Рішення № 80407423, 13.03.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
520/1561/19
Номер документу
80407423
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 березня 2019 р. № 520/1561/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Зінченко А.В.

розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_2) до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області (вул. Соборна, буд. 20,м. Ізюм, Харківська область,64309, код ЄДРПОУ 03196564) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просила суд визнати дії суб"єкту владних повноважень щодо не призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства як внутрішньо переміщеній особі - протиправними та зобов'язати управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області призначити державну соціальну допомогу особі з інвалідністю з дитинства як внутрішньо переміщеній особі з дати звернення до відповідача з відповідною заявою.

Дослідивши надані матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1, народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Горлівка Донецькі області. Мешкала в м.Горлівка Донецької області до 2015 року, коли була вимушена виїхати в зв'язку з постійними обстрілами на підконтрольну Україні територію, маю статус внутрішньо переміщеної особи.

Позивач є інвалідом з дитинства, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 виданим УПФУ ЦМР м.Горлівка Донецької області, з липня 2005 року їй була встановлена третя група безстроково.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України як внутрішньо переміщена особа, що отримує пенсію. Позивач отримувала пенсію з інвалідності, але згодом оформила пенсію з приводу втрати годувальника в зв»язку зі смертю її матері ОСОБА_2, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2.

ОСОБА_1 звернулась до відповідача-управління соціального захисту населення Ізюмскої міської ради Харківської області з приводу призначення їй державної соціальної допомоги як особі з інвалідністю з дитинства.

Рішенням від 10.10.2018 року їй відмовлено, в зв'язку з тим, що вона не надала повний склад документів, відсутня виписка з акта огляду медико-соціальної експертної комісії.

В листопаді 2018 року позивач надала відповідачу виписку з акту огляду медико- соціальної експертної комісії, довідка МСЕК серії ДОН-04 №054463 та виписка з акту огляду МСЕК та була видана в липні 2005 року, але копія виписки видана на території непідконтрольній Україні, тому управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області не приймає цей документ, що підтверджується листом №02-04/12131 від 13.12.2018 року, що спонукало позивача звернутися до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Положення Конституції України, за якими, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України), а право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Частиною 1 ст. 4 зазначеного Закону визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення. Призначення, виплата державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства, у тому числі і внутрішньо переміщеним особам, має здійснюватися виключно на підставі норм Закону України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» та Порядку надання державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, на рівні з іншими громадянами України.

На час звернення та на теперішній час позивач не маю можливості надати на адресу відповідача належні первинні документи, за незалежних від її волі причин, так як підприємство, де в якому знаходиться її пенсійна справа в паперовому вигляді знаходиться на території не підконтрольній Україні.

За таких умов при постановленні рішення у справі суд керується так званими "намібійськими винятками" сформульованими у практиці Міжнародного суду ООН стосовно окупованих територій, а саме: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

В рішенні Європейського суду з прав людини "Мозер проти Республіки Молдова та Росії" від 23.02.2016 року ЄСПЛ констатував, що "Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги діючих de facto органів та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігнорувати третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами."

За таких обставин, суд робить висновок про протиправність дій відповідача щодо не призначення позивачу державної соціальної допомоги.

Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суб'єкти публічного права мають право здійснювати свої повноваження в межах встановлених границь та повноважень.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області (вул. Соборна, буд. 20, м. Ізюм, Харківська область, 64309, код ЄДРПОУ 03196564) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області повноважень щодо не призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги особі з інвалідністю з дитинства як внутрішньо переміщеній особі - протиправними.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області призначити державну соціальну допомогу особі з інвалідністю з дитинства як внутрішньо переміщеній особі з дати звернення до відповідача з відповідною заявою.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.