
Справа № 353/146/19
Провадження № 3/353/73/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2019 року м.Тлумач
Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Лущак Н.І. за участю секретаря судового засідання Риндич О.М., прокурора Тлумацького відділу Тисменицької місцевої прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_1, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 та його захисника-адвоката ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тлумач матеріали справи, які надійшли від Управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця та жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, одруженого, ІНФОРМАЦІЯ_3, депутата Олешанської сільської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області, приватного підприємця, гр. України, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2, будучи депутатом Олешанської сільської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області та суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, у відповідності до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин, а саме не в строк до 01.04.2018 року, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, а фактично подав дану декларацію 19.04.2018 року о 23 год. 56 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є депутати місцевої ради. ОСОБА_2, будучи депутатом Олешанської сільської ради об’єднаної територіальної громади, є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, зазначеним у підпункті «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно п. 2 ч. 1 роз’яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 11.08.2016 року № 3, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Опрацюванням відомостей є Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_2 станом на 01.04.2018 року не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, а подав її несвоєчасно без поважних причин 19.04.2018 року, тоді як граничною датою подання ним вищевказаної декларації є 31.03.2018 року.
Таким чином ОСОБА_2, порушивши вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинив корупційне адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор Богусевич І.М. вважає доведеним вчинення корупційного діяння депутатом Олешанської сільської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області ОСОБА_2 Просив визнати його винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
В судовому засіданні ОСОБА_2 роз'яснені права, передбачені ст.268 КУпАП. Повідомив, що жодних заяв та клопотань, крім письмових пояснень, поданих на адресу суду захисником-адвокатом ОСОБА_3, поштою не направляв, до канцелярії суду не подавав, на адресу електронної пошти суду не надсилав.
При розгляді справи ОСОБА_2 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не визнав, пояснив, що в 20 числах березня 2018 року, він намагався зайти в особистий кабінет для заповнення електронної декларації, однак сайт НАЗК погано працював, а саме: не завантажував дані, давав збій, не приймав електронний ключ, через що він неодноразово телефонував на гарячу лінію НАЗК, де йому повідомили, що можливо він не може зайти в особистий кабінет для подачі електронної декларації через те, що йому потрібно змінити електронну пошту. Змінивши електронну пошту він подав декларацію 19.04.2018 року. Вказав, що підтвердження того, що він звертався в НАЗК з приводу неналежної роботи сайту, в нього не має. Звернув увагу на те, що з Правилами та Порядком подання декларації він був ознайомлений, йому було відомо про те, що до 01.04.2018 року він має подати декларацію. Просив провадження по справі відносно нього закрити в зв’язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
В судовому засіданні захиснику-адвокату ОСОБА_3 що представляє інтереси особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_2, роз’яснені права, передбачені ст.271 КУпАП. Повідомив, що жодних заяв та клопотань, крім письмових поясень, поданих через канцелярію суду, поштою не направляв, на адресу електронної пошти суду не надсилав.
Захисник-адвокат ОСОБА_3, що представляє інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, пояснив, що 05.02.2019 року оперуповноваженим управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України лейтенантом поліції ОСОБА_4 відносно ОСОБА_5 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, який складено з порушенням ЗУ «Про запобігання корупції», ЗУ «Про національну поліцію». Вважає, що органи Національної поліції не мають права за власною ініціативою проводити перевірки своєчасності подання електронних декларацій депутатами місцевих рад, а зобов’язані повідомляти Національне агентство з питань запобігання корупції про обставини виявленого правопорушення. В свою чергу, всю зібрану інформацію Національне агентство з питань запобігання корупції надсилає до органів поліції, які, за змістом КУпАП, наділені правом на складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Як доказ несвоєчасності подання декларації, до протоколу додано витяг з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вважає, що даний доказ є недопустимим, оскільки вся інформація щодо е-декларування міститься в інформаційно-телекомунікаційній системі «Єдиний державний реєстр осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». При цьому процедура формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації регламентована Порядком формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, який затверджений рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 3, та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, згідно якого виключно працівники Національного агентства з питань запобігання корупції є користувачами реєстру, які уповноважені мати доступ до повних даних Реєстру, проводити перевірку, надсилати повідомлення суб’єктам декларування. Працівники поліції мають тільки доступ до публічної частини реєстру.
Також вказав, що ОСОБА_2 в протоколі про адміністративне правопорушення зазначив, що невчасно подав декларацію, оскільки сайт НАЗК погано працював (не завантажував дані, давав збій, не приймав електронний ключ), через що він неодноразово телефонував на гарячу лінію НАЗК.
Зазначив, що прямого умислу, спрямованого на несвоєчасне подання е-декларації в нього не було і він жодним доказом не підтверджений.
Також у протоколі про адміністративне правопорушення вказано, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, що є недопустимим, оскільки виявлення правопорушення і виявлення особи, яка вчинила правопорушення, в цій категорії справ, не може збігатися у часі, оскільки документування факту правопорушення проходить визначену процедуру.
Вважає, що з даних, які містяться в матеріалах справи, не можливо встановити час виявлення інкримінованого адміністративного правопорушення, і, як наслідок, визначити момент з якого починається відлік трьохмісячного строку.
Просив провадження по справі відносно ОСОБА_2 закрити в зв’язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_2 та його захисника, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена даними, що містяться в: протоколі про вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією № 54/2019 від 04.02.2019 року (а.с. 5-10), який складений оперуповноваженим Управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України лейтенантом поліції ОСОБА_6, з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, з якого вбачається, що ОСОБА_2 несвоєчасно без поважних причин 19.04.2018 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, тоді як граничний термін подачі був 31.03.2018 року; рапорті від 14.01.2019 року (а.с. 11), з якого вбачається, що виявлено інформацію про те, що декларація ОСОБА_2 опублікована на сайті 19.04.2018 року; копії листа Управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 10.01.2019 року про проведення перевірки (а.с. 12), з якого вбачається, що відносно ОСОБА_2 проводиться перевірка щодо дотримання вимог антикорупційного законодавства та необхідності надання додаткових документів; копії рішення Олешанської сільської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області VII демократичного скликання від 11.05.2017 року за №02-01/2017 «Про початок повноважень депутатів Олешанської сільської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області» (а.с. 13), з якого вбачається, що ОСОБА_2 міститься у списку депутатів Олешанської сільської ради об’єднаної територіальної громади, по округу № 7; копії витягу з порядку денного 8-ої сесії Олешанської сільської ради об’єднаної територіальної громади Тлумацького району Івано-Франківської області VII демократичного скликання від 16.03.2018 року (а.с. 14), згідно якого сільський голова ОСОБА_7 ознайомив депутатів із Законом України «Про запобігання корупції» і пояснив деякі особливості подання електронної декларації та закликав депутатів та в.о. старостів робити це негайно, не чекати останнього тижня строку їх подання, так як в цей час сайт НАЗК буде перевантажений; скріншоту інтернет сайту Національного агентства з питань запобігання корупції та копії декларації з Єдиного державного реєстру декларацій (а.с. 16, 17-22), з якої вбачається що ОСОБА_2 подав електронну декларацію за 2017 рік - 19.04.2018 року; рапорті від 05.02.2019 року (а.с. 23), згідно якого, в ході документування вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, депутатом Олешанської сільської ради ОТГ ОСОБА_2 запит в НАЗК, щодо переліку дій останнього в ІТС Реєстрі, не надсилався, оскільки відповідно до листа НАЗК (93-05/42648/17 від 24.11.2017), зазначено, що останні призупиняють надання вказаної інформації на запити Національної поліції України; Положення про Департамент захисту економіки Національної поліції України (а.с.26-29), з якого вбачається, що працівники Департаменту мають право складати адміністративні протоколи про виявлені факти порушення антикорупційного законодавства та направляти їх до судових органів у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Як передбачено ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з’ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Під час судового розгляду справи було з’ясовано, що суб’єкту декларування ОСОБА_2 було відомо про те, що він має подати декларацію в строк до 01.04.2018 року та поважності причини несвоєчасного подання декларації останнім, жодним доказом не підтверджено.
При таких обставинах ОСОБА_2 слід визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а невизнання своєї вини останнім, суд розцінює як спосіб захисту, з метою уникнення від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Також необхідно зауважити, що склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є формальним, для наявності якого достатньо тільки того, що суб’єкт вказаного правопорушення несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За таких обставин суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки ОСОБА_2, як депутат сільської ради, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом’якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_2 за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, не встановлено.
Вислухавши пояснення ОСОБА_2, захисника-адвоката ОСОБА_3, заслухавши думку прокурора та перевіривши матеріали справи, враховуючи характер вчиненного правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, позитивну характеристику, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що відносно ОСОБА_2 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до ст. 40-1 КУпАП.
На підставі ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п’ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; р/р 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 384 (Триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду на протязі 10 днів з дня винесення постанови через Тлумацький районний суд.
Суддя Н.І. Лущак