Рішення № 80452787, 12.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.03.2019
Номер справи
520/10865/18
Номер документу
80452787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Харків

12.03.2019 р. справа №520/10865/18

Харківський окружний адміністративний суд

головуючого судді - Старосєльцевої О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Кіт С.В.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Державного реєстратора відділу державної реєстрації Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 05.12.2018р. прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження. Ухвалою від 30.01.2019р. продовжено підготовче провадження до 01.03.2019р. 20.02.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 12.03.2019р.

Позивач, фізична особа - громадянка ОСОБА_2 у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про зобов’язання Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Відділу державної реєстрації Харківської районної державної адміністрації Харківської області – ОСОБА_1 внести до Державного реєстру прав запроваджену ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 25.06.2018р. по справі №635/4298/18 (провадження №2/635/2457/2018) заборону вчиняти дії щодо відчуження будь-яким способом земельної ділянки за кадастровим номером 6325185000:03:010:0242, зареєстрованою за ОСОБА_3, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 23.10.2015 року, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав 765581763251, номер запису про право власності (в Державному реєстрі прав) 11867933; земельної ділянки за кадастровим номером 6325185000:03:010:0234, зареєстрованою за ОСОБА_4, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 23.10.2015 року, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав 762939263251, номер запису про право власності (в Державному реєстрі прав) 11822786; земельної ділянки за кадастровим номером 6325185000:03:010:0246, зареєстрованою за ОСОБА_5, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 26.10.2015 року, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав 764421563251, номер запису про право власності (в Державному реєстрі прав) 11848940; земельної ділянки за кадастровим номером 6325185000:03:010:0230, зареєстрованою за ОСОБА_6, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 26.10.2015 року, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав 765881963251, номер запису про право власності (в Державному реєстрі прав) 11873049; земельної ділянки за кадастровим номером 6325185000:03:010:0249, зареєстрованою за ОСОБА_7, дата державної реєстрації речового права на нерухоме майно 26.10.2015 року, реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав 765894463251, номер запису про право власності (в Державному реєстрі прав) 11873257.

Підставами позову є доводи про те, що заборона до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не внесена.

20.02.2019р. позивач надав до суду зачву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач, Державний реєстратор речових прав на нерухоме майно Відділу державної реєстрації Харківської районної державної адміністрації Харківської області – ОСОБА_1 з поданим позовом не погодився.

Підставами заперечень проти позову є доводи про те, що ухвала райсуду про забезпечення цивільного позову виконана у повному обсязі.

Враховуючи наявність заяви позивача, суд дійшов висновку, про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_2

Оцінивши приєднані до справи докази, суд встановив такі обставини спору.

25.06.2018р. Харківський районним судом Харківської області у порядку ст.ст.149 і 150 Цивільного процесуального кодексу України по справі №635/4298/18 було постановлено ухвалу про забезпечення цивільного позову шляхом встановлення заборони вчиняти дії по відчуженню земельних ділянок за кадастровими номерами 6325185000:03:010:0242, 6325185000:03:010:0234, 6325185000:03:010:0246, 6325185000:03:010:0230, 6325185000:03:010:0249.

05.09.2018р. представником позивача (ОСОБА_8; далі за текстом Представник позивача) до Центру надання адміністративних послуг Харківської районної державної адміністрації Харківської області було подано копію зазначеної ухвали суду.

13.09.2018р. Представником позивача було подано інформаційний запит у порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» з приводу внесення ухвали райсуду до відповідних реєстрів.

Листом від 20.09.2018р. №0613/110 за підписом заступника Голови РДА на згаданий інформаційний запит була надана відповідь про реєстрацію рішення суду у базі даних заяв.

01.10.2018р. Представником позивача було повторно подано інформаційний запит у порядку Закону України «Про доступ до публічної інформації» з приводу, зокрема, надання витягу з Державного реєстру речових прав про заборону вчинення реєстраційних дій стосовно земельних ділянок за кадастровими номерами 6325185000:03:010:0242, 6325185000:03:010:0234, 6325185000:03:010:0246, 6325185000:03:010:0230, 6325185000:03:010:0249.

Листом від 05.10.2018р. №06-13/118 за підписом заступника Голови РДА на згаданий інформаційний запит була надана відповідь, до якої долучено сформовані відповідачем відомості із бази даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав.

До встановлених судом правовідносин підлягають застосуванню наступні норми права.

За визначенням п.1 ст.1 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Відповідно до ч.3 ст.3 названого закону до адміністративних послуг також прирівнюється надання органом виконавчої влади, іншим державним органом, органом влади Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, їх посадовими особами, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації витягів та виписок із реєстрів, довідок, копій, дублікатів документів та інші передбачені законом дії, у результаті яких суб'єкту звернення, а також об'єкту, що перебуває в його власності, володінні чи користуванні, надається або підтверджується певний юридичний статус та/або факт.

У силу дії ч.1 ст.9 Закону України «Про адміністративні послуги» адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.

Згідно з ч.3 ст.10 цього ж закону суб'єкт надання адміністративних послуг надає адміністративну послугу, а центр надання адміністративних послуг забезпечує організацію надання такої послуги у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань суб'єктом звернення.

Частиною 1 ст.12 Закону України «Про адміністративні послуги» визначено, що центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що зазначений у ч.2 цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг.

За правилом ч.1 ст.13 названого закону суб'єкт звернення для отримання адміністративної послуги в центрі надання адміністративних послуг звертається до адміністратора - посадової особи органу, що утворив центр надання адміністративних послуг, яка організовує надання адміністративних послуг шляхом взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг.

У відповідності до п.п.2 п.11 Розпорядження КМУ від 16.05.2014р. №523-р (із змінами та доповненнями) надання послуг, передбачених пунктами 52, 54, 78-80, 84 переліку, затвердженого цим розпорядженням, здійснюється через центри надання адміністративних послуг, утворені згідно із Законом України “Про адміністративні послуги”, на основі узгоджених рішень між суб’єктами надання адміністративних послуг та органами, якими утворено такі центри.

Державна реєстрація обтяжень нерухомого майна у якості адміністративної послуги передбачена п.41 згаданого переліку і відбувається у порядку Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

За визначенням п.5 ст.2 означеного закону обтяження - заборона розпоряджатися та/або користуватися нерухомим майном, встановлена законом, актами уповноважених на це органів державної влади, їх посадових осіб або така, що виникла на підставі договору.

У силу п.4 ч.1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають, зокрема, заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.

Частиною 1 ст.5 указаного закону прямо передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстр прав містить записи про зареєстровані речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав, відомості та електронні копії документів, поданих у паперовій формі, або документи в електронній формі, на підставі яких проведено реєстраційні дії, а також документи, сформовані за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у процесі проведення таких реєстраційних дій.

За правилом ч.3 ст.13 цього ж закону розділ Державного реєстру прав складається з чотирьох частин, які містять відомості про: 1) нерухоме майно; 2) право власності та суб'єкта (суб'єктів) цього права; 3) інші речові права та суб'єкта (суб'єктів) цих прав; 4) обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта (суб'єктів) цих обтяжень.

Згідно з абз.1-3 ч.1 ст.16 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» формування заяв у сфері державної реєстрації прав та/або їх реєстрація проводиться у базі даних заяв. При прийнятті заяв у паперовій формі обов'язково виготовляються електронні копії документів, поданих заявником для проведення реєстраційних дій. Електронні копії документів виготовляються шляхом сканування з подальшим їх розміщенням у Державному реєстрі прав. У базі даних заяв також реєструються рішення судів, заяви власників об'єктів нерухомого майна про заборону вчинення реєстраційних дій, рішення судів про скасування відповідних рішень судів, заяви власників об'єктів нерухомого майна про відкликання власних заяв про заборону вчинення реєстраційних дій.

Абзацом 2 ч.1 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що державна реєстрація обтяжень, іпотек речових прав проводиться у строк, що не перевищує двох робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.

Аналізуючи положення наведених норм закону, суд доходить до висновку, що державна реєстрація заяви про обмеження речового права та державна реєстрація самого обмеження речового права є окремими та самостійними, але залежними між собою управлінськими діями владного суб’єкта, котрі відбуваються у послідовній черговості, а саме: 1) реєстрація заяви, 2) проміжок часу не більше двох робочих днів, 3) реєстрація обтяження.

ОСОБА_9 державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (затверджено постановою КМУ №1127 від 25.12.2015р. із змінами та доповненнями; далі за текстом – ОСОБА_9 №1127) цього правила змінити не здатні, позаяк містяться в акті права нижчої юридичної сили.

Водночас із цим, суд не знаходить підстав для обтяження відповідача обов’язком провести державну реєстрацію обтяжень за рішенням суду, адже згідно з п.6 ОСОБА_9 №1127 державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса, крім випадків, передбачених цим ОСОБА_9.

Відповідно до п.п.2 і 3 ч.1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» окремими суб'єктами державної реєстрації прав є як виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, так і державні реєстратори прав на нерухоме майно.

У спірних правовідносинах заяви про державну реєстрацію обтяжень стосовно земельних ділянок за кадастровими номерами 6325185000:03:010:0242, 6325185000:03:010:0234, 6325185000:03:010:0246, 6325185000:03:010:0230, 6325185000:03:010:0249 були подані Представником позивача до Центру надання послуг Харківської РДА Харківської області.

До відповідача як державного реєстратора речових прав на нерухоме майно такі заяви не надходили.

З приєднаних до справи документів вбачається, що відповідач при виконанні вимог інформаційного запиту Представника позивача від 01.10.2018р. лише сформував Відомості із бази даних про реєстрацію заяв та запитів Державного реєстру речових прав. Адміністратором послуг Харківської районної державної адміністрації ОСОБА_10 рішення суду про заборону вчинення реєстраційних дій до Відділу державної реєстрації Харківськогої державної адміністрації на обробку передано не було, оскільки вчинення таких дій в даному випадку не передбачено ані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", ані ОСОБА_9 №1127.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах владний суб’єкт – державний реєстратор взагалі не знаходився у правових відносинах з позивачем з приводу державної реєстрації обтяжень стосовно земельних ділянок на підставі рішення цивільного суду.

Відсутність правовідносин є підставою для відмови у позові і унеможливлює застосування судом правила ст.48 КАС України.

Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139, 143 КАС України та Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст.6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст.6-9, 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов - залишити без задоволення

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Судове рішення у повному обсязі виготовлено у порядку ч. 3 ст. 243 КАС України 14.03.2019р.

Суддя О.В. Старосєльцева