
Провадження № 2/229/103/2019
ЄУН 229/4903/18
РІШЕННЯ
іменем України
05 березня 2019 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Петрова Є.В.,
при секретарі Цукаревій К.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 суму надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг , в розмірі 38 836,59 грн., також судові витрати.
Обґрунтовує вимоги таким. Відповідач зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, гурт. 7, але фактично проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, б. 55, кв. 166, є внутрішньо переміщеною особою, має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 21.11.2018 № НОМЕР_1. До складу сім’ї відповідача входять заявниця, працездатний, внутрішньо переміщена особа.
Відповідач вперше з заявою про призначення грошової допомоги для покриття витрат на проживання звернулася 03.11.2014року до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (далі по тексту УСЗН). В заяві ОСОБА_2 зазначила інформацію щодо відсутності наявності житла. На підставі цього відповідачу призначено грошову допомогу з 03.11.2014р по 02.05.2015 в сумі 442,00 грн. щомісячно.
29 грудня 2014 року УСЗН здійснено перерахунок грошової допомоги у межах терміну призначення з урахуванням сина заявниці – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3. Відповідно проведено виплати, з урахуванням перерахунку, з 01.12.2014 року по 02.05.2015 року у розмірі - 1326,00 грн. щомісячно.
Надалі грошова допомога призначалася:
з 03.05.2015р по 02.11.2015р в сумі 1326,00 грн щомісячно;
з 24.11.2015року по 02.05.2016 року в сумі 1326,00 грн. щомісячно;
з 23.05.2016р по 20.11.2016р в сумі 1326 грн;
з 04.05.2016 р по 20.05.2016 р в сумі 1326 грн щомісячно;
з 21.05.2016 по 03.11.2016 року у розмірі 1326,00 грн. щомісячно;
з 23.11.2016 року по 22.05.2017 року у розмірі 1326,00 грн. щомісячно
В останнє ОСОБА_2 звернулась до УСЗН з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк 23.05.2017, в якій повідомила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги , а також пред’явила довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Державним соціальним інспектором УСЗН проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої заявником для призначення соціальної допомоги, про що складений Акт від 07.06.2017р № 176.
На підставі виявлення подання недостовірних відомостей, розпорядженням начальника УСЗН від 26.05.2017 р. № 957 ОСОБА_2 припинено у призначені щомісячної адресної допомоги , а також нараховано надміру виплачену адресну допомогу за період з 03.11.2014р по 22.05.2017 в сумі 38836,59 грн, яка утворилася у зв’язку з наявністю у володінні відповідача 1/3 частки квартири розташованої по вул. Космонавтів, б. 55, кв. 166 м. Дружківка. Підстава виникнення права власності – свідоцтво про право власності № 536, від 14.01.2002 року.
За весь період отримання допомоги заявник жодного разу не повідомив УСЗН про наявність житла на території , підконтрольній українській владі , що призвело до надміру виплачених коштів в наслідок подання документів з недостовірними відомостями.
Надміру виплачені кошти в сумі 38836,59 грн відповідачем управлінню не повернуті.
Ухвалою суду від 01 листопада 2018 р. відкрито провадження у даній справі, визначено розгляд справи проводити в загальному порядку позовного провадження. (а.с.50)
В судове засідання сторони з’явилися.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги у повному обсязі, просила позов задовольнити.
Відповідач вважала, що позов є необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню, просила у позові відмовити.
Дослідивши докази по справі, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 з 24.11.2014 року має статус особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме з м. Донецьк, вул. Куйбишева, 8, гурт. 7 до м. Дружківка, вул. Космонавтів, б. 55, кв. 166, що підтверджено довідкою про взяття на облік особи , яка переміщується від 24.11.2014 року № НОМЕР_2, виданої УСЗН Дружківської міської ради. (а.с.21)
21.11.2014року відповідачка звернулася із заявою до УСЗН про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг (а.с.19)
В заяві зазначила склад своєї сім’ї, а також про відсутність у будь-кого з членів її сім’ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах , інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції.
На підставі наданої заяви на сім'ю ОСОБА_2 була призначена грошова допомога відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо - переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав № 88093108 від 26.05.2017 року, ОСОБА_2 на праві власності належить 1/3 частки у квартирі за адресою: Донецька область, м. Дружківка, вул. Космонавтів, б. 55, кв. 166
Розпорядженням начальника УСЗН № 957 від 26.05.2017 року ОСОБА_2 припинено виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Утворену переплату допомоги в сумі 38836,59 грн. утримати. (а.с.41).
Відповідно до довідки УСЗН Дружківської міської ради ОСОБА_2 за період з 03 листопада 2014 року по 22 травня 2017 року була виплачена грошова допомога переміщеним особам на проживання в сумі 38836,59 грн. (а.с. 42).
Так, відповідно до ч. 2ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N 405/2014. При цьому, частина 1 цієї статті передбачає, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. 14 квітня 2014 року відповідно до указу в.о. Президента України, Голови Верховної Ради України від 14 квітня 2014 року N 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" на території України розпочато проведення антитерористичної операції.
Згідно з наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а, Донецька і Луганська області визначені районами проведення антитерористичної операції з 07 квітня 2014 року.
Відповідно до п. 5ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Кабінету Міністрів України доручено затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
30 жовтня 2014 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого, м. Дружківка Донецької області включено до вказаного переліку.
02 грудня 2015 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р знову затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого м. Дружківка також включено до вказаного переліку. Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 6 Порядку , редакція якого змінювалася за період виникнення спірних правовідносин - визначалися випадки, коли грошова допомога не призначається, зокрема у разі: коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (редакція від 23.10.2014 р.); у разі коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 23.04.2015 р.);
будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 15.05.2015 р.).
Нову редакцію пункту 6 Порядку , про те, що грошова дорога не призначається, якщо будь-хто із членів сім’ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, було викладеного тільки після внесення змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 р. №370., які набрали чинності 03.06.2017року.
З матеріалів справи вбачається, що допомога відповідачу виплачувалася по 22.05.2017р., тобто до внесення змін у вказану постанову в частині щодо обмежень виплат у разі розташування належного житла на території населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оскільки райони проведення антитерористичної операції чітко визначені діючими на час виникнення спірних правовідносин розпорядженнями КМУ від 30 жовтня 2014 року №1053-ртавід 02 грудня 2015 року №1275-р, і відповідач ОСОБА_2 зазначила в своїх заявах про відсутність у будь-якого з членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції, то наведене не свідчить про приховування нею будь-якої інформації, яку належало повідомити позивачу і яка могла вплинути на призначення грошової допомоги.
Отже, за таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.
З огляду на те, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13,76-80, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
в задоволенні позовної заяви управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених грошових коштів відмовити в повному обсязі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд протягом тридяти днів після проголошення рішення.
В разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Плвний текст судового рішення складено та підписано суддею 15 березня 2019 року.
Суддя: Є. В. Петров