
набрала чинності "___"____20____р.
Справа № 665/1704/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" лютого 2019 р.
Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:
головуючої судді Пилипенко І.О.,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
представника позивача – ОСОБА_2,
представника третьої особи – ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Чаплинка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 селищної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання незаконним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_5 селищної ради Херсонської області про визнання незаконним та скасування рішення посилаючись на те, що вона є спадкоємцем житлового будинку з господарськими спорудами та побудовами, який розташовано по вул.. Белінського, 9 в смт. Чаплинка, будинок належав на праві приватної власності, згідно свідоцтва про право на особисту власність її батьку ОСОБА_8 На підставі заяви ОСОБА_4 була заведена спадкова справа. Рішенням Чаплинського районного суду від 25 травня 2017 року за ОСОБА_4 визнано право власності на житловий будинок, який розташований по вул.. Белінського, 9, в смт. Чаплинка, і порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_8 У серпні 2017 року позивач дізналася, що на Ѕ частину житлового будинку по вул.. Белінського, 9 в смт. Чаплинка зареєстровано право власності на ОСОБА_6 та реєстрація будинку вже здійснена під адресою: Белінського 9-а без проведення будь-якого поділу будинку. 14 серпня 2017 року ОСОБА_4 звернулася до відділу державної реєстрації ОСОБА_5 районної державної адміністрації Херсонської області та отримала витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, яким підтвердилося, що ОСОБА_6 має на праві приватної власності житловий будинок, що розташований по вул.. Белінського, 9-а, в смт. Чаплинка.
Просить суд визнати незаконним та скасувати п.2 рішення виконавчого комітету ОСОБА_5 селищної ради Чаплинського району, Херсонської області №93 від 22 грудня 2016 року.
Представник позивача ОСОБА_9 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав зазначених в позовній заяві та просила суд їх задовольнити.
Представники відповідача ОСОБА_5 селищної ради в судове засідання не з’явився, через канцелярію суду подав письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю, а також заперечень щодо задоволення позову немає.
Треті особи - ОСОБА_6, ОСОБА_7 в судове засідання не з'явилися хоча про день та час розяглду справи повідомлялись належним чином, завчасно.
Представник третьої особи ОСОБА_6 – ОСОБА_3 також в судове засідання не з’явилася із невідомих суду причин.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та докази по справі в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом встановлено, що відповідно до копії рішення Чаплинського району Херсонської області від 25 травня 2017 року визнано за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на будинок з господарськими спорудами та побудовами, розташований по вул.. Белінського, будинок 9,в смт. Чаплинка, Херсонської області в порядку спадкування після смерті батька, ОСОБА_8, який помер 14 жовтня 1961 року.
Згідно копії свідоцтва про народження, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану ОСОБА_5 районного управління юстиції в Херсонській області ОСОБА_10 народилась 04.09.1949 року, її батьками є ОСОБА_8 та ОСОБА_11.
Відповідно до копії паспорту громадянки України ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2.
З копії технічного паспорту на житловий будинок, розташованого за адресою: Белінського, 9 слідує, що власником даного будинку є ОСОБА_4
Згідно витягу із рішення виконавчого комітету ОСОБА_5 селищної ради Херсонської області від 22.12.2016 року №93 «Про присвоєння поштової адреси» при його винесенні відповідач керувався ст. 37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та присвоєно поштову адресу житловому будинку по вул.. Белінського, 9-а, замість вул.. Белінського, 9, згідно заяви ОСОБА_12
Із копії заяви ОСОБА_12 від 22.11.2016 року, яка адресована селищному голові ОСОБА_13 слідує, що ОСОБА_12 просить надати їй у власність Ѕ частину житлового будинку за адресою Белінського, 9; адресу Белінського 9-а.
З копії витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна від 14.08.2017 року слідує, що ОСОБА_6 на підставі витягу із рішення ОСОБА_5 селищної ради Херсонської області від 22.12.2016 року належить право власності на житловий будинок, що розташований за адресою: смт. Чаплинка, вул.. Белінського, 9-а.
Згідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Такий же обов'язок органів місцевого самоврядування, до системи яких належать виконавчі органи місцевих рад, встановлено ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яким передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. ст. 2, 5, 10, 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні у місті ради є органами місцевого самоврядування та входять до його системи, а виконавчі комітети цих рад є їхніми виконавчими органами.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Питання, які вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради визначені статтею 26 цього Закону, а повноваження виконавчих органів сільської, селищної, міської ради визначені Главою 2 розділу 2 цього Закону.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: 1) підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту; 2) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законом.
Таким чином, відповідно до змісту цієї статті виконавчі органи місцевої ради мають повноваження лише готувати і вносити на розгляд відповідної ради окремі питання адміністративно-територіального устрою певного населеного пункту, а саме найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, чи інших питань адміністративно-територіального устрою в порядку і в межах повноважень, визначених законом, однак вказана норма не передбачає повноважень виконавчих органів приймати самостійні рішення з цих питань.
При цьому, п. 41 ч.1 ст. 26 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання прийняття рішень з питань адміністративно-територіального устрою в межах і порядку, визначених цим та іншими законами.
Згідно абзацу 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», під поняттям території розуміють сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів загального користування: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту.
Згідно ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 цього Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
З огляду на викладене, судом встановлено, що виконавчий комітет ОСОБА_5 селищної ради відповідно до ч. 1 ст. 5, ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» входить до системи місцевого самоврядування, і правомочний розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо вирішення питань адміністративно-територіального устрою, а також, найменування (перейменування) вулиць, провулків, присвоєння адрес об'єктам нерухомості належить до питань адміністративно-територіального устрою певного населеного пункту, а тому вирішується саме ОСОБА_5 селищною радою Херсонської області.
Враховуючи викладене позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 72-77, 241-244, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_4 до ОСОБА_5 селищної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати п.2 рішення виконавчого комітету виконавчого комітету ОСОБА_5 селищної ради Чаплинського району Херсонської області №93 від 22 грудня 2016 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.О. Пилипенко