
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залучення відповідача в адміністративній справі
15 березня 2019 року ЛуцькСправа № 140/73/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Масюк Г. С.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні з власної ініціативи питання про залучення співвідповідача у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання протиправною бездіяльність щодо відсутності належних та своєчасних дій в зв’язку із поданням заяви про призначення субсидії, зобов’язання вчинити належні дії та прийняти відповідні рішення в зв’язку із поданням заяви про призначення субсидії, стягнення моральної шкоди у сумі 1000000,00 грн.
Ухвалою судді від 21.01.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено у даній справі підготовче засідання на 18.02.2019 року.
11.02.2019 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, а 13.02.2019 року від позивача відповідь на відзив та заява про зміну позовних вимог.
18.02.2019 року у зв’язку із витребуванням додаткових доказів у справі відкладено підготовче засідання на 06.03.2019 року.
04.03.2019 року до суду надійшла заява позивача про зміну позовних вимог, в якій останній просить залучити до справи співвідповідача – Головне управління ДФС у Волинській області, у зв’язку з чим змінив позовні вимоги та просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відсутності своєчасних дій у зв’язку із поданням заяви про призначення субсидії; 2) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо включення до складу доходу для розрахунку житлової субсидії суми валового доходу 72150,80 грн., отриманого позивачем при здійсненні господарської діяльності як підприємця, що перебуває на загальній системі оподаткування; 3) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо включення до складу доходу для розрахунку житлової субсидії суми 67594,52 без вирахування податку з доходів фізичних осіб; 4) визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо призначення житлової субсидії для оплати житлово-комунальних послуг у розмірі нуль грн. та встановлення обов’язкового платежу у розмірі 42,32 % від суми доходу; 5) визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Волинській області щодо надання Департаменту соціальної політики Луцької міської ради з метою включення до складу доходів для призначення житлової субсидії відомостей про отримані позивачем валові доходи при здійсненні ним господарської діяльності як підприємця, що перебуває на загальній системі оподаткування, а також щодо надання недостовірних відомостей та ненадання відомостей про сплачені податки з цих доходів; 6) зобов’язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради здійснити перерахунок розміру наданої субсидії; 7) стягнути з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради та Головного управління ДФС у Волинській області на користь позивача солідарно 1000000,00 грн. моральної шкоди. Крім того, 04.03.2019 року позивач подав до суду заяву про забезпечення доказів.
06.03.2019 року на запит суду від Головного управління ДФС у Волинській області надійшли відомості з Центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми і джерела одержаних доходів та сплачених з них податків гр. ОСОБА_1 за період з І-VI квартал 2018 року.
Зважаючи на документи, які надійшли від Головного управління ДФС у Волинській області, та предмет спору у даній справі, суд з власної ініціативи поставив на вирішення питання про залучення до участі у справі співвідповідача - Головне управління ДФС у Волинській області.
У підготовчому засіданні позивач та представник відповідача не заперечили щодо залучення до участі у справі співвідповідача.
Заслухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі співвідповідача.
Відповідно до частин третьої-п’ятої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави. Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі – Положення, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Пунктами 13, 14 Положення передбачено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Враховуючи те, що Головним управлінням ДФС у Волинській області на запит суду надано документи, на підставі яких позивачу призначено житлову субсидію у розмірі нуль грн., а також заяву позивача про зміну позовних вимог, в якій заявлено позовні вимоги, в тому числі і до вказаного вище суб’єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність залучення до участі у справі співвідповідача Головне управління ДФС у Волинській області.
Керуючись статтями 48, 243 ч. 3, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Залучити до участі у справі співвідповідача – Головне управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859).
Про прийняте рішення повідомити відповідача – Головне управління ДФС у Волинській області.
У зв’язку із залученням співвідповідача судове засідання відкласти на 11:00 год. 22 березня 2019 року.
Встановити відповідачу – Головному управлінню ДФС у Волинській області строк для подання відзиву на позов, який визначений частиною п’ятою статті 162 КАС України.
Встановити позивачу дводенний строк з дня отримання копії відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив
Повідомити сторонам, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.
ОСОБА_3 Андрусенко
Повний текст ухвали складено 15 березня 2019 року.