
Дата документу 21.02.2019
Справа № 334/9018/16-а
Провадження № 2-а/334/5/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2019 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Козлової Н.Ю.,
при секретарі Манюхіні О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
30.12.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя, в якому просить визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду у проведенні перерахунку її пенсії за віком у зв'язку із підвищенням з 01 вересня 2015 року прожиткового мінімуму, зобов'язати Управління пенсійного фонду провести їй перерахунок пенсії за віком із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати, починаючи з 01 вересня 2015 року з урахуванням раніше виплачених сум, врахувавши, що розмір виплаченої їй пенсії не може бути нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив. У письмових запереченнях від 07.12.2017 року зазначив, що відповідно ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, в у жінок 30 років страхового стажу, встановлюється в розмірі мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Страховий стаж позивача складає 24 роки 8 місяців, тобто менше ніж передбачено, наведеною нормою. За матеріалами пенсійної справи позивача розмір її пенсії за віком складає 780 грн. 29 коп. та 10.36 - підвищення ч.3 ст. 29 закону, тобто не досягає 949,00 грн. Тому до зазначеного розміру встановлюється державна адресна допомога в розмірі 158,35 грн. відповідно до постанови КМУ від 26.03.2008 р. № 265.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши та дослідивши у сукупності докази у справі, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні пенсійного фонду України м. Запоріжжя, що підтверджується пенсійним посвідченням та з 2012 року отримує пенсію за віком у розмірі 949 гривень на місяць.
02.12.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду із письмовою заявою про перерахунок пенсії, в якій просила відповідача провести їй перерахунок пенсії за віком у зв'язку із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати, починаючи з 01 вересня 2015 року до 1074 гривні, з 1 травня 2016 року до 1130 гривень, з 1 грудня 2016 року до 1247 гривень на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність відповідно до положень Конституції , Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону «Про державний бюджет України».
Згідно із відповіддю Управління Пенсійного фонду від 12.12.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсійної виплати у зв'язку із збільшенням з 01.09.2015 року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відмова відповідача перерахувати пенсію у зв'язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму з 01.09.2015 року у відповіді обґрунтовується тим, що для підвищення пенсійних виплат одержувачам пенсій при неповному стажі немає законних підстав, тому розмір їх пенсій з 01.09.2015 року не зміниться і складатиме 949 грн. Також у відповіді стверджується, що пенсія призначена і виплачується згідно з вимогами чинного законодавства.
Статтею 24 Конституції України встановлено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до ч. 3 ст. 46 Конституції України та ч. 2 ст. 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.08.2003 року № 1058-ІV пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і означеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють, провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з триманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, зазначеного законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Так, відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року № 80-VIII з 1 вересня 2015 року встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для осіб, які втратили працездатність - 1074 гривні.
Згідно із ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 у № 928-VІІІ встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1247 гривень.
Аналіз норми ч. 2 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого врядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» від 26.03.2008 року № 265, є таким, що не ґрунтується на законі, тобто не відповідає ч.2 ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із положеннями ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який вищу юридичну силу.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, закріпленої, зокрема у рішенні «Проніна проти України» (заява № 63566/00) від 18.07.2006 р., суд, за аналогічних обставин, визнав порушення п.1 ст. 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», в силу чого, відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто позовна вимога про перерахунок пенсії з 01.09.2015 року є вимогою з пропущеним строком звернення до суду, оскільки позивач дізнався про своє порушене право 02.12.2016 року, про що повідомив відповідача.
Таким чином, перерахунок пенсії має бути здійснено з 02.06.2016 року.
Згідно з ст. 123 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Входячи з вищенаведеного, вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, шляхом нарахування пенсії не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 02.06.2016 року, позовні вимоги щодо нарахування пенсії не нижче прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 01.09.2015 року по 01.06.2016 року - залишити без розгляду.
У відповідності до ст. 139 КАС України судових витрат, стягнути з Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя на користь позивача судові витрати на сплату судового збору в розмірі 551,20 грн.
Керуючись ст. ст. 77, 241-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Запоріжжя у проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), у зв'язку із підвищенням з 1 травня 2016 року до 1130 гривень, з 1 грудня 2016 року до 1247 гривень на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність та зобов'язати Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя (ЄДРПОУ 41248943) провести ОСОБА_1 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) перерахунок пенсії за віком у зв'язку із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність та провести відповідні виплати, починаючи з 02 червня 2016 року до 1130 гривень, з 1 грудня 2016 року до 1247 гривень на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, врахувавши, що розмір виплаченої пенсії ОСОБА_1 не може бути нижчим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Позовну вимогу ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя про перерахунок пенсії за віком у зв'язку із підвищенням її до розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 01 вересня 2015 року по 01 червня 2016 року - залишити без розгляду.
Стягнути з Правобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Запоріжжя (ЄДРПОУ 41248943) на користь ОСОБА_1 (номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 551 грн.20 коп.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 21 лютого 2019 року.
Суддя: Козлова Н. Ю.