
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 березня 2019 року Чернігів Справа № 620/477/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо зменшення розміру виплати нарахованої пенсії починаючи з 01.01.2018;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області виплачувати позивачу щомісяця нараховану пенсію в сумі 7 465,43 грн до часу здійснення наступного перерахунку;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області доплатити позивачу пенсію за період, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням її щомісячного розміру 7 465,43 грн та раніше сплачених коштів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем виплачується тільки 50% суми підвищення пенсії з 01.01.2018, що не відповідає вимогам Конституції України та законодавству України. Право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018, з урахуванням вже сплачених сум, має визначатися та визначається Законом України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262), оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 було передбачено Законом №2262, а тому невиплата вказаних сум є втручанням у право на мирне володіння майном.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.02.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.
Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та наголошує, що ГУ ПФУ в Чернігівській області при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу не мало правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ст.63 Закону №2262 і постанови Кабінету Міністрів України №103, та у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії. Також зазначає, що позивач вже звертався з аналогічними вимогами в межах справи №620/3770/18.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст.12 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В силу положень ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 за відповідною посадою, за нормами чинними на 01.03.2018 в розмірі 70% грошового забезпечення.
Втім, позивач не погоджується з поетапною виплатою підвищення пенсії, запровадженою п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 у розмірі 50% в 2018 році, 75% в 2019 році та 100% в 2020 році та вважає, що пенсія йому виплачується з порушенням вимог чинного законодавства. Враховуючи наведене, останній звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.
Відповідно до ч.3 та ч.4 ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції Закону на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, на виконання ч.4 ст.63 Закону №2262 Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 21.01.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі – Постанова №103). Зазначена постанова є нормативно-правовим актом, який з огляду, на положення ч.4 ст.63 Закону №2262 є обов'язковим у застосуванні органами Пенсійного фонду України при здійсненні обчислення перерахунку та виплати пенсії відповідній категорії осіб, на яких спрямована дія цієї постанови.
Пунктом 1 Постанови №103 встановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім, пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького урядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 2 Постанови №103 виплату перерахованих відповідно до п.1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018, у таких розмірах: з 01.01.2018 – 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 – 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Також відповідно до п.7 Постанови №103 на Міністерство внутрішніх справ разом з іншими відомствами після набрання чинності цією постановою покладено завдання забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в п.1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, Управління здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням; відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704.
Тобто, в силу прямої дії ст.19 Конституції України, відповідач при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу, не мав правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ст.63 Закону №2262 і Постанови №103, та не мав права у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії.
Отже, суд не вбачає у діях ГУ ПФУ в Чернігівській області, що стосуються зменшення розміру виплати нарахованої пенсії починаючи з 01.01.2018, на момент виникнення спірних правовідносин, згідно Постанови №103 ознак протиправності, втім зазначає наступне.
Оскільки станом на момент розгляду даної справи, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п.1 та п.2 Постанови №103, набрало законної сили, вказані пункти Постанови №103 є нечинними та такими, що звужують права пенсіонера на перерахунок пенсії відповідно до Закону.
Враховуючи наведене, в силу преюдиціальності судового рішення, застосування відповідачем алгоритму виплати перерахованих підвищених пенсій з встановленням графіку таких виплат, визначених Постановою №103, не може свідчити про відсутність порушених прав позивача на отримання всієї суми пенсії, та має бути приведено у відповідність до діючого на момент ухвалення рішення законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, розмір перерахованої пенсії позивача складає 7 485,43 грн. Тобто, підвищення до попередньої суми пенсії, яку позивач отримував до 01.01.2018 встановлена на рівні 4 079,90 грн. В свою чергу, від отриманої суми підвищення з 01.01.2018 позивачу виплачується лише 50% підвищення, а тому загальний розмір його пенсії складає 5 425,38 грн.
Суд зазначає, що Законом №2262-ХІІ не передбачено поетапність у проведенні перерахунку пенсій, так само, як поетапне утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з діючого військовослужбовця.
Надання Кабінету Міністрів України права визначати порядок проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам, не може передбачати дискримінаційності однієї із категорій зазначених осіб.
Так, ті особи, які звільняються з військової служби і мають право на пенсійне забезпечення згідно Закону 2262-ХІІ, отримують 100 відсотковий розмір пенсії, а особам, яким пенсія призначена раніше, при її перерахунку встановлено лише 50% підвищення в 2018 році, 75% в 2019 році та 100% в 2020 році.
Втім, загальновизнаним порядком проведення перерахунку пенсій "поетапне" її проведення законодавством в сфері загального пенсійного забезпечення не передбачено, тим більш, що такий порядок є також дискримінаційною ознакою до військових пенсіонерів, враховуючи проведення перерахунку пенсій "цивільним" пенсіонерам "відразу" без застосування такого принципу поетапності.
Тобто, позивач має право на отримання пенсії на рівні з особами, які звільняються з військової служби та отримують 100 відсотковий розмір пенсії.
Враховуючи наведене, суд вважає, що відповідач зобов'язаний виплачувати позивачу щомісяця нараховану пенсію саме у розмірі 7 465,43 грн та доплатити позивачу пенсію за період, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням її щомісячного розміру 7 465,43 грн та раніше сплачених коштів.
Щодо посилань відповідача на те, що позивач вже звертався з аналогічними вимогами в межах справи №620/3770/18, суд їх до уваги не приймає, оскільки з позовної заяви позивача вбачається, що предметом розгляду у справі №620/3770/18 було не врахування при перерахунку пенсії з 01.01.2018 раніше призначених позивачу надбавок, доплат, підвищень, тощо і необхідність включення їх до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.
Відтак, суд не знаходить підстав для визнання дій Управління, в контексті спірних правовідносин, протиправними, проте вважає, що права позивача мають бути відновлені шляхом зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання компенсувати різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з 01.01.2018.
Таким чином, позов ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії належить задовольнити частково.
Керуючись ст.ст. 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 з 01.01.2018, однією сумою, з урахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання компенсувати різницю між перерахованою таким чином пенсією та вже проведеними виплатами з 01.01.2018.
В решті позову – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення згідно пп.15.5 п.15 ч.1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 14000, код НОМЕР_1).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька,83-а, м.Чернігів, код ЄДРПОУ 21390940).
Повне рішення суду складено 14.03.2019.
Суддя Л.О. Житняк