
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/150/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідачів ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішень комісії Головного управління ДФС у Волинській області №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 про відмову в реєстрації податкових накладних №№617, 618 від 30.11.2017, зобов’язання зареєструвати розрахунки коригування №№617, 618 від 30.11.2017.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 01.11.2017 між ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” та ТОВ “ВОГ РИТЕЙЛ” було укладено договір безпроцентної фінансової допомоги, на підставі якого 20.11.2017 ТОВ “ВОГ РИТЕЙЛ” було перераховано позивачу кошти в сумі 2 000 000, 00 грн. та 1 990 000, 00 грн., однак в призначені платежу було помилково вказано “оплата за супутні товари”, у зв’язку із чим 20.11.2017 бухгалтером помилково складено та направлено на реєстрацію податкові накладні №188 та №189. Для виправлення ситуації позивачем складено та направлень на реєстрацію розрахунки коригування від 30.11.2018 року №617 та №618 до вищевказаних податкових накладних.
Проте, рішеннями комісії Головного управління ДФС у Волинській області №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відмовлено ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” у реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 у зв’язку із з ненаданням копій документів, зокрема, платіжних доручень, банківських виписок із зазначенням призначення платежу “по договору безпроцентної фінансової допомоги а зворотній основі від 01.11.2017 року” , які свідчать про перерахування коштів по даному договору.
Позивач вважає, рішення комісії Головного управління ДФС у Волинській області №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протиправними, оскільки у відповідача були наявні всі первинні документи, які дають достатньо підстав ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” зареєструвати розрахунки коригування №№617, 618 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, а відтак підлягають скасуванню, як протиправні.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 позовну заяву ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви.
У визначений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження з викликом осіб.
Представник відповідачів ДФС України та ГУ ДФС у Волинській області у відзиві на позовну заяву від 15.02.2019 позовних вимог не визнав. Наголошував на тому, що на час зупинення реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 дана процедура регулювалася наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2016 за №752/30620.
Згідно п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567, Моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Крім того, 21.02.2018 Постановою КМУ від 21.02.2018 №117 було затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Пунктом 14 Порядку №117 встановлено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі.
Відповідно до пункту 16 цього Порядку письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Оскільки ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” не було надано платіжних доручень та виписок з банку із зазначенням призначення платежу, які свідчать про перерахування Позикодавцем - ТОВ “ВОГ РИТЕЙЛ” для ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” – Позичальника, грошових коштів саме по даному договору безпроцентної фінансової допомоги, за умовами якого операції не підлягають оподаткуванню, як передбачено п.14 Порядку №117, що стало підставою для прийняття комісією ГУ ДФС у Волинській області законних рішень №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі викладеного представник відповідачів просив суд в задоволенні позову відмовити повністю та розгляд справи проводити за участі представників відповідачів. (а.с.82-83)
Одночасно з відзивом на позовну заяву, представником відповідачів подано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.02.2019 року клопотання представника відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, залишено без задоволення.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та просили їх задовольнити повністю.
В судовому засіданні представник відповідачів проти задоволення позовних вимог позивача заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідачів, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, заяви по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” складено податкові накладні №188 та №189 від 20.11.2017 та відправлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. (а.с.15, 32)
Позивачем складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунки коригування від 30.11.2018 року №617 та №618 до вищевказаних податкових накладних, у зв’язку із тим, що бухгалтером ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” при складені податкових накладних №188 та №189 від 20.11.2017 було допущено помилку.(а.с.13, 30)
Згідно отриманих квитанцій №№9267805159, НОМЕР_1 від 14.12.2017 розрахунки коригування від 30.11.2018 року №617 та №618 прийняті, але реєстрація їх зупинена.
Підставою для зупинення реєстрації розрахунків коригування від 30.11.2018 року №617 та №618 слугувало те, що вказані розрахунки коригування відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. Розрахунки коригування відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків визначеним підпунктом 3 пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.(а.с.14, 31)
ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” було направлено на адресу Державної фіскальної служби України пояснення щодо помилковості складання та реєстрації податкових накладних №188 та №189 на операції, що не підлягають оподаткуванню податком на додану вартість, а також документи довільного формату із зазначеним переліком документів, що підтверджують реальність отримання позики, а не здійснення поставки товару.
Рішенням комісії ГУ ДФС у Волинській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 відмовлено в реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання платником податків копій документів, зокрема, відсутні платіжні доручення, банківські виписки.(а.с.17, 34)
22.10.2018 ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” було подано скарги до ДФС України на рішення комісії ГУ ДФС у Волинській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018. При цьому, до скарги долучено копії податкових накладних, копії квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, копію договору безпроцентної фінансової допомоги на зворотній основі, копії акту звірки взаєморозрахунків, копії аналізу субконто по договору фінансової допомоги, копію угоди про зміну редакції платежу, копії банківських виписок, копію реєстру платіжних доручень тощо.(а.с.18-19, 35-36)
Рішеннями Комісії з питань розгляду скарг ДФС України №№41291/41048714/2, 41293/41048714/2 від 07.11.2018 - скарги залишено без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін.
Рішення комісії ГУ ДФС у Волинській області №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 про відмову у реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд вважає правомірними, з огляду на наступне.
Згідно п.187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Згідно пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Як передбачено пунктом 12 цього Порядку, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу
Згідно із пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України “Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” від 13.06.2017 №567, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №573/30621 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – наказ №567), передбачено, що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
Станом на дату подання ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також на момент складення квитанцій про зупинення реєстрації розрахунків коригування №№9267805159, НОМЕР_1 від 14.12.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, вказаний наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 був чинний.
За приписами підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом №567, визначено вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567:
1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;
2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до підпунктів 201.16.2, 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті “в” підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту. Форма таких рішень встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Згідно Постанови КМУ від 21.02.2018 №117 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" визначено, що платники податку на додану вартість, у яких до 01 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 07 грудня 2017 року №2245-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", та які станом на 01 грудня 2017 року не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних/розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Відповідно до п.14, 15 Порядку затвердженого Постановою КМУ від 21.02.2018 №117, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.2017 року між ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” (Позичальник) та ТОВ “ВОГ РИТЕЙЛ” (Позикодавець) було укладено договір безпроцентної фінансової допомоги на зворотній основі, за умовами якого Позикодавець надає Позичальнику позику в сумі 260 000 000, 00 грн., з метою створення та реалізації останнім програм по проведенню економічно доцільних господарських операцій. (а.с.43, 43 зворотній бік)
В свою чергу, суд зазначає, що предметом розгляду даної адміністративної справи є дотримання комісією ГУ ДФС у Волинській області при винесені рішень №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 про відмову в реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, вимог Податкового кодексу України, наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” від 29.12.2010 року №1246, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” не було надано Державній фіскальній службі України копій документів, зокрема, платіжних доручень та виписок з банку із зазначенням призначення платежу, які свідчать про перерахування Позикодавцем - ТОВ “ВОГ РИТЕЙЛ” для ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” – Позичальника, грошових коштів саме по договору безпроцентної фінансової допомоги від 01.11.2017, за умовами якого операції не підлягають оподаткуванню, а тому, суд вважає, що контролюючим органом правомірно відмовлено в реєстрації податкових накладних №№1 від 17.11.2017, 22.11.2017 та від 08.12.2017.
Позивачем, саме при розгляді скарг Комісією з питань розгляду скарг ДФС України на рішення №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 про відмову в реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, надавалися копії податкових накладних, копії квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, копію договору безпроцентної фінансової допомоги на зворотній основі, копії акту звірки взаєморозрахунків, копії аналізу субконто по договору фінансової допомоги, копію угоди про зміну редакції платежу, копії банківських виписок, копію реєстру платіжних доручень тощо.
Проте, у всіх вищевказаних документах в графі призначення платежу зазначено “оплата за супутні товари згідно договору №011117 від 01.11.2017”.
Крім того, з наявної в матеріалах справи угоди між ТОВ “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” (Позичальник) та ТОВ “ВОГ РИТЕЙЛ” (Позикодавець) від 24.11.2017 про зміну призначення платежу вбачається, що у всіх платіжних дорученнях на суму фінансової допомоги в 260 000 000, 00 грн. в призначені платежу ТОВ “ВОГ РИТЕЙЛ” зазначено “оплата за супутні товари згідно договору №011117 від 01.11.2017”, а відтак позивач був обізнаний в тому, що в платіжних дорученнях також зазначено “оплата за супутні товари згідно договору №011117 від 01.11.2017”, а не “згідно договору безпроцентної фінансової допомоги”.
Суд акцентує увагу на тому, що позивачем на розгляд комісії ГУ ДФС у Волинській області при поданні на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 не було подано платіжних доручень та банківських виписок, відсутність яких і стала підставою для винесення комісією ГУ ДФС у Волинській області рішень про відмову у реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд наголошує на тому, що в розумінні ст.2 КАС України, в межах даної справи судом надається оцінка саме підставності та законності рішення суб’єкта владних повноважень при прийнятті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.
З аналізу оскаржуваних рішень №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 про відмову в реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних вбачається, що підставою для відмови у реєстрації розрахунків коригування є відсутність платіжних доручень та банківських виписок.
Судом встановлено, що платіжні доручення та банківські виписки на момент винесення оскаржуваних рішень, позивачем не надані, а відтак у відповідача при винесенні рішень №№959470/41048714, 959492/41048714 від 19.10.2018 про відмову в реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних були наявні підстави для відмови у реєстрації розрахунків коригування.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить висновку, що дії відповідача при відмові у реєстрації розрахунків коригування №№617, 618 від 30.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідають вимогам Податкового кодексу України, наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567, Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” від 29.12.2010 року №1246, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.
Отже, у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” до Головного управління ДФС у Волинській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов’язання вчинити дії, слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 241-246, 250, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “ЦЕНТУРІОН-ДІСТРІБЮШИН” до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області, Державної фіскальної служби України, про визнання протиправним та скасування рішень, зобов’язання вчинити дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Центуріон-Дістрібюшин”, код ЄДРПОУ 41048714, адреса: 43010, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кременецька, 38.
Відповідачі: Головне управління Державної фіскальної служби у Волинської області, код ЄДРПОУ 39400859, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.
Державна фіскальна служба України: код ЄДРПОУ 39292197, адреса: 04655, місто Київ, Львівська площа, 8.
Суддя Ю.Ю. Сорока
Повний текст судового рішення складено 15.03.2019.