Рішення № 80453044, 14.03.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2019
Номер справи
620/190/19
Номер документу
80453044
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2019 року Чернігів Справа № 620/190/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомМадзгарашвіллі ГіоргідоУправління Державної міграційної служби України в Чернігівській областіпровизнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:

Громадянин ОСОБА_1 Мадзгарашвілі Гіоргі (надалі також Позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області (надалі також – Відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення № 135406000 від 28.12.2018 про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянина ОСОБА_1 Мадзгарашвіллі Гіоргі, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати повторно розглянути заяву про видачу посвідки на тимчасове проживання.

Мотивуючи позовні вимоги Позивач зазначає, що він перебуває у шлюбі з громадянкою України ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 18.12.2018 Серії І-ЕЛ 136898. В грудні 2018 року він звернувся до Управління ДМС України в Чернігівської області із заявою про отримання посвідки на тимчасове проживання в Україні, в якій підставою для оформлення посвідки визначив перебування у шлюбі з громадянкою України. За результатами розгляду вказаної заяви 28 грудня 2018 року відповідачем прийнято рішення про відмову в оформленні (видачі) позивачу посвідки на тимчасове проживання на підставі підпункту 7 пункту 61 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року № 322, який передбачає, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли отримано від Національної поліції, СБУ, іншого державного органу інформацію про те, що дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров’ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні. У вказаному рішенні від 28.12.2018 про відмову в оформленні (видачі) позивачу посвідки на тимчасове проживання в управлінні ДМС України в Чернігівській області не зазначено на підставі чого було прийняте таке рішення. Таким чином позивач вважає рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач в установлені судом строки надіслав на адресу суду відзив на позов, в якому зазначив, що позовні вимоги не визнає, в їх задоволенні просить відмовити в повному обсязі, оскільки під час розгляду питання щодо заяви позивача про оформлення посвідки на тимчасове проживання відповідач звернувся до Управління стратегічних розслідувань Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі - УСР ГУНП в Чернігівській області) із проханням повідомити про наявність або відсутність підстав для відмови в оформленні посвідки на тимчасове проживання громадянину ОСОБА_1 Мадзгарашвілі Гіоргі. 28.12.2018 від УСР ГУНП в Чернігівській області до УДМС України в Чернігівській області надійшов лист № 165/124/52/01/2018, згідно якого, 03.11.2016 громадянин ОСОБА_1 Мадзгарашвілі Гіоргі, ІНФОРМАЦІЯ_2, був затриманий та притягувався до кримінальної відповідальності працівниками Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області за скоєння тяжкого, корисливого злочину, передбаченого частиною третьою статті 185 Кримінального кодексу України (далі - КК України) (крадіжка, поєднана з проникненням у житло чи інше приміщення), а тому, відповідно до підпункту 7 пункту 61 Порядку, щодо позивача наявні підстави для відмови в оформленні та видачі посвідки на тимчасове проживання в України, оскільки він може загрожувати громадському порядку та захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні. Крім того, Коростишівський районний суд Житомирської області 23.02.2017 у справі № 280/1453/16-к своїм вироком засудив громадянина ОСОБА_1 Мадзгарашвілі Гіоргі, ІНФОРМАЦІЯ_1, та визнав його винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 15, частиною третьою статті 185 КК України і призначив йому покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки. Зазначене рішення суду набрало законної сили 28.03.2017. Орган міграційної служби приймає рішення про відмову іноземцю в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на території України у разі, коли отримано від Національної поліції інформацію про те, що дії іноземця або особи без громадянства загрожують громадському порядку, здоров’ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні. Так, 28.12.2018 УДМС України в Чернігівській області прийняло рішення про відмову позивачу в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі підпункту 7 пункту 61 Порядку.

Ухвалою судді від 21.01.2019 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою судді від 04.02.2019 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача в розгляді справи у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін та проведенням судового засідання.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач 20.12.2018 звернувся до УДМС України в Чернігівській області з проханням оформити йому посвідку на тимчасове проживання в Україні на підставі возз’єднання сім’ї з громадянкою України (на підставі шлюбу).

На підставі поданих позивачем документів працівником УДМС України в Чернігівській області було сформовано та внесено до Єдиного державного демографічного реєстру заяву-анкету № 135406000.

26.12.2018 УДМС України в Чернігівській області надіслало лист № 7401.5-12308/74.2-18 «Стосовно перевірки громадянина ОСОБА_1 Мадзгарашвілі Гіоргі» до Управління стратегічних розслідувань Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі - УСР ГУНП в Чернігівській області) про наявність або відсутність підстав для відмови в оформленні посвідки на тимчасове проживання громадянину ОСОБА_1 Мадзгарашвілі Гіоргі.

28.12.2018 від УСР ГУНП в Чернігівській області до УДМС України в Чернігівській області надійшов лист № 165/124/52/01/2018, згідно якого, 03.11.2016 громадянин ОСОБА_1 Мадзгарашвілі Гіоргі, ІНФОРМАЦІЯ_2, був затриманий та притягувався до кримінальної відповідальності працівниками Коростишівського ВП ГУНП в Житомирській області за скоєння тяжкого, корисливого злочину, передбаченого частиною третьою статті 185 Кримінального кодексу України (далі - КК України) (крадіжка, поєднана з проникненням у житло чи інше приміщення).

Вказана інформація також міститься в базі даних «Армор», згідно із яким, 28 жовтня 2016 року громадянин ОСОБА_1 Мадзгарашвілі Гіоргі близько 12 години шляхом пошкодження вікна проник до будинку 36 по вул. Лєрмонтова в м. Коростишів, який належить Ковальчук, та був затриманий працівниками поліції.

Крім того, вироком Коростишівського районного суду Житомирської області від 23.02.2017 у справі № 280/1453/16-к громадянина ОСОБА_1 Мадзгарашвілі Гіоргі, ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 15, частиною третьою статті 185 КК України і призначено покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки. Зазначене рішення суду набрало законної сили 28.03.2017.

Враховуючи отриману інформацію, 28.12.2018 УДМС України в Чернігівській області прийнято рішення про відмову позивачу в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі підпункту 7 пункту 61 Порядку.

Не погоджуючись із вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зважає на таке.

Відповідно до пункту 18 частини першої статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі – Закон) посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.

Частиною 14 статті 4 Закону встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою возз'єднання сім'ї з особами, які є громадянами України, або під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах 3-13 цієї статті, уклали шлюб з громадянами України та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період до отримання дозволу на імміграцію.

Частиною 18 статті 5 цього ж Закону визначено, що технічний опис, зразки бланків посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, порядок їх оформлення, виготовлення та видачі встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» і частини 18 статті 5 Закону 25.04.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 322, якою затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку встановлено, що посвідка на тимчасове проживання є документом, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Згідно із підпунктом 1 пункту 3 Порядку посвідка оформляється іноземцям або особам без громадянства, які на законних підставах тимчасово перебувають на території України та які: досягли 16-річного віку або не досягли 16-річного віку, але самостійно прибули в Україну з метою навчання, - на підставі заяв-анкет, поданих ними особисто.

Пункти 21-22 Порядку визначають, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у пунктах 32, 33 і 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві-анкеті. У разі відповідності поданих документів вимогам цього Порядку працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта з використанням електронного цифрового підпису та із застосуванням засобів Реєстру формує заяву-анкету (в тому числі здійснює отримання біометричних даних, параметрів). Реєстрація заяви-анкети здійснюється із застосуванням засобів Реєстру під час її формування.

Пункти 32 Порядку встановлює, що для оформлення посвідки іноземець або особа без громадянства подають: 1) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, з візою типу Б, якщо інше не передбачено законодавством і міжнародними договорами України; 2) документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (у разі подання документів законним представником); 3) переклад на українську мову сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, засвідчений у встановленому законодавством порядку; 4) дійсний поліс медичного страхування; 5) документ, що підтверджує сплату адміністративного збору, або документ про звільнення від його сплати.

Згідно із вимогами пункту 33 Порядку, крім документів, зазначених у пункті 32, залежно від категорії іноземців та осіб без громадянства, визначених статтею 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, подаються: для іноземців або осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою возз’єднання сім’ї з особами, які є громадянами України, або які під час перебування на законних підставах на території України у випадках, зазначених у частинах третій - тринадцятій статті 4 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, уклали шлюб з громадянами України: документ, що підтверджує факт перебування у шлюбі з громадянином України. Оригінал документа повертається іноземцеві або особі без громадянства, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів і дати; паспорт громадянина України, з яким іноземець перебуває у шлюбі, який подається особисто громадянином України. Оригінал документа повертається громадянину України, а до заяви- анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб’єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів і дати.

Відповідно до пункту 35 Порядку після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім’я якої оформляється посвідка, та перевірку поданих нею документів.

Абзацом 6 пункту 36 Порядку встановлено, що у разі необхідності підтвердження інших відомостей про іноземця або особи без громадянства або дійсності поданих ними документів надсилаються запити до відповідних державних органів або їх територіальних органів (підрозділів), які надають відповідь протягом трьох робочих днів з дня надходження такого запиту.

Пунктами 37-38 Порядку визначено, що рішення про оформлення посвідки приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації іноземця або особи без громадянства, перевірки поданих документів та відсутності підстав для відмови в її видачі. Після прийняття рішення про оформлення посвідки або відмову в її оформленні матеріали формуються в окрему справу, яка зберігається протягом 15 років.

Відповідно до пункту 61 Порядку територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС відмовляє іноземцю або особі без громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли:

1) іноземець або особа без громадянства мають посвідку чи посвідку на постійне проживання (крім випадків обміну посвідки), посвідчення біженця чи посвідчення особи, якій надано додатковий захист, які є дійсними на день звернення;

2) іноземець або особа без громадянства перебувають на території України з порушенням встановленого строку перебування або щодо них діє невиконане рішення уповноваженого державного органу про примусове повернення, примусове видворення або заборону в’їзду;

3) дані, отримані з баз даних Реєстру, картотек, не підтверджують надану іноземцем або особою без громадянства інформацію;

4) встановлено належність особи до громадянства України;

5) за видачею посвідки звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень для її отримання;

6) іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17 і 18 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки;

7) отримано від Національної поліцій СБУ, іншого державного органу інформацію про те, що дії іноземця або особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров’ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, то проживають в Україні:

8) паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, підроблений, зіпсований чи не відповідає встановленому зразку, чи належить іншій особі, чи строк його дії закінчився;

9) встановлено факт подання іноземцем або особою без громадянства завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів;

10) виявлено факти невиконання іноземцем або особою без громадянства рішення суду чи державних органів, уповноважених накладати адміністративні стягнення, або вони мають інші майнові зобов’язання перед державою, фізичними або юридичними особами, включаючи ті, що пов’язані з попереднім видворенням за межі України, у тому числі після закінчення строку заборони подальшого в’їзду в Україну;

11) в інших випадках, передбачених законом.

З аналізу наведених норм законодавства слідує, що орган міграційної служби приймає рішення про відмову іноземцю в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на території України у разі, коли отримано від Національної поліції інформацію про те, що дії іноземця або особи без громадянства загрожують громадському порядку, здоров’ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні.

Відповідно до статті 26 Конституції України, яка кореспондується із частиною першою статті 3 Закону, іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Таким чином, затримання та притягнення позивача ОСОБА_3 відділом поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області за вчинення тяжкого, корисливого злочину, а саме: за крадіжку, поєднану з проникненням у житло чи інше приміщення, відповідальність за який передбачена частиною третьою статті 185 КК України, свідчать про те, що останній не дотримується і не бажає дотримуватися Конституції та законів України, а відтак, з урахуванням інформації, наданої відповідачу ГУНП в Чернігівській області, його дії дійсно можуть загрожувати громадському порядку, здоров’ю та захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в України.

Щодо доводів позивача щодо неналежного оформлення спірного рішення та відсутності у ньому інформації про те, які саме дії позивача загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров’ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні, суд зазначає, що нормами Порядку, а також інших нормативно-правових актів, які регулюють спірні правовідносини, не встановлено чіткої форми та вимог до оформлення рішення про відмову в оформленні (видачі) іноземцю посвідки на тимчасове проживання на території України.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведена правомірність винесеного рішення про відмову позивачу в оформленні в оформленні (видачі) позивачеві посвідки на тимчасове проживання на території України, а тому в задоволенні позовних вимог громадянину ОСОБА_1 Мадзгарашвіллі Гіоргі необхідно відмовити.

Судові витрати відповідно до ст.. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відшкодуванню не підлягають, оскільки в задоволенні позову відмовлено повністю.

Керуючись ст. 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову – відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: Мадзгарашвіллі Гіоргі, АДРЕСА_1, 14000, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідач: Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області, вул. Шевченка, 51-а, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 37804450.

Дата складення повного рішення суду - 14.03.2019.

Суддя Ю. О. Скалозуб