Ухвала суду № 80472319, 07.02.2019, Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
07.02.2019
Номер справи
212/6446/17
Номер документу
80472319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 212/6446/17

6-а/212/5/19

У Х В А Л А

07 лютого 2019 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у скдаді:

головуючого судді Козлова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Стрижак Є.С.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Кривому Розі Дніпропетровської області заяву ОСОБА_1 про вжиття заходів судового контролю щодо невиконання судового рішення, -

В С Т А Н О В И В:

23 жовтня 2018 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про вжиття заходів судового контролю щодо невиконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання перерахувати пенсію.

В обґрунтування заяви зазначив, що рішенням Жовтневого районного суду м.Кривого Рогу його позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задоволено частково, а саме визнано протиправною бездіяльність відповідача та зобов’язано провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених платежів. Також встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду. На його запити до відповідача стосовно виконання рішення суду він отримав відповіді, в яких заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 зазначила, що йому проведено перерахунок пенсії і проведено виплату, однак доплату за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 не проведено, посилаючись на Постанову КМУ № 103 від 21.02.2018. З цього позивачем зроблено висновок, що ОСОБА_3 відмовилася виконувати рішення суду і тому для забезпечення його конституційного права на судовий захист, просить накласти на останню штраф, згідно чинного законодавства.

Ухвалою суду від 25 жовтня 2018 року заяву призначено до розгляду з повідомленням сторін.

20 листопада 2018 року розгляд заяви відкладено в зв’язку з зайнятістю головуючого судді у іншому судовому процесі у колегіальному провадженні.

Ухвалою суду від 10 грудня 2018 року розгляд заяви відкладено за клопотанням представника відповідача.

На адресу суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому представник відповідача зазначила, що виконання рішення суду фактично можливе, хоча й за певних умов, а саме у порядку, встановленому постановою КМУ №103. Згідно даної постанови запроваджено поетапний порядок виплати пенсій колишнім військовослужбовцям. ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії і проведено виплату, однак за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 перерахунок зроблено, але виплата відбудеться після виділення коштів на їх фінансування. Просить суд у задоволенні заяви відмовити.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що вважає відзив необгрунтованим, постанова КМУ № 103 прийнята лише 21 лютого 2018 року, тоді як з первісним позовом він звернувся за довго до її ухвалення, а тому застосовувати її не можна. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Судове рішення, яке набрало законної сили є незмінним і остаточним. Наявність зазначеної постанови не звільняє відповідача від обов’язку виплатити заборгованість. Зазначає, що постанова є нормативним підзаконним актом і не як не врегульовує порядок виконання судового рішення і посилання на неї є безпідставними, оскільки фактично відповідач таким чином має намір на власний розсуд внести корективи в обраний позивачем спосіб захисту порушеного права, який не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 вимоги заяви підтримав в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у заяві та просив суд накласти на штраф, згідно чинного законодавства на заступника начальника Головного управління – начальника управління з обслуговування громадян ОСОБА_3.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні вимоги заяви не визнала, посилаючись на обставини викладені у відгуку, доповнила, що заступник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 ніяким чином не може впливати на виплату перерахованої пенсії позивача, пенсія буде виплачена коли будуть перераховані кошти з Держбюджету. Просила у вимогах заяви відмовити.

Суд, дослідивши заяву, відзив на заяву, відповідь на відзив та додані до них документи, вислухавши учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми права, не вбачає підстав для задоволення даної заяви, з таких підстав.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частиною 4 статті 372 КАС України передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області перебуває виконавче провадження № 56059153, з виконання виконавчого листа по справ і№ 212/6446/17, виданого 22 березня 2018 року Жовтневим районним судом м.Кривого Рогу про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України» від 09 березня 2006 року № 268 з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених платежів.

Державним виконавцем 28 березня 2018 року відкрито виконавче провадження, про що винесено відповідну постанову, копію якої направлено сторонам виконавчого провадження. Боржником рішення суду виконано частково, перерахунок з 01.01.2016 по 31.12.2017 у розмірі 39 933,63 гривень йому не виплачено.

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, листом від 04.04.2018 за вих. № 7589/08-01/27 повідомило відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області, зазначивши, що доплату за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 року ОСОБА_1 буде виплачено в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262), призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262 передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На виконання ч.4 ст.63 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб» (далі - Постанова №103).

Відповідно до пункту 3 Постанови №103 Кабінет Міністрів України постановив перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

-з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;

-з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, вказана Постанова № 103 фактично запровадила поетапний порядок виплати пенсій колишнім військовослужбовцям, перерахованих за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», при цьому обумовивши виплату перерахованих пенсій виділенням коштів на їх фінансування з державного бюджету.

Про вказані обставини, а саме, що перерахована на підставі судового рішення сума пенсії буде виплачена відповідно до ч.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», позивачем було повідомлено державного виконавця.

Головне управління є територіальним органом Пенсійного фонду України, яке діє на підставі Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 40/26485 ( Положення).

Відповідно до пп. 4 та 5 п.4 Положення основним завданням Головного управління є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплата пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, а також призначення (перерахунок) та виплата пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства (п.п. 20, 29 ст. 116 Бюджетного кодексу України).

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом Пенсійного фонду України можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

За таких обставин, часткове невиконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду в Дніпропетровській області з незалежних від нього причин (через відсутність відповідного фінансування із державного бюджету) є поважною причиною в розумінні статей 63 та 75 Закону №1404.

При цьому, суд зауважує, що накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право стягувача на отримання бюджетних коштів.

Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладений в постанові від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а (провадження №К/9901/1598/18) та від 13.06.2018 року по справі № 757/29541/14-а (провадження №К/9901/12146/18).

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що накладення штрафу на заступника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_3, за невиконання судового рішення не відповідає критеріям правомірності, передбаченим ч. 2 ст. 2 КАС України.

Таким чином,з огляду на вищевикладене, суд доходить висновку, що вимоги заяви є не обґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статями 243,248,256,293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, Постановою №103 Кабінет Міністрів України, суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про вжиття заходів судового контролю щодо невиконання судового рішення по справі № 212/6446/17, а саме накладення штрафу згідно чинного законодавства на заступника начальника Головного управління – начальника управління з обслуговування громадян ОСОБА_3 - відмовити.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів через Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження – з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Суддя Ю. В. Козлов