Рішення № 80475163, 05.03.2019, Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.03.2019
Номер справи
348/1258/18
Номер документу
80475163
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа №348/1258/18

05 березня 2019 року м.Надвірна

Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого - судді - Грещука Р.П.

секретаря - Шпитко М.І.,

з участю позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Надвірна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського будинку дитини про стягнення заборгованості по заробітній платі по виплаті індексації, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Надвірнянського будинку дитини про стягнення заборгованості по заробітній платі по виплаті індексації.

В судовому засіданні позивач свої позовні вимоги підтримала з підстав, наведених в позовній заяві.

Просить суд ухвалити рішення, яким зобов’язати Надвірнянський будинок дитини здійснити їй, перерахунок індексації заробітної плати з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року та виплатити в повному обсязі за даний період.

Крім того просить зобов’язати Надвірнянський будинок дитини здійснити їй перерахунок індексації заробітної плати з 1 січня 2016 року по 06 вересня 2016 року та виплатити в повному обсязі за даний період.

Представник відповідача в судовому засіданні позов визнала частково та пояснила, що за 2015 рік індексація зарплати не нараховувалася із-за відсутності бюджетних коштів.

Згідно лімітної довідки про бюджетні асигнування на 2015 рік від 16.01.2015 року на підставі рішення Івано-Франківської облради №1557-34/2015 від 05.01.2015 року на оплату праці виділено 3909300 грн., відповідно затверджений кошторис видатків на статтю оплата праці в сумі 3909300 грн. Також розроблена розшифровка видатків на з/п по посадах, тарифікації та інших видатків, які не включені в тарифікацію (оплата нічних, святкових, матеріальна допомога на оздоровлення медичним працівникам, відповідно до ОСОБА_3 КМУ від 11.05.2011р. №524 та педагогічним працівникам (згідно ст. 57 «Закону України про освіту»), індексацію, доплату за складність і напруженість в роботі). Розраховано на 134,75 посади в сумі 4895181 грн. Враховано в кошторисі фонд зарплати на 122,25 посади на 3909300 грн. без урахування індексації та доплати за складність і напруженість в роботі, тобто тільки на оклад та обов'язкові виплати.

Статею 95 Кодексу законів про працю України передбачено, що заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку. Майже аналогічну норму містить і стаття 33 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР.

Також Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII ст.5 Закону про індексацію доповнено частиною шостою. У ній встановлено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік.

Зазначає, що розглядаючи обов'язковість проведення індексації потрібно звернутися до ч.1ст.51 Бюджетного кодексу України. Цією статтею передбачено, що керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників та проводять фактичні видатки на заробітну плату, зокрема видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах. Отже, аби не порушувати бюджетного законодавства, індексуючи грошові доходи працівників, керівник установи та бухгалтер мають проводити фактичні видатки на заробітну плату лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого кошторисом. Тому, нараховуючи у повному розмірі суми індексації за відсутності бюджетних асигнувань, установа порушує бюджетне законодавство.

Також відповідно до абзацу 1 ч.1 ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники коштів (тобто бюджетні установи) беруть бюджетні зобов'язання і здійснюють платежі лише в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисом. Згідно ч.4 ст.48 Бюджетного кодексу України покриття витрат поза бюджетом здійснюватися не можуть. Тобто установа не має підстав зареєструвати заборгованість з нарахування заробітної плати поза межами бюджетних асигнувань.

На проведення установами індексації грошових доходів з урахуванням наявного фінансового ресурсу наголошує і Мінфін у листі від 24.06.2015 року №31-09-8/21023. В роз'ясненні сказано, що відповідно до абзацу 2 п.9 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», КМУ доручено розробити та затвердити у 2015 році особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на поточний рік.

Департамент охорони здоров'я та установа використала всі можливості для забезпечення нарахування та виплати індексації працівникам. З метою здійснення аналізу забезпечення протягом 2015 року видатками на виплату заробітної плати згідно листа ДОЗ від 11.06.2015 року №1520/03-09/05 була надана інформація згідно запропонованих форм щодо виплат не врахованих в кошторисі та індексації в тому числі. Однак обласним бюджетом додаткових коштів на індексацію не було виділено.

Тільки в зв'язку з підвищення мінімальної з/п з 01.09.2015 року, (яке також не передбачено в кошторисі) згідно довідки департаменту про зміни до кошторису №443/5 від 13.10.2015 року на підставі рішення облради від 09.10.2015 року №1777-39/2015 додано додаткові кошти в сумі 228,0 тис. грн. на КЕКВ 2111 та нарахування на з/п в сумі 82,8 тис.грн.

Для узгодження між собою нормативних документів ОСОБА_3 КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року №1013 пункт 6 Порядку №1078 доповнено реченням: «Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік».

Відповідно до цієї ОСОБА_3 з 1 грудня 2015 року працівникам підвищено посадові оклади на 10 відсотків. ОСОБА_3 передбачено, що підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному вигляді для кожного працівника у грудні 2015 року перевищило величину індексації, що мала бути виплачена йому у грудні 2015 року. Абзацом 11 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення передбачено, що у разі, коли індекс споживчих цін для проведення індексації, розрахований наростаючим підсумком, перевищив 10 відсотків, КМУ приймає рішення про підвищення тарифних ставок з урахуванням суми індексації, яка склалася на момент підвищення.

В грудні 2015 року в зв'язку з економією коштів по з/п через тимчасове закриття груп із-за малої кількості дітей по установі виданий наказ на виплату грошової індексації кожному працівнику в однаковому розмірі 239 грн 36 коп.

Грудень місяць 2015 року стає базовим для нарахування слідуючої індексації зарплати.

Враховуючи індекси інфляції в 2016 році право для нарахування індексації настає в червні 2016 року. Згідно постанови КМУ № 288 від 06.04.2016 року з 01.05.2016 року відбулося підвищення зарплати працівників. Тепер травень стає базовим і право для нарахування індексації настає в грудні 2016 року. ОСОБА_3 КМУ №840 від 23.11.2016 року з 01.12.2016 року знову відбулося підвищення зарплати працівників.

Індексація протягом 2016 року не нараховувалася.

В зв'язку з наведеним вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення тільки за 2015 рік.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши докази, надані сторонами на виконання вимог ст.ст.80, 81 ЦПК України, і які сторони вважають достатніми для обгрунтування і заперечення своїх позовних вимог, з’ясувавши фактичні обставини справи, та, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні обставин справи, прийшов до висновку про можливість часткового задоволення позову ОСОБА_1 з наступних підстав.

Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ст.116 КЗпП України при звiльненнi працiвника виплата всiх сум, що належать йому вiд пiдприємства, установи, органiзацiї, провадиться в день звiльнення. Якщо працiвник в день звiльнення не працював, то зазначенi суми мають бути виплаченi не пiзнiше наступного дня пiсля пред’явлення звiльненим працiвником вимоги про розрахунок.

В судовому засіданні встановлено, що 01.08.1984 року ОСОБА_1 була прийнята на посаду медичної сестри Надвірнянського будинку дитини. 01.12.1984 року її переведено з посади медсестри на посаду вихователя. 01.12.1991 року – переведено на посаду палатної медсестри в центр реабілітації. 11.11.1994 року позивача переведено на посаду медсестри групи ЦНС.

Пропрацювавши більше 32 років ОСОБА_1 отримала право вийти на пільгову пенсію. 06.09.2016 року позивач звільнена за власним бажанням в зв'язку з виходом на пільгову пенсію. При звільненні з роботи роботодавцем останній не було проведено повний розрахунок, а саме не виплачено індексацію зарплати.

З липня 2014 року без повідомлення причин бухгалтерія Надвірнянського будинку дитини стала затримувати виплату індексації заробітної плати. З січня 2015 року відповідач не здійснював виплату індексації заробітної плати посилаючись на незалежні від них обставини.

Для роз’яснення обставин, працівники Надвірнянського будинку дитини звернулись із заявою, зареєстрованою за №234 від 10.12.2015 року до головного лікаря Надвірнянського будинку дитини, в якій просили роз'яснити причини невиплати індексації заробітної плати. На їх звернення головний лікар Надвірнянського будинку дитини надала відповідь за №312 від 30.12.2015 року, з якої вбачається, що в кошторисі Надвірнянського будинку дитини на 2015 рік не враховані видатки на проведення індексації заробітної плати в сумі 250 тис. грн.

У зв'язку із зменшенням кількості дітей протягом року тимчасово закривались групи, і таким чином на кінець року виникла економія фонду заробітної плати в сумі 34312 грн. 14 коп.

В зв’язку з наведеним, згідно наказу № 191-к від 24.12.2015 року всім працівникам закладу була нарахована грошова індексація в розмірі 239 грн. 36 коп. кожному. Як зазначила позивач даний розмір індексації не відповідає сумі індексації згідно її посадового окладу.

Відповіднодо ч.5 ст.95 КЗпП України, ст.33 ЗУ «Про оплату праці», заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Статтею 18 ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III, індексацію доходів населення, яка встановлюється задля підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі ст.19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

З викладеного виходить, що індексація заробітної плати є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Індексація заробітної плати працівників провадиться відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-XII з наступними змінами та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. № 1078.

У рішенні Конституційного суду України від 15 жовтня 2013 року № 9-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянина щодо офіційного тлумачення положення ч.2 ст.233 Кодексу законів про працю України зазначено, що держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положеннями частини шостої статті 95 Кодексу, статей 33, 34 Закону «Про оплату праці» такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати.

Відповідно до статті 33 Закону «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку індексації заробітної плати та компенсації працівникам частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Як складові належної працівникові заробітної плати ці кошти спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Також, Конституційний Суд України дійшов висновку, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.

Як вбачається із листа Управління держпраці в Івано-Франківській області за №1457 від 22.12.2015 року, згідно лімітної довідки бюджетних асигнувань на 2015 рік, яка затверджена Департаментом охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА, видатки на заробітну плату для працівників Надвірнянського будинку дитини складають 3909,3 тис. грн., що на 700,9 тис.грн. менше від потреби на виплату заробітної плати, яка розрахована з врахуванням тарифної сітки і обов'язкових надбавок. Також, в кошторисі Надвірнянського будинку дитини на 2015 рік не враховані видатки на проведення індексації заробітної плати в сумі 250,0 тис. гривень.

Адміністрацією закладу 01.06.2015 року в Департамент охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА подана інформація, в якій вказано потребу в додаткових коштах для фінансування виплати заробітної плати працівникам та проведення індексації в сумі 681,2 тис. грн. Кошти на вищезазначені потреби станом на 01.09.2015 року виділено не було, тому адміністрація закладу повторно подала інформацію в департамент охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА, щодо фінансового стану установи. Потреба для забезпечення обов'язкових виплат на 01.09.2015 року становила 660,0 тис. грн., в тому числі 500,0 тис. грн. для проведення індексації.

Рішенням Надвірнянської районної ради від 09.10.2015 року Надвірнянському будинку дитини в зв'язку з підвищенням заробітної плати в вересні 2015 року виділено додаткові кошти в сумі 228,0 тис. грн.

Перевіркою встановлено, що за поточний рік в Надвірнянському будинку дитини заохочувальні та стимулюючі виплати, премії працівникам не нараховувалися. В закладі проведено нарахування індексації працівникам за січень - липень 2015 року в сумі 275,0 тис.грн., але виплату не проведено. Адміністрація Надвірнянського будинку дитини надала пояснення, що виплата індексації не проведена в зв'язку з тим, що ними взято до уваги роз'яснення, яке надало Міністерство фінансів України від 24.06.2015 року № 31-09010-09-8/21023. В роз'ясненні Мінфіну сказано, що відповідно до абзацу другого пункту 9 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», Кабінету Міністрів України доручено розробити та затвердити у 2015 році особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на поточний рік.

Кабінет Міністрів України 09.12.2015 року прийняв постанову №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», відповідно до якої з 01 грудня 2015 року працівникам Надвірнянського будинку дитини підвищено посадові оклади на 10 відсотків у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисі закладу.

За результатами перевірки проведеної в Надвірнянському будинку дитини складено акт та головному лікарю закладу ОСОБА_4 внесено припис на усунення виявлених порушень трудового законодавства, який знаходиться на контролі Управління Держпраці в Івано-Франківській області.

Відповідачем надано суду довідку №130 від 10.08.2018 року про розрахунок індексації заробітної плати позивача за 2015 рік, згідно якого ОСОБА_1 нараховано індексацію заробітної плати і заборгованість становить 5356 грн. 19 коп.

Зазначений розрахунок сторони не оспорюють, а тому у суду відсутні підстави визнавати його недопустимим та не належним доказом.

На переконання суду, відсутність коштів чи належного фінансування організації чи підприємства не є підставою для відмови в позові.

За таких обставинах позов ОСОБА_1 в частині здійснення їй перерахунку індексації заробітної плати з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року та виплати в повному обсязі за даний період підлягає до задоволення.

Однак, як вбачається із листа Надвірнянського будинку дитини за № 129 від 10.08.2018 року, враховуючи індекси інфляції в 2016 році право для нарахування індексації наставало в червні 2016 року. Згідно постанови КМУ № 288 від 06.04.2016 року з 01.05.2016 року відбулося підвищення зарплати працівників. Таким чином, травень став базовим і право для нарахування індексації наставало в грудні 2016 року. Однак згідно постанови КМУ №840 від 23.11.2016 року з 01.12.2016 року знову відбулося підвищення зарплати працівників.

Таким чином, індексація протягом 2016 року не нараховувалася.

Враховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині здійснення їй перерахунку індексації заробітної плати з 1 січня 2016 року по 06 вересня 2016 року та виплати в повному обсязі за даний період до задоволення не підлягають.

На підставі ст.ст.95, 116 КЗпП України, ст.33 Закону України «Про оплату праці», керуючись ст.258, ст.259, ст.263, ст.265, ч.1 ст.268, 273 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 – задоволити частково.

Зобов’язати Надвірнянський будинок дитини здійснити ОСОБА_1, перерахунок індексації заробітньої плати з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року та виплатити її в повному обсязі за період з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Грещук Р.П.

Повний текст рішення

виготовлено 14.03.2019 року.