
Справа № 296/2504/19
1-кс/296/1445/19
УХВАЛА
Іменем України
12 березня 2019 року м.Житомир
Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира Маслак В.П.,
при секретарі Тузенко А.О.,
за участю прокурора Левченко В.Ю,,
слідчого Щербак А.О.,
підозрюваного ОСОБА_1,
захисників ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та державної прикордонної служби управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Житомирської області ОСОБА_4 про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, раніше не судимого,
який підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч.3 ст.191 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Слідчим відділом Управління СБ України в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованому в ЄРДР 09 жовтня 2017 року за №22017060000000040, за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 191 КК.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням тринадцятої сесії п’ятнадцятого скликання Житомирської міської ради № 331 від 01.08.2007 створено комунальне підприємство «ЖИТОМИРТЕПЛОКОМУНЕНЕРГО» Житомирської міської ради (код ЄДРПОУ – 35343771, вул. Київська, буд. 48, м. Житомир, далі – КП «ЖТКЕ»).
Відповідно до Статуту КП «ЖТКЕ», затвердженого рішенням Житомирської міської ради № 441 від 30.08.2012 (зі змінами та доповненнями), засновником зазначеного підприємства є територіальна громада міста Житомира в особі Житомирської міської ради. Метою діяльності Підприємства є виробництво теплової енергії, розподіл, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, забезпечення житлового фонду, підприємств, організацій, установ тепловою енергією, гарячою та холодною водою, експлуатація, технічне обслуговування, монтаж, ремонт, реконструкція, будівництво об’єктів тепло-, водопостачання, місцевих та міських трубопроводів тощо.
Згідно з п. 4.1 та 4.2 Статуту майно КП «ЖТКЕ» становлять виробничі і невиробничі фонди, оборотні кошти, а також цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства, яке є власністю територіальної громади міста Житомира і закріплюється за ним на праві господарського відання.
Органами управління майном КП «ЖТКЕ» відповідно до п. 5.1 Статуту є виконавчий комітет Житомирської міської ради та директор підприємства.
Розпорядженнями Житомирського міського голови № 637 від 25.10.2013 та № 629 від 27.10.2015, а також укладеними між Житомирським міським головою і ОСОБА_1 контрактами, останнього перепризначено на посаду директора КП «ЖТКЕ», на якій він перебуває до цього часу.
Також, наказом директора КП «ЖТКЕ» № 4 від 16.01.2014 ОСОБА_1 призначено головою комітету конкурсних торгів цього підприємства.
З огляду на викладене, ОСОБА_1 протягом 2015-2016 років обіймав посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських обов’язків, та таким чином відповідно до положень ст. 18 КК являвся службовою особою.
Наказом директора КП «ЖТКЕ» № 18-К/тр від 01.04.2014 на посаду юрисконсульту ІІ категорії відділу матеріально-технічного забезпечення і маркетингу призначено ОСОБА_5 На підставі наказу директора КП «ЖТКЕ» № 4 від 16.01.2014 її призначено секретарем комітету з конкурсних торгів даного підприємства.
За дорученням ОСОБА_1 підготовку та ведення усієї документації з конкурсних торгів протягом 2015-2016 років особисто здійснювала ОСОБА_5
З метою забезпечення своєї господарської діяльності та на виконання Плану-графіку виконання планово-попереджувальних ремонтів теплотехнічного обладнання та теплових мереж в підготовчому періоді 2015 року КП «ЖТКЕ» на початку 2015 року у відповідності до вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» № 1197 від 10.04.2014 (далі – Закон) розпочато підготовку до проведення процедури закупівлі необхідної продукції.
У цей же період (точного часу слідством не встановлено) ОСОБА_1 вступив у попередню змову з невстановленими особами з метою вчинення розтрати грошових коштів територіальної громади міста Житомира, що закріплені за КП «ЖТКЕ» (ввірені) на праві господарського відання, на користь науково-виробничого підприємства «ТЕХНОЦЕНТР» Франківської районної асоціації інвалідів м. Львова (код ЄДРПОУ – 30539214, вул. Наукова, буд. 5, м. Львів, далі – НВП «ТЕХНОЦЕНТР»), шляхом створення умов для придбання у цього підприємства необхідних КП «ЖТКЕ» труб за завищеними цінами.
Для реалізації вказаного злочинного умислу ОСОБА_1, діючи за попередньою змовою з невстановленими особами в корисливих інтересах НВП «ТЕХНОЦЕНТР», та з метою отримання даним підприємством незаконного прибутку, зловживаючи своїм службовим становищем як директора та голови комітету з конкурсних торгів КП «ЖТКЕ», на початку 2015 року у порушення вимог п.п. 5.7.4. та 5.7.9. Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України № 71 від 14.02.2007, ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999, вимог п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону та п. 2.1 розділу ІІ Порядку визначення предмета закупівель, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 26.07.2010 № 921, надав ОСОБА_5 незаконні вказівки підготувати документацію конкурсних торгів на закупівлю труб, включивши до неї умови, що забезпечать перемогу саме НВП «ТЕХНОЦЕНТР».
У свою чергу ОСОБА_5, не будучи обізнаною зі злочинним планом ОСОБА_1 з розтрати майна КП «ЖТКЕ», діючи на виконання його незаконних вказівок, являючись залежною від нього по службі, у порушення вимог п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону та п. 2.1 розділу ІІ Порядку визначення предмета закупівель, затвердженого наказом Міністерства економіки України № 921 від 26.07.2010, включила до Технічних вимог документації конкурсних торгів на 2015 рік у необхідний КП «ЖТКЕ» предмет закупівель «Труби та трубки зовнішнього діаметра не більше ніж 406,4 мм, зі сталі, інші», передбачений кодом Державного класифікатора продукції та послуг «ДК 016:2010» – 24.20.3, найменування продукції «Труба сталева в ППУ ізоляції з внутрішнім антикорозійним покриттям Сігмалайн 2500 (або еквівалент) в поліетиленовій оболонці згідно ДСТУ Б.В.2.5-30.2006» діаметрами 426/560, 530/710 та 820/1000, що передбачене іншим кодом ДК 016:2010 – 24.20.2, тим самим неправомірно об’єднавши різні предмети закупівлі в один лот.
У подальшому ОСОБА_5 02.03.2015 розмістила на офіційному веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель «Вісник державних закупівель» під № 069526 попередньо погоджене ОСОБА_1 як головою комітету з конкурсних торгів оголошення про проведення відкритих торгів № 203 (№ 15025WX259731) з вищевказаним об’єднаним предметом закупівлі.
Після цього ОСОБА_1, діючи спільно з невстановленими особами, забезпечили надання від НВП «ТЕХНОЦЕНТР» пропозиції конкурсних торгів з ціною найменування предмета закупівлі «Труба сталева в ППУ ізоляції з внутрішнім антикорозійним покриттям Сігмалайн 2500 (або еквівалент) в поліетиленовій оболонці згідно ДСТУ Б.В.2.5-30.2006», яка більш ніж у десять разів нижче за середньоринкову вартість та пропозиції інших учасників торгів, та з завищеною ціною по найменуваннях інших предметів закупівлі.
У результаті вказаних протиправних дій на засіданні комітету з конкурсних торгів КП «ЖТКЕ», що відбулося 06.04.2015, НВП «ТЕХНОЦЕНТР» визнано переможцем конкурсних торгів на закупівлю труб у 2015 році.
У подальшому 21.04.2015 КП «ЖТКЕ» в особі ОСОБА_1 та НВП «ТЕХНОЦЕНТР» в особі його директора ОСОБА_6 укладено договір № 2104/15/192-1/15 на поставку труб для тепломереж в кількості та розмірах, визначених у тендерній документації та передбачених у Специфікації № 1 до даного договору, на загальну суму 19 972 770 грн.
На виконання договору та заявок КП «ЖТКЕ» протягом 2015 року НВП «ТЕХНОЦЕНТР» поставлено лише труби без антикорозійного покриття на загальну суму 3 357 798, 19 грн., які оплачені КП «ЖТКЕ» шляхом перерахування грошових коштів на відкритий в ПАТ «КРЕДОБАНК» розрахунковий рахунок постачальника № 26004017622 на підставі відповідних платіжних доручень.
Як наслідок, згідно з висновком судово-економічної експертизи №386/18-25/1175/1176/18-25 від 14.08.2018, в результаті придбання КП «ЖТКЕ» за договором № 2104/15/192-1/15 від 21.04.2015 у НВП «ТЕХНОЦЕНТР» труб тепломереж за завищеними цінами у порівнянні з їх середньоринковою вартістю сума додатково понесених витрат комунального підприємства становить 166 504, 59 грн., чим завдано майнової шкоди територіальній громаді міста Житомира на вказану суму.
У подальшому з метою забезпечення своєї господарської діяльності та на виконання Плану-графіку виконання планово-попереджувальних ремонтів теплотехнічного обладнання та теплових мереж в підготовчому періоді 2016 року КП «ЖТКЕ» на початку 2016 року у відповідності вимог Закону розпочато підготовку до проведення чергової процедури закупівлі необхідної продукції.
Для повторної реалізації свого злочинного умислу ОСОБА_1, діючи за попередньою змовою з невстановленими особами в корисливих інтересах НВП «ТЕХНОЦЕНТР» та з метою отримання даним підприємством незаконного прибутку, зловживаючи своїм службовим становищем як директора та голови комітету з конкурсних торгів КП «ЖТКЕ» на початку 2016 року повторно надав ОСОБА_5 незаконні вказівки підготувати документацію конкурсних торгів на закупівлю труб, включивши до неї умови, що забезпечать перемогу саме НВП «ТЕХНОЦЕНТР».
У свою чергу, ОСОБА_5 не будучи обізнаною зі злочинним планом ОСОБА_1 з розтрати майна територіальної громади міста Житомира, діючи на виконання його незаконних вказівок, являючись залежною від нього по службі, у порушення вимог п. 21 ч. 1 ст. 1 Закону та п. 2.1 розділу ІІ Порядку визначення предмета закупівель, затвердженого наказом Міністерства економіки України № 921 від 26.07.2010, включила до Технічних вимог документації конкурсних торгів на 2016 рік у необхідний КП «ЖТКЕ» предмет закупівель «Труби та трубки зовнішнього діаметра не більше ніж 406,4 мм, зі сталі, інші», передбачений кодом Державного класифікатора продукції та послуг «ДК 016:2010» – 24.20.3, найменування продукції «Труба сталева в ППУ ізоляції з внутрішнім антикорозійним покриттям Сігмалайн 2500 (або еквівалент) в поліетиленовій оболонці згідно ДСТУ Б.В.2.5-30.2006» діаметрами 426/560, 530/710 та 820/1000, що передбачене іншим кодом ДК 016:2010 – 24.20.2, тим самим повторно неправомірно об’єднала різні предмети закупівлі в один лот.
У подальшому ОСОБА_5 23.02.2016 розмістила на офіційному веб-порталі уповноваженого органу з питань закупівель «Вісник державних закупівель» під № 0513334 попередньо погоджене ОСОБА_1 як головою комітету з конкурсних торгів оголошення про проведення відкритих торгів № 36 (№ 16023WX257226) з вищевказаним об’єднаним предметом закупівлі.
Після цього ОСОБА_1, діючи спільно невстановленими особами, з метою реалізації свого злочинного плану, забезпечили повторне надання від НВП «ТЕХНОЦЕНТР пропозиції конкурсних торгів з ціною найменування предмета закупівлі «Труба сталева в ППУ ізоляції з внутрішнім антикорозійним покриттям Сігмалайн 2500 (або еквівалент) в поліетиленовій оболонці згідно ДСТУ Б.В.2.5-30.2006», яка більш ніж у десять разів нижче за середньоринкову вартість та пропозиції інших учасників торгів, та з завищеною ціною по найменуваннях інших предметів закупівлі.
У результаті вказаних протиправних дій на засіданні комітету з конкурсних торгів КП «ЖТКЕ», що відбулося 26.04.2016, «ТЕХНОЦЕНТР» визнано переможцем конкурсних торгів на закупівлю труб у 2016 році.
У подальшому, 18.05.2016 КП «ЖТКЕ» в особі ОСОБА_1 та НВП «ТЕХНОЦЕНТР» в особі його директора ОСОБА_6 укладено договір № 1805/2016 на поставку труб для тепломереж в кількості та розмірах, визначених у тендерній документації та передбачених у Специфікації № 1 до даного договору, на загальну суму 10 747 878, 00 грн.
На виконання договору та заявок КП «ЖТКЕ» протягом 2016 року НВП «ТЕХНОЦЕНТР» поставлено лише труби без антикорозійного покриття на загальну суму 923 892, 82 грн., які оплачені КП «ЖТКЕ» шляхом перерахування грошових коштів на відкритий в ПАТ «КРЕДОБАНК» розрахунковий рахунок постачальника № 26004017622 на підставі відповідних платіжних доручень.
Як наслідок, згідно з висновком судово-економічної експертизи № 386/18-25/1175/1176/18-25 від 14.08.2018, в результаті придбання КП «ЖТКЕ» за договором № 1805/2016 від 18.05.2016 у НВП «ТЕХНОЦЕНТР» труб тепломереж за завищеними цінами у порівнянні з їх середньоринковою вартістю сума додатково понесених витрат комунального підприємства, становить 101 473, 70 грн., чим завдано майнової шкоди територіальній громаді міста Житомира на вказану суму.
Таким чином, внаслідок злочинних дій директора КП «ЖТКЕ» ОСОБА_1 територіальній громаді міста Житомира завдано майнової шкоди на загальну суму 267 978, 29 коп.
На підставі зібраних доказів, 12 жовтня 2018 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК.
У подальшому на підставі ст. 279 КПК 11 лютого 2019 року ОСОБА_1 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри, а саме про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 191 КК.
Обставини, які дають підстави для підозри у вчиненні ОСОБА_1 зазначених злочинів, підтверджуються матеріалами кримінального провадження.
Прокурор зазначає, що досудове розслідування на даний час не закінчено, однак 12.03.2019 спливають строки попередньо продовженого строку відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 від посади існує необхідність в продовженні строку дії даного заходу забезпечення, оскільки зібрані у ході розслідування докази беззаперечно свідчать, що саме перебування ОСОБА_1 на посаді директора КП «ЖТКЕ» є виключною обставиною, що зумовило вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
Окрім того, продовжують існувати достатні підставі вважати, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді директора (керівника) КП «ЖТКЕ», зможе знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків чи іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню, оскільки відповідні дії вже вчинялись підозрюваним, що достовірно встановлено слідством.
Так, ОСОБА_1, користуючись своїми повноваженнями керівника підприємства, здійснив вплив на більшість свідків у даному провадженні шляхом психологічного тиску та їх залякування, що підтверджено протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 14.12.2017 та протоколом від 29.11.2017 за результатами проведення негласної слідчої дії – зняття інформації з транспортних телекомунікаційних систем стосовно колишнього начальника виробничо-технічного відділу КП «ЖТКЕ» ОСОБА_8
Відповідно, у випадку повернення на посаду керівника КП «ЖТКЕ» ОСОБА_1, використовуючи своє керівне службове становище, може продовжувати незаконно впливати на свідків з метою зміни чи надання ними недостовірних показань або відмови від їх надання, таким чином перешкоджаючи кримінальному провадженню.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити. Пояснив, що перебуваючи на займаній посаді, підозрюваний ОСОБА_1 може продовжувати вчиняти кримінальні правопорушення. На даний час планується закінчити досудове розслідування з метою передачі справи до суду.
Захисники та підозрюваний ОСОБА_1 заперечили проти задоволення клопотання прокурора.
Вислухавши думку учасників процесу та ознайомившись з матеріалами клопотання, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до вимог ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і не залежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців, в межах строку досудового розслідування.
Як встановлено слідчим суддею, в провадженні слідчого відділу Управління СБ України в Житомирській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, зареєстрованого в ЄРДР 09 жовтня 2017 року за №22017060000000040, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст.191, ч.3 ст.191 КК України.
Як свідчать матеріали справи, 12 жовтня 2018 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
У подальшому на підставі ст.279 КПК 11 лютого 2019 року ОСОБА_1 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри, а саме про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.4 ст.191,ч.3 ст.191 КК України.
Ухвалою слідчого судді Богунського районного суду м. Житомира 22.12.2018 ОСОБА_1 відсторонено від посади директора (керівника) КП «ЖТКЕ» строком до 12.02.2019, строк якого продовжено ухвалою Житомирського апеляційного суду від 20.02.2019 на місяць, тобто до 12.03.2019.
Постановою прокуратури Житомирської області від 11.02.2019р. продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №22017060000000040 за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, та за ознаками злочину, передбачено ч.3 ст.191 КК України, до п’яти місяців, тобто до 12 березня 2019 року.
Ухвалою слідчого судді Корольовського районного суду від 11.03.2019р. продовжено строк дії обовязків застосованих під час обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання підозрюваному ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, на строк до 12.04.2019 року.
Відповідно до ст.158 КПК України прокурор має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.
Одними із елементів, які формують правову підставу для відсторонення підозрюваного від посади, є наявність підстав вважати, що перебування особи на посаді сприяло вчиненню злочину та наявність обґрунтованих підстав вважати, що подальше перебування підозрюваного на посаді перешкоджатиме кримінальному провадженню.
Отже, прокурор повинен довести, що продовжують існувати обставини, які дають підстави вважати, що підозрюваний, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Оцінюючи зазначені у клопотанні прокурора доводи щодо наявності правових підстав для продовження відсторонення підозрюваного від посади на один місяць, слідчий суддя вважає, що прокурором під час розгляду клопотання доведено наявність достатніх підстав вважати, що обставини, які були підставою для відсторонення ОСОБА_1 від посади, продовжують існувати.
Проаналізувавши надані сторонами докази, слідчий суддя дійшов висновку, що продовження відсторонення підозрюваного від посади, є необхідним для досягнення цілей кримінального провадження та повинно бути вжито з метою запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який перебуваючи на керівній посаді , має вплив на підлеглих працівників, має доступ до документів, які можуть мати суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.
Разом з тим, суд враховує, що 22.02.2019р. захисників та підозрюваного повідомлено про завершення досудового розслідування та право на доступ до матеріалів досудового розслідування (а.с.276, 277,278).
Відповідно до ч.3 ст.219 КПК України строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до винесення постанови про відновлення кримінального провадження, а також строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження в порядку, передбаченому статтею 290 цього Кодексу, не включається у строки, передбачені цією статтею.
Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею включається у строки, передбачені цією статтею.
Таким чином, враховуючи, що постановою прокурора від 11.02.2019р. строк досудового розслідування продовжено до 12.03.2019р., 22.02.2019р. захисників та підозрюваного повідомлено про завершення досудового розслідування, слідчий суддя керуючись положеннями ч.3 ст. 219 КПК України, приходить до висновку про можливість продовження строку відсторонення підозрюваного від посади до 30.03.2019р. та, відповідно, часткове задоволення клопотання прокурора.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 132, 154-158, 309 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора прокуратури Житомирської області ОСОБА_4 задовольнити частково.
Продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 від посади директора (керівника) комунального підприємства «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради на строк до 30 березня 2019р.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п’яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя В. П. Маслак