Постанова № 8040888, 20.03.2009, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2009
Номер справи
2а-233/09/1870
Номер документу
8040888
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2009 р.                                                             Справа № 2а-233/09/1870

Сумський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

при секретарі - Бабаніній О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Сільгоспзабезпечення»до Сумської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень ,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільгоспзабезпечення»свої вимоги мотивує тим, що на підставі акту перевірки № 15/23/23817873/12 від 08.02.2008 року «Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ «Сільгоспзабезпечення» (код 23817873) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2007 року»керівником Сумської міжрайонної державної податкової інспекції було прийнято податкове повідомлення-рішення № 155/23/0000692300/0 від 21.02.2008року, яким товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 34 233, 00 грн. На підставі акту перевірки № 48/23/23817873/38 від 19.05.2008року «Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ «Сільгоспзабезпечення»(код 23817873) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2008 року»керівником Сумської міжрайонної державної податкової інспекції було прийнято податкове повідомлення-рішення № 755/23/0001032300/0 від 30.05.2008 року, яким товариству «Сільгоспзабезпечення»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13 006, 00 грн.

Просять визнати нечинними вказані податкові повідомлення-рішення, так як вони суперечать вимогам Закону України «Про податок на додану вартість».

В судовому засіданні представники ТОВ «Сільгоспзабезпечення»позов підтримали і пояснили, що ТОВ «Сільгоспзабезпечення»є виробником сільськогосподарської продукції і здійснює поставки м'яса живою вагою переробним підприємствам. Операції з поставки переробним підприємствам м'яса живою вагою ТОВ «Сільгоспзабезпечення»відповідно до п.п. 6.2.6. п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість»оподатковуються за нульовою ставкою і відображаються в загальній декларації. Але Сумська міжрайонна державна податкова інспекція помилково розповсюджує вимоги абз. 2 п. 11.21 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість»від 03.04.1997року № 168/97-ВР із змінами та доповненнями (сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва) на виробника сільськогосподарської продукції, що здійснює поставки м'яса живою вагою переробним підприємствам, яким є ТОВ «Сільгоспзабезпечення».

Представники Сумської міжрайонної державної податкової інспекції позов не визнали і пояснили, що ТОВ «Сільгоспзабезпечення»є виробником сільськогосподарської продукції і здійснює поставки м'яса живою вагою переробним підприємствам. Відповідно до актів перевірок № 15/23/23817873/12 від 08.02.2008 року та № 48/23/23817873/38 від 19.05.2008 року товариства «Сільгоспзабезпечення»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2007 року та за лютий 2008 року сума бюджетного відшкодування за листопад 2007 року в сумі 34233 грн. не підтверджується, а зменшується на 34233 грн., сума бюджетного відшкодування за лютий 2008року зменшується на 13006грн за рахунок недотримання вимог п.п. 7.4.1. п. 7.4., п.п. 7.7.1. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР, п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805 із змінами та доповненнями.

Така позиція обгрунтована тим, що відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку, у разі одержання за договором товарно-матеріальних цінностей, надання послуг, пов'язаних з виробництвом та переробкою у власних переробних цехах молока та м'яса в живій вазі, сплачену суму податку на додану вартість відносять на податковий кредит по розрахунках з таких сільськогосподарських операцій, залишок податкових зобов'язань відповідно до податкової декларації з податку на додану вартість в такому випадку перераховується підприємством з поточного на окремий рахунок, а залишок податкового кредиту покривається податковими зобов'язаннями наступних податкових періодів.

Суми податку на додану вартість в такому випадку, на думку Сумської МДПІ, повинні відображатись підпрємством по спеціальній декларації. Віднесення сум податку на додану вартість по придбаних товарах, пов»язаних з виробництвом молока та м'яса в живій вазі, до складу податкового кредиту, що відображається в декларації з розрахунків з бюджетом, є неправомірним, а тому включення сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту в декларації по розрахунках з бюджетом за листопад 2007 року та за лютий 2008 року призвело до завищення сум бюджетного відшкодування.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі виходячи з наступного:

В судовому засіданні була встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Сільгоспзабезпечення»є виробником сільськогосподарської продукції і здійснює поставки м'яса живою вагою переробним підприємствам.

Згідно вимог п.п. 6.2.6. п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість»до 1 січня 2008 року операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання оподатковуються за нульовою ставкою.

По вказаним операціям сільськогосподарські товаровиробники при нульових податкових зобов'язаннях мають право на відшкодування із держбюджету сум ПДВ, сплачених поставщикам за товари, використаних для здійснення таких операцій.

В листопаді 2007 року ТОВ «Сільгоспзабезпечення»подало до Сумської МДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2007 року, де в графі 25 була зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 34 233, 00 грн.

В листопаді 2007 року ТОВ «Сільгоспзабезпечення»реалізувало переробним підприємствам м'яса живою вагою за нульовою ставкою на суму 171 342, 00 грн.

В листопаді 2007 року податковий кредит складав суму - 37 041, 00 грн.

В листопаді 2007 року податкові зобов'язання склали суму - 4 794, 00 грн.

4 794, 00 грн. - 37 041, 00 грн. = - 32 247, 00 грн.

Таким чином, за листопад 2007 року у ТОВ «Сільгоспзабезпечення» немає зобов'язань по сплаті ПДВ до державного бюджету.

Сума відшкодування ПДВ в розмірі 32 247, 00 грн. перенесена в грудневу декларацію згідно розрахунку в рядок 24 загальної декларації.

Згідно розрахунку суми бюджетного відшкодування за листопад 2007 року сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 34 233, 00 грн., яка зазначена в графі 25 загальної декларації.

Відповідно до акту перевірки № 15/23/23817873/12 від 08.02.2008 року «Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ «Сільгоспзабезпечення»(код 23817873) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за листопад 2007 року»сума бюджетного відшкодування за листопад 2007 року в сумі 34 233, 00 грн. не підтверджується, а зменшується на 34 233, 00 грн., за рахунок недотримання вимог п.п. 7.4.1. п. 7.4., п.п. 7.7.1. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР, п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805 із змінами та доповненнями. На підставі вказаного акту перевірки керівником Сумської міжрайонної державної податкової інспекції було прийнято податкове повідомлення-рішення № 155/23/0000692300/0 від 21.02.2008року, яким товариству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 34 233, 00 грн.

В березні 2008 року ТОВ «Сільгоспзабезпечення»подало до Сумської МДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2008 року, де в графі 25 була зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 13 006, 00 грн.

В лютому 2008 року ТОВ «Сільгоспзабезпечення»реалізувало переробним підприємствам м'яса живою вагою за нульовою ставкою на суму 83 512, 00 грн.

В лютому 2008 року податковий кредит складав суму - 18 506, 00 грн.

В лютому 2008 року податкові зобов'язання склали суму - 5 196, 00 грн.

5 196, 00 грн. - 18 506, 00 грн. = - 13 310, 00 грн.

Таким чином, за лютий 2008 року у ТОВ «Сільгоспзабезпечення»немає зобов'язань по сплаті ПДВ до державного бюджету.

Сума відшкодування ПДВ в розмірі 13 310, 00 грн. перенесена в декларацію за березень 2008 року згідно розрахунку в рядок 24 загальної декларації.

Згідно розрахунку суми бюджетного відшкодування за лютий 2008 року сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню складає 13 006, 00 грн., яка зазначена в графі 25 загальної декларації.

Відповідно до акту перевірки № 48/23/23817873/38 від 19.05.2008 року «Про результати виїзної позапланової перевірки ТОВ «Сільгоспзабезпечення»(код 23817873) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за лютий 2008 року» сума бюджетного відшкодування за лютий 2008року зменшується на 13006грн. за рахунок недотримання вимог п.п. 7.4.1. п. 7.4., п.п. 7.7.1. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»№ 168/97-ВР, п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805 із змінами та доповненнями.

На підставі вказаного акту перевірки керівником Сумської міжрайонної державної податкової інспекції було прийнято податкове повідомлення-рішення № 755/23/0001032300/0 від 30.05.2008 року, яким товариству «Сільгоспзабезпечення»зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 13 006, 00 грн.

Суд вважає, що висновки актів перевірок про завищення сум бюджетного відшкодування хибними, а прийняті на їх підставі податкові повідомлення - рішення необхідно визнати нечинними.

Так, відповідно до пункту 1.7 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

Згідно з підпунктом 7.4.1 пункту 7.4. статті 7 вказаного Закону, податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації.

Пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»встановлено порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків.

Зокрема, підпункт 7.7.1 передбачає, що сума податку, яка підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається ж різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1. цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Відповідно до підпункту 7.7.3 цієї ж статті Закону платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

Посилання відповідача на порушення вимог Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, є безпідставним, оскільки зазначений порядок був прийнятий на виконання абзацу 3 пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість»та регулює порядок нарахування і використання сум податку на додану вартість, що підлягають сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах.

Оскільки позивач є платником податку на додану вартість за нульовою ставкою, і податок на додану вартість до бюджету не сплачує, то до нього вимоги зазначеного Порядку застосовуватись не можуть.

Тому позивачем правомірно визначено суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007року, лютий 2008року відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»та правильно відображено їх у загальній декларації.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні відповідачем - Сумською міжрайонною державною податковою інспекцією не було доведено, що платником податків - ТОВ «Сільгоспзабезпечення» порушені вимоги п.п. 7.4.1. п. 7.4. та п.п. 7.7.1. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», п. 12 Порядку нарахування, виплат і використання коштів спрямованих для виплати сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молока та м'яса в живій вазі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1999 року № 805 із змінами та доповненнями.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції № 155/23/0000692300/0 від 21.02.2008 року про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю «Сільгоспзабезпечення»суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2007року у розмірі 34233 (тридцять чотири тисячі двісті тридцять три) грн.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Сумської міжрайонної державної податкової інспекції № 755/23/0001032300/0 від 30.05.2008 року про зменшення товариству з обмеженою відповідальністю «Сільгоспзабезпечення»суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2008року у розмірі 13006 (тринадцять тисяч шість) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. В разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її складання в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                               /підпис/                               С.О. Бондар

          З оригіналом згідно

          Суддя                                                                                 С.О. Бондар