
Справа № 487/1978/19
Провадження № 2-о/487/69/19
РІШЕННЯ
Іменем України
15.03.2019 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого-судді Карташевої Т.А.,
за участю секретаря Остропольської О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Заводський районний у місті Миколаєві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області про встановлення факту смерті,-
ВСТАНОВИВ:
14.03.2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2, 12.01.2019 року у м. Алчевськ Луганської області. Заява обґрунтована тим, що 12.01.2019 року померла її мати ОСОБА_2 у м. Алчевськ Луганської області. Місце смерті є тимчасово окупованою територією, визначеною законодавством України, отримати свідоцтво про реєстрацію смерті у відділі ДРАЦС не має можливості, у зв’язку з чим звернулася до суду з даною заявою.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилася, надала до суду заяву, в якій просила розглянути заяву за її відсутності, вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Заводського районного у місті Миколаєві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області в судове засідання не з’явився, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника відділу, проти задоволення вимог заявника не заперечував.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Статтею 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» визначено, що тимчасово, на три роки з дня набрання цим Законом чинності, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України. Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 252-VІІІ «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», належать райони або їх частини, міста, селища і села, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком до цієї Постанови, що відповідає Мінському меморандуму від 19.09.2014 року.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.03.2015 року № 254- VІІІ «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» - окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України — визнані Верховною Радою України тимчасово окупованими.
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
За змістом ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є матір’ю ОСОБА_1 (дошлюбнє прізвищє ОСОБА_2) ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження, яке видано 15.03.1973 року міськбюро ЗАГС м. Коммунарськ Ворошиловградської області.
Прізвище заявниці з ОСОБА_2 на ОСОБА_1 змінено у зв’язку укладенням 15.03.1973 року шлюбу з ОСОБА_4, свідоцтво про одруження, видане 29.01.1999 року Алчевським міським відділом реєстрації актів громадянського стану Луганської області серії І-ЕД №051671.
12 січня 2019 року ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла у місті Алчевськ Луганської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 18.01.2019 року, лікарським свідоцтвом про смерть від 14.01.2019 року.
Заводським районним у місті Миколаєві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області ОСОБА_1 було відмовлено у державній реєстрації смерті ОСОБА_2 з підстав подання документів, які видані на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а видані документи органами, які діють на тимчасово окупованій території, є недійсними та не створюють правових підстав.
З огляду на те, що свідоцтво про смерть від 18.01.2019 року є недійсним і не створює правових наслідків за приписами ч. 3 ст. 9 Закону, а отже не може бути підставою для державної реєстрації смерті, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви щодо встановлення факту смерті, оскільки вказаний факт знайшов підтвердження під час судового розгляду, іншим чином провести державну реєстрацію смерті неможливо.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст.ст. 293, 317, 265, 268, 430 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Заводський районний у місті Миколаєві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області про встановлення факту смерті задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, 12.01.2019 року у місті Алчевськ Луганської області Україна.
Допустити негайне виконання судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заявник: ОСОБА_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, фактичне місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт серія ЕМ №396065.
Заінтересована особа: Заводським районний у місті Миколаєві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. Корабелів, 16, Код ЄДОРПОУ 24059736.
Суддя Т.А.Карташева