
233 Справа № 243/1648/19
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
15 березня 2019 року м. Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Мартиненко В. С. , розглянувши в порядку окремого провадження матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2, заінтересована особа: Слов’янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті особи, -
В С Т А Н О В И Л А:
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області зі Слов’янського міськрайонного суду Донецької області відповідно до ухвали Слов’янського міськрайонного суду Донецької області від 20 лютого 2019 року надійшла цивільна справа за заявою ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2, про встановлення факту смерті її батька – ОСОБА_3 19 січня 2019 року в Микитівському районі м. Горлівка Донецької області - тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України. Слов’янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області 16 лютого 2019 року відмовив у проведенні державної реєстрації смерті особи, посилаючись на те, що документи, видані на зазначеній території, не можуть бути підставою для державної реєстрації смерті особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України.
Заявником до заяви долучено клопотання про звільнення її від сплати судового збору на підставі п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», яке є необґрунтованими з таких підстав.
Згідно з п. 21 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються зокрема заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв’язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Проте у своїй заяві заявник ОСОБА_1 не висуває вимогу щодо встановлення факту загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення її батька ОСОБА_3 у зв’язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 ЦПК України письмова заява (клопотання) повинна містити, зокрема підстави заяви (клопотання), перелік документів та інших доказів, що додаються, інші відомості, що вимагаються цим Кодексом.
Згідно із ч. 4 ст. 183 ЦПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
А отже, суд дійшов до висновку про те, що вказане клопотання заявника подане ним без додержання вимог ч. 1 ст. 183 ЦПК України, в зв’язку з чим його слід повернути без розгляду.
Крім того, слід звернути увагу заявника на те, що частину першу статті 5 ЗУ «Про судовий збір» доповнено пунктом 21 згідно із Законом України від 18.01.2018 р. N 2268-VIII «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях».
Відповідно до абз. 3 ст. 2 вказаного закону діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв’язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
З наведеного випливає, що в разі наявності у заявника документів, що підтверджують факт смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, він має подавати заяву про державну реєстрацію смерті особи у відповідний відділ державної реєстрації актів цивільного стану.
А отже, в такому разі встановлення факту смерті особи має вирішуватися в позасудовому порядку.
Разом з тим, враховуючи те, що Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» не визначено перелік документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, а також те, що заявнику відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті особи, суд дійшов висновку про те, що заява підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду заяви у справах окремого провадження підлягає сплаті судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. А отже, судовий збір за подання вказаної заяви складає 384,20 грн. (1921 грн. х 0,2).
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Тобто судовий збір підлягає сплаті за подання даної заяви на розрахунковий рахунок 31213206005058, отримувач платежу - Костянтинівське УК /м.Костянтинівка/, 22030101, код одержувача (ЄДРПОУ) - 37890775, банк отримувача (ГУДКСУ) – Казначейство України (ел.адм.податків), код банку (МФО ГУДКСУ) - 899998, код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету - судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050).
Згідно із ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За наведених обставин заяву належить залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків та запропонувати сплатити судовий збір в розмірі – 384,20 грн. на вищезазначений рахунок та надати до суду документи, що підтверджують сплату судового збору, або обґрунтоване клопотання про відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору за наявності підстав, передбачених ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та відповідні докази або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись ст.ст. 133, 175, 177, 183, 185, 260, 261, 293-294, 317, 353, п.п.15.5 розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України,-
УХВАЛИЛА:
Клопотання заявника ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2, про звільнення її від сплати судового збору – повернути без розгляду.
Заяву ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2, заінтересована особа: Слов’янський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, про встановлення факту смерті особи - залишити без руху, надавши заявнику для виправлення недоліків строк 10 днів з дня отримання копії ухвали.
В разі неусунення недоліків у зазначений строк заява буде вважатися неподаною і повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала може бути оскаржена в частині визначення розміру судових витрат до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя