
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2019 р. справа №480/379/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Будакова В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/379/19 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, викладеної у листі від 18.01.2019 №О-16385-456/21-19 та зобов'язання надати вказаний дозвіл. Свої вимоги мотивує тим, що у грудні 2018 року він звернувся до відповідача з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області. За результатами розгляду цього клопотання, відповідач надіслав лист від 18.01.2019 №О-16385-456/21-19, в якому повідомив про відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки спірна земельна ділянка запланована сільською радою для виставлення на земельні торги. На думку позивача, вказана відмова є протиправною, оскільки вичерпний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою наведений у ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, при цьому в листі відповідача не наведено жодної з них. Крім того, враховуючи, що процес надання формальних відмов у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою може тривати безкінечно, то, на переконання позивача, єдиним правильним способом захисту порушеного права є зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Сумський області надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Ухвалою суду від 04.02.2019 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області у відзиві на позовну заяву заперечує проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що Головним управлінням був направлений запит до органу місцевого самоврядування щодо висловлення позиції на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою. На вказаний запит Яструбинська сільська рада листом від 08.11.2018 повідомила, що орган місцевого самоврядування заперечує у наданні ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району, оскільки бажана земельна ділянка входить до земельної ділянки загальною площею 17,20 га, яка за заявою Яструбинської сільської ради була запланована для виставлення на земельні торги. Крім того, відповідач зазначив, що надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є дискреційним повноваженням відповідача, тому суд не може зобов'язати останнього надати такий дозвіл. У задоволенні позовних вимог просить відмовити (а.с.26-27). З огляду на обставини, викладені у відзиві на адміністративний позов, ухвалою суду від 20.02.2019 справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 11.03.2019.
26.02.2019 позивачем надана суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що відповідач не спростував у відзиві на позовну заяву твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог (а.с.40-43).
04.03.2018 відповідачем надано суду заперечення на відповідь на відзив та зазначено, що Земельним кодексом України не передбачено для територіальних підрозділів Держгеокадастру заборон або обмежень розпоряджатися земельними ділянками державної власності після відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а тому спірна земельна ділянка була внесена до переліку земельних ділянок, виставлених на торги (а.с.45-46).
Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача Будаков В.М. проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що в грудні 2018 року ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Розглянувши вказане клопотання, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області листом від 18.01.2019 №О--16385-456/21-19 повідомило ОСОБА_3 про те, що під час прийняття рішення щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності управління повинно приймати до уваги позицію органів місцевого самоврядування. На запит Головного управління, листом від 08.01.2019 Яструбинська сільська рада Сумського району Сумської області повідомила, що дана земельна ділянка запланована сільською радою для виставлення на земельні торги. Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.04.2014 №333-р і від 22.09.2016 №688-р передбачається розширення повноважень органів місцевого самоврядування з розпорядження земельними ділянками, у тому числі за межами населених пунктів. Отже, Головне управління не може не приймати до уваги позицію сільської ради під час прийняття рішення щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (а.с.14).
Не погодившись з вищевказаним листом відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Як вбачається з листа Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 18.01.2019 №О--16385-456/21-19 підставою відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою зазначена позиція Яструбинської сільської ради, яка не дала згоди на виділення земельної ділянки позивачу, оскільки земельна ділянка планується для виставлення на земельні торги (а.с.14).
В той же час, згідно Інформаційної довідки Міськрайонного управління у м.Сумах та Сумському районі ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 17.01.2019 №103/415-19, спірна земельна ділянка відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення, форма власності державна, інформація щодо фактичного використання земельної ділянки в управлінні відсутня; земельна ділянка розташована за межами населеного пункту; земельна ділянка не перешкоджає раціональній організації території (а.с.29).
Отже, жодних законних підстав для відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідачем не зазначено.
Посилання відповідача на заперечення Яструбинської сільської ради, як на підставу відмови для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, в тій частині, що земельна ділянка запланована сільською радою для виставлення на земельні торги, є необґрунтованим, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 звернувся з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою у грудні 2018 року.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області листом від 18.01.2019 №О--16385-456/21-19 повідомило ОСОБА_3 про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
Проте, лише 13.02.2019 головними управлінням Держгеокадастру у Сумській області був виданий наказ про внесення змін до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014 №23 "Про визначення переліку земельних ділянок" шляхом включення 17 земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах (а.с.32).
Крім того, 01.03.2019 головними управлінням Держгеокадастру у Сумській області виданий наказ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах (а.с.47).
Тобто, на момент звернення позивача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та на момент надання йому відповіді земельна ділянка не була внесена до переліку земельних ділянок, які виставляються на земельні торги.
Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області всупереч вимогам ст. 118 Земельного кодексу України, безпідставно відмовило позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності свого рішення щодо ненадання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Що стосується вимоги про зобов'язання відповідача надати ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою, то в її задоволенні необхідно відмовити, оскільки на час розгляду справи відповідачем виданий наказ про внесення спірної ділянки до переліку земель, що підлягають винесенню на земельні торги.
Даний наказ в цій частині не скасований і не оскаржується в судовому порядку.
В той же час, згідно з ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.
Вказане підтверджується роз'ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 "Про судове рішення". Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 від 07.12.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області судові витрати в розмірі 768,40грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, викладеної у листі від 18.01.2019 №О-16385-456/21-19.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) суму судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 13.03.2019.