Рішення № 80452484, 13.03.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
240/5679/18
Номер документу
80452484
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2019 року м. Житомир

справа № 240/5679/18

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обчислення, нарахування та виплати пенсії починаючи з 01.06.2012 по 31.12.2015 в розмірі, меншому від встановленого законом та відмову в перерахунку та виплаті пенсії в розмірі, обчисленому відповідно до законодавства України;

- зобов"язати Головне управляння Пенсійного фонду у Житомирській області провести з 01.06.2012 по 31.12.2015 перерахунок, виплату та подальшу виплату пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення відповідно до довідки №85/9619 управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 12.06.2012.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 01.12.2004 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 85% від суми грошового забезпечення. Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.05.2018 у справі №806/1722/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо застосування для перерахунку пенсії з 01.01.2016 основного розміру пенсії 70% суми грошового забезпечення, зобов"язано провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 85% суми грошового забезпечення. Однак після ознайомлення з матеріалами пенсійної справи позивачем встановлено, що обрахунок пенсії в розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення не застосовується органом Пенсійного фонду України не тільки з 01.01.2016, а й з 01.06.2012 по 31.12.2015. Зазначає, що розмір грошового забезпечення, який зазначений у довідці управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/9619 від 12.06.2012 становить 9755,69 грн, проте розмір пенсії позивача в період з 01.06.2012 по 31.12.2015 не становив 85% грошового забезпечення, вказаного у довідці.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії за період з 01.06.2012 по 31.12.2015, з розрахунку розміру пенсії 85% від відповідних сум грошового забезпечення, як було встановлено під час її призначення. Відповідачем надано відповідь, у якій повідомлено про відмову у перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із відмовою органу Пенсійного фонду України, позивач звернувся до суду за захистом свого права.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 13.12.2018 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 20.12.2018, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження у справі надіслав до суду відзив на позовну заяву за вх.№147/19.

У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Зазначає, що розмір пенсій обчислених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислених відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року. Зазначає, що розмір грошового забезпечення який визначений у довідці управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/9619 від 12.06.2012, на яку посилається позивач, застосовується органом Пенсійного фонду України для обчислення підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355 "Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не для перерахунку пенсії загалом.

Відповідно до ухвали суду від 16.01.2019 справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 08.02.2019.

25 січня 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслало до суду додаткові пояснення (вх.№1611/19), в яких зазначає, що пенсія позивача обраховувалась в розмірі 85% грошового забезпечення до 01.01.2016. Окрім того, зауважує, що правомірність здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 була предметом судового розгляду в адміністративній справі №806/1722/18. Що стосується предмету розгляду даної справи, зазначає, що після прийняття Кабінетом Міністрів України 23.04.2012 року постанови №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі – Постанова КМУ №355) на підставі довідки виданої управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/9619 від 12.06.2012 за нормами, чинними на 01.04.2012 відповідачем було нараховано підвищення. При цьому, згідно з Постановою КМУ №355 не здійснювався перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення, а розмір грошового забезпечення визначений у довідці управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/9619 від 12.06.2012 використовувався органом Пенсійного фонду України для обрахунку максимального розміру підвищення пенсії відповідно до положень Постанови КМУ №355. Таким чином, позовній вимоги є безпідставними та необґрунтованими.

Згідно з протокольною ухвалою суду від 08.02.2019 розгляд справи відкладено на 05.03.2019, у зв"язку з наданням можливості позивачу знайомитись зі змістом додаткових пояснень, поданих відповідачем та зобов"язанням представника відповідача надати до наступного судового засідання оригінали пенсійної справи позивача для огляду.

Позивач в судовому засіданні, 05.03.2019, позов підтримав та просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. Додатково наголошував, що розмір пенсії в період з 01.06.2012 по 31.12.2015, на його переконання, має бути обрахований з урахуванням 85% грошового забезпечення, зазначеного у довідці управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/9619 від 12.06.2012.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 03.01.2019 (за вх.№147/19) та додаткових письмових поясненням від 25.01.2019 (вх.№1611/19). Додатково зазначав, що відповідачем при проведенні нарахування підвищення до пенсії позивачу правомірно були враховані граничні розміри (відсотки) в залежності від періоду, які безпосередньо зазначені у Постанові КМУ №355.

В ході судового розгляду справи 05.03.2019, судом оголошено зміст позовної заяви, заслухано пояснення позивача та представника відповідача, досліджено письмові докази, долучені до матеріалів справи та поставлено на обговорення учасників справи, що брали участь у судовому засіданні питання про можливість переходу суду у письмове провадження для подальшого розгляду справи.

Позивач не заперечував проти переходу суду у письмове провадження для подальшого розгляду справи.

Представник відповідача не заперечував проти переходу до подальшого розгляд справи у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши думку позивача та представника відповідача, відповідно до протокольної ухвали на місці ухвалив перейти до подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складене у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 01.12.2004 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 85% грошового забезпечення (а.с.13).

На виконання положень постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23.04.2012 №355 (далі – Постанова КМУ №355) позивачу нараховане підвищення розміру пенсії з 01.07.2012 (а.с.49).

При нарахуванні ОСОБА_1 підвищення розміру пенсії з 01.07.2012 відповідно до постанови КМУ №355, основний розмір пенсії позивача обраховано з 85 % відповідних сум грошового забезпечення, зазначених у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/9619 від 24.03.2008 (а.с.49, 69).

26 листопада 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою вх.№О-4919, в якій просить провести перерахунок та виплату пенсії з червня 2012 року у розмірі 85% від відповідних сум грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія (а.с.14).

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у листі №О-4919, №О-4920 від 30.11.2018 повідомило позивачу про відмову у перерахунку пенсії зазначивши, що при проведенні розрахунку підвищення до пенсії позивача розмір підвищення обчислено відповідно до положень статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (в редакції чинній на момент здійснення розрахунку), виходячи з 80 % відповідних сум грошового забезпечення. Також зазначено, що станом на 01.04.2012 розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, відповідно до довідки від 12.06.2012 №85/9619, виданої управлінням Міністерства внутрішніх справи України в Житомирській області складає 9755,69 грн. Однак, дане грошове забезпечення застосовується виключно для обрахунку підвищення пенсії згідно з Постановою КМУ №355, а не для перерахунку розміру пенсії (а.с.16).

Позивач, вважаючи що порушені його права та законні інтереси, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

У спірних правовідносинах постановою Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 23.04.2012 №355 встановлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 встановлено підвищення до пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ. Водночас даною постановою не змінено розмір видів грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ. Так само, даною постановою не введено нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

З урахуванням наведеного, дана постанова не є підставою для проведення перерахунку пенсії позивача у відповідності до вимог частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ та пункту 1 Порядку №45.

Разом з цим, суд зауважує, що пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 визначено, окрім іншого, Міністерству внутрішніх справ після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294, станом на 1 квітня 2012 року у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2018 №45, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393".

На виконання даної норми підзаконного нормативно-правового акта управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.06.2012 №85/9619 про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року за займаною позивачем на момент виходу на пенсію посадою (а.с.12)

Суд зауважує, що вказану довідку складено за формою, визначеною Порядком №45, як те передбачено наведеними вище положеннями пункту 2 Постанови КМУ №355, а тому в ній зазначено про її видачу "для перерахунку пенсії".

На підставі відповідної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено нарахування позивачу з 01.07.2012 підвищення до пенсії згідно з пунктом 1 Постанови №355, зі збільшенням суми відповідного підвищення в подальшому з 01.09.2012 та з 01.01.2013 (а.с.49)

Тобто, відповідачем виконано вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355.

Доводи позивача у даному спорі зводяться до того, що оскільки в його пенсійній справі наявна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням складових та розмірів грошового забезпечення за займаною ОСОБА_1 посадою станом на 01.04.2012, така довідка є безумовною підставою для проведення саме перерахунку його пенсії із зазначеної дати у відповідності до вимог пунктів 4, 5 Порядку №45 та з урахуванням 85% розміру грошового забезпечення, як було встановлено при призначенні пенсії.

Однак, доводи позивача є хибними, оскільки у спірних відносинах відсутня необхідна умова для проведення перерахунку пенсії, а саме - відсутній нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ чи про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, як те передбачено пунктом 1 Порядку №45 та частиною третьою статті 63 Закону №2262-ХІІ.

Саме тому, твердження позивача, що при проведенні підвищення розміру його пенсії має бути застосовано 85% грошового забезпечення встановленого у довідці управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області №85/9619, а не механізм такого підвищення, зазначений в Постанові КМУ №355, є помилковим.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно здійснено обрахунок підвищення до пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Постанови КМУ №355 при цьому, як свідчать матеріали справи обрахунок відсотку основного розміру пенсії - 85%, відповідачем при здійснення такого підвищення не було змінено, а отже підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу за його заявою від 26.11.2018 відсутні.

З урахуванням зазначеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області при відмові ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.06.2013 по 31.12.2015 в розмірі 85% грошового забезпечення, визначеного у довідці №85/9619 від 12.06.2012, діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутністю правових підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч.5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 242-246, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10014, ідн. номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житимир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 13 березня 2019 року.

Суддя А.В. Горовенко