
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/20260/17
провадження № 2-а/753/7/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" березня 2019 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Мицик Ю.С.
при секретарі Пугач Д.С.
за участю позивача ОСОБА_2
представника позивача ОСОБА_3
представника відповідача Волошина В.М.
розглянувши в порядку загального позовного провадження у судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Департаменту патрульної поліції про оскарження протиправних дій інспектора патрульної служби та визнання незаконним акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дарницького районного суду м. Києва перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Департаменту патрульної поліції про оскарження протиправних дій інспектора патрульної служби та визнання незаконним акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу.
Ухвалою суду від 06 липня 2018 року дану справу прийнято до свого провадження та призначено її до розгляду в порядку загального позовного провадження в підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 25 січня 2019 року було замінено неналежного відповідача інспектора патрульної служби роти №3 батальйону №1 Управління патрульної служби МВС в м. Києві лейтенанта поліції Руденко Олександра Віталійовича належним відповідачем Департаментом патрульної поліції.
В підготовче судове засідання з'явилися позивач та його представник, відповідач не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду невідомі. Клопотання про відкладення розгляду справи від нього до суду не надходило.
Ухвалою суду від 25.01.2019 закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду по суті.
Перед початком судового засідання представник відповідача подав клопотання про направлення справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва, проти чого не заперечували позивач та його представник.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про передачу справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва, виходячи з наступного.
Згідно з п.3 ч.1 ст. 4 КАС України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Згідно з ч. 2 даної статті Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Позивачем заявлено позовну вимогу про визнання протиправними дій інспектора патрульної служби та визнання незаконним акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу.
Таким чином, виходячи з вимог ст.20 КАС України, позов предметно відносяться до юрисдикції окружного адміністративного суду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо:
3) після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Водночас, відповідно до ч.1 ст.318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
У рішенні від 20.07.2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.
Враховуючи, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
У п. 3 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративним судом є суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Згідно п.6 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06.03.2008 N 2, у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності, суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді. Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанції з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
За таких обставин, враховуючи, що заявлені позивачем вимоги не підсудні Дарницькому районному суду м. Києва, справа підлягає передачі до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Керуючись ст. ст. 4, 7, 19, 20, 21, 29 КАС України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Департаменту патрульної поліції про оскарження протиправних дій інспектора патрульної служби та визнання незаконним акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу направити за підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду.
У відповідності до п.п. 15.5, п.15 ч. 1 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СУДДЯ: