
Дата документу 14.03.2019
Справа № 320/1982/19
2-о/320/281/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2019 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Фоміна В.А., за участі секретаря Захарової І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області цивільну справу за заявою Діденка Володимира Євгеновича в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3, заінтересована особа: Мелітопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, про встановлення факту народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
Представник заявників звернувся до суду з вищеназваною заявою, в якій просить суд встановити факт народження дитини чоловічої статі, який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 року в м. Сімферополь АР Крим, Україна, від батьків - матері: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, батька - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України та встановити факт народження дитини жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 року в м. Сімферополь АР Крим, Україна, від батьків - матері: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, батька - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України.
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_2, перебуваючи у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3 року народила дитину жіночої статі у пологовому будинку м. Сімферополь АР Крим, Україна. Крім того ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_2 народила дитину чоловічої статі у пологовому будинку м. Сімферополь АР Крим, Україна. Заявники звернулись до Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області з заявою про проведення реєстрації народження дітей у відповідності з законодавством України, оскільки вони є громадянами України, однак їм було відмовлено у реєстрації дітей, оскільки діти народилися на окупованій території, та рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.
У судове засідання заявники не з'явилися, від їх представника - адвоката Діденка В.Є. надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю, заяву підтримує з урахуванням уточнень, а саме: просить суд встановити факт народження дитини чоловічої статі, який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 року в м. Сімферополь АР Крим, Україна, від батьків - матері: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, батька - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України та встановити факт народження дитини жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 року в м. Сімферополь АР Крим, Україна, від батьків - матері: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, батька - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України.
Представник заінтересованої особи - Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області - у судове засідання не з'явився, але від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення вимог заявників не заперечує.
Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, з урахуванням заяв сторін про слухання справи за їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст.293 ЦПК України в порядку окремого провадження розглядаються цивільні справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Пунктом 7 ч. 1ст.315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Державна реєстрація народження фізичної особи та її походження передбачена статтею 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відповідно до якої державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
З матеріалів справи вбачається, що заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є громадянами України, про що вказують надані ними копії паспорта (а.с.3-10).
ІНФОРМАЦІЯ_4 року в Перінатальному центрі м. Сімферополь ОСОБА_2 народила дитину чоловічої статі, вагою 3165 грамів, що підтверджується копією довідки №10 від 07.02.2019 року, виданої органом, що не підконтрольний державній владі України.
ІНФОРМАЦІЯ_3 року в Перінатальному центрі м. Сімферополь ОСОБА_2 народила дитину жіночої статі, вагою 3165 грамів, що підтверджується копією довідки №10 від 07.02.2019 року, виданої органом, що не підконтрольний державній владі України.
Судом при наданні оцінки зазначених документів як доказів приймається до уваги, що хоча такі документи не є юридично дійсними, але вони можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє у відповідності з українським законодавством, але de facto існує на окупованій території, зареєструвала факт народження певних осіб. Європейський суд з прав людини, наприклад, у справах «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії», зазначає, що "Зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать».
При цьому, за логікою вищезазначених рішень, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Згідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно зі ст.18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дітей та отримання свідоцтв про народження дітей.
Згідно ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
У відповідності до наказів Міністерства юстиції України № 246/7 від 25 листопада 2014 року та № 935/5 від 17 червня 2014 року всі органи та підрозділи, які підпорядковані Міністерству юстиції України повинні були переміститися з тимчасово непідлеглих територій в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та перереєструватись, тому всі акти та документи, видані органами не переміщеними в населені пункти, на територіях яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та не перереєструвались з 01 грудня 2014 року вважаються недійсними.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. п. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, копії довідок № 9 та №10 від 07.02.2019 року Перінатального центру м. Сімферополь, видані органом, що непідконтрольний державній владі України, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно ч.1 ст. 18 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Також відомості про народження дитини заявників відсутні у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян. Підставою для державної реєстрації народження на території України є медичне свідоцтво про народження (Форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи, або рішення суду про встановлення факту народжені дитини на території України.
Враховуючи вищевикладене, Мелітопольським міськрайоним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області роз'яснено право про можливість звернення до суду з питання встановлення факту народження дитини.
Факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети.
Частиною 4 ст. 49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відомості про народження особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Відповідно до п.1, 5 ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров"я документи, що підтверджують факт народження дитини.
Відповідно п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Статтею 7 Закону України "Про громадянство України" чітко визначено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Оскільки реєстрація народження дітей в органах реєстрації актів цивільного стану України не проводилась, то є підстави в судовому порядку встановити факт народження дитини чоловічої статі, та встановити факт народження дитини жіночої статі, які народилися у заявників.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дітей є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є діти заявників, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення вимог про встановлення факту народження дітей, що надасть можливість отримати громадянину України свідоцтво про народження, виданого державним органом України, обидва батьки якої є громадянами України.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 263-265, 293, 294, 315-319 ЦПК України, ч. 4 ст. 49 ЦК України, ч. 1, ч. 2, ч. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд
УХВАЛИВ:
Заяву Діденка Володимира Євгеновича в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3, заінтересована особа: Мелітопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі, який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 року в м. Сімферополь АР Крим, Україна, від батьків - матері: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, батька - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України.
Встановити факт народження дитини жіночої статі, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 року в м. Сімферополь АР Крим, Україна, від батьків - матері: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, батька - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги в Мелітопольський міськрайонний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В.А. Фомін