Рішення № 80404469, 13.03.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.03.2019
Номер справи
240/5752/18
Номер документу
80404469
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/5752/18

категорія 112010200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком по Закону України № 889- VIII;

- зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком з моменту звернення з 21.11.2018 із заробітної плати, зазначеної у довідці Головного територіального управління юстиції у Житомирській області № 2.3/35/2018/1451 від 07.12.2018.

В обґрунтування позову зазначено, що 21.11.2018 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII, оскільки з 29.10.2007 визнана інвалідом 2 групи та отримує пенсію по інвалідності. Відповідач відмовив у призначенні позивачу пенсії за віком, оскільки Законом України №889-VIII не передбачено окремого перерахунку пенсії особам, яким до 01.05.2016 було призначено спеціальні пенсії за нормами Закону України №3723-ХІІ. Позивач вважає таку відмову неправомірно та такою, що порушує її право на загальнообов'язкове державне страхування.

Ухвалою від 13.12.2018 відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.

26 грудня 2018 року на адресу суду від відповідача надійшов письмовий відзив, в якому представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити, у зв'язку з відсутністю порядку перерахунку пенсій особам, яким до 01.05.2016 було призначено спеціальні пенсії за нормами Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до частини четвертої статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 29.10.2007 встановлено другу групу інвалідності безтерміново (а.с.8).

Судом встановлено, що позивач отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" №3723-7.

21 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889-VIIІ, враховуючи те, що має стаж державної служби 20 років (а.с.25)

На підтвердження вказаних обставин надає довідку Головного територіального управління юстиції у Житомирській області № 6.2/36/2018/266/15144 від 08.11.2018 (а.с.26).

Листом від 23.11.2018 №Г-545/2 відповідач відмовив у переході на пенсію згідно із Законом України "Про державну службу" № 889, мотивуючи тим, що позивачу вже призначена пенсія відповідно до Закону № 3723-ХІІ. Вказано, що п.3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі-Порядку), яка прийнята на виконання Закону №889 та застосовується з 01.05.2016 чітко передбачено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723, мають, зокрема жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням 20-річного стажу на посадах за категоріями посад державних службовців, якщо до набрання чинності Законом України № 889 їм не призначалася пенсія відповідно до Закону № 3723 (а.с.27).

Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, судом ураховано наступне.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи спір по суті, суд ураховує, що згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З 01.06.2015 відповідно до розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII скасовано норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначено відповідно до Закону України "Про державну службу".

З 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІII від 10.12.2015. Статтею 90 цього Закону передбачено, що пенсії по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також пенсії за віком призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ.

Згідно п.12 Прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01.05.2016.

Відповідно до п. 8 Розділ XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 889-VIII "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу", а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.

Зі змісту трудової книжки встановлено, що позивач працювала на посадах державних службовців у державних органах.

Зі змісту трудової книжки встановлено, що ОСОБА_1 має достатній страховий стаж для призначення пенсії. З 01.12.1971 по 28.02.1978, з 05.01.1993 по 11.11.2004 та з 17.01.2006 по 26.12.2007 працювала на посадах державної служби (а.с.13-24).

Факт наявності 20-ти річного стажу служби у позивача підтверджується довідкою Головного територіального управління юстиції у Житомирській області від № 6.2/36/2018/266/15144 від 08.11.2018 (а.с.28).

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що відповідачем неправомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком за нормами Закону України "Про державну службу" №889-VIII.

Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Заява позивача подана 21.11.2018 та оформлена відповідно до додатку 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (чинного на час виникнення спірних правовідносин) №22-1 від 25.11.2005. До заяви було додано всі необхідні документи.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права без його практичного застосування.

Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідач листом від 23.11.2018 безпідставно відмовив у задоволенні заяви про призначення пенсії позивачу.

Суд зауважує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.

З огляду на наведене, з урахуванням наявності у позивача необхідного стажу державної служби та досягнення нею пенсійного віку, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 шляхом зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком з моменту звернення з 21.11.2018 із заробітної плати, зазначеної у довідці Головного територіального управління юстиції у Житомирській області.

Частиною першою статті 291 КАС України встановлено, що суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.

Відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 провадження в адміністративній справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №822/524/18 (провадження №Пз/9901/23/18).

Правова позиція суду узгоджуються із висновками Верховного Суду, викладеними у рішенні Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №822/524/18.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на наведене, відповідачем не доведено правомірність відмови у призначенні пенсії, а тому позов ОСОБА_1 слід задовольнити в повному обсязі.

Зважаючи на відсутність документально-підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Перемоги,55, м.Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 40380333) ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, інд. код НОМЕР_1) в призначення пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу" №889-VIIІ.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" №889-VIII з 21.11.2018 на підставі довідки № 2.3/35/2018/1451, виданої 07.12.2018 Головним управлінням юстиції у Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва