
Справа № 420/6696/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Гусева О.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області (далі – відповідач), в якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385) щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової допомоги та грошової компенсації за невикористану відпустку; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсії за вислугу років, починаючи з 24 березня 2018 року, з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за березень 2018 року, що включає: допомогу на оздоровлення у сумі 8602, 45 грн. за березень 2018 року, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у сумі 1530 грн. за березень 2018 року, щомісячну додаткову грошову винагороду у сумі 53, 77 грн. за березень 2018 року, грошову компенсацію за невикористану щорічну основну відпустку у сумі 12 903, 68 грн. за березень 2018 року.
27.12.2018 року ухвалою Одеського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28 січня 2019 року.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 17.01.2019 року, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи.
Представник позивача надав клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та представника.
11 лютого 2019 року Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду справи по суті на 11 лютого 2019 року та вирішено продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 205 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 24 березня 2018 року, отримує пенсію призначену за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
23.10.2018 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії та виплати різниці в пенсії за минулий час. У вказаній заяві позивач просив провести перерахунок та виплату призначеної пенсії, з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової допомоги та грошової компенсації за невикористану відпустку, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Підставою для звернення позивача з зазначеною заявою стало не включення вказаних складових до грошового забезпечення для обчислення пенсії.
До заяви позивачем надав довідку в/ч №1485 від 17.10.2018 року №83, в якій зазначено складові грошового забезпечення та їх суми, що не враховані для призначення пенсії та з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 05.11.2018 року №2518/К-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило про відмову у перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із відповіддю, наданою відповідачем, позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі – Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі – КМУ).
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Ураховуючи наведене, отримувана позивачем згідно з довідкою про види грошового забезпечення щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії, відтак, розмір призначеної позивачу пенсії підлягає перерахунку.
Водночас суд не вбачає наявності підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, виплата яких здійснювалася не щомісячно, отже вказані виплати не входять до встановленого частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Отже, позовні вимоги в частині зобов’язання управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії із включенням до складу грошового забезпечення ОСОБА_1, з якого обчислюється пенсія, названих вище одноразових додаткових видів грошового забезпечення не підлягають задоволенню.
Вказані висновки щодо застосування норм права, узгоджуються з висновками Верховного Суду у постанові великої палати Верховного Суду України від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17 та повинні застосовуватись до спірних правовідносин на виконання ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і ч. 5 ст. 242 КАС України
Стосовно грошової компенсації за невикористану відпустку, яка на думку позивача повинна враховуватись при нарахуванні пенсії, суд вказує на наступне.
Право на грошову компенсацію за невикористані дні відпустки передбачено Законом України Про відпустки та ст.83 Кодексу Законів про працю, які є державними гарантіями та не мають ніякого відношення до складових грошового забезпечення, які повинні враховуватись при призначенні та обчисленні пенсії.
Грошова компенсація за невикористану відпустку не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Відтак, пенсія позивача не підлягає перерахунку з урахуванням грошової компенсації за не використану відпустку.
Також, суд не бере до уваги розрахунок позивача, оскільки розрахунок суми пенсії належить до компетенції територіальних органів Пенсійного фонду України, суд не може підміняти функції інших органів, тому вимога підлягає задоволенню лише в частині зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог позивача.
Питання розподілу судових витрат підлягає вирішенню у відповідності до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385) щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія: щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсії за вислугу років, починаючи з 24 березня 2018 року, з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за березень 2018 року, що включає: щомісячну додаткову грошову винагороду, відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262.
В задоволенні позовних вимог щодо: визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385) щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової компенсації за невикористану відпустку; зобов’язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ідентифікаційний код 20987385) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) пенсії за вислугу років, починаючи з 24 березня 2018 року, з включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, середньомісячної суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за березень 2018 року, що включає: допомогу на оздоровлення у сумі 8602, 45 грн. за березень 2018 року, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у сумі 1530 грн. за березень 2018 року, грошову компенсацію за невикористану щорічну основну відпустку у сумі 12 903, 68 грн. за березень 2018 року – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ((ідентифікаційний код 20987385) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 1409, 60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок, сплачені квитанціями № 0.0.1220869362.1, №0.0.1220869752.1 від 22 грудня 2018 року.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.Г. Гусев
Повний текст Рішення складено та підписано суддею 12 березня 2019 року.
.