
Справа № 645/5402/17
Провадження № 2/645/884/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2019 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Ульяніч І.В.
за участю позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - Маркевич Я.С.,Дорофєєвої О.С.,
представника третьої особи - Самойленка П.С.,
секретар судового засідання - Савченко В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Харківські теплові мережі», третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про захист прав споживача,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до КП «Харківські теплові мережі», третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про захист прав споживача. Позов обгрунтовував тим, що він отримав від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради інформацію про припинення нарахування йому виплати субсидії на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2017 року, в тому числі на підставі повідомлення КП «ХТМ» про наявність заборгованості в сумі 5859,15 грн. за послугу теплопостачання. Позивач просив анулювати борг за послуги теплопостачання в розмірі 6213,12 грн., зобов»язати відповідача скасувати нарахування за лютий 2015 року в розмірі 65,08 грн. за гарячую воду, за травень-червень 2016 та травень 2017 року на загальну суму 1934,55 грн. як повернення субсидії, відшкодувати йому моральну шкоду в розмірі 4 мінімальних заробітних плат та зобов»язати відповідача відкликати із Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району повідомлення від 01.06.2017 року № 36-2513 щодо нього.
В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив задовольнити, при цьому пояснив, що мешкає в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 з 2009 року, користується послугами теплопостачання. Договір про надання послуг із відповідачем не укладався, за послуги теплопостачання, сума по яких утворилась до жовтня 2014 року, він не сплачує, з жовтня 2014 року сплачує за послуги в повному обсязі по субсидії. Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради йому було відмовлено у призначенні субсидії, через наявну заборгованість, в листопаді 2017 року. Частина суми заборгованості утворилась поза межами строку позовної давності та відповідач не має права вимагати сплату заборгованості поза межами строку позовної давності. Заборгованість рахується відповідачем з 2014 року. Також зазначив, що в будинку немає гарячої води, субсидія по гарячій воді не призначалась, суму економії по комунальним послугам нарахували йому в заборгованість. До жовтня 2014 року до нього не було претензій щодо сплати комунальних послуг. Позивач вважав порушеними свої права як споживача, йому була спричинена моральна шкода, яку він просив стягнути в розмірі 4 мінімальних заробітних плат.
Представник відповідача позов не визнав та просив відмовити у задоволенні позову, при цьому надали пояснення, що будинок приладом обліку теплової енергії не обладнаний. Нарахування за послуги з теплопостачання виконуються у відповідності за встановленими тарифами.Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється Управлінням праці та соціального захисту населення районних держадміністрацій у відповідності з п.З «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848.У Немишлянському районі м. Харкова - це Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, яке надає інформацію про суми субсидії споживачів на підприємство в електронному вигляді.Пунктом 15 Положення передбачено, що громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов*язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. Позивачу субсидія перераховувалась із урахуванням Положення №848 зі змінами внесеними постановою КМУ №300 від 26.04.2017, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг(водо-,тепло-,газопостачання, водовідведення. електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.На підставі абзацу 2 пункту 15 Положення №848 громадянам, які проживають у приватних будинках, квартирах, чи кімнатах, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок підприємств, що надають комунальні послуги. Згідно з абзацом З пункту 15 Положення №848 громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов*язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630,коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опалення обов*язкову частку платежу). Абзацом 4 пункту 15 Положення №848 передбачено, що після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення) повертається підприємством виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акту розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії. Керуючись п.15 Положення №848 та п.49 Правил №630, у червні 2017 року Управлінням на підставі заповнених підприємством КП «Харківські теплові мережі» файлів-запитів виконаний перерахунок розміру призначеної субсидії по фактичному споживанню за послугу з централізованого опалення за період з жовтня 2016 року по квітень 2017 року по одержувачам житлової субсидії, які мешкають в будинках, не обладнаних приладами обліку теплової енергії. Відповідно до пункту 2 Порядку №534 розрахунок невикористаних сум субсидії проводиться виробниками/виконавцями послуг з централізованого опалення(теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, газо- та електропостачання у разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення (далі-надавачі послуг) станом на 1 травня нового неопалювального сезону за особовим рахунком споживача-громадянина,якому призначено субсидію на опалювальний сезон, що закінчився. Розрахунок невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення(теплопостачання) за опалювальний сезон за особовим рахунком кожного одержувача субсидії визначається згідно з п.4 Порядку №534. Сума повернення субсидії склала:4325,06-3709,34+862,83=1478,56.
Представник Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради в судовому засіданні надав пояснення аналогічні, відповіді їх управління, що є в матеріалах справи.
Суд, вислухавши сторони по справі, дослідивши надані докази у їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 12 ЦПК України - кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом
Згідно ст. 13 ЦПК України - суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, є абонентом КП «Харківські теплові мережі».
Судом встановлено, що письмовий договір про надання послуг сторонами не укладався.
Згідно повідомлення КП «Харківські теплові мережі» на адресу начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради за № 36-2513 від 07.06.2017 року, на виконання п. 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 надано перелік осіб, які користувалися субсидією в опалювальний період 2016/2017 р.. із зазначенням заборгованості. Сума двомісячної заборгованості станом на 01.05.2017 року розрахована наступним чином: сума заборгованості станом на 01.03.2017 року мінус суми проведених оплат споживачами в березні, квітні та травні 2017 року. В даному переліку зазначені відомості , по позивачу зазначено заборгованість в розмірі 5859,15 грн..
Згідно відповіді на звернення позивача до УТСЗН Немишлянського району від 14.12.2017 року йому повідомили, що стосовно суми субсидії, яку було знято з особового рахунку його домогосподарства у КП «Харківські теплові мережі», інформують, що згідно Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 рок; № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 1997 року № 1050) зі змінами, громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово комунальних послуг, зобов'язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опалення обов'язкову частку платежу). Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується підприємством - виробником/виконавцем як оплата послуг, у тому числі обов'язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди. Підприємство - виробник/виконавець послуги зобов'язане зазначати суму переплати за послугу у платіжних документах одержувачам субсидії.Після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) повертається підприємством - виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії.
За даними КП "Харківські теплові мережі" від 25.05.2016, Управлінням проведено перерахунок розміру призначеної субсидії на оплату послуг теплопостачання за період з жовтня 2015 року до квітня 2016 року включно. За перерахунком з особового рахунку домогосподарства у КП "Харківські теплові мережі" у травні 2016 року знято надміру перераховану субсидію за період з грудня 2015 року до березня 2016 року включно у сумі 297,29 грн., в тому числі: - грудень 2015 року - 85,24 грн; - лютий 2017 року - 116,16 грн; березень 2017 року - 95,89 грн. У червні 2016 року у сумі 158,70 грн. у тому числі: жовтень 2015 року - 142,40 грн; квітень 2016 року - 16,30 грн.. За даними КП «Харківські теплові мережі» від 17.05.2017, Управлінням проведено перерахунок розміру призначеної субсидії на оплату послуг опалення за період з жовтня 2016 року до квітня 2017 року включно. За перерахунком з особового рахунку домогосподарства у КП "Харківські теплові мережі" у травні 2017 року знято надміру перераховану субсидію за період з жовтня 2016 року до квітня 2017 року включно у сумі 1478,56 грн, у тому числі: жовтень 2016 року - 277,78 грн; листопад 2016 року - 357,64 грн;грудень 2016 року - 107,08 грн; січень 2017 року - 149,69 грн; лютий 2017 року - 156,52 грн; березень 2017 року - 409,63 грн;
квітень 2017 року - 20,22 грн.. Звернули увагу, що проведення перерахунку розміру призначеної субсидії на оплату послуг з централізованого опалення не впливає на виникнення заборгованості у разі оплати громадянами обов'язкової частки платежу за цю послугу. У лютому 2015 року з особового рахунку домогосподарства у КП "Харківські теплові мережі" було знято перераховану субсидію за послуги гарячого водопостачання за січень 2015 року у сумі 65,08 грн, оскільки цією послугою позивач не користується. Перерахунок розміру субсидії на оплату послуг гарячого водопостачання з урахуванням її фактичного споживання, Управлінням не здійснювався.Перерахунок розміру призначеної субсидії на оплату послуг з централізованого опалення проведено згідно з вимогами чинного законодавства України.Відповідно до абз. 9 п. 14 Положення зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 735, які набули чинності 03.10.2017, якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом), субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору.
Оскільки станом на 13.12.2017 в Управлінні відсутня інформація щодо документального підтвердження про сплату заборгованості, або укладення договору про її реструктуризацію, або ухвали суду про відкриття провадження щодо оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом) за послуги теплопостачання, вивезення побутового сміття, послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, тому призначити субсидію з травня 2017 року, немає законних підстав.
За визначенням, наданим у статті 1 Закону «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Згідно із п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно ст. 11 ЦК України - цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
У відповідності зі ст. 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, електричну і теплову енергію, інші послуги стягується, крім квартирної плати, по затвердженим у встановленому порядку тарифам.
Відповідно до п. 17 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ № 630 від 21.07.2005 послуги з водовідведення оплачуються споживачем з розрахунку обсягу витрат холодної та гарячої води згідно з нормативами (нормами) споживання або показаннями засобів обліку води.
Згідно ст. 23 ЦК України - особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» - захист прав споживачів, передбачених законодавством, здійснюється судом. При задоволенні вимог споживача суд одночасно вирішує питання щодо відшкодування моральної (немайнової) шкоди.
Згідно ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» - споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на: 1) захист своїх прав державою; 2) належну якість продукції та обслуговування; 3) безпеку продукції; 4) необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця); 5) відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону; 6) звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав; 7) об'єднання в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів). Споживачі також мають інші права, встановлені законодавством про захист прав споживачів.
Крім того, згідно правової позиції, яка була висловлена Верховним Судом України стосовно відшкодування моральної шкоди, завданої споживачеві послуг, відповідно до положень статей 4, 22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі мають право на відшкодування моральної шкоди тільки в разі її заподіяння небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законом (Постанова Верховного Суду України 9 листопада 2016 року у справі № 6-1575цс16). Розглянутий судом позов про відшкодування моральної шкоди не був обґрунтований іншими підставами,
У ст. 10 Закону України «Про захист прав споживачів» передбачені права споживача у разі порушення умов договору про виконання робіт (надання послуг) у разі виявлення недоліків у виконаній роботі (наданій послузі), серед яких не зазначено про неправильне нарахування виконавцем заборгованості споживачеві.
Позивачем не було зазначено саме в чому полягає та чим підтверджується спричинена відповідачем моральна шкода, та відповідно не надано доказів в підтвердження спричинення моральної шкоди.
Згідно із ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;2) визнання правочину недійсним;3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;5) примусове виконання обов'язку в натурі;6) зміна правовідношення;7) припинення правовідношення;8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Нарахування заборгованості за особовим рахунком є операцією бухгалтерського обліку, яка сама по собі не створює цивільно-правових наслідків для позивача, і може бути лише підставою вірогідних вимог до позивача з боку відповідача.
Згідно ст. 267 ЦК України - позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
В судовому засіданні не було встановлено, що відповідач звертався до позивача із позовом та вимогою про стягнення заборгованості поза межами строку позовної давності, та в межах справи заявлялось клопотання про застосування строку позовної давності. Згідно матеріалів справи встановлено, що у позивача наявна заборгованість по комунальним послугам до 2014 року, що він не оспорював в судовому засіданні, а посилався лише на відсутність підстав у відповідача вимагати заборгованість поза межами строку давності, підстав для списання наявної заборгованості в сумі 6213,12 грн., яка утворилась поза межами строку давності судом не встановлено. Крім того, позивачем не надано відомостей, з якого часу саме утворилась заборгованість та чи не був перебіг позовної давності перерваний. Що стосується позовних вимог про скасування заборгованості в розмірі 1934,55 грн., як повернення субсидії, то судом встановлено, згідно відповіді УТСЗН, що було проведено перерахунок надмірно нарахованої суми субсидії, після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого оопалення повертається підприємством - виконавцем послуг до бюджету у повному обсязі. Тобто, економія субсидії по сплаті комунальних послуг не зараховується до заборгованості за комунальні послуги, що підтверджується також повідомленням ХТМ від 07.06.2017 року про наявну заборгованість в сумі 5859,15 грн..
Таким чином, суд, дослідивши надані докази в їх сукупності, вважає, що підстав для задоволення позову немає, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 82, 259, 263, 263-265 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Харківські теплові мережі», третя особа: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради про захист прав споживача - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення лише вступної та резолютивної частин судового рішення, а також у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 07 березня 2019 року.
Суддя - І.В. Ульяніч