
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1098/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судових засідань Жовковська Ю.В.
з участю представників
від позивача - Ільницький О.В.,
від відповідача - Павліш О.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Державного підприємства (надалі ДП) «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» до Галицької об`єднаної державної податкової інспекції (надалі Галицька ОДПІ) Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ДП «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» звернулося в суд з позовом до Галицької ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про:
- визнання протиправними дій щодо прийняття рішення про залишення без розгляду реєстраційної заяви форми №1-РН від 23.12.2016 року Державного підприємства «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької»;
- зобов`язання включити Державне підприємство "Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 р. №440.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Галицька ОДПІ протиправно відмовила йому у включенні до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки на виконання нової редакції пункту 133.4 ст.133 Податкового кодексу України Державним підприємством «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» було приведено у відповідність установчі документи та подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копію установчих документів для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Представник позивача дав аналогічні пояснення, просить позов задоволити.
Відповідач у своїх письмових поясненнях позову заперечив, посилаючись на те, що відповідно до абз.1.1 Розділу 1 Статуту ДП «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» позивач діє як державне (унітарне) підприємство. Таким чином, посилання позивача на те, що державне підприємство створене для некомерційної господарської діяльності є необґрунтованим та не відповідає організаційно-правовій формі підприємства. Отже, для підтвердження неприбуткового статусу установи та організації повинні привести свої документи у відповідність до вимог п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України, чого позивачем не зроблено. Представник відповідача проти позову заперечив з вищенаведених підстав, просить у його задоволенні відмовити.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28.11.2018 року скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.09.2017 року, а справу направлено на новий розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 21.01.2019 року справу було прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 05.02.2019 року.
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджуються наступні обставини справи.
Як вбачається з листа ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 11.05.2007 року за №9554/15-116 ДП «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» присвоєно ознаку неприбуткової установи за №0004 з 27.10.1997 року.
23.12.2016 року позивачем до Галицької ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області було подано реєстраційну заяву форми 1-РН та копії установчих документів для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст. 133 ПК України.
Згідно з листа Галицької ОДПІ Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 29.12.2016 року за №16933/13-04-12-03-12 реєстраційну заяву позивача було залишено без розгляду, оскільки статут не відповідає вимогам підпп.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України.
23.01.2017 року державне підприємство звернулося до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області щодо безпідставності залишення заяви без розгляду.
Листом від 28.02.2017 року за №1825/10-13-01-12-04-09 Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області надало відповідь щодо відмови у наданні статусу неприбутковості з огляду на відсутність ознак неприбутковості для державних унітарних некомерційних підприємств. Не погоджуючись із вищенаведеними рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Змістом спірних правовідносин є порядок включення підприємства до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
За приписами пункту 133.4 статті 133 ПК України, не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Підпункт 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України визначає, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення).
Відповідно до абзацу першого підпункту 133.4.2 пункту 133.4 статті 133 ПК України, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Згідно з підпункту 133.4.4. пункту 133.4 статті 133 ПК України, встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою зокрема для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України (підпункт 133.4.5. пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року за № 440 затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - Порядок).
Вимоги, на відповідність яким контролюючий орган перевіряє організації при включенні їх до Реєстру визначені пунктом 7 Порядку та вони узгоджуються із вимогами, визначеними підпунктом 133.4.1. пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
Абзацом третім пункту 34 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України передбачено, що неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.
Згідно пункту 35 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу. Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
З аналізу наведених норм висновується, що підприємство, установа та організація може бути визнана неприбутковою за наявності дотримання одночасно всіх вимог, встановлених положеннями пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, статутні документи мають бути приведені у відповідність із вищезазначеними нормами у визначений цим кодексом строк та подані до контролюючого органу.
Застосування вищезгаданих правових норм у наведений спосіб відповідає висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 20.06.2018 року у справі №806/3313/17, а тому суд, у відповідності до вимог ч.5 ст.242 КАС України, враховує такий при вирішенні даної справи.
В матеріалах справи наявний Статут ДП «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» (нова редакція), затверджений наказом Міністерства культури України від 16.12.2016 року за №1196.
Як передбачено п.1.1 Статуту, театр утворено та зареєстровано в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність неприбуткової організації. Театр здійснює свою діяльність як неприбутковий заклад у сфері культури.
Згідно з п.2.1 Статуту, відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про театри і театральну справу» метою діяльності театру є розвиток театрального мистецтва і театральної справи, формування та задоволення потреб населення в театральному мистецтві. Основна діяльність театру не має на меті одержання прибутку.
Відповідно до абзацу 2 п.5.3 Статуту, театр має право відповідно до законодавства України здійснювати господарську діяльність, яка відповідає меті створення театру.
Абзацом 2 п.7.7 Статуту встановлено, що всі отримані доходи можна використовувати винятково для фінансування видатків на утримання, реалізацію мети (цілей, завдань) та напрямків діяльності, визначених цим Статутом.
Так, абзацом 11 п.6.5 Статуту передбачено право генерального директора театру - художнього керівника у межах наданих йому повноважень розподіляти отримані доходи.
Окрім того, як убачається із змісту п.2.3 Статуту, театр може здійснювати іншу діяльність (організація та проведення, виставок, ярмарок, аукціонів; обмін досвідом та розвиток зв'язків з партнерами як на Україні, так і за її межами; благодійна діяльність, спрямована на розвиток культури і мистецтва в порядку, визначеному діючим законодавством України; надання послуг ресторанного господарства з метою організації відпочинку і дозвілля громадян за умови наявності необхідних виробничих потужностей та спеціально призначених і обладнаних приміщень; випуск та реалізація сценічно-постановочних засобів; виконання всіх видів рекламних робіт на телебаченні, радіо, газетах, журналах, стендах, щитах, буклетах, проспектах, тощо; науково-впроваджувальна діяльність; виконання наукових, дослідних робіт, програмного забезпечення; зовнішньоекономічна діяльність; здійснення іншої діяльності, не забороненої законодавством України) більша частина якої, на думку суду, не є властивою для неприбуткового підприємства.
А відтак, системно проаналізувавши положення Статуту позивача, суд вважає, що за своїм змістом такий не відповідає усім ознакам неприбуткової організації, визначених підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 ПК України, зокрема в частині можливого розподілу прибутку та здійснення іншої діяльності, яка за своєю економічною суттю не є властивою для неприбуткового підприємства.
На вищенаведені обставини вказав також і Верховний Суд у своїй постанові від 28.11.2018 року, а тому, у відповідності до ч.5 ст.353 КАС України, дані висновки є обов'язковими для суду при новому розгляді справи.
Що стосується форми прийнятого відповідачем рішення, оформленого у вигляді листа «Про розгляд заяви» від 29.12.2016 року (вих.№16933/13-04-12-03-12), дії по прийняттю якого стали підставою для звернення позивача з позовом до суду, то суд зазначає наступне.
Відповідно до п.6 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 року за № 440, для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом.
Пунктом 8 даного Порядку визначено, що за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про: включення, повторне включення, відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру; виключення неприбуткової організації з Реєстру; зміну ознаки неприбутковості. Контролюючий орган відмовляє неприбутковій організації у включенні до Реєстру в разі: подання неприбутковою організацією неповного пакета документів, визначених пунктом 6 цього Порядку; невідповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 7 цього Порядку. Відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках, один з яких надається неприбутковій організації, а другий залишається в контролюючому органі. Після отримання рішення про відмову у включенні до Реєстру неприбуткова організація може усунути недоліки та повторно подати документи до контролюючого органу відповідно до пункту 6 цього Порядку, не змінюючи при цьому положення установчих документів, до яких контролюючим органом не висловлено зауважень. Повторно надіслана реєстраційна заява розглядається в строки, зазначені в абзаці першому цього пункту.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи листа Галицької ОДПІ Головного управління ДФС у Львівській області «Про розгляд заяви» від 29.12.2016 року (вих.№16933/13-04-12-03-12), такий ні за своєю формою, ні за змістом не відповідає вимогам до рішення контролюючого органу про відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру, як наслідок не може трактуватись судом як рішення, а лише як дією.
У відповідності до вимог п.1 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд вважає, що дії відповідача по прийняттю рішення, оформленого у вигляді листа «Про розгляд заяви» від 29.12.2016 року (вих.№16933/13-04-12-03-12), є протиправними, оскільки не відповідають зазначеному критерію.
Щодо вимоги про зобов`язання включити позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій, то суд в цій частині відмовляє у задоволенні позову, оскільки рішення по заяві не було прийнято у порядку визначеному законодавством, та з метою захисту прав вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву від 23.12.2016 року та вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що задоволенню підлягають вимоги про визнання протиправними дій щодо прийняття рішення та про зобов'язання повторно розглянути заяву від 23.12.2016 року, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню. В іншій частині в задоволенні позову слід відмовити.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.3 ст.139 КАС України, такі належить присудити на користь позивача пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Галицької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області щодо прийняття рішення про залишення без розгляду реєстраційної заяви форми №1-РН від 23.12.2016 року Державного підприємства «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької», оформленої у вигляді листа «Про розгляд заяви» від 29.12.2016 року (вих.№16933/13-04-12-03-12).
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Зобов'язати Галицьку об`єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області повторно розглянути реєстраційну заяву форми №1-РН від 23.12.2016 року Державного підприємства «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» та протягом одного місяця з дня набрання рішенням суду законної сили вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Галицької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (адреса: м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 39508163) на користь Державного підприємства «Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької» (адреса: м.Львів, вул.Лесі Українки, 1, код ЄДРПОУ 02224614) 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 13 березня 2019 року.
Суддя В.Я.Мартинюк