
3.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
04 березня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3696/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Ірметової О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Попової Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
14 листопада 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), у якій позивач просив суд:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного Підприємства “Первомайськвугілля”, а саме - зобов’язати відповідача зупинити виконання робіт шляхом заборони спуску у шахту підземних працівників відокремлених підрозділів ДП “Первомайськвугілля” без індивідуально закріплених ізолювальних саморятівників у зв’язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення встановлених порушень.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що на підставі заяви Державного підприємства “Первомайськвугілля” щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду Головного управління для проведення позапланових перевірок посадовими особами Головного управління проведено позапланову перевірку суб’єкта господарювання: Державного підприємства “Первомайськвугілля”, на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складений акт перевірки від 01 листопада 2018 року № ВЛ-1/11 та припис-від 01 листопада 2018 р. № ВЛ-1/11, у яких зафіксовано 5 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 р. № 62.
Адміністративний позов про застосування заходів реагування подається у зв’язку з виявленням порушень, що несуть загрозу життю та здоров’ю людей, оскільки відповідно до статті 27 Конституції України, обов’язок держави - захищати життя людини.
Позивач зазначив, що відповідно до частини 1 статті 39 Закону “Про охорону праці” посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Таким чином, виявлені у п.п. 1.1, 1.2, 1.3, 1.4 і 1.5 розділу V Акту перевірки порушення несуть загрозу життю та/або здоров’ю людей, тому є всі підстави для повного зупинення виконання робіт шляхом заборони спуску у шахту підземних працівників відокремлених підрозділів ДП “Первомайськвугілля” без індивідуально закріплених ізолювальних саморятівників.
На підставі викладеного позивач просив суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 19.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (том 1 а.с.1-2).
Ухвалою суду від 12.12.2018 призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження (том 1 а.с. 62).
Ухвалою суду від 04.02.2019 закрито підготовче провадження у справі. Призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні (том 3 а.с. 227).
11 грудня 2018 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що стосовно недостатньої кількості саморятівників, пояснюємо, що відповідно до п. 10 глави 3 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахт» усім, хто опускається в шахту, мають бути видані справні ізолювальні саморятівники. За кожним працівником шахти під особистий підпис у журналі закріплюється саморятівник, кількість яких має відповідати обліковій чисельності працівників, зайнятих на підземних роботах. З метою виконання вищезазначеного пункту «Правил безпеки у вугільних шахтах» та усунення виявленого порушення, на підприємстві розроблено Заходи з безпечного ведення робіт на період укомплектування шахт ізолюючими саморятівниками. На виконання даних заходів шахтами здійснюється індивідуальне перезакріплення ізолюючих саморятівників. Таким чином, жоден підземний працівник підприємства не спускається в шахту без закріпленого саморятівника. Крім того, для забезпечення нормативної кількості саморятівників, на підприємстві розроблено графік придбання саморятівників у 2019 році. Відповідно до п. 4 глави 3 розділу IV «Правил безпеки у вугільних шахт» всі особи під час спуску і перебування в шахті повинні мати індивідуальні головні акумуляторні світильники, бути в справних захисних касках, спецодязі та спецвзутті, мати при собі та вміти користуватися і застосовувати за необхідності 313. З метою виконання вищезазначеного пункту «Правил безпеки у вугільних шахтах» та усунення виявленого порушення, на ВП ш. «Гірська» та ш. «Карбоніт» здійснюється індивідуальне перезакріплення головних акумуляторних світильників. Таким чином, жоден підземний працівник підприємства не спускається в шахту без закріпленого головного акумуляторного світильника. Відносно недостатньо кількості респіраторів та фільтрів зазначаємо, що з метою забезпечення необхідної кількості 313 органів дихання та усунення виявленого порушення, ДП «Первомайськвугілля» було укладено договір від 19.02.2018 №19/02-18 з ТОВ НВП «Стандарт» на закупівлю респіраторів та фільтрів. Станом на 07.12.2018 було здійснено постачання 2016 шт. фільтрів протипилових респіраторів, що підтверджується видатковими накладними від 05.11.2018 № 1478-6 та від 14.11.2018 №1478-7. Іншу необхідну кількість 313 планується придбати протягом грудня 2018 року - березня 2019 року. Порушення щодо недостатньої кількості індивідуальних перев’язувальних пакетів в кількості 71 од. підприємством усунено в повному обсязі, що підтверджується видатковою накладною від 06.12.2018 №А4100000014.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
21 грудня 2018 року від представника відповідача надійшла відповідь на відзив (том 1 а.с. 88) в обґрунтування якої зазначено, що у відзиві відсутні будь-які посилання на придбання відповідачем вказаної кількості саморятівників. Навпаки, і в самому відзиві і у графіку забезпечення ізолюючими саморятівниками шахт ДП «Первомайськвугілля», затвердженого виконуючим обов’язки генерального директора ОСОБА_1 30.11.2018, станом на 01.12.2018 відповідач фіксує відсутність ізолюючих саморятівників у кількості 1630 одиниць, а по-друге, придбання цієї кількості заплановано на березень 2019 року. Тобто у відзиві відповідач повністю підтверджує не виконання ним вимог, зазначених в акті перевірки від 01.11.2018 № ВЛ-1/11 та у адміністративному позові, що в свою чергу дозволяє зробити висновок про відсутність будь-яких підстав для відмови у задоволенні позовних вимог Головного управління.
На підставі викладеного представник позивача просив суд задовольнити позовні вимоги.
Сторони у судове засідання не прибули розгляд справи просили проводити без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого.
Судом встановлено, що на підставі заяви ДП «Первомайськвугілля» від 04.12.2017 № 01/1-903 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській для проведення перевірок стану охорони праці та промислової безпеки на об’єктах підприємств ДП «Первомайськвугілля» у відповідності графіку спільних перевірок (том 1 а.с. 13).
У відповідності із наказом Головного управління від 30.10.2018 №502 та направленням на перевірку від 30.10.2018 №01-17/628, посадовими особами Головного управління 01.11.2018 було проведено позапланову перевірку суб’єкта господарювання – Державного підприємства «Первомайськвугілля», розташованого за адресою: 93292, Луганська область, м. Гірське, вул. Данькова, буд. 21, на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки (том 1 а.с. 14-15).
Згідно графіку перевірок об’єктів шахт ДП «Первомайськвугілля» спільно з інспекторським складом Управління гірничого нагляду на листопад 2018 року (додаток до наказу ГУ Держпраці у Луганській області від 30.10.2018 №502) об’єктами перевірки, що підлягають перевірки на забезпеченість підземних працівників засобами індивідуального захисту є такі відокремлені підрозділи ДП «Первомайськвугілля»: Шахта «Золоте», Шахта «Карбоніт», Шахта «Гірська», Шахта «Тошківська» (том 1 а.с. 13 зворотній бік).
За результатами перевірки позивачем складений акт перевірки від 01 листопада 2018 року №ВЛ- 1/11, у яких зафіксовано 5 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 №62, а саме: підземні працівники відокремлених підрозділів ДП «Первомайськвугілля» не забезпечені засобами індивідуального захисту (далі - ЗІЗ), а саме відповідачем порушено:
- статті 8, 13 Закону України № 2694 в частині індивідуального закріплення ізолювальними саморятівниками, а саме потрібно - 2404 одиниць, мається - 751 одиниць, не вистачає - 1653 одиниць, що є порушенням пункту 4 глави 1 розділу ІV, пункту 4 глави 3 розділу ІV, пункту 10 глави 3 розділу ІV НПАОП 10.1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»;
- статті 8, 13 Закону України № 2694 щодо індивідуального закріплення головними акумуляторним світильниками: потрібно - 2330 одиниць, мається - 1859 одиниця, не вистачає - 471 одиниць, що є порушенням пункту 4 глави 1 розділу ІV, пункту 4 глави 3 розділу ІV, пункту 7 глави 11 розділу VIII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»;
- статті 8, 13 Закону України № 2694 щодо індивідуального закріплення респіраторами для захисту органів дихання від пилу: потрібно - 1916 одиниць, мається - 1362 одиниць, не вистачає - 554 одиниць, що є порушенням пункту 4 глави 1 розділу ІV, пункту 25 глави 1 розділу IV, пункту 4 глави 3 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»;
- статті 8, 13 Закону України № 2694 щодо забезпечення фільтрів протипилових респіраторів: потрібно - 23020 одиниці, мається - 7600 одиниць, не вистачає - 15420 одиниць, що є порушенням пункту 4 глави 1 розділу ІV, пункту 25 глави 1 розділу IV, пункту 4 глави 3 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки вугільних шахтах»;
- статті 8, 13 Закону України № 2694 щодо забезпечення індивідуальними перев'язувальними пакетами у підземних пунктах допоміжної гірничорятувальної команди (далі - ДГК): потрібно - 92 одиниць, мається - 21 одиниць, не вистачає - 71 одиниць, що є порушенням пункту 4 глави 1 розділу ІV, пункту 20 глави 1 розділу IV, пункту 5 глави 3 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правил безпеки у вугільних шахтах» (том 1 а.с. 16-18).
У зв’язку з виявленням порушень вимог законодавства, зазначених у рядках № 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 таблиці, попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва) спуск у шахту підземних працівників відокремлених підрозділів ДП «Первомайськвугілля» без індивідуально закріплених ізольованих саморятівників (том 1 а.с.17 зворотній бік).
Вищевказаний акт підписано в.о. генерального директора ДП «Первомайськвугілля» ОСОБА_1О без зауважень та вручено останньому (том 1 а.с. 18).
Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали виявленні у рядках № 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 розділу 5 акта перевірки порушення, а саме підземні працівники відокремлених підрозділів ДП «Первомайськвугілля» не забезпечені засобами індивідуального захисту.
При цьому, суд зауважує, що відповідачем визнаються виявлені в ході перевірки порушення, визначені в акті перевірки від 01 листопада 2018 року №ВЛ-1/11. Єдиною підставою для відмови у задоволенні позову відповідач зазначає відсутність фактів безпосереднього спуску працівників ДП «Первомайськвугілля» до шахти без саморятівників. Сам факт відсутності необхідної кількості саморятівників порівняно із штатною чисельністю працівників, на думку відповідача, не створює умов для загрози життю та здоров’ю.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі Закон № 877), Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 № 1531/20269 (далі Положення № 826), Законом України Про охорону праці від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі НПАОП 10.0-1.01-10 Правила безпеки у вугільних шахтах).
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону № 877).
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 38 Закону №2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі – загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Головне управління Держпраці у Луганській області зареєстровано як юридична особа 26.05.2015, № запису 13811340000001902 на підставі розпорядчого акта постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (том 1 а.с. 19-20).
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84, Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (том 1 а.с. 8-10).
Згідно з Положенням про Головне управління Держпраці у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань Головне управління, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств.
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб’єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).
Відповідно до статті 8 Закону №2694 на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби. Працівники, які залучаються до разових робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварій, стихійного лиха тощо, що не передбачені трудовим договором, повинні бути забезпечені зазначеними засобами.
Роботодавець зобов'язаний забезпечити за свій рахунок придбання, комплектування, видачу та утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору.
У разі передчасного зношення цих засобів не з вини працівника роботодавець зобов'язаний замінити їх за свій рахунок. У разі придбання працівником спецодягу, інших засобів індивідуального захисту, мийних та знешкоджувальних засобів за свої кошти роботодавець зобов'язаний компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективним договором.
Згідно з колективним договором роботодавець може додатково, понад встановлені норми, видавати працівникові певні засоби індивідуального захисту, якщо фактичні умови праці цього працівника вимагають їх застосування.
Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом п’ятим пункту 1.4 розділу І Положення № 826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пункт 10 глави 3 розділу ІV НПАОП 10.0-1.01-10 Правил безпеки у вугільних шахтах передбачає, що усім, хто опускається в шахту, мають бути видані справні ізолювальні саморятівники. За кожним працівником шахти під особистий підпис у журналі закріплюється саморятівник, кількість яких має відповідати обліковій чисельності працівників, зайнятих на підземних роботах.
Таким чином, згідно вимог Правил безпеки саморятівник повинен бути закріплений за кожним працівником згідно облікової чисельності працівників.
Наказом №62 від 22.03.2010 Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду затверджено правила безпеки у вугільних шахтах, відповідно до яких експлуатація та обслуговування машин і гірничошахтного обладнання, приладів і апаратури, а також їх монтаж, демонтаж і збереження здійснюються відповідно до вимог цих правил та інструкцій (керівництв) з їх експлуатації та відповідно вимог чинного законодавства.
Відповідно до графіку забезпечення ізолюючими саморятівниками станом на 01.12.2018, фактична кількість наявних по відокремленим підрозділам ДП «Первомайськвугілля» ізолюючих саморятівників складає 750 одиниць, тоді як потрібно 2380 одиниць (том 1 а.с. 36).
Графіком забезпечення головними світильниками, фактична кількість наявних по відокремленим підрозділам ДП «Первомайськвугілля» головних світильників складає 1796 одиниць, тоді як потрібно 2306 одиниць (том 1 а.с. 37).
При цьому суд звертає увагу на ту обставину, що по деяким відокремленим підрозділам ДП «Первомайськвугілля», а саме Шахта «Гірська», Шахта «Тошківська», Шахта «Карбоніт» навіть середня добова чисельність працівників перевищує кількість наявних саморятівників та головних свитільників, що підтверджується наказами зазначених відокремлених підрозділів: від 30.11.2018 № 1271, від 03.12.2018 № 318, від 30.11.2018 № 1848, від 30.11.2018 № 1849 (том 1 а.с. 38-69).
Таким чином, зазначені обставини є порушенням пункту 4 глави 1 розділу ІV, пункту 4 глави 3 розділу ІV, пункту 10 глави 3 розділу ІV НПАОП 10.1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах», та відповідно, на думку суду несуть загрозу життю та здоров'ю людей.
Посилання представника відповідача щодо того, що порушення щодо недостатньої кількості індивідуальних перев’язувальних пакетів в кількості 71 одиниць підприємством усунено в повному обсязі, що підтверджується видатковою накладною від 06.12.2018 №А4100000014 (том 1 а.с. 75), не може бути підставою для відмови в позові, оскільки нестача індивідуальних перев’язувальних пакетів є лише одним з п’яти порушень, які несуть загрозу життю та здоров'ю людей, у зв’язку з якими позивач звернувся до суду.
Доводи представника відповідача щодо відсутності встановлених фактів спуску працівників до шахти без саморятівників судом вважаються безпідставними, оскільки зазначений факт не перевірявся позивачем під час проведення перевірки та ґрунтується виключно на висловлюваннях відповідача.
Надані відповідачем табелі виходів робітників ДП «Первомайськвугілля» по відокремленим підрозділам: Шахта «Гірська», Шахта «Тошківська», Шахта «Карбоніт», Шахта «Золоте» на листопад 2018 року не можуть бути беззаперечним доказом забезпечення кожного працівника перед спуском в шахту саморятівником (том 1 а.с. 109-250, том 2 а.с. 1-243, том 3 а.с. 1-222), та не спростовують нормативну необхідність забезпечення засобами індивідуального захисту кожного працівника.
До того ж суд зауважує, що вказана відповідачем обставина не звільняє його від обов’язку щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту та відповідно не може звільняти від відповідальності через недотримання норм законодавства.
Таким чином, надані Відповідачем докази на підтвердження усунення порушень, не спростовують викладених в акті перевірки від 01 листопада 2018 року №ВЛ- 1/11 порушень, відповідно суд дійшов висновку, що відповідачем не усунуто в повному обсязі зазначені в акті перевірки порушення.
Оскільки станом на день розгляду справи порушення, зазначені в акті перевірки від 01 листопада 2018 року №ВЛ- 1/11 в повному обсязі не усунуто та вказані порушення несуть загрозу життю та здоров’ю людей, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв’язку з чим вони підлягають задоволенню.
Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, не відшкодовуються, оскільки згідно частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Держпраці у Луганській області до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства "Первомайськвугілля" (ідентифікайний код 32320594, місцезнаходження: 93292, Луганська обл., Попаснянський район, місто Гірське, вул. Куйбишева, будинок 21) та зобов’язати Державне підприємство "Первомайськвугілля" зупинити виконання робіт шляхом заборони спуску у шахту підземних працівників відокремлених підрозділів ДП «Первомайськвугілля» (Шахта «Золоте», Шахта «Карбоніт», Шахта «Гірська», Шахта «Тошківська») без індивідуально закріплених ізолювальних саморятівників, у зв’язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення встановлених порушень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено та підписано 14 березня 2019 року.
Суддя ОСОБА_2