
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Харків
14.03.2019 р. справа №520/1594/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сліденка А.В., розглянувши за процедурою письмового провадження у порядку ст. 263 КАС України справу за позовом
ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області про1) визнання протиправними дій з приводу зменшення розміру пенсії з надбавками за рахунок виплати лише 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018 р.; 2) зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію у розмірі, який обчислено з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. з 01.01.2018 р., 3) зобов'язання здійснити перерахунок та виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 р. однією сумою, 4) зобов'язання ГУ ПФУ в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) подати протягом 15 днів з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України, -
встановив:
Матеріали позову одержані судом 18.02.2019 р. Рішення про прийняття справи до розгляду було прийнято 19.02.2019 р. Відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України розгляд справи по суті може бути розпочатий з 07.03.2019 р.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно обмежив ОСОБА_1 максимальний розмір пенсії за рахунок виплати лише 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, після проведеного перерахунку пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103.
Відповідач, ГУ ПФУ у Харківській області, з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову зазначив, що відповідно до п. 1,2 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. передбачений перерахунок пенсії, які призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. Зазначив також, що виплата перерахованих пенсій здійснюється поетапно у відповідності до вимог Постанови №103, тому наразі сума до виплати становить 50% підвищення пенсій.
Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Дослідивши зібрані по справі докази, суд установив такі обставини спору.
Позивач проходив публічну службу в органах та підрозділах податкової міліції, звідки був звільнений у запас через хворобу з вислугою років станом на 29.01.2016р. (22р. 08м. 15дн. у календарному обчисленні, 32р. 09м. 22дн. у пільговому обчисленні).
Як пенсіонер знаходиться на обліку в ГУ ПФУ у Харківській області, пенсія призначена у Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 70% грошового забезпечення.
За довідкою ГУ ДФС у Харківській області від 30.03.2018р. №32/3/20-40-05-02-14 розмір грошового утримання за відповідною посадою станом на 01.03.2018р. складає усього - 12.774,50грн. (посадовий оклад - 7.330,00грн., оклад за званням - 1.480,00грн., надбавка за вислугу років у 45% від сукупного показника посадового окладу та окладу за званням - 3.964,50грн.).
За розпорядженням владного суб'єкта після перерахунку за цією довідкою розмір пенсії склав - 8.942,15грн.
Розмір пенсії до перерахунку дорівнював - 4.377,68грн.
Різниця між показником пенсії до перерахунку та показником пенсії після перерахунку склала - 4.564,47грн.
З посиланням на п.1 постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. владний суб"єкт вчинив волевиявлення, у силу якого до виплати особі додатково до показника пенсії до перерахунку ( 4.377,68грн.) належить: 50% різниці підвищення у період 01.01.2018р.-31.12.2018р.; 75% різниці підвищення у період 01.01.2019р.-31.12.2019р.; 100% різниці підвищення з 01.01.2020р.
До установлених судом правовідносин підлягають застосуванню наступні норми права.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом – Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Тобто, у силу положень ч.4 ст.63 Закону повноваження з приводу встановлення порядку перерахунку пенсій передані у відання Кабінету Міністрів України.
На подальший розвиток цієї норми закону постановою КМУ від 13.02.2008р. №45 було затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом – Порядок №45).
Порядок №45 діяв протягом 2016-2017р.р., а у 2018р. - до моменту набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018р. №103.
Вирішуючи спір, суд відмічає, що Порядок №45 не запроваджував спеціальних строків виплати перерахованих пенсій, а тому строки платежів мали узгоджуватись з вимогами ч.2 ст.85 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, ч.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.3 ст.52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У той же час, постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 були передбачені нові строки виплати суми різниці у розмірі між раніше призначеною та перерахованою пенсіями (тобто сум підвищення).
При цьому, п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 стосується усіх осіб, яким була призначена пенсія у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", окрім працівників міліції та працівників поліції.
Працівників міліції та працівників поліції стосується п.3 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103.
Позивач був працівником податкової міліції.
Отже, на правовідносини за участю позивача поширюється дія саме п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, якими було запроваджено спеціальні строки виплати сум підвищення до пенсії.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18 (залишеним у силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р.) були визнані нечинними п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103.
Таким чином, п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 як частини нормативно-правового акту відповідно до ст.255 КАС України утратили чинність з 05.03.2019р.
До указаної дати ці норми права правомірно застосовувались владним суб''єктом.
Спір по справі склався до дати утрати чинності п.п.1 і 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб’єкт забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до ч. 2 ст. 19 КАС України.
Факт порушення прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах у галузі справи соціального забезпечення не знайшов підтвердження проведеним судовим розглядом, що є визначеною процесуальним законом обставиною для відмови в задоволені заявлених вимог.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст. 139, 143 КАС України та Закону України “Про судовий збір”.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов - залишити без задоволення.
Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення.
Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя Сліденко А.В.