Рішення № 80474719, 05.03.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2019
Номер справи
200/12771/18-а
Номер документу
80474719
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2019 р. Справа№200/12771/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача 1: ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області

до відповідача 2: Донецького апеляційного суду

про визнання неправомірними дії та зобов’язання вчинити певні дії

за участю позивача: ОСОБА_1

представників сторін:

від відповідачів: ОСОБА_2 – за довір.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області ( надалі в тексті Рішення - Відповідач 1 ) та Донецького апеляційного суду( надалі в тексті Рішення - Відповідач 2) про визнання неправомірними дії Донецького апеляційного суду та ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області, щодо відмови запропонування ОСОБА_1, для переведення до Донецького апеляційного суду, посади помічника судді Донецького апеляційного суду та зобов’язання Донецького апеляційного суду та ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області, запропонувати ОСОБА_1, для переведення до Донецького апеляційного суду, посаду помічника судді Донецького апеляційного суду.

В обґрунтування свої позовних вимог позивач зазначив, з 21 вересня 2015 року працюває у апеляційного суду Донецької області на посаду помічника судді. З 14 листопада 2016 року проходить військову службу у Збройних Силах України за контрактом. 13 грудня 2016 року наказом апеляційного суду Донецької області був звільнений з посади помічника судді. Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2017 року (справа № 805/1200/17-а) позивача було поновлено на посаді помічника судді апеляційного суду Донецької області з 13 грудня 2016 року .

5 жовтня 2018 року позивач отримав від апеляційного суду Донецької області, попередження про наступне звільнення з займаної посади помічника судді апеляційного суду Донецької області - 20 грудня 2018 року, відповідно до ч. 1 ст. 40 КЗпП України.

11 жовтня 2018 року, від представника апеляційного суду Донецької області, позивач отримав повідомлення з пропозицією працевлаштування на вакантні посади в Донецькому апеляційному суді, у якому була відсутня пропозиція – посада помічника суддя.

Позивач звернувся із відповідною заявою до ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області та отримав відповідь, що на нього відсутнє подання судді.

Зазначив, що апеляційний суд Донецької області не зазнав повної ліквідації, оскільки його правонаступником є Донецькій апеляційний суд, з тих підстав, що він утворився на базі апеляційного суду Донецької області.

Звернув увагу суду на ту обставину, що ним укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України під час кризової ситуації, що загрожує національній безпеці України, і як військовослужбовець, несе службу особливого характеру під час дії в державі особливого періоду, а тому користується пільгами, передбаченими статтею 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та частиною третьою статті 119 КЗпП України, а тому не може бути переведений на іншу посаду, яка є нижчою за його кваліфікацію та з меншим посадовим окладом, крім того, позивач має право на першочергове працевлаштування у новоствореному суді та може бути звільнений лише з обов’язковим працевлаштуванням.

Також зазначив, що на час подання позову перебуває на посаді помічника судді апеляційного суду Донецької області без подання судді.

03.12.2018 року від позивача до суду до відкриття провадження у справі надійшла уточнена позовна заява відповідно до якої позивач просив суд визнати неправомірними дії Донецького апеляційного суду та ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області щодо відмови запропонувати позивачу для переведення до Донецького апеляційного суду посади помічника судді Донецького апеляційного суду та зобов’язання Донецького апеляційного суду та ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області, запропонувати позивачу для переведення до Донецького апеляційного суду посаду помічника судді Донецького апеляційного суду.

Ухвалою від 17 грудня 2018 року судом відкрите провадження у справі та справа призначена до розгляду за правилами позовного провадження з проведенням підготовчого засідання.

Відповідачі по справі з позовом не погодились, надали відзив на позовну (уточнену позовну) заяви, відповідно до якого просили суд у задоволенні позовних вимог відмовити з наступних підстав.

Так, відповідачами було зазначено, що Указом Президента України № 452/2017 від 29 грудня 2017 року «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» постановлено ліквідувати Апеляційний суд Донецької області та утворити Донецький апеляційний суд в апеляційному окрузі, що включає Донецьку область, з місцезнаходженням у містах Бахмуті, Донецьку і Маріуполі.

Наказом Державної судової адміністрації України від 20 вересня 2018 року № 474 «Про забезпечення виконання Указу Президента України від 29 грудня 2017 № 452/2017» утворено ліквідаційну комісію Апеляційного суду Донецької області та затверджено План заходів з ліквідації апеляційних судів.

03 жовтня 2018 року внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про початок процедури припинення діяльності Апеляційного суду Донецької області.

Ліквідація суду передбачена без правонаступника. Позивач попереджений про майбутнє звільнення.

Оскільки позивач був поновлений на посаді помічника Апеляційного суду Донецької області відповідно до Постанови Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2017 року по справі 805/1200/17а, у нього відсутній суддя який би міг надати подання про призначення його на вакантну посаду помічника Донецького апеляційного суду та проходить військову службу за контрактом то позивачу були запропоновані посади в Донецькому апеляційному суді від яких він відмовився, тому він підлягає звільненню без права переведення на посаду помічника судді у новоствореному суді.

Ухвалою від 13 лютого 2019 року судом закрите підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача 2 суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, відповідно до Наказу № 301к від 21 вересня 2015 року призначений на посаду помічника судді апеляційного суду Донецької області Гладуна Володимира Романовича на час виконання останнім повноважень судді з 22 вересня 2015 року.

Як вбачається з Витягу з Наказу № 983 Міністра Оборони України від 27.10.2016 року ОСОБА_1 уклав контракт про проходження громадянами України військової служби в Збройних силах України строком на три роки. Відповідно до вищезазначеного Наказу позивача призначено офіцером відділення комплектування Краматорського міського військового комісаріату Донецької області.

ОСОБА_3 Вищої ради юстиції «Про звільнення ОСОБА_4 з посади судді апеляційного суду у відставку» від 08.12.2016 року № 3058/0/15-16 звільнено ОСОБА_4 з посади судді апеляційного суду Донецької області у зв’язку з поданням заяви про відставку.

13.12.2016 року Апеляційним судом Донецької області прийнято Наказ № 409к "Про звільнення ОСОБА_1В.", яким звільнено останнього з посади помічника судді Апеляційного суду Донецької області з 13.12.2016 року відповідно до п.2 ч. 1 ст. 36 КЗпП України у зв'язку з закінченням строку трудового договору.

Позивач не погодився із зазначеним Наказом та звернувся із позовом до Донецького окружного адміністративного суду до відповідача - Апеляційного суду Донецької області в якому просив: визнати протиправним та скасувати наказ від 13 грудня 2016 року, яким його звільнено з посади помічника судді Апеляційного суду Донецької області на підставі п.2 ст.36 КЗпП України; поновити його на посаді помічника судді Апеляційного суду Донецької області з 13.12.2016 року; стягнути з Апеляційного суду Донецької області на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу з 13.12.2016 року по день постановлення судового рішення; допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення його на посаді помічника судді Апеляційного суду Донецької області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах одного місяця.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1, задоволено частково. В наслідок чого наказ Апеляційного суду Донецької області від 13.12.2016 року № 409к «Про звільнення ОСОБА_1В.» був скасований, а позивач поновлений на посаді помічника судді Апеляційного суду Донецької області з 14.12.2016 року; в іншій частині позовних вимог було відмовлено; відповідно до ст.256 КАСУ, постанову в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді помічника судді Апеляційного суду Донецької області допущено до негайного виконання.

Позивач та Апеляційний суд Донецької області не погодились із вищезазначеним судовим рішенням та оскаржили його до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2017 року по справі 805/1200/17а апеляційна скарга Апеляційного суду Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2017 р. у справі № 805/1200/17-а залишена без задоволення, а апеляційна скарга ОСОБА_1 була задоволена - Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 28 квітня 2017 р. у справі № 805/1200/17-а була скасована та прийнята нова постанова.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Апеляційного суду Донецької області про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення коштів за час вимушеного прогулу були задоволені - визнано протиправним та скасовано наказ від 13 грудня 2016 року № 409к, яким позивача було звільнено з посади помічника судді Апеляційного суду Донецької області на підставі п.2 ст.36 КЗпП України, позивач поновлений на посаді помічника судді Апеляційного суду Донецької області з 13.12.2016 року, з відповідача стягнутий середній заробіток за час вимушеного прогулу, допущене до негайного виконання рішення суду в частині поновлення позивача на посаді помічника судді Апеляційного суду Донецької області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в межах одного місяця.

Наказом Апеляційного суду Донецької області «Про поновлення на роботі ОСОБА_1В.» від 28.04.2017 року № 148, позивача поновлено на посаді помічника судді апеляційного суду Донецької області.

Статтею 125 Конституції України визначено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Суд утворюється, реорганізовується і ліквідовується законом, проект якого вносить до Верховної ОСОБА_3 України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.

Пунктом 16-1 розділу XY Перехідних Положень Конституції України до впровадження нового адміністративно-територіального устрою України відповідно до змін до Конституції України щодо децентралізації влади, але не довше ніж до 31 грудня 2017 року, утворення, реорганізацію та ліквідацію судів здійснює Президент України на підставі та у порядку, що визначені законом.

Статтею 19 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що суд утворюється і ліквідовується законом.

Проект закону про утворення чи ліквідацію суду вносить до Верховної ОСОБА_3 України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя.

Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.

Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.

Утворення суду може відбуватися шляхом створення нового суду або реорганізації (злиття, поділу) судів.

Статтею 147 вищезазначеного Закону передбачено, що у разі ліквідації суду, що здійснює правосуддя на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (відповідних адміністративно-територіальних одиниць), та утворення нового суду, який забезпечує здійснення правосуддя на цій території, суд, що ліквідується, припиняє здійснення правосуддя з дня опублікування в газеті "Голос України" повідомлення голови новоутвореного суду про початок роботи новоутвореного суду.

Суд, що ліквідується, в місячний строк з дня припинення здійснення правосуддя передає до новоутвореного суду матеріали та документи, пов'язані зі здійсненням таким судом повноважень, зокрема, архівні справи з основної діяльності, строки тимчасового зберігання яких ще не закінчилися, документи, не завершені в діловодстві, а також документи з кадрових питань в паперовому та електронному вигляді, фонди бібліотек, а судові справи та матеріали проваджень, що перебувають у володінні суду, що ліквідується, передаються негайно, до дня початку роботи новоутвореного суду.

Указом Президента України «Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах» від 29.12.2017 року № 452/2017 (далі - Указ) відповідно до підпункту 6 пункту 16 1 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України, частини третьої статті 19, частини другої статті 26, пункту 40 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ліквідовані, у тому числі, Апеляційний суд Донецької області (п.1) та створено Донецький апеляційний суд в апеляційному окрузі, що включає Донецьку область, з місцезнаходженням у містах Бахмуті, Донецьку і Маріуполі (п.2).

Зазначений Указ набув чинності 29.12.2017 року.

Частиною 3 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що Державна судова адміністрація України забезпечує виконання рішень про утворення чи припинення (ліквідацію) судів.

Частиною 5 ст. 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що голова Державної судової адміністрації України з питань, що належать до його повноважень, видає накази.

Наказом Державної судової адміністрації України «Про забезпечення виконання Указу Президента України від 29.12.2017 року № 452/2017» від 20 вересня 2018 року № 474 (надалі в тексті Рішення - Наказ) утворено ліквідаційну комісію Апеляційного суду Донецької області (п.1).

У відповідності до п .2 Наказу ліквідаційні комісії апеляційних судів повинні забезпечити здійснення своїх повноважень з наступного робочого дня за днем опублікування в газеті "Голос України" повідомлення голови новоутвореного апеляційного суду про початок роботи новоутвореного суду, а згідно до п.3 затвердити План заходів з ліквідації апеляційних судів, зазначених у підпунктах 1 – 25 пункту 1 цього наказу.

Пунктом 4 Наказу передбачено - головам ліквідаційних комісій апеляційних судів забезпечити виконання затвердженого Плану заходів з ліквідації відповідних судів, зазначеного у пункті 3 цього наказу.

Згідно до розділу І «Заходи організаційного, кадрового забезпечення» Плану заходів з ліквідації відповідних судів передбачено: 1. Вжити заходів щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) запису про початок процедури припинення діяльності апеляційних судів; 2. Письмово повідомити працівників про ліквідацію суду та попередити державних службовців про наступне припинення державної служби та вивільнення (статті 83, 87 Закону України "Про державну службу", статті 40, 49І КЗпП України; 3. Довести до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників у порядку, визначеному статтею 48 Закону України "Про зайнятість населення"; 5. Здійснити заходи щодо працевлаштування працівників апаратів апеляційних судів, що ліквідуються, звернувшись до державної служби зайнятості (у разі необхідності); 6. Видати накази про звільнення (у тому числі в порядку переведення), та ознайомити з ними працівників; 9. Вжити заходів щодо внесення до ЄДР запису про завершення процедури ліквідації; 10. Звільнення членів ліквідаційної комісії.

У відповідності до розділу ІІІ. «Заходи документального забезпечення» Плану заходів з ліквідації відповідних судів передбачено: 2.Забезпечити передачу архівного фонду та документообігу суду до новоутвореного суду; 4. Забезпечити впорядкування та передачу судових справ, що перебували у провадженні суду.

03 жовтня 2018 року внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про початок процедури припинення діяльності Апеляційного суду Донецької області.

5 жовтня 2018 року позивач отримав від апеляційного суду Донецької області, попередження про наступне звільнення з займаної посади помічника судді апеляційного суду Донецької області - 20 грудня 2018 року, відповідно до ч. 1 ст. 40 КЗпП України.

11 жовтня 2018 року, від представника апеляційного суду Донецької області, позивач отримав повідомлення з пропозицією для його переведення на вакантні посади в Донецькому апеляційному суді, у якому була відсутня пропозиція – посада помічника суддя, а посади секретаря судового засідання, провідного (головного) спеціаліста позивачу не були запропоновані.

Позивачу були запропоновані наступні посади: експедитор відділу документального забезпечення та контролю (канцелярія)Донецького апеляційного суду, завідувач архіву кодифікаційної, бібліотечної та архівної справи Донецького апеляційного суду, архіваріус відділу кодифікаційної, бібліотечної та архівної справи Донецького апеляційного суду, оператор копіювальних та розмножувальних машин відділу інформаційних технологій та захисту інформації Донецького апеляційного суду, завідувач господарства відділу господарства та матеріально – технічного забезпечення Донецького апеляційного суду, завідувач складу відділу господарства та матеріально – технічного забезпечення Донецького апеляційного суду, водій легкових автомобілів відділу господарства та матеріально – технічного забезпечення Донецького апеляційного суду, прибиральник службових приміщень відділу господарства та матеріально – технічного забезпечення Донецького апеляційного суду, прибиральник території відділу господарства та матеріально – технічного забезпечення Донецького апеляційного суду, робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків відділу господарства та матеріально – технічного забезпечення Донецького апеляційного суду.

18.10.2018 року позивач звернувся з листом до голови ліквідаційної комісії Апеляційного суду Донецької області та керівника апарату Донецького апеляційного суду щодо надання роз’яснень, а також із заявою в якій він повідомив, що не заперечує проти прийняття на посаду помічника судді Донецького апеляційного суду в апеляційному окрузі, та заяву, щодо надання роз’яснень.

15 листопада 2018 року, позивач отримав відповідь на свій лист, в якій зазначається, що апеляційний суд ліквідується повністю та не має правонаступника, у пропозиціях вакантних посад Донецького апеляційного суду не були зазначені посади помічника судді лише через відсутність на позивача подання судді, у пропозиціях вакантних посад Донецького апеляційного суду не були зазначені посади секретаря судового засідання, головного спеціаліста, провідного спеціаліста, оскільки ці посади є посадами державної служби, призначення на які здійснюється за результатами конкурсу; і позивача буде звільнено на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України.

Позивач зазначив, що апеляційний суд Донецької області не зазнав повної ліквідації, оскільки його правонаступником є Донецький апеляційний суд, з тих підстав, що він утворився на базі апеляційного суду Донецької області.

Звернув увагу на той факт, що позивач проходить військову службу на підставі контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України під час кризової ситуації, що загрожує національній безпеці України, несе службу особливого характеру під час дії в державі особливого періоду, а тому користуюсь пільгами, передбаченими статтею 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та частиною третьою статті 119 КЗпП України, а тому не може бути переведений на іншу посаду, яка є нижчою за його кваліфікацію та з меншим посадовим окладом, крім того, має право на першочергове працевлаштування у новоствореному суді та можу бути звільнені лише з обов’язковим працевлаштуванням.

Суд вважає, що у задоволені позову повинно бути відмовлено з наступних підстав.

Відповідно до статті 81 ЦК України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.

Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.

У відповідності до ч.1 ст. 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Тобто можна зробити висновок, що у випадку ліквідації юридичної особи відсутні будь - які правонаступники (їх наявність передбачена виключно в результаті реорганізації).

Статтею 105 ЦК України визначено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк з’явлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

У відповідності ч.1 до ст. 92 Закону України «Про державну службу» до посад патронатної служби належать посади…помічників суддів.

Частиною 2 ст. 92 вищезазначеного Закону визначено, що працівник патронатної служби призначається на посаду на строк повноважень особи, працівником патронатної служби якої він призначений.

Трудові відносини з працівником патронатної служби припиняються в день припинення повноважень особи, працівником патронатної служби якої він призначений. Акт про звільнення приймається керівником державної служби (ч.3 ст. 92 Закону України «Про державну службу»). Працівник патронатної служби може бути достроково звільнений з посади за ініціативою особи, працівником патронатної служби якої він призначений, або керівника патронатної служби(ч.3 ст. 92 Закону України «Про державну службу»).

На працівників патронатної служби поширюється дія законодавства про працю, крім статей 39- 1, 41 – 43- 1, 49 -2 Кодексу законів про працю України. Особливості патронатної служби в судах, органах та установах системи правосуддя визначаються законодавством про судоустрій і статус суддів.(ч.4 ст. 92 Закону України «Про державну службу»).

Працівник патронатної служби, який виявив бажання вступити або повернутися на державну службу, реалізує таке право у порядку, визначеному цим Законом для осіб, які вперше вступають на державну службу, з обов'язковим проведенням конкурсу (ч.6 ст. 92 Закону України «Про державну службу»).

Статтею 157 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлені вимоги до помічника судді, статус і умови за яких особа може зайняти посаду помічника судді.

Частиною 1 ст.157 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що кожний суддя має помічника (помічників), статус і умови діяльності якого (яких) визначаються цим Законом та Положенням про помічника (помічників) судді, затвердженим ОСОБА_3 суддів України.

Частиною 3 вищезазначеної статті Закону визначено, що судді самостійно здійснюють добір помічників. Помічник судді призначається на посаду та звільняється з посади керівником апарату відповідного суду за поданням судді.

ОСОБА_3 Суддів України № 18 від 18.05.2018 року затверджене Положення про помічника судді (надалі в тексті Рішення – Положення )

Пунктом 1 Положення встановлено, що відповідно до частини першої статті 157 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожний суддя має помічника (помічників), статус і умови діяльності якого (яких) визначаються цим Законом та Положенням про помічника судді, затвердженим ОСОБА_3 суддів України. Правовий статус, умови діяльності помічників судді визначаються Законом України "Про судоустрій і статус суддів", статтею 92 Закону України "Про державну службу", нормативно-правовими актами з питань оплати праці працівників патронатних служб і цим Положенням.

Посади помічників судді належать до посад патронатної служби, на які не поширюється дія Закону України "Про державну службу", крім статті 92 Закону України "Про державну службу".

Судді самостійно здійснюють добір помічників. Помічник судді призначається на посаду та звільняється з посади керівником апарату відповідного суду за поданням судді (п.7 Положення).

Помічник судді призначається на посаду на строк повноважень безпосереднього керівника та не довше ніж на період перебування безпосереднього керівника у штаті суду (п.8 Положення).

Трудові відносини з помічником (помічниками) судді припиняються в день припинення повноважень безпосереднього керівника та/або в день відрахування безпосереднього керівника зі штату суду або в день ухвалення з'їздом суддів України рішення про обрання ОСОБА_3 суддів України в новому складі. Наказ про звільнення видається керівником апарату відповідного суду на підставі подання безпосереднього керівника та/або на підставі наказу про відрахування безпосереднього керівника зі штату суду.

У разі припинення повноважень судді відповідного суду та звільнення судді з займаної посади у встановленому законом порядку, помічник судді звільняється із займаної посади з дотриманням гарантій, передбачених законодавством (п.12 Положення).

Помічник судді, який виявив бажання вступити або повернутися на державну службу, реалізує таке право в порядку, визначеному Законом України "Про державну службу" для осіб, які вперше вступають на державну службу, з обов'язковим проведенням конкурсу (п.13 Положення).

Так, Донецьким апеляційним судом до суду надана інформація від 13.02.2019 року № 3.2-11/8/2019 із якої вбачається, що штатна загальна чисельність суддів згідно штатного розпису на 2019 рік складає 48 осіб, помічників суддів – 56 осіб. Крім того, відповідачем 2 повідомлено, що на теперішній час у суді працює 47 помічників суддів та 7 помічників суддів (додаткових помічників суддів, у яких найбільше судове навантаження), одна суддя відряджена до Вищої ради правосуддя, у зв’язку з чим посада судді не є вакантною.

Частиною 2 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 51, частиною п’ятою статті 53, частиною третьою статті 57, частиною п’ятою статті 61 Закону України "Про освіту".

Частиною 3 ст. 119 Кодексу законів про працю України визначено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Суд звертає увагу сторін на ту обставину, що Апеляційний суд Донецької області не перебуває в стадії реорганізації, а підлягає ліквідації без будь - якого правонаступництва, що відповідає приписам ст. 104 ЦК України.

Позивач має право зайняти посаду помічника судді в Донецькому апеляційному суді тільки за однієї умови, якщо відносно нього буде внесене подання суддею про призначення позивача на посаду помічника судді на термін повноважень судді.

Оскільки, Донецький апеляційний суд є новоствореною організацією, то вакантні місця помічника судді повинні заповнюватись тільки за поданням судді і як слід позивачу не може бути запропонована для переведення до Донецького апеляційного суду посада помічника судді Донецького апеляційного суду.

Доказів того, що будь - яким суддею Донецького апеляційного суду внесено подання про призначення позивача посаду помічника судді сторонами до суду не надано.

Суд не погоджується із доводами позивача щодо не запропонування йому посад секретаря судового засідання, головного спеціаліста, провідного спеціаліста, оскільки ці посади є посадами державної служби і тому у відповідності до ч.6 ст. 92 Закону України «Про державну службу» працівник патронатної служби, який виявив бажання вступити або повернутися на державну службу, реалізує таке право у порядку, визначеному цим Законом для осіб, які вперше вступають на державну службу, з обов'язковим проведенням конкурсу.

Будь яких виключень ст. 92 вищезазначеного Закону у собі не містить.

Так, дійсно позивач має право у відповідності до ст. 119 Кодексу Законів про працю на збереження місця роботи, посаду і середній заробіток (Апеляційний суд Донецької області), однак предметом позову є визнання неправомірними дій Донецького апеляційного суду та ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області щодо відмови запропонувати для переведення до Донецького апеляційного суду посади помічника судді Донецького апеляційного суду та зобов’язання Донецького апеляційного суду та ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області, запропонувати позивачу для переведення до Донецького апеляційного суду посаду помічника судді Донецького апеляційного суду.

Тобто працевлаштування позивача в новостворений орган державної влади можливо за умови дотримання приписів статті 157 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та ст. 92 Закону України «Про державну службу».

Позивачу у зв’язку із ліквідацією Апеляційного суду Донецької області були запропоновані вакантні посади, які не відносяться до посад державної служби, на які позивач не погодився.

Огляду на вищевикладене, у задоволені позову позивачу повинно бути відмовлено.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області та Донецького апеляційного суду про визнання неправомірними дій Донецького апеляційного суду та ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області щодо відмови запропонувати для переведення до Донецького апеляційного суду посади помічника судді Донецького апеляційного суду та зобов’язання Донецького апеляційного суду та ліквідаційної комісії апеляційного суду Донецької області, запропонувати для переведення до Донецького апеляційного суду посаду помічника судді Донецького апеляційного суду – відмовити у повному обсязі.

Вступну та резолютивну частини рішення складено та підписано у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 05 березня 2019 року.

Повний текст рішення складено та підписано 15 березня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Кониченко О.М.