
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.02.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1041/18
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., секретар судового засідання Назарчук І. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу
за позовом: Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області
до відповідача: Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство"
про стягнення шкоди заподіяної лісу в розмірі 219 963, 09 гривень, внаслідок порушення норм лісового законодавства,
за участю:
представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3.
1. Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
2. Рішення у даній справі ухвалено в нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
3. У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
4. За результатами розгляду справи суд бере до уваги таке.
ОСОБА_4 СПОРУ
5. У листопаді 2018 року Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області із позовною заявою до Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (далі - ДП "Надвірнянський Лісгосп") про стягнення шкоди заподіяної лісу в розмірі 219 963, 09 гривень, внаслідок порушення норм лісового законодавства.
ІІ. ВИРІШЕННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПИТАНЬ ПІД ЧАС РОЗГЛЯДУ СПРАВИ
6. 30.11.2018, за наслідком автоматизованого розподілу справи № 909/1041/18 (протокол від 27.11.2018), суд у складі судді Михайлишина В. В. відкрив провадження у справі, ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 20.12.2018.
7. 20.12.2018 суд відклав підготовче засідання на 03.01.2019, за наслідком якого підготовче засідання відкладено на 16.01.2019.
8. 16.01.2019 суд закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначив на 31.01.2019.
9. Суд оголошував перерву у судовому засіданні до 13.02.2019 та до 27.02.2019.
ІІІ. ПОЗИЦІЯ СТОРІН
10. В силу приписів статті 161 Господарського процесуального кодексу України, учасниками справи подані такі заяви по суті справи: позовна заява від 27.11.2018 вх. № 18161/18; відзив на позовну заяву від 19.12.2018 вх. № 19884/18; відповідь на відзив від 28.12.2018 вх. № 20386.
11. Позиція позивача. Свою позицію обґрунтовує тим, що з 30.05.2018 по 01.06.2018 Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області здійснила позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Бистрицького лісництва, яке перебуває у підпорядкуванні Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство", та виявила незаконну рубку дерев. Позивач вказує, що відповідач є постійним лісокористувачем визначеної ділянки лісу та зобов'язаний здійснювати охорону лісів в порядку визначеному природоохоронним законодавством. В результаті не виконання підприємством даного обов'язку лісовому фонду завдано шкоду у розмірі 219 963, 09 гривень. Матеріально-правовою підставою позову визначені статті 1, 17, 19, 63, 64, 69, 86, 90, 91, 93, 105, 107 Лісового кодексу України, статті 12, 20-2, 40, 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", статті 1166, 1172 Цивільного кодексу України, статті 153, 222, 224 Господарського кодексу України.
12. Позиція відповідача. Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та таким, що не підлягають до задоволення з таких підстав:
- відсутня вина відповідача у заподіянні шкоди лісу, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин норми статті 1166 Цивільного кодексу України;
- посадовими інструкціями лісничого та майстра лісу визначено їх графік роботи, а тому обов'язок по відшкодуванню шкоди відповідач міг би нести тільки тоді, коли позивачем було б доведено факт такої незаконної рубки в межах відповідного робочого часу відповідальних працівників; жодна норма законодавства не передбачає обов'язку відповідача цілодобово здійснювати захист лісів від незаконної рубки;
- відповідальність за незаконну рубку лісів може застосовуватись в межах кримінального провадження відносно винної особи;
- акт позапланової перевірки не є належним та достовірним доказом вини відповідача та розміру заподіяної шкоди в розумінні статей 76, 78 Господарського процесуального кодексу України, оскільки не містить інформації про конкретну кількість кожної зрубаної деревини;
- Державна екологічна інспекція та її територіальні органи не включені до переліку органів, якими, відповідності до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", здійснюються відповідні заходи контролю господарської діяльності.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
13. З 30.05.2018 по 01.06.2018 відповідно до наказу Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області від 29.05.2018 № 221, направлення на перевірку від 29.05.2018 № 101 Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області провела позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Бистрицького лісництва ДП "Надвірнянське лісове господарство".
14. В ході перевірки встановлено факт незаконної рубки дерев, внаслідок чого завдано шкоду в розмірі 219 963, 09 гривень.
15. Так, 01.06.2018 складено акт № 122, в якому зафіксовано, що при натурному обстеженні території лісового фонду Бистрицького лісництва у кварталі № 5 виділ № 12, 13, площа 3, 2 га виявлено незаконну рубку 3 сироростучих дерев породи бука з діаметром пня: 40 см ; 38 см; 40 см; 14 сироростучих дерев породи ялина з діаметром пня: 50 см, 30 см, 42 см, 30 см, 60 см, 60 см, 44 см, 40 см, 30 см, 34 см, 40 см, 70 см, 51 см, 50 см; 4 сироростучих дерев породи ялиця з діаметром пня: 55 см, 60 см, 54 см, 54 см; 1 сироростучого дерева породи явір з діаметром пня 44 см.
16. Вказаний акт складений державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської області ОСОБА_2 та ОСОБА_5 у присутності головного лісничого ДП "Надвірнянський Лісгосп" ОСОБА_6, інженера з лісових культур ДП "Надвірнянський Лісгосп" ОСОБА_7, лісничого Бистрицького лісництва ДП "Надвірнянський Лісгосп" ОСОБА_8 та підписаний останніми без зауважень.
17. Заміри пнів зрубаних дерев проводилися повіреною металевою вимірювальною рулеткою Р-2 № 019.
18. Розрахунок заподіяної шкоди проведено відповідно до додатку № 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665. Загальна сума завданої шкоди згідно акту складає 219 963, 09 гривень.
19. 06.06.2018 позивач надіслав відповідачу претензію № 19/18, в якій зазначав про необхідність відшкодування шкоди заподіяної державі в розмірі 219 963, 09 гривень шляхом перерахування визначеної суми у відповідний фонд охорони навколишнього середовища селищних, сільських та/або міських рад на території якої вчинені дані правопорушення. Факт направлення позивачем 06.06.2018 та отримання відповідачем вказаної претензії 08.06.2018 підтверджують відмітки на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
20. Претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
21. 04.06.2018 Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області згідно з листом № 04-10/1126 направила матеріали перевірки в Надвірнянський ВП ГУ Національної поліції в Івано-Франківській області, за результатами яких 14.06.2018 зареєстроване кримінальне провадження № 1201890200000383 за статтею 246 КК України (незаконна порубка лісу).
22. Наведене стало підставою для звернення Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області з позовом про стягнення з відповідача завданої навколишньому природному середовищу шкоди в розмірі 219 963, 09 гривень.
V. ПОЗИЦІЯ СУДУ
Норми права, що підлягають застосуванню.
23. Лісовий кодекс України (далі - Кодекс)
Як визначено в абзацах 2, 3 статті 1 Кодексу, ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
В силу приписів статті 16 та частини 1 статті 17 Кодексу, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Відповідно до частини 2 статті 19 Кодексу, постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.
Положеннями статті 63 Кодексу передбачено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Згідно з пунктом 5 статті 64 Кодексу, підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані, здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
За змістом статті 105 Кодексу, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у, зокрема, порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Статтею 107 Кодексу встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
24. Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" (далі - Закон)
В силу приписів частини 1 статті 5 Закону, державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до приписів статей 68, 69 Закону, порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
25. Цивільний кодекс України (далі - Кодекс)
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені статтею 1166 Кодексу, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи, а також шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
26. Господарський процесуальний кодекс України (далі - Кодекс)
Відповідно до статті 73 Кодексу, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі статтею 86 Кодексу, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінка аргументів учасників справи та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.
27. З встановлених судом обставин справи та норм чинного законодавства вбачається, що:
- Державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство" є постійним лісокористувачем обстежуваної лісової ділянки, а тому обов'язок по охороні лісів від незаконних рубок та обов'язок дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів покладено саме на відповідача;
- з акту перевірки щодо додержання відповідачем вимог природоохоронного законодавства № 122 вбачається факт незабезпечення лісокористувачем (відповідачем) охорони і збереження закріплених за ним лісів;
- розмір заподіяної та не відшкодованої шкоди, розрахований відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу " та складає 219 963, 09 гривень;
- жодних доказів, які б свідчили про вжиття відповідачем заходів для забезпечення збереження та охорони лісу і недопущення незаконної рубки дерев відповідачем не подано.
28. При вирішенні даного спору суд виходить з того, що організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема, від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів. Порушення вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених у сфері охорони, захисту та використання лісів, є підставою для покладення на постійного лісокористувача цивільно-правової відповідальності. При цьому, не важливо, хто конкретно здійснював незаконне вирубування дерев на ділянках лісу, наданих у постійне користування, оскільки визначальним є факт порушення постійним лісокористувачем встановлених правил лісокористування, що спричинило завдання державі збитків внаслідок незаконної рубки дерев третіми особами на підконтрольній постійному лісокористувачу ділянці лісу (аналогічної правової позиції дотримано у постанові Верховного ОСОБА_4 у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 27.03.2018 у справі № 909/1111/16).
29. Така позиція спростовує доводи відповідача стосовно відсутності обов'язку відповідача цілодобово здійснювати захист лісів від незаконної рубки.
30. Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, здійснюється в порядку статті 1166 Цивільного кодексу України та розмірах встановлених законодавством України.
31. В спірному випадку суд виходити з презумпції вини правопорушника (особа вважається винною якщо не доведе відсутності своєї вини). Як вже зазначалось, відповідач не надав суду жодних доказів, які б свідчили про вчинення ним дій задля збереження і охорони лісів та недопущення самовільної рубки дерев на території лісового фонду, що переданий йому у користування. Між бездіяльністю відповідача та завданою шкодою існує причинний зв'язок, відсутності вини відповідача суду не доведено.
32. Доводи відповідача про відсутність у Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області повноважень на здійснення перевірки стосовно дотримання вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством "Надвірнянське лісове господарство" суд відхиляє з огляду на таке.
33. Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів (п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 за № 275).
34. Відповідно до пункту 7 Положення Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
35. Згідно з підпунктом 5 пункту 2, пунктом 6, пунктом 7 Розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України 28.09.2017 за № 652 (згідно даних веб-сайту http://ifdei.gov.ua/zakonodavcho-normatyvna-baza/polozhennya/) Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, зокрема щодо: законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення. Розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції. Вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.
36. Твердження відповідача щодо неможливості визначення кількості дерев по видах, а відтак і визначення дійсного розміру ймовірної шкоди, спростовується відповідним розрахунком, який приєднано до акту перевірки від 01.06.2018, де чітко вказано місцезнаходження, вид порушення, породу, ознаку, діаметр пня, об'єм та розмір завданої шкоди.
37. Отже, відповідач як постійний лісокористувач не забезпечив охорону і збереження лісового фонду на підвідомчій йому території, допустив самовільну вирубку лісу, чим заподіяв матеріальну шкоду лісовому фонду України.
Висновки за результатами розгляду справи
38. За таких обставин позов підлягає задоволенню в повному обсязі, як обґрунтовано заявлений та підтверджений матеріалами справи.
39. Відповідно до статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, зокрема, частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
40. Таким чином, відшкодування шкоди завданої навколишньому природному середовищу слід здійснити на користь відповідних бюджетів за місцем заподіяння екологічної шкоди.
Судові витрати
41. Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
42. Позивач як судові витрати визначив судовий збір у розмірі 3 299, 45 гривень.
43. Враховуючи задоволення позову в повному обсязі, судовий збір належить покласти на відповідача.
Керуючись статтями 73, 86, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області до Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення шкоди заподіяної лісу в розмірі 219 963, 09 гривень, внаслідок порушення норм лісового законодавства - задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400; ідентифікаційний код: 22189564) шкоду, заподіяної внаслідок порушення норм лісового законодавства в розмірі 219 963, 09 (двісті дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят три гривні дев'ять копійок) гривень, яку перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища Бистрицької сільської ради Надвірнянського району на р/р 33117331009313, отримувач: УК у Надвірнянському районі /с. Бистриця/ 24062100, ідентифікаційний код: 37904033, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) МФО 899998.
3. Наказ видати після набранням рішенням законної сили.
4. Стягнути з Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78400; ідентифікаційний код: 22189564) на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області (вул. Академіка Сахарова, 23-А, м. Івано-Франківськ, 76014; ідентифікаційний код: 37952307; р/р 35213078081073) - 3 299, 45 (три тисячі двісті дев'яносто дев'ять гривень сорок п'ять копійок) гривень судового збору.
5. Наказ видати після набранням рішенням законної сили.
6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
8. Повний текст рішення складено 11.03.2019.
Суддя В. В. Михайлишин