Рішення № 80405573, 07.03.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2019
Номер справи
320/618/19
Номер документу
80405573
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 березня 2019 року м.Київ № 320/618/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та просить суд:

визнати неправомірною відмову від 28.08.2018 № 371/К-01 у перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2018 по 31.07.2018;

зобов'язати здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90 % від заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді із застосуванням у якості розрахункової величини мінімальної заробітної плати прожиткового мінімуму працездатних осіб у розмірі 1 762,00 грн., починаючи з 01.01.2018 по 31.07.2018 включно, з урахуванням рішення Конституційного Суду від 27.02.2018, у якому визначено неконституційними положення абз. 1 пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що у серпні 2018 року звернувся до Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про проведення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, однак відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.

На думку позивача вказана відмова є протиправною та такою, що порушує його права та законні інтереси.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

На день розгляду справи від відповідача заяв, клопотань чи відзиву на позовну заяву не надходило, хоча про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 25.10.2016 є суддею у відставці, перебуває на обліку в Києво-Святошинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді, обчислене у розмірі 90 % від заробітної плати судді Києво-Святошинського районного суду Київської області.

14 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018.

Листом № 371/К-01 від 28.08.2018 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку, зазначивши, що розпорядженням управління від 15.08.2018 проведено перерахунок щомісячного довічного утримання судді у відставці виходячи з суми суддівської винагороди у розмірі 30 835,00 грн., а тому розмір утримання визначений в сумі 27 751,50 грн.

(30 835,00 грн. х 90 %), починаючи з 01.08.2018.

На думку позивача, такі дії є протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 92 Конституції України статус суддів визначається виключно законами України.

Згідно ч. 1 ст. 126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України

Законом України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VІІІ (далі - Закон № 1402) регламентується статус судді у відставці.

Частинами 4, 5 ст. 142 Закону № 1402 встановлено, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.

Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), отримуваного суддею після виходу у відставку. Щомісячне довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.

Таким чином, розмір довічного грошового утримання безпосередньо пов'язаний із розміром суддівської винагороди.

Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII від 06.12.2016 (далі - Закон № 1774) було встановлено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат. До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень.

22 липня 2018 року набрав чинності Закон України від 15.05.2018 № 2415-VIII «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», яким внесено зміни до Закону № 1774, зокрема в абз. 2 п. 3 розділу ІІ слово та цифри « 1600 гривень» замінено словами та цифрами «прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017.

Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01.01.2017.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2017 встановлено у розмірі 1600,00 грн.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 становить 1 762,00 грн.

З огляду на зазначене, з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1 762,00 грн., а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.

З довідки від 14.08.2018 № 153, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації Київської області вбачається, що станом на 01.01.2018 суддівська винагорода ОСОБА_1, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 30 835,00 грн., у тому числі посадовий оклад - 17 620,00 грн., доплата за вислугу років - 12 334,00 грн., та доплата за перебування на адміністративній посаді в суді - 881,00 грн.

Тому враховуючи, що розмір прожиткового мінімуму змінився з 01.01.2018, перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивачу як судді у відставці повинен проводитись з 01.01.2018.

Таким чином, у відповідача є усі правові підстави для проведення перерахунку позивачеві щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що дії відповідача, які полягають у відмові від 28.08.2018 № 371/К-01 у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 є неправомірними, а позовна вимога про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90 % від заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді із застосуванням у якості розрахункової величини мінімальної заробітної плати прожиткового мінімуму працездатних осіб у розмірі 1 762,00 грн., починаючи з 01.01.2018 по 31.07.2018 включно, з урахуванням рішення Конституційного Суду від 27.02.2018, у якому визначено неконституційними положення абз. 1 пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем при поданні даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. (квитанція № 53 від 05.02.2019), суд вважає за необхідне стягнути дану суму на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72, 73, 77, 90, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати відмову Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41248571) від 28.08.2018 № 371/К-01 у перерахунку ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 неправомірною.

Зобов'язати Києво-Святошинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41248571) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90 % від заробітної плати судді, який працює на відповідній посаді із застосуванням у якості розрахункової величини мінімальної заробітної плати прожиткового мінімуму працездатних осіб у розмірі 1 762,00 грн., починаючи з 01.01.2018 по 31.07.2018 включно, з урахуванням рішення Конституційного Суду від 27.02.2018, у якому визначено неконституційними положення абз. 1 пп. 164.2.19 п. 164.2

ст. 164 Податкового кодексу України.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн.

40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Києво-Святошинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41248571).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.