Рішення № 80452656, 14.03.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2019
Номер справи
345/3498/17
Номер документу
80452656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" березня 2019 р. справа № 345/3498/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

10.10.2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі – третя особа) про визнання протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 24.01.2018 року скасовано, а справу № 345/3498/17 направлено на розгляд за встановленою законом підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (а.с. 144-146).

19.06.2018 року на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного надійшла адміністративна справа №345/3498/17, згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.06.2018 року, справу №345/3498/17 розподілено для розгляду судді Грицюку П.П.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 22.06.2018 року призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с. 156-157).

Ухвалою суду від 26.06.2018 року зупинено провадження в даній адміністративній справі, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі, провадження в якій відкрито ухвалою Верховного Суду від 02.02.2018 (Пз/9901/1/18) (а.с. 160-162).

22.01.2019 року ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду поновлено провадження у даній справі (а.с. 197-198).

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260, постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" безпідставно відмовив ОСОБА_1, у видачі нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї: посадового окладу – 2400 грн; окладу за військове (спеціальне) звання підполковник поліції - 2000 грн; надбавки за стаж служби 40 % - 1760 грн; доплати за службу в нічний час 35 % - 1540 грн; надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 100 % - 6160 грн; надбавка за роз'їздний характер роботи 10 % - 240 грн; надбавки за особливо важливі завдання 60 % - 3696 грн; премія 52 % - 3203,20 грн замість 0,37 %.

Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області скористалась правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 04.07.2019 року, в якому відповідач проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с. 170-173). Зокрема, просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки премія чи інші виплати, які скасовані чи не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Також, зазначив, що премія для перерахунку пенсії враховуються відповідно до Постанови №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2016 року за відповідною посадою в Національній поліції.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало пояснення на позовну заяву, що надійшли на адресу суду 05.07.2018 року, в яких третя особа просить відмовити в задоволенні позовної заяви (а.с. 179-186). Зазначено, що функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не входить до компетенції ГУ ПФУ в області. Водночас, у поясненнях зазначено, що попередньо видана довідка від 01.06.207 року № 1213/108/05/8-17 не може бути прийнята до уваги ні органом ПФУ, ні судом, так як вона не відповідає вимогам постанови КМУ від 21.02.2018 за № 103. Зважаючи на те, що з 21.02.2018 року Постановою КМУ № 103 врегульовані спірні моменти пов’язані з проведенням перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ, ОСОБА_1 розпорядженням здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 та постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року, а тому позов є необґрунтованим.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, встановив наступне.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, був звільнений з 16.07.2013 року за п. "б" ст. 64 (через хворобу) (а.с. 13), є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ з 17.07.2013 року, якому призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

01.06.2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області підготувала довідку №1213/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМУ від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою дільничний інспектор сектору ДІМ Калуського МВ УМВС в області прирівняною до посади дільничний офіцер поліції становить: посадовий оклад – 2400 грн; окладу за військове (спеціальне) звання майор поліції - 2000 грн; надбавки за стаж служби 40 % - 1760 грн; премія 0,37 % - 22,79 грн (а.с. 9).

20.07.2018 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області про видачу довідки з повною та реальною інформацією згідно постанови № 988 від 11.11.2015 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 7), 27.07.2017 року відповідач повідомив, що видав довідку за № 1213/108/05/8-17 від 01.06.2017 року про розмір грошового забезпечення та направив до ГУ ПФУ в області для проведення перерахунку (а.с. 8, 9).

20.07.2017 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, якою просив провести перерахунок та виплату пенсії (а.с. 10). 25.07.2017 року на адресу позивача ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направлено лист № ПУ-27, яким повідомлено, що питання проведення перерахунку та виплати пенсії у зв’язку з набранням чинності постановою КМ України №988 від 11.11.2015 року буде розглянуто без особистого звернення позивача і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с. 11).

Не погоджуючись із відповіддю, наданою відповідачем, позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.

Рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 24.01.2018 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення та не надання ОСОБА_1 та не направлення до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії ОСОБА_1 Зобов'язано ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області виготовити і надати ОСОБА_1 та направити до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області довідки про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року №260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - посадовий оклад - 2400 грн; оклад за військове (спеціальне) звання - 2000,00 грн; надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 1760,00 грн; доплата за службу в нічний час (35 відсотків)-1540,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції в ( 100 відсотків) - 6160,00 грн.; надбавка за роз'їздний характер роботи ( 10 відсотків) - 240,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання ( 60 відсотків) - 3696,00 грн.; премія ( 52 відсотків) -3203,2 грн. з 01 січня 2016 року з 01 січня 2016 року (а.с. 69-76).

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2018 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 24.01.2018 року скасовано, а справу № 345/3498/17 направлено на розгляд за встановленою законом підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (а.с. 144-146).

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Абзацом 3 преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 63 даного Закону встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (частина 3).

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (частина 4).

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також даною постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5), що є підставою для перерахунку пенсії позивачу як особі, якій пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Суд зазначає, що з урахуванням встановлених постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить на 01.01.2016 року, за посадою дільничний інспектор сектору ДІМ Калуського МВ УМВС в області прирівняною до посади дільничний офіцер поліції становить: посадовий оклад – 2400 грн; окладу за військове (спеціальне) звання майор поліції - 2000 грн; надбавки за стаж служби 40 % - 1760 грн; премія 0,37 % - 22,79 грн.

Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені відповідачем до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 01.06.2017 року № 1213/108/05/8-27.

З'ясовуючи правомірність зменшення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача з 52 % до 0,37 %, суд зазначає наступне.

Відповідачем у виданій позивачу довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 01.06.2017 року № 1213/108/05/8-27 вказано розмір премії 0,37 %, що становить 22,79 грн. (а.с. 9).

Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як уже встановлено судом, гарантоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право позивача на перерахунок пенсії за посадою дільничний інспектор сектору ДІМ Калуського МВ УМВС в області прирівняною до посади дільничний офіцер поліції виникло у грудні 2015 року, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015.

Відповідно до листа МВС від 20 квітня 2017 року №5551/05/22-2017 “Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій” головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії поліцейського за посадою "дільничний офіцер поліції" встановлена премія по Україні в розмірі 0,37 %, який і вказаний у довідці (а.с. 9).

Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 0,37 % .

З урахуванням наведеного, підстави для включення до складу грошового забезпечення позивача премії у розмірі 52 % - відсутні.

Щодо надбавки за роз'їзний характер роботи та доплати за службу в нічний час, суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 визначено, які саме додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) зазначаються у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Враховуючи те, що надбавка за роз'їзний характер роботи чи доплата за службу в нічний час Постановою № 45 не передбачено, а тому вимога позивача щодо включення у довідку для перерахунку пенсії вказаної надбавки та доплати є безпідставною.

Крім того, з'ясовуючи правомірність не включення відповідачем до складу грошового забезпечення позивача надбавок за специфічні умови проходження служби 100 % та за виконання особливо важливих завдань у розмірі 60 %, суд зазначає наступне.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань, як вид грошового забезпечення була передбачена постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Як уже встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавки за специфічні умови проходження служби та за виконання особливо важливих завдань не входили до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстав для їх включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявлена позовна вимога про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області неправомірними щодо надання довідки про грошове забезпечення без врахування надбавки за специфічні умови проходження служби та надбавки за особливо важливі завдання та зменшення премії для перерахунку пенсії є необґрунтованою та не підлягає до задоволення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 за №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018 року.

Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

При цьому суд зазначає, що на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, ОСОБА_2 управлінням ПФУ в Івано-Франківській області позивачу здійснено перерахунок пенсії, розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії становив: посадовий оклад - 2400 грн; оклад за спеціальним званням – 2000 грн; надбавка за стаж служби 40 % - 1760 грн; премія 0,82 % - 50,51 грн, що підтверджено протоколом за пенсійною справою № НОМЕР_1 (МВС) від 03.07.2018 року (а.с. 187).

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем при виданні позивачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 23.06.2017 року до складу грошового забезпечення за посадою дільничний інспектор сектору ДІМ Калуського МВ УМВС в області прирівняною до посади дільничний офіцер поліції включено всі його види, передбачені постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а саме: посадовий оклад – 2400 грн; окладу за військове (спеціальне) звання майор поліції - 2000 грн; надбавки за стаж служби 40 % - 1760 грн; премія 0,37 % - 22,79 грн.

Враховуючи вищевикладене заявлена позовна вимога про зобов'язання відповідача видати таку довідку з урахуванням: посадового окладу – 2400 грн; окладу за військове (спеціальне) звання підполковник поліції - 2000 грн; надбавки за стаж служби 40 % - 1760 грн; доплати за службу в нічний час 35 % - 1540 грн; надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 100 % - 6160 грн; надбавка за роз'їздний характер роботи 10 % - 240 грн; надбавки за особливо важливі завдання 60 % - 3696 грн; премія 52 % - 3203,20 грн замість 0,37 % до задоволення не підлягає.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).

Враховуючи викладене, суд вважає, що даний адміністративний позов не підлягає до задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1, (ідентифікаційний код НОМЕР_2), вул. Євшана, 13/80, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300;

Ліквідаційна комісія УМВСУ в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 08592193), вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018;

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 20551088), місцезнаходження: вул. С.Стрільців 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ ОСОБА_3