
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2019 року м. Житомир
справа № 240/347/19
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії,-
встановив:
ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки від 04.03.2016 №Г-39/14/12-32-05-61 Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області;
- зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 19.06.2017 перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1, на підставі довідки від 04.03.2016 №Г-39/14/12-32-05-61 Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, сум додаткових премії за участь в АТО, за липень, серпень, вересень 2015 року, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.
В обґрунтування позову зазначає, що з 18.03.2016 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте при призначенні пенсії відповідачем не були враховані додаткові види грошового забезпечення а саме, премій за участь в АТО, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов"язкове соціальне страхування. На звернення про здійснення перерахунку пенсії, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум премій, 19.06.2017 отримав відмову відповідача.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 08.02.2019 провадження у справі відкрито. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвала про відкриття провадження була направлена позивачу та відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, вказана ухвала отримана відповідачем 14.02.2019, про що свідчить підпис уповноваженої особи відповідача у поштовому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Відповідач у строк, встановлений ч.1ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження надіслав до суду відзив на позовну заяву від 26 лютого 2019 року за вхідним №3934/19.
У відзиві на позовну заяву просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість. Зазначає, що згідно з положеннями ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації та інші одноразові види грошового забезпечення.
Відповідно до висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні від 13 травня 2015 року у справі №4рп/2015, до додаткових видів грошового забезпечення належать лише надбавки, доплати, підвищення.
З урахуванням зазначеного, просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у зв"язку з безпідставністю і необґрунтованістю.
Відповідно до ухвали суду від 04.03.2019 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зупинення провадження у справі №240/347/19 відмовлено.
06 березня 2019 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив за вх.№4817/19, в якій зазначає, що до суду звернувся без пропуску строку звернення, в межах встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України - не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що відповідно до наказу начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 11.03.2016 №73-о, підполковника податкової міліції ОСОБА_1, заступника начальника штабу оперативного управління Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирської області, звільнено з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України за пунктом 64 підпунктом «б» (через хворобу) з 18.03.2016 (а.с.10).
З 19 березня 2016 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
23 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з урахуванням отриманої премії в сумі 15130,43 грн за участь в АТО згідно з довідкою №Г-39/14/12-32-05-61 від 04.03.2016 Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, що не була врахована при нарахуванні пенсії (а.с.8).
У листі №Г-4904 від 29.11.2018 відповідач повідомив позивача, що відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 не передбачено включення до додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії, сум премій за участь в АТО, оскільки вони не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною (а.с.9).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII(далі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.3ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" 20 грудня 1991 року №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України"Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" №158 від 04.06.2014, зі змінами внесеними відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій" №24 від 31.01.2015, встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).
Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року. Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.
Тобто, названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, які приймають участь в АТО постійно, з часу її запровадження, і має щомісячний характер та відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, у зв"язку з чим повинна бути врахована при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії позивачу, за умови сплати з такої єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.11.2018 у справі №415/6132/16-а.
Відповідно до довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 04.03.2016 за вих.№Г-39/14/12-32-05-61 в період з липня 2015 року по вересень 2015 року ОСОБА_1 нараховано додаткову премію за участь в АТО в загальному розмірі - 15130,43 грн, виплата якої здійснювалась в період з серпня 2015 року по жовтень 2015 року (а.с.13).
Утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з додаткової премії за участь в АТО в розмірі - 15130,43 грн, які виплачено ОСОБА_1 за період з липня 2015 року по вересень 2015 року підтверджується довідкою Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 29.11.2018 №Г-1910/14/12-32-05-02-23 (а.с.14).
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням виплачених за період з липня 2015 року по вересень 2015 року сум додаткової премії за участь в АТО в розмірі 15130,43 грн, оскільки з даного виду грошового забезпечення сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Щодо часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42і частиною п'ятою статті 48цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Спеціальним законодавством, яким врегульовано, зокрема, строк проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Так, згідно з ч.1 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Однак суд звертає увагу позивача, що підставою для звернення позивача про перерахунок його пенсії слугували не зміна чи введення нових додаткових видів грошового забезпечення, а те, що при призначенні йому пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до довідки про додаткові види грошового забезпечення за період проходження служби не було включено додаткової премії за участь в АТО.
Суд зазначає, що позивач звернувся із довідкою Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 04.03.2016 за вих.№Г-39/14/12-32-05-61 до відповідача лише у листопаді 2018 року.
В даному випадку обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії позивача, виникли з моменту звернення позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії, з урахуванням довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 04.03.2016 за вих.№Г-39/14/12-32-05-61.
Таким чином, позивач має право на проведення перерахунку пенсії саме з 01 грудня 2018 року.
За приписами ч.1ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11500, ідн. номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, буд.7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, додаткової премії за участь в АТО, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 04.03.2016 за вих.№Г-39/14/12-32-05-61.
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, додаткової премії за участь в АТО, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області від 04.03.2016 за вих.№Г-39/14/12-32-05-61, починаючи з 01 грудня 2018 року.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 13 березня 2019 року.
Суддя А.В. Горовенко