Рішення № 80475005, 15.03.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.03.2019
Номер справи
240/5996/18
Номер документу
80475005
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/5996/18

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому у перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по липень 2018 року включно, згідно довідки військової частини А 3204 від 22.10.2018 № 1825;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату йому призначеної пенсії за період з 07.08.2018, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з березня 2018 року по липень 2018 року включно, згідно довідки військової частини А 3204 від 22.10.2018 № 1825.

В обґрунтування позову зазначає, що відмова у перерахунку пенсії є протиправною та порушує право на отримання належної пенсії відповідно до чинного законодавства України, так як при призначенні пенсії органами пенсійного фонду не були враховані додаткові види його грошового забезпечення з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою від 26.12.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с.26-30), в якому просив частину позовних вимог за період з 07.08.2018 по 30.11.2018 залишити без розгляду, а в іншій частині відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що перерахунок може бути проведено лише з 01.12.2018, так як позивач звернувся з заявою в листопаді; згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 для визначення розміру пенсії враховуються виключно щомісячні додаткові види грошового забезпечення; позовні вимоги позивача прямо суперечать чинному законодавству, вимогам статей 116, 124, 150 Конституції України та рішенню Конституційного Суду України від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015.

Ухвалою від 18.01.2019 провадження по даній справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 522/2738/17 та ухвалою від 11.03.2019 поновлено.

Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, полковника ОСОБА_1 наказом командира в/ч А3771 від 06.08.2018 № 183 (а.с. 17) звільненого з військової служби у запас за пп. "а" п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с. 18) виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення (а.с. 17).

Позивач перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка призначена йому з 07.08.2018.

Після призначення пенсії позивачу стало відомо, що до складу його грошового забезпечення, з якого нараховано основний розмір пенсії, безпідставно не включено суми щомісячної додаткової грошової винагороди та грошової допомоги для оздоровлення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з березня 2018 року по серпень 2018 року.

22.10.2018, командиром військової частини А 3204 за вих.№1825 (а.с. 34) видана довідка про проведені виплати за період з березня 2018 року по серпень 2018 року, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Позивач 12.11.2018 звернувся з заявою про перерахунок пенсії (а.с. 32-33) до відповідача , який листом від 26.11.2018 № М-4785 (а.с. 13-14) повідомив позивача, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підстави включення до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, відсутні.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Як вбачається з довідки командира військової частини А 1825 за вих.№1825 від 22.10.2018, позивачу в період з березня 2018 року по серпень 2018 року були нараховані та сплачені, крім іншого, щомісячна додаткова грошова винагорода (6166,80 грн.), грошова допомога для оздоровлення (17265,45 грн.). Із зазначених сум сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року визначено:

"Пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням."

Вказаними нормами передбачено при обчисленні пенсії звільненим військовослужбовцям враховуються оклади за посадою, військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, та щомісячні додаткові види грошового забезпечення, премії і не передбачене врахування інших видів грошового забезпечення, які не є щомісячними.

Щодо отриманої позивачем під час служби щомісячної грошової винагороди, виплата якої була передбачена Наказом Міноборони від 24.10.2016 № 550 "Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України" (втратив чинність 20.07.2018).

Пунктом 8 Інструкції, затвердженої Наказом Міноборони від 24.10.2016 № 550, встановлено, що винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Аналіз даної норми свідчить про те, що щомісячна додаткова грошова винагорода включається до складу грошового забезпечення за винятком, коли обчислюються одноразові додаткові види грошового забезпечення, тобто вона не є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.

Таким чином з Наказу Міноборони від 24.10.2016 № 550 вбачається, що передбачена ними винагорода є додатковим видом грошового забезпечення та носить щомісячний характер, а тому, згідно ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992, повинна ураховуватись при обчисленні пенсії.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач мав право на урахування щомісячної додаткової винагороди, яка йому виплачувалась протягом 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням, при призначенні пенсії на момент призначення пенсії.

Щодо грошової допомоги на оздоровлення, то вона є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, а тому не повинна враховуватись при призначенні пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо позиції відповідача про залишення частини позовних вимог за період з 07.08.2018 по 30.11.2018 без розгляду та можливості провести перерахунок пенсії з 01.12.2018, то суд вважає її необґрунтованою з огляду на наступне.

Позивачу пенсія призначена з 07.08.2018, з позовом він звернувся 15.12.2018 (а.с.20), тобто не пропустив строки звернення до суду, встановлені ст. 122 КАС України.

Частиною 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії; якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Враховуючи, що позивач на час призначення йому пенсії мав право на включення до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отримуваної ним щомісячної додаткової грошової винагороди, а управління ПФУ протиправно відмовило у проведенні перерахунку розміру пенсії, позовні вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати розмір пенсії на підставі довідки військової частини А 3204 від 22.10.2018 № 1825 з урахуванням названого щомісячного додаткового виду грошового забезпечення в сумі 6166,80 грн. підлягають задоволенню з 07.08.2018.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10005, номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку і виплаті пенсії ОСОБА_1 з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, отриманої щомісячної додаткової грошової винагороди згідно довідки військової частини А 3204 від 22.10.2018 № 1825.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 07.08.2018 перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням виплаченої йому суми щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до довідки військової частини А 3204 від 22.10.2018 № 1825.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк