
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"13" березня 2019 р. Справа № 344/16005/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності щодо не оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжки протиправною та зобов"язанняоформити і видати бланк паспорта у формі паспортної книжки, з підстав неправомірної відмови суб`єкта владних повноважень,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Івано-Франківського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності щодо не оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжки протиправною та зобов'язання оформити і видати бланк паспорта у формі паспортної книжки, з підстав неправомірної відмови суб'єкта владних повноважень.
Розгляд справи відбувався в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2018 року позов ОСОБА_1, яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 37794486) в особі Коломийського районного відділу щодо неоформлення паспорта громадянина України неповнолітньому ОСОБА_2 у формі паспортної книжечки.
Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 37794486) в особі Коломийського районного відділу оформити та видати паспорт громадянина України неповнолітньому ОСОБА_2 у формі паспортної книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII.
Не погоджуючись з винесеним рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.01.2019 залишено апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 у справі №344/16005/17 - без змін.
04 березня 2019 року представником Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області до канцелярії суду було подано заяву про роз'яснення судового рішення в порядку статті 254 КАС України.
У вищезазначеній заяві представник відповідача зазначає, що у зв`язку із неясністю резолютивної частини рішення для відповідача є незрозумілим чи на виконання судового рішення відповідача зобов`язано оформити і видати неповнолітньому ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки на підставі раніше поданих його матір`ю ОСОБА_1 документів (нею подано звернення довільної форми, копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 та 2 фотокартки), а чи відповідача зобов`язано видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт при наступному належному зверненні ОСОБА_2, за умови надання документів, визначених п. 13 Положення про паспорт.
При цьому просять врахувати, що 17.04.2018 на підставі наказу МВС України №161 від 01.03.2018 втратив чинність наказ МВС України від 13.04.2012 №320, яким було затверджено порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі книжечки. Тому на сьогоднішній день відсутні затверджені у встановленому порядку: 1) форма заяви, що подається для одержання паспорта громадянина України у формі книжечки; 2) порядок реєстрації такої заяви; процедура оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки; 3) порядок дій працівників уповноважених органів під час: приймання документів, перевірки поданих документів, перевірки та підтвердження тотожності особи; 4) форма бланку паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки.
Відповідно до частини 3 статті 254 КАС України суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
На підставі зазначеного та керуючись частиною 3 статті 254 КАС України суд прийшов до висновку про здійснення розгляду заяви про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі №344/16005/17 в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі №344/16005/17, судом встановлено наступне.
Питання роз'яснення судового рішення врегульоване статтею 254 КАС України. Так, відповідно до частини 1 статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
У пункті 19 постанови "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 року № 7 Пленум Верховного Суду України зазначає, що роз'яснення судового рішення можливо тоді, коли воно є незрозумілим. Поставлені у заяві питання розглядаються тільки судом, який ухвалив судове рішення. За правовою природою роз'яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз'яснення є його складовою, тому заява про роз'яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз'яснення якого ставиться питання. В ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Тобто, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто, процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а із змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Наведені відповідачем у заяві мотиви аж ніяк не обґрунтовують необхідність надання роз'яснення резолютивної частини судового рішення.
З мотивувальної та резолютивної частини рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 вбачається, що його текст труднощів для розуміння не викликає, суть його ясна та не двозначна, тому розширеного тлумачення шляхом його роз'яснення та винесення процесуального документу з цього приводу не потребує.
Крім того, питання щодо виконання судового рішення щодо зобов`язання відповідача оформити і видати неповнолітньому ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки на підставі раніше поданих його матір`ю ОСОБА_1 документів, а також зобов`язання відповідача видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт при наступному належному зверненні ОСОБА_2, за умови надання документів, визначених п. 13 Положення про паспорт не було предметом розгляду в адміністративній справі №344/16005/17, а тому роз'яснення рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.10.2018 призведе до зміни суті судового рішення.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви відповідача про роз`яснення судового рішення.
Керуючись статтями 243, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити Управлінню Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області у задоволенні заяви про роз'яснення рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2018 року у справі №344/16005/17.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Микитюк Р.В.