
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" березня 2019 р. справа № 300/285/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Калуським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправно відмовлено позивачу в призначенні пенсії. Відмова мотивована тим, що посада викладача в позашкільних закладах освіти не внесена до переліку типів установ і закладів, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Вважає вищенаведену відмову відповідача протиправною та зазначає, що Рожнятівська дитяча музична школа була реорганізована та приєднана до малої дитячої академії, і перейменована на дитячу школу мистецтв на підставі розпорядження райдержадміністрації. Характер роботи викладачів малої дитячої академії та школи мистецтв в жодному разі не відрізняється від характеру роботи викладачів дитячої музичної школи, тому Рожнятівську малу дитячу академію мистецтв та Рожнятівську дитячу школу мистецтв слід віднести до типу закладу, робота в якому дає право, на пенсію за вислугу років.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.02.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 22.02.2019 року. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.31-33). Просив суд в задоволенні позову відмовити, зазначив що на підставі документів поданих для призначення пенсії було обчислено страховий стаж 32 роки 1 місяць 19 днів, з них спеціальний стаж який підлягає до зарахуванню - 5 років 12 днів, що є недостатнім для призначення пенсії.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Згідно із записами трудової книжки позивач з 01.08. 1986 року прийнята на посаду викладача по класу бандури Рожнятівської музичної школи, 01.09.2003 року була звільнена з посади викладача з класу бандури за власним бажанням, 01.09.2005 року прийнята на посаду викладача з класу бандури та вокалу, 26. 08. 2009 року звільнена з роботи з посади викладача з класу бандури та вокалу за згодою сторін, 01.09.2011 року призначена на посаду викладача з класу бандури та вокалу 14.09.2012 року звільнена з посади викладача з класу бандури та вокалу за згодою сторін, 01.10.2012 року призначена на посаду викладача з класу бандури та вокалу, а 13.11.2018 року звільнена з посади викладача з класу бандури та вокалу за згодою сторін (а.с.14-16).
Відповідно до розпорядження Рожнятівської райдержадміністрації № 395 від 18.11.1998 року Рожнятівська мала дитяча академія мистецтв реорганізована в Рожнятівську дитячу школу мистецтв (а.с.22).
Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області розглянуло заяву позивача, та Листом від 25.01.2019 № 1345-Р відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком у зв'язку з недостатньою кількістю років стажу необхідного для призначення пенсії зазначивши, що посада викладача в позашкільних закладах освіти не внесена до переліку типів установ і закладів, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. (а.с.24-25).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р, встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Згідно з частинами першою, другою, четвертою статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Згідно статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.
Стаття 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає працівників, які мають право на пенсію за вислугу років, зокрема це - працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів, відповідно до пункту "е" статті 55.
Згідно п. "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Відповідно до положень статті 21 Закону України "Про позашкільну освіту" педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше, ніж 25 років.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що право особи на призначення пенсії за вислугу років пов'язується з наявністю у неї необхідного спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності.
Щодо доводів представника відповідача про те, що в позашкільних навчальних закладах викладачі не передбачені, то суд вказує на таке.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про позашкільну освіту», позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Згідно з ст. 28 Закону України "Про освіту" система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.
Статтею 29 Закону України "Про освіту" встановлено, що структура освіти включає поряд з іншими видами також позашкільну освіту.
Перелік типів позашкільних навчальних закладів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 №433, згідно пункту 6 якого, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші), відносяться до позашкільних навчальних закладів.
Згідно статті 21 Закону України «Про позашкільну освіту», права, обов'язки та соціальні гарантії для педагогічних працівників закладу позашкільної освіти визначаються Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Педагогічним працівникам закладів позашкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності надається щорічна основна відпустка тривалістю не менше 42 календарних днів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає права на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 із змінами, внесеними постановою № 1436 від 26.09.2002 року. Посада викладача цим Переліком не передбачена, однак за дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1995 №397/21 дія зазначеної постанови поширена, в тому числі, і на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови, що підтверджується листом Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 №01-3/133-02-2.
Доручення Кабінету Міністрів України № 397/21 від 06.01.1996 року є підзаконним нормативно правовим актом, чинності не втратило та надає позивачу право на призначення пенсії за вислугу років.
Посилання відповідача на відсутність підстав для призначення пенсії за вислугу років, як працівнику освіти, є безпідставним, оскільки за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України Кабінетом Міністрів України поширено на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання Порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909, без внесення змін до неї (доручення Кабінету Міністрів України від 6 січня 1996 року № 397/21).
З аналізу вищевикладеного та з урахуванням положень чинного законодавства України, суд доходить висновку, що період роботи ОСОБА_1 на посаді викладача по класу бандури Рожнятівської дитячої музичної школи, на посаді викладача по класу бандури Рожнятівської малої дитячої академії мистецтв та на посаді викладача по класу бандури та вокалу Рожнятівської дитячої школи мистецтв також підлягають зарахуванню до спеціального трудового стажу.
Судом встановлено, що записами у трудовій книжці підтверджено періоди роботи позивача на посаді викладача по класу бандури Рожнятівської дитячої музичної школи, на посаді викладача по класу бандури Рожнятівської малої дитячої академії мистецтв та на посаді викладача по класу бандури та вокалу Рожнятівської дитячої школи мистецтв, що не заперечується відповідачем
Доказів, які б свідчили про недостовірність записів у трудовій книжці відповідачем суду не надано, а тому вищенаведені записи безпідставно не взяті для зарахування до спеціального трудового стажу ОСОБА_1
Таким чином, відмова Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років є протиправною.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення, шляхом зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років періоди роботи з 01.01.1992 року по 19.01.1999 року на посаді викладача по класу бандури Рожнятівської дитячої музичної школи, з 20.01.1999 року по 03.12.2002 року на посаді викладача по класу бандури Рожнятівської малої дитячої академії мистецтв та періоди роботи з 04.12.2002 року по 01.09.2003 року, з 01.09.2005 року по 26. 08.2009 року, з 01.09.2011 року по 14.09.2012 року та з 01.10.2012 року по 13.11.2018 року на посаді викладача по класу бандури та вокалу Рожнятівської дитячої школи мистецтв та призначити пенсію за вислугу років.
Ні підставі частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768,40 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77304) в призначенні ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) пенсії за вислугу років.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77304) зарахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до спеціального стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за вислугу років періоди роботи з 01.01.1992 року по 19.01.1999 року на посаді викладача по класу бандури Рожнятівської дитячої музичної школи, з 20.01.1999 року по 03.12.2002 року, на посаді викладача по класу бандури Рожнятівської малої дитячої академії мистецтв та періоди роботи з 04.12.2002 року по 01.09.2003 року, з 01.09.2005 року по 26.08.2009 року, з 01.09.2011 року по 14.09.2012 року та з 01.10.2012 року по 13.11.2018 року на посаді викладача по класу бандури та вокалу Рожнятівської дитячої школи мистецтв та призначити пенсію за вислугу років з моменту звернення з відповідною заявою, а саме з 17.01.2019 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 37824000, вул. Біласа і Данилишина, 2, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77304) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.