

Звідси, суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №805/402/18 (Пз/9901/20/18).

З урахуванням з’ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи (частина 1 статті 132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб’єктом владних повноважень у справі було Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 704 грн. 80 коп.

На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 263, КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (71112, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Консульська, 23-Л, код ЄДРПОУ 37963785) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Консульська, 23-Л, код ЄДРПОУ 37963785), яка полягає у не виплаті ОСОБА_1 (71112, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії, за період з 01 березня 2016 року по 30 вересня 2018 року (включно).

Зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Консульська, 23-Л, код ЄДРПОУ 37963785) виплатити ОСОБА_1 (71112, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) недоотриману пенсію за період з 01 березня 2016 року по 30 вересня 2018 року (включно).

Стягнути на користь ОСОБА_1 (71112, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська, 23-Л; код ЄДРПОУ 37963785) судові витрати в сумі 704 грн. 80 коп.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 14 березня 2019 року.

Суддя Д.В. Татаринов