
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2019 року справа № 580/348/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
30.01.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 21.09.2018 № 0001364057, №0001374057.
В обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що ГУ ДФС у Черкаській області здійснена фактична перевірка магазину-кафе «Асорті» в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 і якою встановлено реалізацію в магазині-кафе «Асорті» 0,1л., горілки «Златогор» на розлив в одноразовий посуд для споживання на місці із вмістом спирту 40% об. за ціною 16,00 грн. без статусу суб'єкта господарювання громадського харчування. Позивач зазначає, що магазин - кафе «Асорті» є закладом з універсальним асортиментом товарів, а продаж алкогольних напоїв, здійснюється на підставі ліцензії №182324-64-3091 від 13.06.2018. Отже, позивач має всі дозвільні документи передбачені чинним законодавством. Щодо реалізації алкогольного напою «Віски» за меншою ніж мінімально оптово-відпускні і роздрібну ціну, то позивач наполягав на тому що вказане порушення встановлене не шляхом придбання (контрольної розрахункової операції), а шляхом перегляду контрольної стрічки РРО, що не може бути достовірним, прямим та беззаперечним доказом продажу такого товару, адже продавець міг провести розрахункову операцію з помилковим режимом застосування режиму попереднього програмування товарів.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому зазначив про правомірність винесення податкових повідомлень-рішень. Так, перевіркою встановлено факт реалізації в магазині-кафе «Асорті» горілки на розлив в одноразовий посуд для споживання на місці без статусу суб'єкта господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів, чим порушено ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 3481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» (далі-Закон №481) та факт реалізації алкогольного напою «Віски» за ціною меншою ніж мінімально встановлені роздрібні ціни, чим порушено вимоги постанови КМУ № 957 від 30.10.2008.
Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив таке.
31.08.2018 ГУ ДФС у Черкаській області здійснена фактична перевірка магазину-кафе «Асорті» за адресою: АДРЕСА_2 в якому здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 за результатами якої складено акт від 05.09.2018 №60/23-00-40- 0224/2886907001.
Перевіркою встановлено факт реалізації в магазині-кафе «Асорті» 0,1л., горілки «Златогор» на розлив в одноразовий посуд для споживання на місці із вмістом спирту 40% об. за ціною 16,00 грн. без статусу суб'єкта господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів, чим порушено ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» (далі - Закон № 481).
Також перевіркою встановлено факти реалізації алкогольного напою «Віски» відповідно до книги обліку розрахункових операцій (далі-КОРО) №3000108933Р/6 від 13.12.2017 згідно фіскальних чеків: продаж 0,5л. «Віски» по ціні 100 грн. №005 від 07.01.2018 час 15:08, продаж 0,15л. «Віски» по ціні 15 грн. №0003 від 14.01.2018 час 12:33, продаж 0,15 л. «Віски» по ціні 15 грн. №0007 від 14.01.2018 час 15:32, продаж 0,5л. «Віски» по ціні 100 грн. №0006 від 25.01.2018 час 18:13, продаж 0,1 л, «Віски» по ціні 19 грн. №0003 від 09.03.2018 час 13:35, продаж 0,1л. «Віски» по ціні 17,4 грн. №0003 від 10.03.2018 час 11:55, продаж 0,15 л. «Віски» по ціні 28,5 грн. №0005 від 11.03.2018 час 13:55, продаж 0,1л. «Віски» по ціні 19 грн. №0004 від 23.03.2018 час 14:58 та КОРО № 3000108933Р/5 від 19.06.2018, продаж 0,5л. «Віски» по ціні 100 грн. відповідно до фіскального чеку №0007 від 15.11.2017 час 20:29 мінімальна вартість якого становить 799 грн. за 1 літр, чим порушено вимоги ч. 6 ст. 15-3 Закону України від 19.12.1995 3481/95-ВР та постанову КМУ № 957 від 30.10.2008.
На підставі встановлених порушень ГУ ДФС у Черкаській області винесено податкові повідомлення-рішення від 21.09.2018 № 0001364057, №0001374057.
Не погоджуючись з вищевказаними рішеннями, позивач звернувся до суду.
Згідно з виписки з ЄДРПОУ, ОСОБА_1 зареєстрована, як суб'єкт господарювання 11.12.2006, за видом діяльності «роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами», «діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування».
Також, судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями від 13.06.2018 № 182324-64-3091 дійсну з 01.07.2018 по 30.06.2019 в місці торгівлі за адресою: АДРЕСА_2 - магазин-кафе «Асорті»(додаток до ліцензії).
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до абзацу 13, 14 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (далі - Закон № 481/95-ВР) роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Статтею 15 Закону № 481/95-ВР передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до ст. 15-3 цього продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Згідно із п. 2 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року №854 (далі - Правила) роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, а також заклади ресторанного господарства.
За пунктом 22 Правил, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки закладами ресторанного господарства та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус закладів ресторанного господарства, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Магазин - кафе «Асорті» в якому, як суб'єкт господарювання, позивач здійснює свою господарську діяльність, в тому числі роздрібну торгівлю алкогольними напоями, на підставі ліцензії №182324-64-3091 від 13.06.2018 має всі дозвільні документи передбачені чинним законодавством.
Також на підтвердження статусу магазину - кафе «Асорті» з універсальним асортиментом товарів наявний акт Черкаського міського управління Головного управління Держсаніпедемслужби у Черкаські області № 22-28/82 від 13.03.2015, згідно якого погоджено асортимент реалізуємої продукції в магазині-кафе в тому числі горілчаних напоїв та пива на розлив.
Враховуючи викладене, позивач має право здійснювати діяльність з роздрібного продажу алкогольних напоїв, в т.ч. на розлив для споживання на місці, а тому податкове повідомлення-рішення від 21.09.2018 № 0001374057 підлягає до скасування.
Щодо факту реалізації алкогольного напою «Віскі» за ціною меншою за вставлені мінімально роздрібні ціни суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 1 Закону № 481/95-ВР, мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торгівельної надбавки.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п. 11, 15 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: - проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування (для пального із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості; - надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів". Порушення цього правила тягне за собою відповідальність, передбачену зазначеним законом, але не може бути підставою для застосування до порушника адміністративних чи фінансових санкцій, передбачених законодавством з питань оподаткування.
Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 №547, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 за №918/29048 (далі Порядок №547).
Пункт 7 розділу ІІІ Порядку №547 визначив, що реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми.
Позивачем не анульовано проведену операцію щодо реалізації "Віскі" відповідно до вказаного Порядку.
Крім того, позивачем не надано акту "Про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунків" під час проведення перевірки.
Тобто, сама по собі реалізація алкогольного напою "Віскі" за ціною, нижчою, ніж встановлено додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 №957, свідчить про порушення позивачем вимог законодавства.
За вказаних обставин, спірне податкове повідомлення-рішення від 21.09.2018 №0001364057 обґрунтовано застосовано до позивача штрафну санкцію в розмірі 10000 грн., а тому винесене у відповідності до вимог діючого законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 21.09.2018 № 0001374057.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРОПУ 39392109) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя П.Г. Паламар