Ухвала суду № 80419933, 11.03.2019, Хорольський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
11.03.2019
Номер справи
548/217/19
Номер документу
80419933
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 548/217/19

Провадження №1-кс/548/250/19

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.03.2019 року м. Хорол

Слідчий суддя Хорольського районного суду Полтавської області Коновод О.В. за участю секретаря судового засідання Вовк М.І.,

прокурора - Крутипороха О.В.

розглянувши клопотання прокурора Оржицького відділу Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей та документів,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Оржицького відділу Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів.

В клопотанні вказувалося, що 16.10.2018 р. Лубенською місцевою прокуратурою Полтавській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42018171240000176 за фактом порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на автозаправних пунктах Лубенського району особами, які зобов’язані їх дотримуватися, в наслідок якого утворилась загроза загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, що за ознаками злочину передбачено ч.1 ст.272 КК України.

У ході проведення досудового розслідування шляхом проведення перевірок діяльності вказаної АГЗС вимогам законодавства встановлено, що в м. Лубни по вул. Індустріальна, 2а невідомими особами самовільно встановлено та в подальшому розпочато експлуатацію з порушенням вимог чинного протипожежного, екологічного, архітектурно-будівельного та трудового законодавства автомобільної газозаправної станції, яка безперервно експлуатується та створює загрозу навколишньому середовищу та людям, які проживають навколо АГЗС. Крім того в ході досудового розслідування були виявлені порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на автозаправочних комплексах на території піднаглядній Лубенській місцевій прокуратурі, в тому числі і в Оржицькому районі.

У ході проведення досудового розслідування шляхом проведення перевірки на відповідність діяльності АЗС вимогам чинного законодавства, з’ясовано, що в с. Онішки Оржицького району по вул. Лозового, 10 діє АГЗС « Авіас» АЗС № 38, що належить ТОВ « Торгова Фірма Укртатнафтасервіс» (юридична адреса: м. Кременчук, вул. Свіштовська, 3 код за ЄДРПОУ 23813935), встановило та в подальшому розпочало експлуатацію з порушенням вимог чинного протипожежного, екологічного, архітектурно-будівельного та трудового законодавства автозаправної станції, що також підтверджується матеріалами досудового розслідування.

Оскільки в с. Онішки Оржицького району по вул. Лозового, 10 діє АГЗС « Авіас» АЗС № 38, що належить ТОВ « Торгова Фірма Укртатнафтасервіс» (юридична адреса: м. Кременчук, вул.. Свіштовська, 3 код за ЄДРПОУ 23813935), то є достатні підстави вважати, що у володінні ТОВ « Торгова Фірма Укртатнафтасервіс» (юридична адреса: м. Кременчук, вул.. Свіштовська, 3 код за ЄДРПОУ 23813935) перебувають документи та речі, які мають суттєве значення для проведення досудового розслідування кримінального провадження та можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні.

Для доведення причетності осіб до інкримінованого їм злочинного діяння та вирішення питання законності роботи вказаного автозаправного комплексу, зокрема шляхом призначення перевірок, а також необхідністю всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, виявлення як тих обставин, що викривають, так і тих, що виправдовують винних осіб, надання обставинам належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, стороні обвинувачення необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ТОВ « Торгова Фірма Укртатнафтасервіс» (юридична адреса: м. Кременчук, вул.. Свіштовська, 3 код за ЄДРПОУ 23813935), що стосуються діяльності АГЗС в с. Онішки Оржицького району по вул.. Лозового, 10, а саме:

1.проектна та виконавчо-технічна документація на АГЗС (вимога ст.13 Закону України «Про охорону праці» та вимога додатку III до Державних будівельних норм ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання»);

2.декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки - зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом (п.18 додатку 6 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 року №1107) - вимога ст.21 Закону України «Про охорону праці»;

3.дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки згідно Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1107) - вимога ст.21 Закону України «Про охорону праці»;

4.документи, що свідчать про проведення у встановленому порядку ідентифікації та декларування об’єкта підвищеної небезпеки (повідомлення про результати ідентифікації об'єкта підвищеної небезпеки за формою ОПН-І, повідомлення про включення об’єкта до Державного реєстру об’єктів підвищеної небезпеки, повідомлення про реєстраційний номер (код) декларації безпеки у Державному реєстрі об’єктів підвищеної небезпеки, декларацію безпеки об'єкта підвищеної небезпеки) - ст.9,10 Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки», пп.3,18,25 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956 та пп. 3, 8, 15 Порядку декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 956;

5.план локалізації і ліквідації можливих аварій в системі газопостачання (вимога ст.13 Закону України «Про охорону праці» та вимога п.3.30 розділу V «Правил безпеки систем газопостачання» (НПАОП 0.00- 1.76-15), затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 року №285);

6.протоколи випробування опору ізоляції електрообладнання АГЗС та протоколи випробування опору заземлювальних пристроїв у відповідності з «Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених наказом Міністерства палива і енергетики України від 25.07.2006 року №258;

7.посвідчення операторів АГЗС про навчання і перевірку знань «Правил безпеки систем газопостачання» - вимога ст.13 Закону України «Про охорону праці» та вимога п.п. 3.6, 3.17 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 року №15;

8.інструкції з охорони праці для обслуговуючого персоналу АГЗС - вимога ст.13 Закону України «Про охорону праці»;

9.копії Журналів реєстрації інструктажів з питань з охорони праці на робочому місці - передбачено вимогами ст.18 Закону України «Про охорону праці», п. 6.10 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 2005 року №15, з відмітками про проведення первинного, повторних, позапланових та цільових інструктажів та допуск до роботи працівників автозаправної станції;

10.документи, що містять інформацію про проведення спеціального навчання і перевірку знань з питань охорони праці - передбачено вимогами ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 2005 року №15;

11.документи, що підтверджують якість монтажу та пуску обладнання, що працює під тиском, в роботу відповідно до вимог ст.13 Закону України «Про охорону праці» та вимог «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» (НПАОП 0.00-1.81- 18), затверджених наказом Міністерством соціальної політики України

05.03.2018року №333, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України

10.04.2018року за №433/31885;

12.наказу про призначення відповідального за газове господарство та копію посвідчення цієї особи про проходження навчання, посвідчення цієї особи про складання іспиту на знання Закону України «Про охорону праці»;

13.наказу про створення газової служби або договору на обслуговування з іншим підприємством;

14.картки медичного огляду на кожного працівника;

15.документів про проходження навчання у сфері цивільного захисту, у тому числі з питань пожежної безпеки;

16.наказів, розпоряджень керівництва суб’єкта господарювання з питань забезпечення цивільного захисту, техногенної і пожежної безпеки;

17.наказу про призначення відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць тощо, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання та експлуатацію технічних засобів протипожежного захисту;

18.документів про наявність установок пожежної автоматики та договорів про виконання робіт з обслуговування цих установок;

19.документів про ідентифікацію для встановлення факту наявності або відсутності джерел небезпеки, які за певних обставин можуть ініціювати виникнення надзвичайних ситуацій, а також визначення рівнів можливих надзвичайних ситуацій щодо визначення на них потенційної небезпеки;

20.довідки з об’єкта про наявність засобів індивідуального захисту;

21.регламентів технічного обслуговування вогнегасників;

22.документів щодо протипожежного водопостачання об’єкта,

Крім того, для повноти та об'єктивності розслідування необхідно отримати копії:

23.статуту або положення підприємства;

24.виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

25.правовстановлюючих документів на земельні ділянки із визначеним цільовим призначенням;

26.технічної документації на наявні будівлі зі свідоцтвами на право власності, користування;

27.дозволу на початок будівництва та сертифікату готовності об’єкта до експлуатації;

28.містобудівних умови і обмежень, виданих виконавчим комітетом відповідної ради;

29.проектної документації на розміщення АЗС та висновку експертизи щодо відповідності проекту нормативним актам з промислової безпеки і охорони праці;

30.30.оцінки впливу на довкілля;

31.дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;

32.погодження підрозділу поліції на розміщення АЗС/АГЗП як об’єкту дорожньої інфраструктури;

33.документів з ГУДФС щодо реєстрації платника податків та реєстратора розрахункових операцій.

В судовому засідання Хорольського відділу Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_2 підтримав дане клопотання та прохав його задовольнити з підстав наведених у ньому.

Перевіривши матеріали клопотання вважаю його не обґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Згідно клопотання прокурора та доданих матеріалів досудове розслідування в кримінальному провадженні проводиться за ч.1 ст.272 КК України.

Ч. 1 ст.272 КК України передбачає відповідальність за порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків або заподіяло шкоду здоров»ю потерпілого.

При цьому, відповідно до роз'яснень, що містяться в п.21 ППВСУ N97 від 12.06.2009 року як поняття загроза загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків" (частина перша статті 272, частина перша статті 273, частина перша статті 274, частина перша статті 275 КК) необхідно розуміти такі зміни у стані виробничих об»єктів, підприємств, унаслідок яких виникає реальна небезпека життю людей або реальна небезпека заподіяння (настання) шкоди вказаним у цих статтях благам. Тяжкість ймовірних наслідків визначається незалежно від цінності благ, які поставлено під загрозу, кількості осіб, які можуть постраждати від небезпечних дій,розміру можливої матеріальної шкоди тощо.

Тобто, небезпека заподіяння перелічених негативних наслідків має бути реальною. Загроза загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків має свідчити про виникнення в конкретному виробничому процесі такого небезпечного стану, за якого зазначені в нормі КК злочинні наслідки можуть настати як закономірні та необхідні. Ненастання реальних суспільно небезпечних наслідків у цьому разі ( загрози ) відбувається за так званої «щасливої випадковості» або внаслідок поновлення стану безпеки виробництва шляхом усунення допущеного порушення самим винним або іншими особами).

При цьому, суд акцентує увагу, що порушення, які можуть призвести до настання негативних наслідків, мають стосуватися порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою. До таких порушень можуть належати: неефективність або відсутність виробничого контролю за дотриманням вимог та правил, порушення технологічної дисципліни праці, неправильна організація виконання робіт; незадовільний стан безпеки обладнання, що експлуатується та безпека виробничих процесів; непроведеня планових ремонтів тощо.

Суд звертає увагу прокурора, що розслідування порушень правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою детально регламентовано в Методичних рекомендаціях МВС України за 2015 рік, де в тому числі, звертаєтеся увага на вказані фактори.

Натомість, прокурором не наведено, жодних даних, які б давали підстави вважати, що має місце порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою. Надані дані стосуються лише порушення правил пожежної безпеки..

Кримінальна відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки передбачена ст.270 КК України і настає в разі, якщо воно спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров'ю людей або майнову шкоду у великому розмірі. Злочин передбачений ст.270 КК України посягає на громадську безпеку і міститься в розділі IX КК України.

Натомість, злочин передбачений ст.272 КК України, за яким проводиться кримінальне провадження, посягає на безпеку виробництва і міститься у розділі X КК України.

Таким чином, саме по собі порушення правил пожежної безпеки не є безумовною підставою кримінальної відповідальності і, тим більше, не є об'єктом злочину, передбаченого ст.272 КК України .

Суд звертає увагу на те, що здійснення державного нагляду у сфері техногенної та пожежної безпеки належить до компетенції центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки. Відповідно до ст.67 Кодексу цивільного захисту України вказаний орган наділений широким колом повноважень щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки. Зокрема, відповідно до пунктів 11, 12 ч.1 ст.67 КЦЗУ мають право: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно - монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

За порушення законів та інших нормативно-правових актів у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту орган виконавчої влади, який (здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, має право складення протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності та притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб і громадян, винних у порушенні, (п. 14 ч. 1 ст. 67 КЦЗУ), так за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки передрачена адміністративна відповідальність ст.175 КУпАП.

Прокурор не довів наявність достатніх підстав вважати, що ці документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Крім того не довів, що ці документи, містять відомості, які можливо використати як докази та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Таким чином вважаю, що на даній стадії досудового розслідування не доведено необхідність тимчасового доступу до документів зазначених в клопотанні, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Керуючись ст. 164 КПК України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання прокурора Оржицького відділу Лубенської місцевої прокуратури Полтавської області ОСОБА_1 про тимчасовий доступ до речей та документів, - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Хорольського районного

суду Полтавської області: ОСОБА_3